N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2017 Korunan kurssi 2017

Euro heikkeni korunaa vastaan 5,50 % vuonna 2017

Vuonna 2017 EKP julkaisi korunan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 26,3258 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 27,0580 5.4.2017 ja matalimmillaan 25,4130 24.11.2017. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2017 oli 25,5350.

Keskikurssi 2017
26,3258
Muutos vuoden aikana
▼ −5,50 %
Ylin
27,0580 5.4.2017
Alin
25,4130 24.11.2017

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2017

255 julkaisua 2.1.2017–29.12.2017.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2017

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2017

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2017
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu27,021327,020027,027027,021022
Helmikuu27,021127,021027,022027,021020
Maaliskuu27,021427,021027,030027,030023
Huhtikuu26,822526,528027,058026,922018
Toukokuu26,571726,413026,893026,422022
Kesäkuu26,264326,147026,397026,197022
Heinäkuu26,078626,013026,147026,079021
Elokuu26,100925,965026,160026,101023
Syyskuu26,075125,981026,113025,981021
Lokakuu25,766125,583025,995025,669022
Marraskuu25,537825,413025,669025,491022
Joulukuu25,645425,524025,840025,535019
Koko vuosi26,325825,413027,058025,5350255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2017

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2017
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.27,02100,03701±0,00 %
ti 3.1.27,02000,03701±0,00 %
ke 4.1.27,02100,03701±0,00 %
to 5.1.27,02100,03701±0,00 %
pe 6.1.27,02100,03701±0,00 %
ma 9.1.27,02100,03701±0,00 %
ti 10.1.27,02100,03701±0,00 %
ke 11.1.27,02100,03701±0,00 %
to 12.1.27,02100,03701±0,00 %
pe 13.1.27,02100,03701±0,00 %
ma 16.1.27,02100,03701±0,00 %
ti 17.1.27,02100,03701±0,00 %
ke 18.1.27,02100,03701±0,00 %
to 19.1.27,02100,03701±0,00 %
pe 20.1.27,02100,03701±0,00 %
ma 23.1.27,02700,03700+0,02 %
ti 24.1.27,02100,03701−0,02 %
ke 25.1.27,02200,03701±0,00 %
to 26.1.27,02100,03701±0,00 %
pe 27.1.27,02100,03701±0,00 %
ma 30.1.27,02200,03701±0,00 %
ti 31.1.27,02100,03701±0,00 %
Helmikuu
ke 1.2.27,02100,03701±0,00 %
to 2.2.27,02200,03701±0,00 %
pe 3.2.27,02100,03701±0,00 %
ma 6.2.27,02100,03701±0,00 %
ti 7.2.27,02100,03701±0,00 %
ke 8.2.27,02100,03701±0,00 %
to 9.2.27,02100,03701±0,00 %
pe 10.2.27,02100,03701±0,00 %
ma 13.2.27,02100,03701±0,00 %
ti 14.2.27,02100,03701±0,00 %
ke 15.2.27,02100,03701±0,00 %
to 16.2.27,02100,03701±0,00 %
pe 17.2.27,02100,03701±0,00 %
ma 20.2.27,02100,03701±0,00 %
ti 21.2.27,02100,03701±0,00 %
ke 22.2.27,02100,03701±0,00 %
to 23.2.27,02100,03701±0,00 %
pe 24.2.27,02100,03701±0,00 %
ma 27.2.27,02100,03701±0,00 %
ti 28.2.27,02100,03701±0,00 %
Maaliskuu
ke 1.3.27,02100,03701±0,00 %
to 2.3.27,02100,03701±0,00 %
pe 3.3.27,02100,03701±0,00 %
ma 6.3.27,02100,03701±0,00 %
ti 7.3.27,02100,03701±0,00 %
ke 8.3.27,02100,03701±0,00 %
to 9.3.27,02100,03701±0,00 %
pe 10.3.27,02100,03701±0,00 %
ma 13.3.27,02100,03701±0,00 %
ti 14.3.27,02100,03701±0,00 %
ke 15.3.27,02100,03701±0,00 %
to 16.3.27,02100,03701±0,00 %
pe 17.3.27,02100,03701±0,00 %
ma 20.3.27,02100,03701±0,00 %
ti 21.3.27,02100,03701±0,00 %
ke 22.3.27,02100,03701±0,00 %
to 23.3.27,02100,03701±0,00 %
pe 24.3.27,02100,03701±0,00 %
ma 27.3.27,02100,03701±0,00 %
ti 28.3.27,02100,03701±0,00 %
ke 29.3.27,02100,03701±0,00 %
to 30.3.27,02200,03701±0,00 %
pe 31.3.27,03000,03700+0,03 %
Huhtikuu
ma 3.4.27,04400,03698+0,05 %
ti 4.4.27,05400,03696+0,04 %
ke 5.4.27,05800,03696+0,01 %
to 6.4.26,73600,03740−1,19 %
pe 7.4.26,56300,03765−0,65 %
ma 10.4.26,52800,03770−0,13 %
ti 11.4.26,65800,03751+0,49 %
ke 12.4.26,69700,03746+0,15 %
to 13.4.26,70400,03745+0,03 %
ti 18.4.26,75900,03737+0,21 %
ke 19.4.26,79400,03732+0,13 %
to 20.4.26,90700,03717+0,42 %
pe 21.4.26,93300,03713+0,10 %
ma 24.4.26,79300,03732−0,52 %
ti 25.4.26,77100,03735−0,08 %
ke 26.4.26,94700,03711+0,66 %
to 27.4.26,93700,03712−0,04 %
pe 28.4.26,92200,03714−0,06 %
Toukokuu
ti 2.5.26,89300,03718−0,11 %
ke 3.5.26,87100,03721−0,08 %
to 4.5.26,76700,03736−0,39 %
pe 5.5.26,78100,03734+0,05 %
ma 8.5.26,71200,03744−0,26 %
ti 9.5.26,67200,03749−0,15 %
ke 10.5.26,64200,03753−0,11 %
to 11.5.26,59800,03760−0,17 %
pe 12.5.26,57600,03763−0,08 %
ma 15.5.26,47100,03778−0,40 %
ti 16.5.26,42000,03785−0,19 %
ke 17.5.26,43500,03783+0,06 %
to 18.5.26,63200,03755+0,75 %
pe 19.5.26,50300,03773−0,48 %
ma 22.5.26,48800,03775−0,06 %
ti 23.5.26,48300,03776−0,02 %
ke 24.5.26,46300,03779−0,08 %
to 25.5.26,41300,03786−0,19 %
pe 26.5.26,43400,03783+0,08 %
ma 29.5.26,43500,03783±0,00 %
ti 30.5.26,46700,03778+0,12 %
ke 31.5.26,42200,03785−0,17 %
Kesäkuu
to 1.6.26,39700,03788−0,09 %
pe 2.6.26,36000,03794−0,14 %
ma 5.6.26,32700,03798−0,13 %
ti 6.6.26,33600,03797+0,03 %
ke 7.6.26,31600,03800−0,08 %
to 8.6.26,26800,03807−0,18 %
pe 9.6.26,22300,03813−0,17 %
ma 12.6.26,19800,03817−0,10 %
ti 13.6.26,14700,03825−0,19 %
ke 14.6.26,16300,03822+0,06 %
to 15.6.26,21300,03815+0,19 %
pe 16.6.26,23300,03812+0,08 %
ma 19.6.26,17200,03821−0,23 %
ti 20.6.26,29300,03803+0,46 %
ke 21.6.26,26600,03807−0,10 %
to 22.6.26,27000,03807+0,02 %
pe 23.6.26,29700,03803+0,10 %
ma 26.6.26,24300,03811−0,21 %
ti 27.6.26,27000,03807+0,10 %
ke 28.6.26,32600,03799+0,21 %
to 29.6.26,30000,03802−0,10 %
pe 30.6.26,19700,03817−0,39 %
Heinäkuu
ma 3.7.26,14000,03826−0,22 %
ti 4.7.26,13200,03827−0,03 %
ke 5.7.26,10900,03830−0,09 %
to 6.7.26,14700,03825+0,15 %
pe 7.7.26,07900,03835−0,26 %
ma 10.7.26,09600,03832+0,07 %
ti 11.7.26,12400,03828+0,11 %
ke 12.7.26,11000,03830−0,05 %
to 13.7.26,12000,03828+0,04 %
pe 14.7.26,07500,03835−0,17 %
ma 17.7.26,09000,03833+0,06 %
ti 18.7.26,08000,03834−0,04 %
ke 19.7.26,03500,03841−0,17 %
to 20.7.26,04000,03840+0,02 %
pe 21.7.26,01700,03844−0,09 %
ma 24.7.26,02400,03843+0,03 %
ti 25.7.26,01300,03844−0,04 %
ke 26.7.26,04700,03839+0,13 %
to 27.7.26,04500,03840−0,01 %
pe 28.7.26,04800,03839+0,01 %
ma 31.7.26,07900,03835+0,12 %
Elokuu
ti 1.8.26,13200,03827+0,20 %
ke 2.8.26,12800,03827−0,02 %
to 3.8.25,96500,03851−0,62 %
pe 4.8.26,06800,03836+0,40 %
ma 7.8.26,11600,03829+0,18 %
ti 8.8.26,15000,03824+0,13 %
ke 9.8.26,16000,03823+0,04 %
to 10.8.26,15700,03823−0,01 %
pe 11.8.26,15500,03823−0,01 %
ma 14.8.26,11800,03829−0,14 %
ti 15.8.26,14200,03825+0,09 %
ke 16.8.26,04400,03840−0,37 %
to 17.8.26,01200,03844−0,12 %
pe 18.8.26,10800,03830+0,37 %
ma 21.8.26,08600,03833−0,08 %
ti 22.8.26,08300,03834−0,01 %
ke 23.8.26,12400,03828+0,16 %
to 24.8.26,09800,03832−0,10 %
pe 25.8.26,08400,03834−0,05 %
ma 28.8.26,10200,03831+0,07 %
ti 29.8.26,14200,03825+0,15 %
ke 30.8.26,04500,03840−0,37 %
to 31.8.26,10100,03831+0,22 %
Syyskuu
pe 1.9.26,07700,03835−0,09 %
ma 4.9.26,06200,03837−0,06 %
ti 5.9.26,07700,03835+0,06 %
ke 6.9.26,11200,03830+0,13 %
to 7.9.26,11300,03830±0,00 %
pe 8.9.26,09900,03832−0,05 %
ma 11.9.26,07700,03835−0,08 %
ti 12.9.26,10500,03831+0,11 %
ke 13.9.26,10100,03831−0,02 %
to 14.9.26,10300,03831+0,01 %
pe 15.9.26,08100,03834−0,08 %
ma 18.9.26,09100,03833+0,04 %
ti 19.9.26,10300,03831+0,05 %
ke 20.9.26,09100,03833−0,05 %
to 21.9.26,08300,03834−0,03 %
pe 22.9.26,04600,03839−0,14 %
ma 25.9.26,03300,03841−0,05 %
ti 26.9.26,05600,03838+0,09 %
ke 27.9.26,04500,03840−0,04 %
to 28.9.26,04100,03840−0,02 %
pe 29.9.25,98100,03849−0,23 %
Lokakuu
ma 2.10.25,99500,03847+0,05 %
ti 3.10.25,93200,03856−0,24 %
ke 4.10.25,88600,03863−0,18 %
to 5.10.25,83700,03870−0,19 %
pe 6.10.25,81600,03874−0,08 %
ma 9.10.25,89300,03862+0,30 %
ti 10.10.25,90000,03861+0,03 %
ke 11.10.25,87900,03864−0,08 %
to 12.10.25,89100,03862+0,05 %
pe 13.10.25,81300,03874−0,30 %
ma 16.10.25,77000,03880−0,17 %
ti 17.10.25,73300,03886−0,14 %
ke 18.10.25,70500,03890−0,11 %
to 19.10.25,72500,03887+0,08 %
pe 20.10.25,69000,03893−0,14 %
ma 23.10.25,64100,03900−0,19 %
ti 24.10.25,58300,03909−0,23 %
ke 25.10.25,58900,03908+0,02 %
to 26.10.25,58900,03908±0,00 %
pe 27.10.25,67300,03895+0,33 %
ma 30.10.25,64500,03899−0,11 %
ti 31.10.25,66900,03896+0,09 %
Marraskuu
ke 1.11.25,55700,03913−0,44 %
to 2.11.25,53500,03916−0,09 %
pe 3.11.25,65200,03898+0,46 %
ma 6.11.25,61200,03904−0,16 %
ti 7.11.25,59100,03908−0,08 %
ke 8.11.25,56000,03912−0,12 %
to 9.11.25,52800,03917−0,13 %
pe 10.11.25,54300,03915+0,06 %
ma 13.11.25,56700,03911+0,09 %
ti 14.11.25,56600,03911±0,00 %
ke 15.11.25,66900,03896+0,40 %
to 16.11.25,55900,03913−0,43 %
pe 17.11.25,58800,03908+0,11 %
ma 20.11.25,56800,03911−0,08 %
ti 21.11.25,53300,03917−0,14 %
ke 22.11.25,46900,03926−0,25 %
to 23.11.25,46200,03927−0,03 %
pe 24.11.25,41300,03935−0,19 %
ma 27.11.25,43100,03932+0,07 %
ti 28.11.25,46300,03927+0,13 %
ke 29.11.25,47400,03926+0,04 %
to 30.11.25,49100,03923+0,07 %
Joulukuu
pe 1.12.25,52400,03918+0,13 %
ma 4.12.25,55700,03913+0,13 %
ti 5.12.25,65300,03898+0,38 %
ke 6.12.25,63600,03901−0,07 %
to 7.12.25,61100,03905−0,10 %
pe 8.12.25,55500,03913−0,22 %
ma 11.12.25,60100,03906+0,18 %
ti 12.12.25,59600,03907−0,02 %
ke 13.12.25,65000,03899+0,21 %
to 14.12.25,69500,03892+0,18 %
pe 15.12.25,67800,03894−0,07 %
ma 18.12.25,68500,03893+0,03 %
ti 19.12.25,66200,03897−0,09 %
ke 20.12.25,67400,03895+0,05 %
to 21.12.25,71500,03889+0,16 %
pe 22.12.25,75000,03883+0,14 %
ke 27.12.25,84000,03870+0,35 %
to 28.12.25,64500,03899−0,75 %
pe 29.12.25,53500,03916−0,43 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026