N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2018 Korunan kurssi 2018

Euro vahvistui korunaa vastaan 0,74 % vuonna 2018

Vuonna 2018 EKP julkaisi korunan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 25,6470 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 26,0730 3.7.2018 ja matalimmillaan 25,1920 2.2.2018. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2018 oli 25,7240.

Keskikurssi 2018
25,6470
Muutos vuoden aikana
▲ +0,74 %
Ylin
26,0730 3.7.2018
Alin
25,1920 2.2.2018

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2018

255 julkaisua 2.1.2018–31.12.2018.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2018

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2018

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2018
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu25,452325,272025,594025,272022
Helmikuu25,319525,192025,418025,418020
Maaliskuu25,429225,380025,473025,425021
Huhtikuu25,364825,254025,542025,542020
Toukokuu25,639625,488025,907025,797022
Kesäkuu25,778225,640026,020026,020021
Heinäkuu25,850325,598026,073025,598022
Elokuu25,681325,570025,749025,735023
Syyskuu25,613825,434025,749025,731020
Lokakuu25,819425,737025,922025,922023
Marraskuu25,934825,782026,032025,957022
Joulukuu25,834725,724025,921025,724019
Koko vuosi25,647025,192026,073025,7240255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2018

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2018
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.25,49400,03922−0,16 %
ke 3.1.25,54500,03915+0,20 %
to 4.1.25,51500,03919−0,12 %
pe 5.1.25,59400,03907+0,31 %
ma 8.1.25,52400,03918−0,27 %
ti 9.1.25,53500,03916+0,04 %
ke 10.1.25,57000,03911+0,14 %
to 11.1.25,54700,03914−0,09 %
pe 12.1.25,52100,03918−0,10 %
ma 15.1.25,53100,03917+0,04 %
ti 16.1.25,51600,03919−0,06 %
ke 17.1.25,44700,03930−0,27 %
to 18.1.25,36500,03942−0,32 %
pe 19.1.25,43300,03932+0,27 %
ma 22.1.25,39900,03937−0,13 %
ti 23.1.25,40300,03937+0,02 %
ke 24.1.25,37400,03941−0,11 %
to 25.1.25,38100,03940+0,03 %
pe 26.1.25,35700,03944−0,09 %
ma 29.1.25,29700,03953−0,24 %
ti 30.1.25,33000,03948+0,13 %
ke 31.1.25,27200,03957−0,23 %
Helmikuu
to 1.2.25,26700,03958−0,02 %
pe 2.2.25,19200,03970−0,30 %
ma 5.2.25,19600,03969+0,02 %
ti 6.2.25,23300,03963+0,15 %
ke 7.2.25,23000,03964−0,01 %
to 8.2.25,24700,03961+0,07 %
pe 9.2.25,33500,03947+0,35 %
ma 12.2.25,35800,03944+0,09 %
ti 13.2.25,38600,03939+0,11 %
ke 14.2.25,37000,03942−0,06 %
to 15.2.25,37000,03942±0,00 %
pe 16.2.25,34000,03946−0,12 %
ma 19.2.25,32700,03948−0,05 %
ti 20.2.25,31800,03950−0,04 %
ke 21.2.25,36100,03943+0,17 %
to 22.2.25,31600,03950−0,18 %
pe 23.2.25,33700,03947+0,08 %
ma 26.2.25,39100,03938+0,21 %
ti 27.2.25,39800,03937+0,03 %
ke 28.2.25,41800,03934+0,08 %
Maaliskuu
to 1.3.25,43400,03932+0,06 %
pe 2.3.25,40900,03936−0,10 %
ma 5.3.25,40400,03936−0,02 %
ti 6.3.25,38000,03940−0,09 %
ke 7.3.25,42100,03934+0,16 %
to 8.3.25,42700,03933+0,02 %
pe 9.3.25,45400,03929+0,11 %
ma 12.3.25,44800,03930−0,02 %
ti 13.3.25,47100,03926+0,09 %
ke 14.3.25,44700,03930−0,09 %
to 15.3.25,41600,03935−0,12 %
pe 16.3.25,41500,03935±0,00 %
ma 19.3.25,43200,03932+0,07 %
ti 20.3.25,42300,03933−0,04 %
ke 21.3.25,42200,03934±0,00 %
to 22.3.25,39900,03937−0,09 %
pe 23.3.25,40500,03936+0,02 %
ma 26.3.25,44600,03930+0,16 %
ti 27.3.25,47300,03926+0,11 %
ke 28.3.25,46200,03927−0,04 %
to 29.3.25,42500,03933−0,15 %
Huhtikuu
ti 3.4.25,36700,03942−0,23 %
ke 4.4.25,34000,03946−0,11 %
to 5.4.25,32700,03948−0,05 %
pe 6.4.25,33900,03946+0,05 %
ma 9.4.25,35700,03944+0,07 %
ti 10.4.25,33500,03947−0,09 %
ke 11.4.25,32300,03949−0,05 %
to 12.4.25,31600,03950−0,03 %
pe 13.4.25,30700,03951−0,04 %
ma 16.4.25,26500,03958−0,17 %
ti 17.4.25,25400,03960−0,04 %
ke 18.4.25,30300,03952+0,19 %
to 19.4.25,32700,03948+0,09 %
pe 20.4.25,34000,03946+0,05 %
ma 23.4.25,40800,03936+0,27 %
ti 24.4.25,43700,03931+0,11 %
ke 25.4.25,46600,03927+0,11 %
to 26.4.25,47200,03926+0,02 %
pe 27.4.25,47100,03926±0,00 %
ma 30.4.25,54200,03915+0,28 %
Toukokuu
ke 2.5.25,60100,03906+0,23 %
to 3.5.25,58500,03909−0,06 %
pe 4.5.25,50300,03921−0,32 %
ma 7.5.25,51800,03919+0,06 %
ti 8.5.25,52600,03918+0,03 %
ke 9.5.25,56400,03912+0,15 %
to 10.5.25,49800,03922−0,26 %
pe 11.5.25,50600,03921+0,03 %
ma 14.5.25,48800,03923−0,07 %
ti 15.5.25,55100,03914+0,25 %
ke 16.5.25,54500,03915−0,02 %
to 17.5.25,55700,03913+0,05 %
pe 18.5.25,59000,03908+0,13 %
ma 21.5.25,68000,03894+0,35 %
ti 22.5.25,70200,03891+0,09 %
ke 23.5.25,81300,03874+0,43 %
to 24.5.25,80900,03875−0,02 %
pe 25.5.25,76500,03881−0,17 %
ma 28.5.25,73100,03886−0,13 %
ti 29.5.25,90700,03860+0,68 %
ke 30.5.25,83500,03871−0,28 %
to 31.5.25,79700,03876−0,15 %
Kesäkuu
pe 1.6.25,82700,03872+0,12 %
ma 4.6.25,69600,03892−0,51 %
ti 5.6.25,65300,03898−0,17 %
ke 6.6.25,64800,03899−0,02 %
to 7.6.25,64000,03900−0,03 %
pe 8.6.25,79500,03877+0,60 %
ma 11.6.25,68200,03894−0,44 %
ti 12.6.25,65200,03898−0,12 %
ke 13.6.25,71100,03889+0,23 %
to 14.6.25,65100,03898−0,23 %
pe 15.6.25,71400,03889+0,25 %
ma 18.6.25,73900,03885+0,10 %
ti 19.6.25,81100,03874+0,28 %
ke 20.6.25,83500,03871+0,09 %
to 21.6.25,86300,03867+0,11 %
pe 22.6.25,79200,03877−0,27 %
ma 25.6.25,93500,03856+0,55 %
ti 26.6.25,90000,03861−0,13 %
ke 27.6.25,77700,03879−0,47 %
to 28.6.26,00100,03846+0,87 %
pe 29.6.26,02000,03843+0,07 %
Heinäkuu
ma 2.7.25,99800,03846−0,08 %
ti 3.7.26,07300,03835+0,29 %
ke 4.7.26,02800,03842−0,17 %
to 5.7.25,93800,03855−0,35 %
pe 6.7.25,94200,03855+0,02 %
ma 9.7.25,85800,03867−0,32 %
ti 10.7.25,89800,03861+0,15 %
ke 11.7.25,92900,03857+0,12 %
to 12.7.25,93800,03855+0,03 %
pe 13.7.25,92400,03857−0,05 %
ma 16.7.25,88300,03864−0,16 %
ti 17.7.25,87500,03865−0,03 %
ke 18.7.25,85300,03868−0,09 %
to 19.7.25,92000,03858+0,26 %
pe 20.7.25,87500,03865−0,17 %
ma 23.7.25,84800,03869−0,10 %
ti 24.7.25,76100,03882−0,34 %
ke 25.7.25,67500,03895−0,33 %
to 26.7.25,64700,03899−0,11 %
pe 27.7.25,62200,03903−0,10 %
ma 30.7.25,62400,03903+0,01 %
ti 31.7.25,59800,03907−0,10 %
Elokuu
ke 1.8.25,59000,03908−0,03 %
to 2.8.25,58900,03908±0,00 %
pe 3.8.25,65700,03898+0,27 %
ma 6.8.25,65000,03899−0,03 %
ti 7.8.25,60600,03905−0,17 %
ke 8.8.25,57800,03910−0,11 %
to 9.8.25,57000,03911−0,03 %
pe 10.8.25,63500,03901+0,25 %
ma 13.8.25,65600,03898+0,08 %
ti 14.8.25,69200,03892+0,14 %
ke 15.8.25,70500,03890+0,05 %
to 16.8.25,70200,03891−0,01 %
pe 17.8.25,72900,03887+0,11 %
ma 20.8.25,70600,03890−0,09 %
ti 21.8.25,73700,03885+0,12 %
ke 22.8.25,72500,03887−0,05 %
to 23.8.25,71300,03889−0,05 %
pe 24.8.25,74400,03884+0,12 %
ma 27.8.25,74400,03884±0,00 %
ti 28.8.25,71300,03889−0,12 %
ke 29.8.25,74500,03884+0,12 %
to 30.8.25,74900,03884+0,02 %
pe 31.8.25,73500,03886−0,05 %
Syyskuu
ma 3.9.25,74900,03884+0,05 %
ti 4.9.25,72800,03887−0,08 %
ke 5.9.25,74600,03884+0,07 %
to 6.9.25,71500,03889−0,12 %
pe 7.9.25,69700,03892−0,07 %
ma 10.9.25,64800,03899−0,19 %
ti 11.9.25,64600,03899−0,01 %
ke 12.9.25,59000,03908−0,22 %
to 13.9.25,52000,03918−0,27 %
pe 14.9.25,47300,03926−0,18 %
ma 17.9.25,45700,03928−0,06 %
ti 18.9.25,44800,03930−0,04 %
ke 19.9.25,43400,03932−0,06 %
to 20.9.25,56000,03912+0,50 %
pe 21.9.25,58500,03909+0,10 %
ma 24.9.25,61500,03904+0,12 %
ti 25.9.25,61300,03904−0,01 %
ke 26.9.25,60500,03905−0,03 %
to 27.9.25,71500,03889+0,43 %
pe 28.9.25,73100,03886+0,06 %
Lokakuu
ma 1.10.25,76500,03881+0,13 %
ti 2.10.25,78800,03878+0,09 %
ke 3.10.25,77900,03879−0,03 %
to 4.10.25,78000,03879±0,00 %
pe 5.10.25,74200,03885−0,15 %
ma 8.10.25,73700,03885−0,02 %
ti 9.10.25,80500,03875+0,26 %
ke 10.10.25,80700,03875+0,01 %
to 11.10.25,84800,03869+0,16 %
pe 12.10.25,77700,03879−0,27 %
ma 15.10.25,79800,03876+0,08 %
ti 16.10.25,82100,03873+0,09 %
ke 17.10.25,84300,03870+0,09 %
to 18.10.25,86300,03867+0,08 %
pe 19.10.25,86700,03866+0,02 %
ma 22.10.25,84800,03869−0,07 %
ti 23.10.25,81400,03874−0,13 %
ke 24.10.25,83300,03871+0,07 %
to 25.10.25,83100,03871−0,01 %
pe 26.10.25,86000,03867+0,11 %
ma 29.10.25,84900,03869−0,04 %
ti 30.10.25,87000,03865+0,08 %
ke 31.10.25,92200,03858+0,20 %
Marraskuu
to 1.11.25,87900,03864−0,17 %
pe 2.11.25,78200,03879−0,37 %
ma 5.11.25,84600,03869+0,25 %
ti 6.11.25,83300,03871−0,05 %
ke 7.11.25,88000,03864+0,18 %
to 8.11.25,88700,03863+0,03 %
pe 9.11.25,93600,03856+0,19 %
ma 12.11.25,94200,03855+0,02 %
ti 13.11.25,93900,03855−0,01 %
ke 14.11.25,99400,03847+0,21 %
to 15.11.25,98500,03848−0,03 %
pe 16.11.25,98500,03848±0,00 %
ma 19.11.26,01300,03844+0,11 %
ti 20.11.26,03200,03841+0,07 %
ke 21.11.26,00200,03846−0,12 %
to 22.11.25,99000,03848−0,05 %
pe 23.11.25,95400,03853−0,14 %
ma 26.11.25,91800,03858−0,14 %
ti 27.11.25,91400,03859−0,02 %
ke 28.11.25,93100,03856+0,07 %
to 29.11.25,96700,03851+0,14 %
pe 30.11.25,95700,03853−0,04 %
Joulukuu
ma 3.12.25,92100,03858−0,14 %
ti 4.12.25,90100,03861−0,08 %
ke 5.12.25,88600,03863−0,06 %
to 6.12.25,89000,03862+0,02 %
pe 7.12.25,85100,03868−0,15 %
ma 10.12.25,86600,03866+0,06 %
ti 11.12.25,84500,03869−0,08 %
ke 12.12.25,86600,03866+0,08 %
to 13.12.25,82900,03872−0,14 %
pe 14.12.25,79400,03877−0,14 %
ma 17.12.25,80100,03876+0,03 %
ti 18.12.25,75300,03883−0,19 %
ke 19.12.25,76500,03881+0,05 %
to 20.12.25,76000,03882−0,02 %
pe 21.12.25,85500,03868+0,37 %
ma 24.12.25,91600,03859+0,24 %
to 27.12.25,85800,03867−0,22 %
pe 28.12.25,77800,03879−0,31 %
ma 31.12.25,72400,03887−0,21 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026