N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2022 Korunan kurssi 2022

Euro heikkeni korunaa vastaan 2,98 % vuonna 2022

Vuonna 2022 EKP julkaisi korunan viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 24,5659 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 25,8660 2.3.2022 ja matalimmillaan 24,1160 30.12.2022. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2022 oli 24,1160.

Keskikurssi 2022
24,5659
Muutos vuoden aikana
▼ −2,98 %
Ylin
25,8660 2.3.2022
Alin
24,1160 30.12.2022

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2022

257 julkaisua 3.1.2022–30.12.2022.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2022

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2022

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2022
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu24,470024,263024,818024,372021
Helmikuu24,437224,135025,090024,997020
Maaliskuu25,006524,375025,866024,375023
Huhtikuu24,435324,320024,605024,605019
Toukokuu24,749724,594025,365024,714022
Kesäkuu24,719424,622024,750024,739022
Heinäkuu24,593924,397024,779024,610021
Elokuu24,568424,346024,659024,550023
Syyskuu24,576324,481024,687024,549022
Lokakuu24,528124,465024,593024,488021
Marraskuu24,368924,278024,539024,338022
Joulukuu24,269524,116024,377024,116021
Koko vuosi24,565924,116025,866024,1160257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2022

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2022
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.24,81800,04029−0,16 %
ti 4.1.24,74500,04041−0,29 %
ke 5.1.24,58100,04068−0,66 %
to 6.1.24,52800,04077−0,22 %
pe 7.1.24,43900,04092−0,36 %
ma 10.1.24,35700,04106−0,34 %
ti 11.1.24,41200,04096+0,23 %
ke 12.1.24,42300,04095+0,05 %
to 13.1.24,45800,04089+0,14 %
pe 14.1.24,49300,04083+0,14 %
ma 17.1.24,46700,04087−0,11 %
ti 18.1.24,42600,04094−0,17 %
ke 19.1.24,31300,04113−0,46 %
to 20.1.24,26300,04122−0,21 %
pe 21.1.24,34700,04107+0,35 %
ma 24.1.24,52800,04077+0,74 %
ti 25.1.24,50000,04082−0,11 %
ke 26.1.24,53100,04076+0,13 %
to 27.1.24,42700,04094−0,42 %
pe 28.1.24,44300,04091+0,07 %
ma 31.1.24,37200,04103−0,29 %
Helmikuu
ti 1.2.24,33500,04109−0,15 %
ke 2.2.24,29800,04116−0,15 %
to 3.2.24,13500,04143−0,67 %
pe 4.2.24,36000,04105+0,93 %
ma 7.2.24,22200,04128−0,57 %
ti 8.2.24,25900,04122+0,15 %
ke 9.2.24,28800,04117+0,12 %
to 10.2.24,35000,04107+0,26 %
pe 11.2.24,40500,04098+0,23 %
ma 14.2.24,52700,04077+0,50 %
ti 15.2.24,41900,04095−0,44 %
ke 16.2.24,36500,04104−0,22 %
to 17.2.24,38300,04101+0,07 %
pe 18.2.24,33700,04109−0,19 %
ma 21.2.24,34500,04108+0,03 %
ti 22.2.24,49600,04082+0,62 %
ke 23.2.24,47300,04086−0,09 %
to 24.2.25,09000,03986+2,52 %
pe 25.2.24,66000,04055−1,71 %
ma 28.2.24,99700,04000+1,37 %
Maaliskuu
ti 1.3.25,46500,03927+1,87 %
ke 2.3.25,86600,03866+1,57 %
to 3.3.25,63400,03901−0,90 %
pe 4.3.25,73700,03885+0,40 %
ma 7.3.25,58400,03909−0,59 %
ti 8.3.25,64200,03900+0,23 %
ke 9.3.25,36400,03943−1,08 %
to 10.3.25,31600,03950−0,19 %
pe 11.3.25,21300,03966−0,41 %
ma 14.3.24,89000,04018−1,28 %
ti 15.3.24,86700,04021−0,09 %
ke 16.3.24,68700,04051−0,72 %
to 17.3.24,77700,04036+0,36 %
pe 18.3.24,83700,04026+0,24 %
ma 21.3.24,68300,04051−0,62 %
ti 22.3.24,67900,04052−0,02 %
ke 23.3.24,60500,04064−0,30 %
to 24.3.24,72000,04045+0,47 %
pe 25.3.24,64500,04058−0,30 %
ma 28.3.24,65000,04057+0,02 %
ti 29.3.24,46400,04088−0,75 %
ke 30.3.24,45000,04090−0,06 %
to 31.3.24,37500,04103−0,31 %
Huhtikuu
pe 1.4.24,37600,04102±0,00 %
ma 4.4.24,32000,04112−0,23 %
ti 5.4.24,33800,04109+0,07 %
ke 6.4.24,44100,04091+0,42 %
to 7.4.24,51200,04080+0,29 %
pe 8.4.24,47900,04085−0,13 %
ma 11.4.24,42900,04093−0,20 %
ti 12.4.24,45000,04090+0,09 %
ke 13.4.24,45000,04090±0,00 %
to 14.4.24,42000,04095−0,12 %
ti 19.4.24,42400,04094+0,02 %
ke 20.4.24,40900,04097−0,06 %
to 21.4.24,38000,04102−0,12 %
pe 22.4.24,32000,04112−0,25 %
ma 25.4.24,41800,04095+0,40 %
ti 26.4.24,42300,04095+0,02 %
ke 27.4.24,55000,04073+0,52 %
to 28.4.24,52600,04077−0,10 %
pe 29.4.24,60500,04064+0,32 %
Toukokuu
ma 2.5.24,67100,04053+0,27 %
ti 3.5.24,66200,04055−0,04 %
ke 4.5.24,64400,04058−0,07 %
to 5.5.24,60600,04064−0,15 %
pe 6.5.24,66500,04054+0,24 %
ma 9.5.25,05500,03991+1,58 %
ti 10.5.25,01400,03998−0,16 %
ke 11.5.25,36500,03942+1,40 %
to 12.5.24,92500,04012−1,73 %
pe 13.5.24,74000,04042−0,74 %
ma 16.5.24,71000,04047−0,12 %
ti 17.5.24,71200,04047+0,01 %
ke 18.5.24,64700,04057−0,26 %
to 19.5.24,70000,04049+0,22 %
pe 20.5.24,67000,04054−0,12 %
ma 23.5.24,59400,04066−0,31 %
ti 24.5.24,66300,04055+0,28 %
ke 25.5.24,64800,04057−0,06 %
to 26.5.24,67600,04053+0,11 %
pe 27.5.24,70000,04049+0,10 %
ma 30.5.24,71200,04047+0,05 %
ti 31.5.24,71400,04046+0,01 %
Kesäkuu
ke 1.6.24,74800,04041+0,14 %
to 2.6.24,70200,04048−0,19 %
pe 3.6.24,70800,04047+0,02 %
ma 6.6.24,71500,04046+0,03 %
ti 7.6.24,73900,04042+0,10 %
ke 8.6.24,62200,04061−0,47 %
to 9.6.24,68900,04050+0,27 %
pe 10.6.24,70500,04048+0,06 %
ma 13.6.24,72400,04045+0,08 %
ti 14.6.24,74900,04041+0,10 %
ke 15.6.24,70300,04048−0,19 %
to 16.6.24,74200,04042+0,16 %
pe 17.6.24,74200,04042±0,00 %
ma 20.6.24,72800,04044−0,06 %
ti 21.6.24,69000,04050−0,15 %
ke 22.6.24,71200,04047+0,09 %
to 23.6.24,75000,04040+0,15 %
pe 24.6.24,73100,04044−0,08 %
ma 27.6.24,72400,04045−0,03 %
ti 28.6.24,72600,04044+0,01 %
ke 29.6.24,73900,04042+0,05 %
to 30.6.24,73900,04042±0,00 %
Heinäkuu
pe 1.7.24,75300,04040+0,06 %
ma 4.7.24,74500,04041−0,03 %
ti 5.7.24,75100,04040+0,02 %
ke 6.7.24,77800,04036+0,11 %
to 7.7.24,77900,04036±0,00 %
pe 8.7.24,61400,04063−0,67 %
ma 11.7.24,59200,04066−0,09 %
ti 12.7.24,58200,04068−0,04 %
ke 13.7.24,39700,04099−0,75 %
to 14.7.24,41700,04096+0,08 %
pe 15.7.24,56100,04071+0,59 %
ma 18.7.24,50800,04080−0,22 %
ti 19.7.24,55500,04072+0,19 %
ke 20.7.24,49300,04083−0,25 %
to 21.7.24,49600,04082+0,01 %
pe 22.7.24,51400,04079+0,07 %
ma 25.7.24,53500,04076+0,09 %
ti 26.7.24,60700,04064+0,29 %
ke 27.7.24,57500,04069−0,13 %
to 28.7.24,60900,04064+0,14 %
pe 29.7.24,61000,04063±0,00 %
Elokuu
ma 1.8.24,62800,04060+0,07 %
ti 2.8.24,64400,04058+0,06 %
ke 3.8.24,65000,04057+0,02 %
to 4.8.24,65900,04055+0,04 %
pe 5.8.24,58100,04068−0,32 %
ma 8.8.24,51500,04079−0,27 %
ti 9.8.24,53200,04076+0,07 %
ke 10.8.24,39700,04099−0,55 %
to 11.8.24,34600,04107−0,21 %
pe 12.8.24,38000,04102+0,14 %
ma 15.8.24,46000,04088+0,33 %
ti 16.8.24,54000,04075+0,33 %
ke 17.8.24,56600,04071+0,11 %
to 18.8.24,61100,04063+0,18 %
pe 19.8.24,62500,04061+0,06 %
ma 22.8.24,65100,04057+0,11 %
ti 23.8.24,65800,04055+0,03 %
ke 24.8.24,62900,04060−0,12 %
to 25.8.24,64800,04057+0,08 %
pe 26.8.24,63500,04059−0,05 %
ma 29.8.24,59200,04066−0,17 %
ti 30.8.24,57700,04069−0,06 %
ke 31.8.24,55000,04073−0,11 %
Syyskuu
to 1.9.24,48800,04084−0,25 %
pe 2.9.24,48100,04085−0,03 %
ma 5.9.24,62200,04061+0,58 %
ti 6.9.24,55000,04073−0,29 %
ke 7.9.24,63100,04060+0,33 %
to 8.9.24,54300,04074−0,36 %
pe 9.9.24,53600,04076−0,03 %
ma 12.9.24,54600,04074+0,04 %
ti 13.9.24,55100,04073+0,02 %
ke 14.9.24,52700,04077−0,10 %
to 15.9.24,51800,04079−0,04 %
pe 16.9.24,49700,04082−0,09 %
ma 19.9.24,49400,04083−0,01 %
ti 20.9.24,55600,04072+0,25 %
ke 21.9.24,63700,04059+0,33 %
to 22.9.24,65700,04056+0,08 %
pe 23.9.24,65800,04055±0,00 %
ma 26.9.24,64000,04058−0,07 %
ti 27.9.24,66100,04055+0,09 %
ke 28.9.24,65000,04057−0,04 %
to 29.9.24,68700,04051+0,15 %
pe 30.9.24,54900,04073−0,56 %
Lokakuu
ma 3.10.24,52700,04077−0,09 %
ti 4.10.24,54400,04074+0,07 %
ke 5.10.24,52400,04078−0,08 %
to 6.10.24,47900,04085−0,18 %
pe 7.10.24,51700,04079+0,16 %
ma 10.10.24,52100,04078+0,02 %
ti 11.10.24,53500,04076+0,06 %
ke 12.10.24,56100,04071+0,11 %
to 13.10.24,56900,04070+0,03 %
pe 14.10.24,58700,04067+0,07 %
ma 17.10.24,56200,04071−0,10 %
ti 18.10.24,59300,04066+0,13 %
ke 19.10.24,56300,04071−0,12 %
to 20.10.24,52500,04077−0,15 %
pe 21.10.24,51100,04080−0,06 %
ma 24.10.24,48200,04085−0,12 %
ti 25.10.24,47200,04086−0,04 %
ke 26.10.24,53500,04076+0,26 %
to 27.10.24,53000,04077−0,02 %
pe 28.10.24,46500,04087−0,26 %
ma 31.10.24,48800,04084+0,09 %
Marraskuu
ti 1.11.24,48400,04084−0,02 %
ke 2.11.24,50600,04081+0,09 %
to 3.11.24,53900,04075+0,13 %
pe 4.11.24,42200,04095−0,48 %
ma 7.11.24,30100,04115−0,50 %
ti 8.11.24,32600,04111+0,10 %
ke 9.11.24,33700,04109+0,05 %
to 10.11.24,36100,04105+0,10 %
pe 11.11.24,27800,04119−0,34 %
ma 14.11.24,28900,04117+0,05 %
ti 15.11.24,32600,04111+0,15 %
ke 16.11.24,35500,04106+0,12 %
to 17.11.24,39900,04099+0,18 %
pe 18.11.24,35100,04107−0,20 %
ma 21.11.24,35600,04106+0,02 %
ti 22.11.24,35100,04107−0,02 %
ke 23.11.24,35600,04106+0,02 %
to 24.11.24,39200,04100+0,15 %
pe 25.11.24,36700,04104−0,10 %
ma 28.11.24,34800,04107−0,08 %
ti 29.11.24,33400,04109−0,06 %
ke 30.11.24,33800,04109+0,02 %
Joulukuu
to 1.12.24,36100,04105+0,09 %
pe 2.12.24,37700,04102+0,07 %
ma 5.12.24,35100,04107−0,11 %
ti 6.12.24,31600,04113−0,14 %
ke 7.12.24,32200,04112+0,02 %
to 8.12.24,32400,04111+0,01 %
pe 9.12.24,29300,04116−0,13 %
ma 12.12.24,30700,04114+0,06 %
ti 13.12.24,28700,04117−0,08 %
ke 14.12.24,27600,04119−0,05 %
to 15.12.24,27000,04120−0,02 %
pe 16.12.24,26200,04122−0,03 %
ma 19.12.24,23300,04127−0,12 %
ti 20.12.24,18100,04135−0,21 %
ke 21.12.24,21800,04129+0,15 %
to 22.12.24,21500,04130−0,01 %
pe 23.12.24,24700,04124+0,13 %
ti 27.12.24,26000,04122+0,05 %
ke 28.12.24,25200,04123−0,03 %
to 29.12.24,19100,04134−0,25 %
pe 30.12.24,11600,04147−0,31 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026