N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/TRY · Turkin liira · vuosi 2009 Liiran kurssi 2009

Euro vahvistui liiraa vastaan 0,27 % vuonna 2009

Vuonna 2009 EKP julkaisi liiran viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 2,1631 liiraa. Kurssi oli korkeimmillaan 2,3047 19.3.2009 ja matalimmillaan 2,0256 6.1.2009. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2009 oli 2,1547.

Keskikurssi 2009
2,1631
Muutos vuoden aikana
▲ +0,27 %
Ylin
2,3047 19.3.2009
Alin
2,0256 6.1.2009

Kurssikehitys

EUR/TRY vuonna 2009

256 julkaisua 2.1.2009–31.12.2009.

Näin monta Turkin liiraa eurolla sai vuonna 2009

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2009

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/TRY: kuukausien keskikurssit 2009
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu2,12332,02562,17682,117021
Helmikuu2,12802,08912,16752,155820
Maaliskuu2,23402,17082,30472,221222
Huhtikuu2,12772,08562,17822,114520
Toukokuu2,12512,06012,18442,173720
Kesäkuu2,16752,14352,19442,161422
Heinäkuu2,13782,08612,17012,087023
Elokuu2,12362,09292,15322,148021
Syyskuu2,17112,13742,19182,173422
Lokakuu2,18232,15202,21992,211022
Marraskuu2,22622,20302,29802,298021
Joulukuu2,20132,15472,26622,154722
Koko vuosi2,16312,02562,30472,1547256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2009

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/TRY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2009
Päivä1 EUR = TRY1 TRY = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.2,13800,4677−0,50 %
ma 5.1.2,08970,4785−2,26 %
ti 6.1.2,02560,4937−3,07 %
ke 7.1.2,06720,4837+2,05 %
to 8.1.2,12320,4710+2,71 %
pe 9.1.2,12120,4714−0,09 %
ma 12.1.2,11140,4736−0,46 %
ti 13.1.2,12330,4710+0,56 %
ke 14.1.2,10850,4743−0,70 %
to 15.1.2,11970,4718+0,53 %
pe 16.1.2,13330,4688+0,64 %
ma 19.1.2,17680,4594+2,04 %
ti 20.1.2,16590,4617−0,50 %
ke 21.1.2,14550,4661−0,94 %
to 22.1.2,14540,4661±0,00 %
pe 23.1.2,14330,4666−0,10 %
ma 26.1.2,13310,4688−0,48 %
ti 27.1.2,13770,4678+0,22 %
ke 28.1.2,14080,4671+0,15 %
to 29.1.2,12290,4711−0,84 %
pe 30.1.2,11700,4724−0,28 %
Helmikuu
ma 2.2.2,11950,4718+0,12 %
ti 3.2.2,11380,4731−0,27 %
ke 4.2.2,10740,4745−0,30 %
to 5.2.2,10320,4755−0,20 %
pe 6.2.2,08910,4787−0,67 %
ma 9.2.2,09760,4767+0,41 %
ti 10.2.2,09900,4764+0,07 %
ke 11.2.2,12220,4712+1,11 %
to 12.2.2,12490,4706+0,13 %
pe 13.2.2,11300,4733−0,56 %
ma 16.2.2,12480,4706+0,56 %
ti 17.2.2,12090,4715−0,18 %
ke 18.2.2,13380,4686+0,61 %
to 19.2.2,13610,4681+0,11 %
pe 20.2.2,15850,4633+1,05 %
ma 23.2.2,15520,4640−0,15 %
ti 24.2.2,16750,4614+0,57 %
ke 25.2.2,16050,4629−0,32 %
to 26.2.2,15800,4634−0,12 %
pe 27.2.2,15580,4639−0,10 %
Maaliskuu
ma 2.3.2,17520,4597+0,90 %
ti 3.3.2,18020,4587+0,23 %
ke 4.3.2,17080,4607−0,43 %
to 5.3.2,20800,4529+1,71 %
pe 6.3.2,26500,4415+2,58 %
ma 9.3.2,28260,4381+0,78 %
ti 10.3.2,27930,4387−0,14 %
ke 11.3.2,21400,4517−2,86 %
to 12.3.2,22840,4488+0,65 %
pe 13.3.2,20320,4539−1,13 %
ma 16.3.2,20670,4532+0,16 %
ti 17.3.2,21110,4523+0,20 %
ke 18.3.2,24590,4453+1,57 %
to 19.3.2,30470,4339+2,62 %
pe 20.3.2,28720,4372−0,76 %
ma 23.3.2,26740,4410−0,87 %
ti 24.3.2,24150,4461−1,14 %
ke 25.3.2,24330,4458+0,08 %
to 26.3.2,25500,4435+0,52 %
pe 27.3.2,22220,4500−1,45 %
ma 30.3.2,23520,4474+0,59 %
ti 31.3.2,22120,4502−0,63 %
Huhtikuu
ke 1.4.2,17820,4591−1,94 %
to 2.4.2,16650,4616−0,54 %
pe 3.4.2,14470,4663−1,01 %
ma 6.4.2,12300,4710−1,01 %
ti 7.4.2,13800,4677+0,71 %
ke 8.4.2,11430,4730−1,11 %
to 9.4.2,09000,4785−1,15 %
ti 14.4.2,08560,4795−0,21 %
ke 15.4.2,11620,4725+1,47 %
to 16.4.2,11640,4725+0,01 %
pe 17.4.2,10520,4750−0,53 %
ma 20.4.2,12510,4706+0,95 %
ti 21.4.2,15110,4649+1,22 %
ke 22.4.2,13140,4692−0,92 %
to 23.4.2,13500,4684+0,17 %
pe 24.4.2,13620,4681+0,06 %
ma 27.4.2,13550,4683−0,03 %
ti 28.4.2,12920,4697−0,30 %
ke 29.4.2,11820,4721−0,52 %
to 30.4.2,11450,4729−0,17 %
Toukokuu
ma 4.5.2,10450,4752−0,47 %
ti 5.5.2,09180,4781−0,60 %
ke 6.5.2,09300,4778+0,06 %
to 7.5.2,06010,4854−1,57 %
pe 8.5.2,08330,4800+1,13 %
ma 11.5.2,11360,4731+1,45 %
ti 12.5.2,13490,4684+1,01 %
ke 13.5.2,12540,4705−0,44 %
to 14.5.2,14310,4666+0,83 %
pe 15.5.2,12490,4706−0,85 %
ma 18.5.2,09810,4766−1,26 %
ti 19.5.2,09230,4779−0,28 %
ke 20.5.2,09960,4763+0,35 %
to 21.5.2,11730,4723+0,84 %
pe 22.5.2,14680,4658+1,39 %
ma 25.5.2,16720,4614+0,95 %
ti 26.5.2,17090,4606+0,17 %
ke 27.5.2,18440,4578+0,62 %
to 28.5.2,17750,4592−0,32 %
pe 29.5.2,17370,4600−0,17 %
Kesäkuu
ma 1.6.2,17190,4604−0,08 %
ti 2.6.2,17790,4592+0,28 %
ke 3.6.2,17480,4598−0,14 %
to 4.6.2,17840,4591+0,17 %
pe 5.6.2,18340,4580+0,23 %
ma 8.6.2,15940,4631−1,10 %
ti 9.6.2,16560,4618+0,29 %
ke 10.6.2,16980,4609+0,19 %
to 11.6.2,16000,4630−0,45 %
pe 12.6.2,15320,4644−0,31 %
ma 15.6.2,14380,4665−0,44 %
ti 16.6.2,14350,4665−0,01 %
ke 17.6.2,15750,4635+0,65 %
to 18.6.2,18220,4583+1,14 %
pe 19.6.2,16420,4621−0,82 %
ma 22.6.2,16520,4619+0,05 %
ti 23.6.2,19440,4557+1,35 %
ke 24.6.2,18290,4581−0,52 %
to 25.6.2,16910,4610−0,63 %
pe 26.6.2,16450,4620−0,21 %
ma 29.6.2,16190,4626−0,12 %
ti 30.6.2,16140,4627−0,02 %
Heinäkuu
ke 1.7.2,15590,4638−0,25 %
to 2.7.2,14890,4654−0,32 %
pe 3.7.2,14800,4655−0,04 %
ma 6.7.2,15400,4643+0,28 %
ti 7.7.2,15930,4631+0,25 %
ke 8.7.2,16230,4625+0,14 %
to 9.7.2,16250,4624+0,01 %
pe 10.7.2,16360,4622+0,05 %
ma 13.7.2,17010,4608+0,30 %
ti 14.7.2,15400,4643−0,74 %
ke 15.7.2,16250,4624+0,39 %
to 16.7.2,15700,4636−0,25 %
pe 17.7.2,15250,4646−0,21 %
ma 20.7.2,14760,4656−0,23 %
ti 21.7.2,13600,4682−0,54 %
ke 22.7.2,12470,4707−0,53 %
to 23.7.2,11800,4721−0,32 %
pe 24.7.2,11000,4739−0,38 %
ma 27.7.2,11220,4734+0,10 %
ti 28.7.2,09920,4764−0,62 %
ke 29.7.2,09750,4768−0,08 %
to 30.7.2,08610,4794−0,54 %
pe 31.7.2,08700,4792+0,04 %
Elokuu
ma 3.8.2,09560,4772+0,41 %
ti 4.8.2,10910,4741+0,64 %
ke 5.8.2,10190,4758−0,34 %
to 6.8.2,12200,4713+0,96 %
pe 7.8.2,13000,4695+0,38 %
ma 10.8.2,09290,4778−1,74 %
ti 11.8.2,12250,4711+1,41 %
ke 12.8.2,12670,4702+0,20 %
to 13.8.2,10560,4749−0,99 %
pe 14.8.2,11600,4726+0,49 %
ma 17.8.2,12220,4712+0,29 %
ti 18.8.2,11170,4736−0,49 %
ke 19.8.2,12850,4698+0,80 %
to 20.8.2,12500,4706−0,16 %
pe 21.8.2,13240,4690+0,35 %
ma 24.8.2,12610,4703−0,30 %
ti 25.8.2,13510,4684+0,42 %
ke 26.8.2,14720,4657+0,57 %
to 27.8.2,14310,4666−0,19 %
pe 28.8.2,15320,4644+0,47 %
ma 31.8.2,14800,4655−0,24 %
Syyskuu
ti 1.9.2,15580,4639+0,36 %
ke 2.9.2,15120,4649−0,21 %
to 3.9.2,15490,4641+0,17 %
pe 4.9.2,14200,4669−0,60 %
ma 7.9.2,13740,4679−0,21 %
ti 8.9.2,15210,4647+0,69 %
ke 9.9.2,16600,4617+0,65 %
to 10.9.2,19120,4564+1,16 %
pe 11.9.2,18650,4574−0,21 %
ma 14.9.2,18530,4576−0,05 %
ti 15.9.2,17810,4591−0,33 %
ke 16.9.2,16950,4609−0,39 %
to 17.9.2,16500,4619−0,21 %
pe 18.9.2,16910,4610+0,19 %
ma 21.9.2,18750,4571+0,85 %
ti 22.9.2,18820,4570+0,03 %
ke 23.9.2,19180,4562+0,16 %
to 24.9.2,18600,4575−0,26 %
pe 25.9.2,17790,4592−0,37 %
ma 28.9.2,18680,4573+0,41 %
ti 29.9.2,16800,4613−0,86 %
ke 30.9.2,17340,4601+0,25 %
Lokakuu
to 1.10.2,17500,4598+0,07 %
pe 2.10.2,18060,4586+0,26 %
ma 5.10.2,17200,4604−0,39 %
ti 6.10.2,16150,4626−0,48 %
ke 7.10.2,16250,4624+0,05 %
to 8.10.2,15800,4634−0,21 %
pe 9.10.2,16160,4626+0,17 %
ma 12.10.2,15950,4631−0,10 %
ti 13.10.2,16600,4617+0,30 %
ke 14.10.2,15460,4641−0,53 %
to 15.10.2,15200,4647−0,12 %
pe 16.10.2,17680,4594+1,15 %
ma 19.10.2,17490,4598−0,09 %
ti 20.10.2,17570,4596+0,04 %
ke 21.10.2,18830,4570+0,58 %
to 22.10.2,20400,4537+0,72 %
pe 23.10.2,20510,4535+0,05 %
ma 26.10.2,21990,4505+0,67 %
ti 27.10.2,21880,4507−0,05 %
ke 28.10.2,21900,4507+0,01 %
to 29.10.2,21450,4516−0,20 %
pe 30.10.2,21100,4523−0,16 %
Marraskuu
ma 2.11.2,21740,4510+0,29 %
ti 3.11.2,21100,4523−0,29 %
ke 4.11.2,20940,4526−0,07 %
to 5.11.2,21290,4519+0,16 %
pe 6.11.2,20590,4533−0,32 %
ma 9.11.2,21100,4523+0,23 %
ti 10.11.2,21120,4522+0,01 %
ke 11.11.2,20980,4525−0,06 %
to 12.11.2,20810,4529−0,08 %
pe 13.11.2,20300,4539−0,23 %
ma 16.11.2,20920,4527+0,28 %
ti 17.11.2,20500,4535−0,19 %
ke 18.11.2,21500,4515+0,45 %
to 19.11.2,21650,4512+0,07 %
pe 20.11.2,21960,4505+0,14 %
ma 23.11.2,24030,4464+0,93 %
ti 24.11.2,24100,4462+0,03 %
ke 25.11.2,24330,4458+0,10 %
to 26.11.2,27970,4387+1,62 %
pe 27.11.2,28300,4380+0,14 %
ma 30.11.2,29800,4352+0,66 %
Joulukuu
ti 1.12.2,26620,4413−1,38 %
ke 2.12.2,26220,4420−0,18 %
to 3.12.2,24130,4462−0,92 %
pe 4.12.2,23330,4478−0,36 %
ma 7.12.2,21330,4518−0,90 %
ti 8.12.2,22400,4496+0,48 %
ke 9.12.2,21730,4510−0,30 %
to 10.12.2,20200,4541−0,69 %
pe 11.12.2,20580,4534+0,17 %
ma 14.12.2,20230,4541−0,16 %
ti 15.12.2,19920,4547−0,14 %
ke 16.12.2,19650,4553−0,12 %
to 17.12.2,17910,4589−0,79 %
pe 18.12.2,18100,4585+0,09 %
ma 21.12.2,18920,4568+0,38 %
ti 22.12.2,17980,4588−0,43 %
ke 23.12.2,17840,4591−0,06 %
to 24.12.2,17970,4588+0,06 %
ma 28.12.2,17770,4592−0,09 %
ti 29.12.2,17580,4596−0,09 %
ke 30.12.2,16900,4610−0,31 %
to 31.12.2,15470,4641−0,66 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Liiran kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026