N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2025 Korunan kurssi 2025

Euro heikkeni korunaa vastaan 3,76 % vuonna 2025

Vuonna 2025 EKP julkaisi korunan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 24,6879 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 25,2940 14.1.2025 ja matalimmillaan 24,1250 3.12.2025. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2025 oli 24,2370.

Keskikurssi 2025
24,6879
Muutos vuoden aikana
▼ −3,76 %
Ylin
25,2940 14.1.2025
Alin
24,1250 3.12.2025

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2025

255 julkaisua 2.1.2025–31.12.2025.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2025

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2025

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2025
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu25,163325,090025,294025,166022
Helmikuu25,076724,939025,254025,029020
Maaliskuu25,001224,884025,097024,962021
Huhtikuu25,039024,920025,195024,920020
Toukokuu24,922924,864024,980024,918021
Kesäkuu24,804324,746024,899024,746021
Heinäkuu24,624624,539024,680024,571023
Elokuu24,516624,446024,610024,458021
Syyskuu24,346824,242024,485024,335022
Lokakuu24,315424,248024,378024,327023
Marraskuu24,234024,133024,371024,177020
Joulukuu24,259324,125024,392024,237021
Koko vuosi24,687924,125025,294024,2370255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2025

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2025
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.25,17700,03972−0,03 %
pe 3.1.25,16600,03974−0,04 %
ma 6.1.25,15400,03976−0,05 %
ti 7.1.25,13700,03978−0,07 %
ke 8.1.25,15000,03976+0,05 %
to 9.1.25,11600,03982−0,14 %
pe 10.1.25,09000,03986−0,10 %
ma 13.1.25,23000,03964+0,56 %
ti 14.1.25,29400,03954+0,25 %
ke 15.1.25,21800,03965−0,30 %
to 16.1.25,23100,03963+0,05 %
pe 17.1.25,26500,03958+0,13 %
ma 20.1.25,20900,03967−0,22 %
ti 21.1.25,17800,03972−0,12 %
ke 22.1.25,13900,03978−0,15 %
to 23.1.25,14000,03978±0,00 %
pe 24.1.25,09700,03985−0,17 %
ma 27.1.25,10200,03984+0,02 %
ti 28.1.25,09100,03985−0,04 %
ke 29.1.25,12200,03981+0,12 %
to 30.1.25,12100,03981±0,00 %
pe 31.1.25,16600,03974+0,18 %
Helmikuu
ma 3.2.25,25400,03960+0,35 %
ti 4.2.25,17200,03973−0,32 %
ke 5.2.25,13600,03978−0,14 %
to 6.2.25,13900,03978+0,01 %
pe 7.2.25,10800,03983−0,12 %
ma 10.2.25,07300,03988−0,14 %
ti 11.2.25,10100,03984+0,11 %
ke 12.2.25,07500,03988−0,10 %
to 13.2.25,05700,03991−0,07 %
pe 14.2.25,04300,03993−0,06 %
ma 17.2.25,05600,03991+0,05 %
ti 18.2.25,09800,03984+0,17 %
ke 19.2.25,10100,03984+0,01 %
to 20.2.25,07300,03988−0,11 %
pe 21.2.25,08200,03987+0,04 %
ma 24.2.25,06200,03990−0,08 %
ti 25.2.24,93900,04010−0,49 %
ke 26.2.24,94800,04008+0,04 %
to 27.2.24,98700,04002+0,16 %
pe 28.2.25,02900,03995+0,17 %
Maaliskuu
ma 3.3.25,09700,03985+0,27 %
ti 4.3.25,02500,03996−0,29 %
ke 5.3.25,04800,03992+0,09 %
to 6.3.25,04700,03992±0,00 %
pe 7.3.25,01600,03997−0,12 %
ma 10.3.24,95700,04007−0,24 %
ti 11.3.24,96300,04006+0,02 %
ke 12.3.25,01300,03998+0,20 %
to 13.3.25,09300,03985+0,32 %
pe 14.3.25,01400,03998−0,31 %
ma 17.3.25,03500,03994+0,08 %
ti 18.3.25,03800,03994+0,01 %
ke 19.3.24,99400,04001−0,18 %
to 20.3.25,01300,03998+0,08 %
pe 21.3.24,98100,04003−0,13 %
ma 24.3.24,97000,04005−0,04 %
ti 25.3.24,88400,04019−0,34 %
ke 26.3.24,93400,04011+0,20 %
to 27.3.24,98200,04003+0,19 %
pe 28.3.24,96000,04006−0,09 %
ma 31.3.24,96200,04006+0,01 %
Huhtikuu
ti 1.4.24,95400,04007−0,03 %
ke 2.4.24,96300,04006+0,04 %
to 3.4.24,97200,04004+0,04 %
pe 4.4.25,14200,03977+0,68 %
ma 7.4.25,19500,03969+0,21 %
ti 8.4.25,13900,03978−0,22 %
ke 9.4.25,16800,03973+0,12 %
to 10.4.25,11000,03982−0,23 %
pe 11.4.25,14700,03977+0,15 %
ma 14.4.25,10800,03983−0,16 %
ti 15.4.25,06400,03990−0,18 %
ke 16.4.24,99500,04001−0,28 %
to 17.4.25,00900,03999+0,06 %
ti 22.4.25,08100,03987+0,29 %
ke 23.4.25,01500,03998−0,26 %
to 24.4.24,97700,04004−0,15 %
pe 25.4.24,92900,04011−0,19 %
ma 28.4.24,96900,04005+0,16 %
ti 29.4.24,92200,04013−0,19 %
ke 30.4.24,92000,04013−0,01 %
Toukokuu
pe 2.5.24,92200,04013+0,01 %
ma 5.5.24,90500,04015−0,07 %
ti 6.5.24,96000,04006+0,22 %
ke 7.5.24,92400,04012−0,14 %
to 8.5.24,92400,04012±0,00 %
pe 9.5.24,94600,04009+0,09 %
ma 12.5.24,98000,04003+0,14 %
ti 13.5.24,94800,04008−0,13 %
ke 14.5.24,92800,04012−0,08 %
to 15.5.24,92200,04013−0,02 %
pe 16.5.24,93600,04010+0,06 %
ma 19.5.24,90700,04015−0,12 %
ti 20.5.24,92000,04013+0,05 %
ke 21.5.24,86700,04021−0,21 %
to 22.5.24,94200,04009+0,30 %
pe 23.5.24,91500,04014−0,11 %
ma 26.5.24,86400,04022−0,20 %
ti 27.5.24,90700,04015+0,17 %
ke 28.5.24,92200,04013+0,06 %
to 29.5.24,92300,04012±0,00 %
pe 30.5.24,91800,04013−0,02 %
Kesäkuu
ma 2.6.24,89900,04016−0,08 %
ti 3.6.24,89600,04017−0,01 %
ke 4.6.24,80800,04031−0,35 %
to 5.6.24,81200,04030+0,02 %
pe 6.6.24,75700,04039−0,22 %
ma 9.6.24,79300,04033+0,15 %
ti 10.6.24,77100,04037−0,09 %
ke 11.6.24,78400,04035+0,05 %
to 12.6.24,78700,04034+0,01 %
pe 13.6.24,83100,04027+0,18 %
ma 16.6.24,78200,04035−0,20 %
ti 17.6.24,80000,04032+0,07 %
ke 18.6.24,80500,04031+0,02 %
to 19.6.24,82000,04029+0,06 %
pe 20.6.24,83000,04027+0,04 %
ma 23.6.24,86200,04022+0,13 %
ti 24.6.24,79400,04033−0,27 %
ke 25.6.24,78000,04036−0,06 %
to 26.6.24,78500,04035+0,02 %
pe 27.6.24,74800,04041−0,15 %
ma 30.6.24,74600,04041−0,01 %
Heinäkuu
ti 1.7.24,68000,04052−0,27 %
ke 2.7.24,66300,04055−0,07 %
to 3.7.24,64600,04057−0,07 %
pe 4.7.24,65500,04056+0,04 %
ma 7.7.24,62500,04061−0,12 %
ti 8.7.24,64800,04057+0,09 %
ke 9.7.24,62900,04060−0,08 %
to 10.7.24,63900,04059+0,04 %
pe 11.7.24,66700,04054+0,11 %
ma 14.7.24,64800,04057−0,08 %
ti 15.7.24,67000,04054+0,09 %
ke 16.7.24,64700,04057−0,09 %
to 17.7.24,63900,04059−0,03 %
pe 18.7.24,62300,04061−0,06 %
ma 21.7.24,61800,04062−0,02 %
ti 22.7.24,61900,04062±0,00 %
ke 23.7.24,61600,04062−0,01 %
to 24.7.24,55300,04073−0,26 %
pe 25.7.24,53900,04075−0,06 %
ma 28.7.24,60000,04065+0,25 %
ti 29.7.24,60900,04064+0,04 %
ke 30.7.24,56200,04071−0,19 %
to 31.7.24,57100,04070+0,04 %
Elokuu
pe 1.8.24,58800,04067+0,07 %
ma 4.8.24,58200,04068−0,02 %
ti 5.8.24,61000,04063+0,11 %
ke 6.8.24,56600,04071−0,18 %
to 7.8.24,52300,04078−0,18 %
pe 8.8.24,44600,04091−0,31 %
ma 11.8.24,48300,04084+0,15 %
ti 12.8.24,46900,04087−0,06 %
ke 13.8.24,47100,04086+0,01 %
to 14.8.24,47000,04087±0,00 %
pe 15.8.24,48200,04085+0,05 %
ma 18.8.24,47100,04086−0,04 %
ti 19.8.24,45700,04089−0,06 %
ke 20.8.24,49100,04083+0,14 %
to 21.8.24,53000,04077+0,16 %
pe 22.8.24,56500,04071+0,14 %
ma 25.8.24,54400,04074−0,09 %
ti 26.8.24,54400,04074±0,00 %
ke 27.8.24,54200,04075−0,01 %
to 28.8.24,55700,04072+0,06 %
pe 29.8.24,45800,04089−0,40 %
Syyskuu
ma 1.9.24,43300,04093−0,10 %
ti 2.9.24,48500,04084+0,21 %
ke 3.9.24,44600,04091−0,16 %
to 4.9.24,45200,04090+0,02 %
pe 5.9.24,42100,04095−0,13 %
ma 8.9.24,36600,04104−0,23 %
ti 9.9.24,32600,04111−0,16 %
ke 10.9.24,38800,04100+0,25 %
to 11.9.24,38500,04101−0,01 %
pe 12.9.24,31800,04112−0,27 %
ma 15.9.24,32700,04111+0,04 %
ti 16.9.24,32600,04111±0,00 %
ke 17.9.24,32400,04111−0,01 %
to 18.9.24,30100,04115−0,09 %
pe 19.9.24,29200,04117−0,04 %
ma 22.9.24,25500,04123−0,15 %
ti 23.9.24,24200,04125−0,05 %
ke 24.9.24,29000,04117+0,20 %
to 25.9.24,28900,04117±0,00 %
pe 26.9.24,32600,04111+0,15 %
ma 29.9.24,30200,04115−0,10 %
ti 30.9.24,33500,04109+0,14 %
Lokakuu
ke 1.10.24,27500,04119−0,25 %
to 2.10.24,24800,04124−0,11 %
pe 3.10.24,27700,04119+0,12 %
ma 6.10.24,30800,04114+0,13 %
ti 7.10.24,31800,04112+0,04 %
ke 8.10.24,36900,04104+0,21 %
to 9.10.24,32600,04111−0,18 %
pe 10.10.24,29900,04115−0,11 %
ma 13.10.24,35800,04105+0,24 %
ti 14.10.24,32400,04111−0,14 %
ke 15.10.24,28000,04119−0,18 %
to 16.10.24,29400,04116+0,06 %
pe 17.10.24,30800,04114+0,06 %
ma 20.10.24,29000,04117−0,07 %
ti 21.10.24,31400,04113+0,10 %
ke 22.10.24,30800,04114−0,02 %
to 23.10.24,30800,04114±0,00 %
pe 24.10.24,33600,04109+0,12 %
ma 27.10.24,32300,04111−0,05 %
ti 28.10.24,34800,04107+0,10 %
ke 29.10.24,33800,04109−0,04 %
to 30.10.24,37800,04102+0,16 %
pe 31.10.24,32700,04111−0,21 %
Marraskuu
ma 3.11.24,33900,04109+0,05 %
ti 4.11.24,37100,04103+0,13 %
ke 5.11.24,36500,04104−0,02 %
to 6.11.24,33400,04109−0,13 %
pe 7.11.24,33300,04110±0,00 %
ma 10.11.24,28200,04118−0,21 %
ti 11.11.24,28800,04117+0,02 %
ke 12.11.24,22900,04127−0,24 %
to 13.11.24,19100,04134−0,16 %
pe 14.11.24,19800,04133+0,03 %
ma 17.11.24,16900,04138−0,12 %
ti 18.11.24,18800,04134+0,08 %
ke 19.11.24,15900,04139−0,12 %
to 20.11.24,17900,04136+0,08 %
pe 21.11.24,23500,04126+0,23 %
ma 24.11.24,16900,04138−0,27 %
ti 25.11.24,13300,04144−0,15 %
ke 26.11.24,16800,04138+0,15 %
to 27.11.24,17400,04137+0,02 %
pe 28.11.24,17700,04136+0,01 %
Joulukuu
ma 1.12.24,18100,04135+0,02 %
ti 2.12.24,16100,04139−0,08 %
ke 3.12.24,12500,04145−0,15 %
to 4.12.24,15700,04140+0,13 %
pe 5.12.24,21000,04131+0,22 %
ma 8.12.24,26800,04121+0,24 %
ti 9.12.24,27700,04119+0,04 %
ke 10.12.24,24500,04125−0,13 %
to 11.12.24,22000,04129−0,10 %
pe 12.12.24,23900,04126+0,08 %
ma 15.12.24,29900,04115+0,25 %
ti 16.12.24,31700,04112+0,07 %
ke 17.12.24,34600,04107+0,12 %
to 18.12.24,39200,04100+0,19 %
pe 19.12.24,32300,04111−0,28 %
ma 22.12.24,32000,04112−0,01 %
ti 23.12.24,32100,04112±0,00 %
ke 24.12.24,27100,04120−0,21 %
ma 29.12.24,28100,04118+0,04 %
ti 30.12.24,25500,04123−0,11 %
ke 31.12.24,23700,04126−0,07 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026