N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2020 Korunan kurssi 2020

Euro vahvistui korunaa vastaan 3,28 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi korunan viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 26,4551 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 27,8080 24.3.2020 ja matalimmillaan 24,7930 17.2.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 26,2420.

Keskikurssi 2020
26,4551
Muutos vuoden aikana
▲ +3,28 %
Ylin
27,8080 24.3.2020
Alin
24,7930 17.2.2020

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu25,215625,066025,411025,210022
Helmikuu25,050524,793025,390025,390020
Maaliskuu26,575025,340027,808027,312022
Huhtikuu27,262226,864027,603027,097020
Toukokuu27,268626,921027,610026,921020
Kesäkuu26,680926,561026,859026,740022
Heinäkuu26,514026,175026,748026,175023
Elokuu26,167126,061026,319026,208021
Syyskuu26,741026,226027,233027,233022
Lokakuu27,213126,918027,422027,251022
Marraskuu26,465926,138027,131026,192021
Joulukuu26,311426,139026,518026,242022
Koko vuosi26,455124,793027,808026,2420257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.25,41100,03935+0,01 %
pe 3.1.25,36000,03943−0,20 %
ma 6.1.25,30100,03952−0,23 %
ti 7.1.25,27600,03956−0,10 %
ke 8.1.25,26500,03958−0,04 %
to 9.1.25,25300,03960−0,05 %
pe 10.1.25,26500,03958+0,05 %
ma 13.1.25,23000,03964−0,14 %
ti 14.1.25,15500,03975−0,30 %
ke 15.1.25,14400,03977−0,04 %
to 16.1.25,17000,03973+0,10 %
pe 17.1.25,14700,03977−0,09 %
ma 20.1.25,12500,03980−0,09 %
ti 21.1.25,06600,03989−0,23 %
ke 22.1.25,13600,03978+0,28 %
to 23.1.25,15900,03975+0,09 %
pe 24.1.25,16000,03975±0,00 %
ma 27.1.25,23100,03963+0,28 %
ti 28.1.25,22100,03965−0,04 %
ke 29.1.25,20800,03967−0,05 %
to 30.1.25,25000,03960+0,17 %
pe 31.1.25,21000,03967−0,16 %
Helmikuu
ma 3.2.25,17700,03972−0,13 %
ti 4.2.25,14300,03977−0,14 %
ke 5.2.25,05500,03991−0,35 %
to 6.2.24,89300,04017−0,65 %
pe 7.2.25,03000,03995+0,55 %
ma 10.2.25,02600,03996−0,02 %
ti 11.2.24,96500,04006−0,24 %
ke 12.2.24,87800,04020−0,35 %
to 13.2.24,83500,04027−0,17 %
pe 14.2.24,82800,04028−0,03 %
ma 17.2.24,79300,04033−0,14 %
ti 18.2.24,89800,04016+0,42 %
ke 19.2.24,96200,04006+0,26 %
to 20.2.25,03700,03994+0,30 %
pe 21.2.25,06100,03990+0,10 %
ma 24.2.25,18600,03970+0,50 %
ti 25.2.25,22600,03964+0,16 %
ke 26.2.25,34400,03946+0,47 %
to 27.2.25,28300,03955−0,24 %
pe 28.2.25,39000,03939+0,42 %
Maaliskuu
ma 2.3.25,52500,03918+0,53 %
ti 3.3.25,47500,03925−0,20 %
ke 4.3.25,34000,03946−0,53 %
to 5.3.25,34600,03945+0,02 %
pe 6.3.25,45800,03928+0,44 %
ma 9.3.25,50400,03921+0,18 %
ti 10.3.25,72500,03887+0,87 %
ke 11.3.25,77000,03880+0,17 %
to 12.3.26,20300,03816+1,68 %
pe 13.3.26,04200,03840−0,61 %
ma 16.3.26,96000,03709+3,53 %
ti 17.3.26,98500,03706+0,09 %
ke 18.3.27,15400,03683+0,63 %
to 19.3.27,60600,03622+1,66 %
pe 20.3.27,19100,03678−1,50 %
ma 23.3.27,63500,03619+1,63 %
ti 24.3.27,80800,03596+0,63 %
ke 25.3.27,44600,03644−1,30 %
to 26.3.27,55000,03630+0,38 %
pe 27.3.27,29900,03663−0,91 %
ma 30.3.27,31500,03661+0,06 %
ti 31.3.27,31200,03661−0,01 %
Huhtikuu
ke 1.4.27,36900,03654+0,21 %
to 2.4.27,55300,03629+0,67 %
pe 3.4.27,53900,03631−0,05 %
ma 6.4.27,60300,03623+0,23 %
ti 7.4.27,21500,03674−1,41 %
ke 8.4.27,18300,03679−0,12 %
to 9.4.26,90900,03716−1,01 %
ti 14.4.26,86400,03722−0,17 %
ke 15.4.26,99100,03705+0,47 %
to 16.4.27,05300,03696+0,23 %
pe 17.4.27,16300,03681+0,41 %
ma 20.4.27,32800,03659+0,61 %
ti 21.4.27,44700,03643+0,44 %
ke 22.4.27,53400,03632+0,32 %
to 23.4.27,55100,03630+0,06 %
pe 24.4.27,31000,03662−0,87 %
ma 27.4.27,18400,03679−0,46 %
ti 28.4.27,22700,03673+0,16 %
ke 29.4.27,12500,03687−0,37 %
to 30.4.27,09700,03690−0,10 %
Toukokuu
ma 4.5.27,11900,03687+0,08 %
ti 5.5.26,97800,03707−0,52 %
ke 6.5.26,98700,03705+0,03 %
to 7.5.27,15800,03682+0,63 %
pe 8.5.27,25100,03670+0,34 %
ma 11.5.27,60000,03623+1,28 %
ti 12.5.27,42300,03647−0,64 %
ke 13.5.27,40800,03649−0,05 %
to 14.5.27,57100,03627+0,59 %
pe 15.5.27,58900,03625+0,07 %
ma 18.5.27,61000,03622+0,08 %
ti 19.5.27,49000,03638−0,43 %
ke 20.5.27,43000,03646−0,22 %
to 21.5.27,21200,03675−0,79 %
pe 22.5.27,21000,03675−0,01 %
ma 25.5.27,27500,03666+0,24 %
ti 26.5.27,07300,03694−0,74 %
ke 27.5.27,05100,03697−0,08 %
to 28.5.27,01700,03701−0,13 %
pe 29.5.26,92100,03715−0,36 %
Kesäkuu
ma 1.6.26,85900,03723−0,23 %
ti 2.6.26,64500,03753−0,80 %
ke 3.6.26,66000,03751+0,06 %
to 4.6.26,62300,03756−0,14 %
pe 5.6.26,58900,03761−0,13 %
ma 8.6.26,58500,03762−0,02 %
ti 9.6.26,63400,03755+0,18 %
ke 10.6.26,60900,03758−0,09 %
to 11.6.26,67900,03748+0,26 %
pe 12.6.26,69800,03746+0,07 %
ma 15.6.26,68300,03748−0,06 %
ti 16.6.26,56400,03764−0,45 %
ke 17.6.26,56100,03765−0,01 %
to 18.6.26,68900,03747+0,48 %
pe 19.6.26,68300,03748−0,02 %
ma 22.6.26,68100,03748−0,01 %
ti 23.6.26,61200,03758−0,26 %
ke 24.6.26,73300,03741+0,45 %
to 25.6.26,79600,03732+0,24 %
pe 26.6.26,80800,03730+0,04 %
ma 29.6.26,84800,03725+0,15 %
ti 30.6.26,74000,03740−0,40 %
Heinäkuu
ke 1.7.26,67000,03750−0,26 %
to 2.7.26,63200,03755−0,14 %
pe 3.7.26,66500,03750+0,12 %
ma 6.7.26,70500,03745+0,15 %
ti 7.7.26,68100,03748−0,09 %
ke 8.7.26,74800,03739+0,25 %
to 9.7.26,62200,03756−0,47 %
pe 10.7.26,69100,03747+0,26 %
ma 13.7.26,64800,03753−0,16 %
ti 14.7.26,63800,03754−0,04 %
ke 15.7.26,58700,03761−0,19 %
to 16.7.26,69300,03746+0,40 %
pe 17.7.26,68200,03748−0,04 %
ma 20.7.26,59800,03760−0,31 %
ti 21.7.26,42900,03784−0,64 %
ke 22.7.26,36500,03793−0,24 %
to 23.7.26,34200,03796−0,09 %
pe 24.7.26,26800,03807−0,28 %
ma 27.7.26,19300,03818−0,29 %
ti 28.7.26,25100,03809+0,22 %
ke 29.7.26,29100,03804+0,15 %
to 30.7.26,24800,03810−0,16 %
pe 31.7.26,17500,03820−0,28 %
Elokuu
ma 3.8.26,31900,03800+0,55 %
ti 4.8.26,22100,03814−0,37 %
ke 5.8.26,09700,03832−0,47 %
to 6.8.26,20200,03817+0,40 %
pe 7.8.26,27900,03805+0,29 %
ma 10.8.26,18300,03819−0,37 %
ti 11.8.26,15500,03823−0,11 %
ke 12.8.26,11700,03829−0,15 %
to 13.8.26,12500,03828+0,03 %
pe 14.8.26,11800,03829−0,03 %
ma 17.8.26,14000,03826+0,08 %
ti 18.8.26,13400,03826−0,02 %
ke 19.8.26,11800,03829−0,06 %
to 20.8.26,06100,03837−0,22 %
pe 21.8.26,08300,03834+0,08 %
ma 24.8.26,09100,03833+0,03 %
ti 25.8.26,12100,03828+0,11 %
ke 26.8.26,26200,03808+0,54 %
to 27.8.26,27600,03806+0,05 %
pe 28.8.26,20000,03817−0,29 %
ma 31.8.26,20800,03816+0,03 %
Syyskuu
ti 1.9.26,22600,03813+0,07 %
ke 2.9.26,33800,03797+0,43 %
to 3.9.26,36800,03792+0,11 %
pe 4.9.26,43500,03783+0,25 %
ma 7.9.26,46800,03778+0,12 %
ti 8.9.26,52100,03771+0,20 %
ke 9.9.26,51900,03771−0,01 %
to 10.9.26,58500,03762+0,25 %
pe 11.9.26,56600,03764−0,07 %
ma 14.9.26,66000,03751+0,35 %
ti 15.9.26,82700,03728+0,63 %
ke 16.9.26,72600,03742−0,38 %
to 17.9.26,74700,03739+0,08 %
pe 18.9.26,72700,03742−0,07 %
ma 21.9.26,98000,03706+0,95 %
ti 22.9.27,00700,03703+0,10 %
ke 23.9.26,96500,03709−0,16 %
to 24.9.27,01500,03702+0,19 %
pe 25.9.27,10700,03689+0,34 %
ma 28.9.27,13300,03686+0,10 %
ti 29.9.27,14800,03684+0,06 %
ke 30.9.27,23300,03672+0,31 %
Lokakuu
to 1.10.26,91800,03715−1,16 %
pe 2.10.27,02000,03701+0,38 %
ma 5.10.27,09600,03691+0,28 %
ti 6.10.27,03500,03699−0,23 %
ke 7.10.27,06400,03695+0,11 %
to 8.10.27,09200,03691+0,10 %
pe 9.10.27,11000,03689+0,07 %
ma 12.10.27,17700,03680+0,25 %
ti 13.10.27,35600,03656+0,66 %
ke 14.10.27,31300,03661−0,16 %
to 15.10.27,34000,03658+0,10 %
pe 16.10.27,27900,03666−0,22 %
ma 19.10.27,34600,03657+0,25 %
ti 20.10.27,23300,03672−0,41 %
ke 21.10.27,18500,03678−0,18 %
to 22.10.27,23000,03672+0,17 %
pe 23.10.27,22200,03673−0,03 %
ma 26.10.27,29500,03664+0,27 %
ti 27.10.27,33700,03658+0,15 %
ke 28.10.27,42200,03647+0,31 %
to 29.10.27,36800,03654−0,20 %
pe 30.10.27,25100,03670−0,43 %
Marraskuu
ma 2.11.27,13100,03686−0,44 %
ti 3.11.26,91300,03716−0,80 %
ke 4.11.26,78100,03734−0,49 %
to 5.11.26,76600,03736−0,06 %
pe 6.11.26,66700,03750−0,37 %
ma 9.11.26,47500,03777−0,72 %
ti 10.11.26,43100,03783−0,17 %
ke 11.11.26,44700,03781+0,06 %
to 12.11.26,46500,03779+0,07 %
pe 13.11.26,46100,03779−0,02 %
ma 16.11.26,35300,03795−0,41 %
ti 17.11.26,50800,03772+0,59 %
ke 18.11.26,40100,03788−0,40 %
to 19.11.26,35800,03794−0,16 %
pe 20.11.26,34000,03797−0,07 %
ma 23.11.26,31100,03801−0,11 %
ti 24.11.26,25800,03808−0,20 %
ke 25.11.26,17500,03820−0,32 %
to 26.11.26,13800,03826−0,14 %
pe 27.11.26,21300,03815+0,29 %
ma 30.11.26,19200,03818−0,08 %
Joulukuu
ti 1.12.26,23500,03812+0,16 %
ke 2.12.26,41100,03786+0,67 %
to 3.12.26,42000,03785+0,03 %
pe 4.12.26,51800,03771+0,37 %
ma 7.12.26,48200,03776−0,14 %
ti 8.12.26,39800,03788−0,32 %
ke 9.12.26,23900,03811−0,60 %
to 10.12.26,30700,03801+0,26 %
pe 11.12.26,32800,03798+0,08 %
ma 14.12.26,31700,03800−0,04 %
ti 15.12.26,36100,03793+0,17 %
ke 16.12.26,20000,03817−0,61 %
to 17.12.26,20400,03816+0,02 %
pe 18.12.26,13900,03826−0,25 %
ma 21.12.26,27500,03806+0,52 %
ti 22.12.26,30300,03802+0,11 %
ke 23.12.26,37200,03792+0,26 %
to 24.12.26,29900,03802−0,28 %
ma 28.12.26,24700,03810−0,20 %
ti 29.12.26,30200,03802+0,21 %
ke 30.12.26,25200,03809−0,19 %
to 31.12.26,24200,03811−0,04 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026