N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2026 Korunan kurssi 2026

Euro on vahvistunut korunaa vastaan 0,48 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut korunan viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 24,2922 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 24,5550 30.3.2026 ja matalimmillaan 24,0830 26.8.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 24,3530.

Keskikurssi 2026
24,2922
Vuoden alusta
▲ +0,48 %
Ylin
24,5550 30.3.2026
Alin
24,0830 26.8.2026

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu24,278124,177024,356024,325021
Helmikuu24,259624,217024,357024,244020
Maaliskuu24,437724,274024,555024,514022
Huhtikuu24,381324,289024,540024,366020
Toukokuu24,312924,257024,393024,282020
Kesäkuu24,208224,146024,285024,256022
Heinäkuu24,207324,149024,284024,212023
Elokuu24,178824,083024,261024,122021
Syyskuu24,296524,159024,440024,440022
Lokakuu24,367024,260024,470024,353022
Vuosi tähän asti24,292224,083024,555024,3530213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.24,17700,04136−0,25 %
ma 5.1.24,19500,04133+0,07 %
ti 6.1.24,19500,04133±0,00 %
ke 7.1.24,29000,04117+0,39 %
to 8.1.24,26200,04122−0,12 %
pe 9.1.24,33700,04109+0,31 %
ma 12.1.24,28800,04117−0,20 %
ti 13.1.24,25300,04123−0,14 %
ke 14.1.24,26200,04122+0,04 %
to 15.1.24,27800,04119+0,07 %
pe 16.1.24,28600,04118+0,03 %
ma 19.1.24,29000,04117+0,02 %
ti 20.1.24,33300,04110+0,18 %
ke 21.1.24,35600,04106+0,09 %
to 22.1.24,31000,04114−0,19 %
pe 23.1.24,25700,04123−0,22 %
ma 26.1.24,25100,04124−0,02 %
ti 27.1.24,26700,04121+0,07 %
ke 28.1.24,29400,04116+0,11 %
to 29.1.24,33500,04109+0,17 %
pe 30.1.24,32500,04111−0,04 %
Helmikuu
ma 2.2.24,30500,04114−0,08 %
ti 3.2.24,31200,04113+0,03 %
ke 4.2.24,35700,04106+0,19 %
to 5.2.24,31000,04114−0,19 %
pe 6.2.24,24000,04125−0,29 %
ma 9.2.24,21700,04129−0,09 %
ti 10.2.24,25700,04123+0,17 %
ke 11.2.24,24500,04125−0,05 %
to 12.2.24,24500,04125±0,00 %
pe 13.2.24,26300,04122+0,07 %
ma 16.2.24,25900,04122−0,02 %
ti 17.2.24,27600,04119+0,07 %
ke 18.2.24,25600,04123−0,08 %
to 19.2.24,24500,04125−0,05 %
pe 20.2.24,24100,04125−0,02 %
ma 23.2.24,22300,04128−0,07 %
ti 24.2.24,22500,04128+0,01 %
ke 25.2.24,22600,04128±0,00 %
to 26.2.24,24600,04124+0,08 %
pe 27.2.24,24400,04125−0,01 %
Maaliskuu
ma 2.3.24,27400,04120+0,12 %
ti 3.3.24,37800,04102+0,43 %
ke 4.3.24,36000,04105−0,07 %
to 5.3.24,39600,04099+0,15 %
pe 6.3.24,41900,04095+0,09 %
ma 9.3.24,39900,04099−0,08 %
ti 10.3.24,38000,04102−0,08 %
ke 11.3.24,37700,04102−0,01 %
to 12.3.24,40600,04097+0,12 %
pe 13.3.24,43700,04092+0,13 %
ma 16.3.24,43600,04092±0,00 %
ti 17.3.24,43700,04092±0,00 %
ke 18.3.24,46700,04087+0,12 %
to 19.3.24,51700,04079+0,20 %
pe 20.3.24,50500,04081−0,05 %
ma 23.3.24,43800,04092−0,27 %
ti 24.3.24,47700,04085+0,16 %
ke 25.3.24,43700,04092−0,16 %
to 26.3.24,47800,04085+0,17 %
pe 27.3.24,54200,04075+0,26 %
ma 30.3.24,55500,04072+0,05 %
ti 31.3.24,51400,04079−0,17 %
Huhtikuu
ke 1.4.24,51600,04079+0,01 %
to 2.4.24,54000,04075+0,10 %
ti 7.4.24,53100,04076−0,04 %
ke 8.4.24,38000,04102−0,62 %
to 9.4.24,40100,04098+0,09 %
pe 10.4.24,36500,04104−0,15 %
ma 13.4.24,37800,04102+0,05 %
ti 14.4.24,34900,04107−0,12 %
ke 15.4.24,36000,04105+0,05 %
to 16.4.24,34900,04107−0,05 %
pe 17.4.24,31700,04112−0,13 %
ma 20.4.24,28900,04117−0,12 %
ti 21.4.24,30100,04115+0,05 %
ke 22.4.24,34700,04107+0,19 %
to 23.4.24,35300,04106+0,02 %
pe 24.4.24,37300,04103+0,08 %
ma 27.4.24,35700,04106−0,07 %
ti 28.4.24,37200,04103+0,06 %
ke 29.4.24,38200,04101+0,04 %
to 30.4.24,36600,04104−0,07 %
Toukokuu
ma 4.5.24,39300,04100+0,11 %
ti 5.5.24,38000,04102−0,05 %
ke 6.5.24,34000,04108−0,16 %
to 7.5.24,30600,04114−0,14 %
pe 8.5.24,30400,04115−0,01 %
ma 11.5.24,33300,04110+0,12 %
ti 12.5.24,32400,04111−0,04 %
ke 13.5.24,34700,04107+0,09 %
to 14.5.24,30200,04115−0,18 %
pe 15.5.24,33300,04110+0,13 %
ma 18.5.24,32100,04112−0,05 %
ti 19.5.24,29700,04116−0,10 %
ke 20.5.24,32200,04112+0,10 %
to 21.5.24,29200,04117−0,12 %
pe 22.5.24,28900,04117−0,01 %
ma 25.5.24,25900,04122−0,12 %
ti 26.5.24,25700,04123−0,01 %
ke 27.5.24,28400,04118+0,11 %
to 28.5.24,29300,04116+0,04 %
pe 29.5.24,28200,04118−0,05 %
Kesäkuu
ma 1.6.24,28500,04118+0,01 %
ti 2.6.24,24300,04125−0,17 %
ke 3.6.24,18900,04134−0,22 %
to 4.6.24,21800,04129+0,12 %
pe 5.6.24,16500,04138−0,22 %
ma 8.6.24,23100,04127+0,27 %
ti 9.6.24,16800,04138−0,26 %
ke 10.6.24,19300,04133+0,10 %
to 11.6.24,19200,04134±0,00 %
pe 12.6.24,17100,04137−0,09 %
ma 15.6.24,14600,04141−0,10 %
ti 16.6.24,14800,04141+0,01 %
ke 17.6.24,14700,04141±0,00 %
to 18.6.24,18100,04135+0,14 %
pe 19.6.24,22700,04128+0,19 %
ma 22.6.24,19200,04134−0,14 %
ti 23.6.24,20600,04131+0,06 %
ke 24.6.24,24200,04125+0,15 %
to 25.6.24,25300,04123+0,05 %
pe 26.6.24,26600,04121+0,05 %
ma 29.6.24,26200,04122−0,02 %
ti 30.6.24,25600,04123−0,02 %
Heinäkuu
ke 1.7.24,25400,04123−0,01 %
to 2.7.24,21600,04130−0,16 %
pe 3.7.24,19400,04133−0,09 %
ma 6.7.24,15700,04140−0,15 %
ti 7.7.24,22900,04127+0,30 %
ke 8.7.24,25400,04123+0,10 %
to 9.7.24,25400,04123±0,00 %
pe 10.7.24,25900,04122+0,02 %
ma 13.7.24,26200,04122+0,01 %
ti 14.7.24,28400,04118+0,09 %
ke 15.7.24,23300,04127−0,21 %
to 16.7.24,19400,04133−0,16 %
pe 17.7.24,20500,04131+0,05 %
ma 20.7.24,19000,04134−0,06 %
ti 21.7.24,16800,04138−0,09 %
ke 22.7.24,16600,04138−0,01 %
to 23.7.24,18700,04134+0,09 %
pe 24.7.24,14900,04141−0,16 %
ma 27.7.24,15600,04140+0,03 %
ti 28.7.24,18700,04134+0,13 %
ke 29.7.24,19000,04134+0,01 %
to 30.7.24,16700,04138−0,10 %
pe 31.7.24,21200,04130+0,19 %
Elokuu
ma 3.8.24,20600,04131−0,02 %
ti 4.8.24,20000,04132−0,02 %
ke 5.8.24,19500,04133−0,02 %
to 6.8.24,21000,04131+0,06 %
pe 7.8.24,26100,04122+0,21 %
ma 10.8.24,25200,04123−0,04 %
ti 11.8.24,24300,04125−0,04 %
ke 12.8.24,25400,04123+0,05 %
to 13.8.24,22600,04128−0,12 %
pe 14.8.24,20500,04131−0,09 %
ma 17.8.24,20100,04132−0,02 %
ti 18.8.24,17900,04136−0,09 %
ke 19.8.24,16300,04139−0,07 %
to 20.8.24,15300,04140−0,04 %
pe 21.8.24,11600,04147−0,15 %
ma 24.8.24,10000,04149−0,07 %
ti 25.8.24,09900,04150±0,00 %
ke 26.8.24,08300,04152−0,07 %
to 27.8.24,13900,04143+0,23 %
pe 28.8.24,14800,04141+0,04 %
ma 31.8.24,12200,04146−0,11 %
Syyskuu
ti 1.9.24,15900,04139+0,15 %
ke 2.9.24,19100,04134+0,13 %
to 3.9.24,22100,04129+0,12 %
pe 4.9.24,18900,04134−0,13 %
ma 7.9.24,19700,04133+0,03 %
ti 8.9.24,18600,04135−0,05 %
ke 9.9.24,24700,04124+0,25 %
to 10.9.24,25100,04124+0,02 %
pe 11.9.24,26400,04121+0,05 %
ma 14.9.24,29400,04116+0,12 %
ti 15.9.24,29200,04117−0,01 %
ke 16.9.24,31300,04113+0,09 %
to 17.9.24,30800,04114−0,02 %
pe 18.9.24,33900,04109+0,13 %
ma 21.9.24,35200,04106+0,05 %
ti 22.9.24,34400,04108−0,03 %
ke 23.9.24,38300,04101+0,16 %
to 24.9.24,39900,04099+0,07 %
pe 25.9.24,34500,04108−0,22 %
ma 28.9.24,39700,04099+0,21 %
ti 29.9.24,41100,04097+0,06 %
ke 30.9.24,44000,04092+0,12 %
Lokakuu
to 1.10.24,45900,04088+0,08 %
pe 2.10.24,47000,04087+0,04 %
ma 5.10.24,45600,04089−0,06 %
ti 6.10.24,40500,04098−0,21 %
ke 7.10.24,42700,04094+0,09 %
to 8.10.24,40300,04098−0,10 %
pe 9.10.24,36900,04104−0,14 %
ma 12.10.24,39100,04100+0,09 %
ti 13.10.24,36800,04104−0,09 %
ke 14.10.24,35700,04106−0,05 %
to 15.10.24,35300,04106−0,02 %
pe 16.10.24,32300,04111−0,12 %
ma 19.10.24,34300,04108+0,08 %
ti 20.10.24,32900,04110−0,06 %
ke 21.10.24,26200,04122−0,28 %
to 22.10.24,26000,04122−0,01 %
pe 23.10.24,32700,04111+0,28 %
ma 26.10.24,36900,04104+0,17 %
ti 27.10.24,34800,04107−0,09 %
ke 28.10.24,36700,04104+0,08 %
to 29.10.24,33600,04109−0,13 %
pe 30.10.24,35300,04106+0,07 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026