N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CZK · Tšekin koruna · vuosi 2002 Korunan kurssi 2002

Euro heikkeni korunaa vastaan 1,20 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi korunan viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 30,8036 korunaa. Kurssi oli korkeimmillaan 32,3620 17.1.2002 ja matalimmillaan 28,9590 10.7.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 31,5770.

Keskikurssi 2002
30,8036
Muutos vuoden aikana
▼ −1,20 %
Ylin
32,3620 17.1.2002
Alin
28,9590 10.7.2002

Kurssikehitys

EUR/CZK vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Tšekin korunaa eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CZK: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu32,066331,707032,362031,902022
Helmikuu31,788831,612031,925031,612020
Maaliskuu31,419431,013031,723031,013020
Huhtikuu30,336530,060030,740030,640021
Toukokuu30,551730,327030,937030,418022
Kesäkuu30,299829,267030,622029,267020
Heinäkuu29,726728,959030,672030,330023
Elokuu30,796230,277031,388030,444022
Syyskuu30,190229,792030,393030,285021
Lokakuu30,660430,287030,960030,778023
Marraskuu30,752430,546030,961030,857021
Joulukuu31,194230,820031,577031,577020
Koko vuosi30,803628,959032,362031,5770255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CZK: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = CZK1 CZK = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.31,70700,03154−0,80 %
to 3.1.31,85300,03139+0,46 %
pe 4.1.31,93200,03132+0,25 %
ma 7.1.32,02000,03123+0,28 %
ti 8.1.32,25700,03100+0,74 %
ke 9.1.32,28300,03098+0,08 %
to 10.1.32,13800,03112−0,45 %
pe 11.1.32,26100,03100+0,38 %
ma 14.1.32,28000,03098+0,06 %
ti 15.1.32,32000,03094+0,12 %
ke 16.1.32,20300,03105−0,36 %
to 17.1.32,36200,03090+0,49 %
pe 18.1.31,84000,03141−1,61 %
ma 21.1.32,30300,03096+1,45 %
ti 22.1.32,27000,03099−0,10 %
ke 23.1.32,09300,03116−0,55 %
to 24.1.32,03200,03122−0,19 %
pe 25.1.31,82300,03142−0,65 %
ma 28.1.31,80300,03144−0,06 %
ti 29.1.31,84000,03141+0,12 %
ke 30.1.31,93600,03131+0,30 %
to 31.1.31,90200,03135−0,11 %
Helmikuu
pe 1.2.31,91000,03134+0,03 %
ma 4.2.31,85700,03139−0,17 %
ti 5.2.31,87800,03137+0,07 %
ke 6.2.31,86500,03138−0,04 %
to 7.2.31,88000,03137+0,05 %
pe 8.2.31,79000,03146−0,28 %
ma 11.2.31,74300,03150−0,15 %
ti 12.2.31,77000,03148+0,09 %
ke 13.2.31,71500,03153−0,17 %
to 14.2.31,67000,03158−0,14 %
pe 15.2.31,65000,03160−0,06 %
ma 18.2.31,87800,03137+0,72 %
ti 19.2.31,83800,03141−0,13 %
ke 20.2.31,92500,03132+0,27 %
to 21.2.31,85200,03140−0,23 %
pe 22.2.31,72000,03153−0,41 %
ma 25.2.31,73000,03152+0,03 %
ti 26.2.31,77500,03147+0,14 %
ke 27.2.31,71800,03153−0,18 %
to 28.2.31,61200,03163−0,33 %
Maaliskuu
pe 1.3.31,58500,03166−0,09 %
ma 4.3.31,49300,03175−0,29 %
ti 5.3.31,57500,03167+0,26 %
ke 6.3.31,54000,03171−0,11 %
to 7.3.31,72300,03152+0,58 %
pe 8.3.31,66100,03158−0,20 %
ma 11.3.31,62200,03162−0,12 %
ti 12.3.31,55000,03170−0,23 %
ke 13.3.31,57800,03167+0,09 %
to 14.3.31,60000,03165+0,07 %
pe 15.3.31,55000,03170−0,16 %
ma 18.3.31,46200,03178−0,28 %
ti 19.3.31,39300,03185−0,22 %
ke 20.3.31,30300,03195−0,29 %
to 21.3.31,23000,03202−0,23 %
pe 22.3.31,15300,03210−0,25 %
ma 25.3.31,10300,03215−0,16 %
ti 26.3.31,12000,03213+0,05 %
ke 27.3.31,13300,03212+0,04 %
to 28.3.31,01300,03224−0,39 %
Huhtikuu
ti 2.4.30,63300,03264−1,23 %
ke 3.4.30,52000,03277−0,37 %
to 4.4.30,33800,03296−0,60 %
pe 5.4.30,74000,03253+1,33 %
ma 8.4.30,73800,03253−0,01 %
ti 9.4.30,22000,03309−1,69 %
ke 10.4.30,38200,03291+0,54 %
to 11.4.30,07200,03325−1,02 %
pe 12.4.30,08400,03324+0,04 %
ma 15.4.30,06000,03327−0,08 %
ti 16.4.30,10300,03322+0,14 %
ke 17.4.30,26800,03304+0,55 %
to 18.4.30,29700,03301+0,10 %
pe 19.4.30,15000,03317−0,49 %
ma 22.4.30,17900,03314+0,10 %
ti 23.4.30,13700,03318−0,14 %
ke 24.4.30,27000,03304+0,44 %
to 25.4.30,38500,03291+0,38 %
pe 26.4.30,32700,03297−0,19 %
ma 29.4.30,52300,03276+0,65 %
ti 30.4.30,64000,03264+0,38 %
Toukokuu
to 2.5.30,61800,03266−0,07 %
pe 3.5.30,64300,03263+0,08 %
ma 6.5.30,53200,03275−0,36 %
ti 7.5.30,40700,03289−0,41 %
ke 8.5.30,42000,03287+0,04 %
to 9.5.30,48700,03280+0,22 %
pe 10.5.30,61500,03266+0,42 %
ma 13.5.30,62800,03265+0,04 %
ti 14.5.30,52200,03276−0,35 %
ke 15.5.30,32700,03297−0,64 %
to 16.5.30,35300,03295+0,09 %
pe 17.5.30,45800,03283+0,35 %
ma 20.5.30,58800,03269+0,43 %
ti 21.5.30,73000,03254+0,46 %
ke 22.5.30,93700,03232+0,67 %
to 23.5.30,63100,03265−0,99 %
pe 24.5.30,59300,03269−0,12 %
ma 27.5.30,62700,03265+0,11 %
ti 28.5.30,51700,03277−0,36 %
ke 29.5.30,62000,03266+0,34 %
to 30.5.30,46700,03282−0,50 %
pe 31.5.30,41800,03288−0,16 %
Kesäkuu
ma 3.6.30,40500,03289−0,04 %
ti 4.6.30,36500,03293−0,13 %
ke 5.6.30,48300,03281+0,39 %
to 6.6.30,55000,03273+0,22 %
pe 7.6.30,62200,03266+0,24 %
ma 10.6.30,60300,03268−0,06 %
ti 11.6.30,42000,03287−0,60 %
ke 12.6.30,38000,03292−0,13 %
to 13.6.30,48000,03281+0,33 %
pe 14.6.30,39700,03290−0,27 %
ma 17.6.30,49000,03280+0,31 %
ti 18.6.30,48200,03281−0,03 %
ke 19.6.30,46700,03282−0,05 %
to 20.6.30,52000,03277+0,17 %
pe 21.6.30,30700,03300−0,70 %
ma 24.6.30,27000,03304−0,12 %
ti 25.6.29,84700,03350−1,40 %
ke 26.6.29,91000,03343+0,21 %
to 27.6.29,73000,03364−0,60 %
pe 28.6.29,26700,03417−1,56 %
Heinäkuu
ma 1.7.29,25300,03418−0,05 %
ti 2.7.29,31800,03411+0,22 %
ke 3.7.29,37800,03404+0,20 %
to 4.7.29,40700,03401+0,10 %
pe 5.7.29,25700,03418−0,51 %
ma 8.7.29,33300,03409+0,26 %
ti 9.7.29,13000,03433−0,69 %
ke 10.7.28,95900,03453−0,59 %
to 11.7.29,27500,03416+1,09 %
pe 12.7.29,33700,03409+0,21 %
ma 15.7.29,36000,03406+0,08 %
ti 16.7.29,50500,03389+0,49 %
ke 17.7.29,71300,03366+0,70 %
to 18.7.29,72700,03364+0,05 %
pe 19.7.29,99700,03334+0,91 %
ma 22.7.30,31000,03299+1,04 %
ti 23.7.30,18000,03313−0,43 %
ke 24.7.30,26500,03304+0,28 %
to 25.7.30,34000,03296+0,25 %
pe 26.7.30,67200,03260+1,09 %
ma 29.7.30,42500,03287−0,81 %
ti 30.7.30,24300,03307−0,60 %
ke 31.7.30,33000,03297+0,29 %
Elokuu
to 1.8.30,27700,03303−0,17 %
pe 2.8.30,52000,03277+0,80 %
ma 5.8.30,49300,03279−0,09 %
ti 6.8.30,33300,03297−0,52 %
ke 7.8.30,70700,03257+1,23 %
to 8.8.30,72300,03255+0,05 %
pe 9.8.30,97300,03229+0,81 %
ma 12.8.31,03600,03222+0,20 %
ti 13.8.31,29300,03196+0,83 %
ke 14.8.31,38800,03186+0,30 %
to 15.8.31,30700,03194−0,26 %
pe 16.8.31,16300,03209−0,46 %
ma 19.8.30,96000,03230−0,65 %
ti 20.8.30,67500,03260−0,92 %
ke 21.8.30,81800,03245+0,47 %
to 22.8.31,03500,03222+0,70 %
pe 23.8.30,87000,03239−0,53 %
ma 26.8.30,59100,03269−0,90 %
ti 27.8.30,69200,03258+0,33 %
ke 28.8.30,66700,03261−0,08 %
to 29.8.30,55100,03273−0,38 %
pe 30.8.30,44400,03285−0,35 %
Syyskuu
ma 2.9.30,25500,03305−0,62 %
ti 3.9.30,35600,03294+0,33 %
ke 4.9.30,39300,03290+0,12 %
to 5.9.30,32700,03297−0,22 %
pe 6.9.30,18700,03313−0,46 %
ma 9.9.30,02700,03330−0,53 %
ti 10.9.29,90300,03344−0,41 %
ke 11.9.29,79200,03357−0,37 %
to 12.9.29,85300,03350+0,20 %
pe 13.9.30,10700,03321+0,85 %
ma 16.9.30,34700,03295+0,80 %
ti 17.9.30,38000,03292+0,11 %
ke 18.9.30,21000,03310−0,56 %
to 19.9.30,10000,03322−0,36 %
pe 20.9.29,96700,03337−0,44 %
ma 23.9.30,21300,03310+0,82 %
ti 24.9.30,29200,03301+0,26 %
ke 25.9.30,37700,03292+0,28 %
to 26.9.30,32200,03298−0,18 %
pe 27.9.30,30200,03300−0,07 %
ma 30.9.30,28500,03302−0,06 %
Lokakuu
ti 1.10.30,38500,03291+0,33 %
ke 2.10.30,36300,03293−0,07 %
to 3.10.30,36300,03293±0,00 %
pe 4.10.30,33300,03297−0,10 %
ma 7.10.30,28700,03302−0,15 %
ti 8.10.30,33800,03296+0,17 %
ke 9.10.30,65000,03263+1,03 %
to 10.10.30,61700,03266−0,11 %
pe 11.10.30,73000,03254+0,37 %
ma 14.10.30,74300,03253+0,04 %
ti 15.10.30,77500,03249+0,10 %
ke 16.10.30,96000,03230+0,60 %
to 17.10.30,81500,03245−0,47 %
pe 18.10.30,58300,03270−0,75 %
ma 21.10.30,55000,03273−0,11 %
ti 22.10.30,57700,03270+0,09 %
ke 23.10.30,80700,03246+0,75 %
to 24.10.30,87200,03239+0,21 %
pe 25.10.30,92500,03234+0,17 %
ma 28.10.30,91800,03234−0,02 %
ti 29.10.30,91800,03234±0,00 %
ke 30.10.30,90300,03236−0,05 %
to 31.10.30,77800,03249−0,40 %
Marraskuu
pe 1.11.30,84700,03242+0,22 %
ma 4.11.30,71700,03256−0,42 %
ti 5.11.30,94800,03231+0,75 %
ke 6.11.30,79200,03248−0,50 %
to 7.11.30,91800,03234+0,41 %
pe 8.11.30,96100,03230+0,14 %
ma 11.11.30,70000,03257−0,84 %
ti 12.11.30,68600,03259−0,05 %
ke 13.11.30,72200,03255+0,12 %
to 14.11.30,69800,03258−0,08 %
pe 15.11.30,57200,03271−0,41 %
ma 18.11.30,58300,03270+0,04 %
ti 19.11.30,54600,03274−0,12 %
ke 20.11.30,58300,03270+0,12 %
to 21.11.30,67400,03260+0,30 %
pe 22.11.30,66500,03261−0,03 %
ma 25.11.30,68300,03259+0,06 %
ti 26.11.30,80800,03246+0,41 %
ke 27.11.30,94800,03231+0,45 %
to 28.11.30,89200,03237−0,18 %
pe 29.11.30,85700,03241−0,11 %
Joulukuu
ma 2.12.30,82000,03245−0,12 %
ti 3.12.30,93000,03233+0,36 %
ke 4.12.31,13500,03212+0,66 %
to 5.12.30,89300,03237−0,78 %
pe 6.12.31,01500,03224+0,39 %
ma 9.12.31,08000,03218+0,21 %
ti 10.12.31,13400,03212+0,17 %
ke 11.12.31,05000,03221−0,27 %
to 12.12.31,18300,03207+0,43 %
pe 13.12.31,23300,03202+0,16 %
ma 16.12.31,25700,03199+0,08 %
ti 17.12.31,35700,03189+0,32 %
ke 18.12.31,22500,03203−0,42 %
to 19.12.31,28500,03196+0,19 %
pe 20.12.31,26700,03198−0,06 %
ma 23.12.31,36000,03189+0,30 %
ti 24.12.31,25300,03200−0,34 %
pe 27.12.31,34000,03191+0,28 %
ma 30.12.31,48900,03176+0,48 %
ti 31.12.31,57700,03167+0,28 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Korunan kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026