N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2013 Juanin kurssi 2013

Euro vahvistui juania vastaan 1,56 % vuonna 2013

Vuonna 2013 EKP julkaisi juanin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,1646 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 8,4965 1.2.2013 ja matalimmillaan 7,8601 10.7.2013. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2013 oli 8,3491.

Keskikurssi 2013
8,1646
Muutos vuoden aikana
▲ +1,56 %
Ylin
8,4965 1.2.2013
Alin
7,8601 10.7.2013

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2013

255 julkaisua 2.1.2013–31.12.2013.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2013

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2013

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2013
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,26988,10738,42678,426722
Helmikuu8,32828,14818,49658,172020
Maaliskuu8,05997,93408,14137,960020
Huhtikuu8,05647,93798,12888,059721
Toukokuu7,97157,89038,12047,978922
Kesäkuu8,09057,97618,21398,028020
Heinäkuu8,02347,86018,14518,136123
Elokuu8,14778,09268,20218,097922
Syyskuu8,16908,02698,28878,264521
Lokakuu8,32268,23348,39988,310923
Marraskuu8,22218,14208,29568,295621
Joulukuu8,32488,24798,38418,349120
Koko vuosi8,16467,86018,49658,3491255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2013

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2013
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.8,26630,1210+0,55 %
to 3.1.8,17030,1224−1,16 %
pe 4.1.8,10730,1233−0,77 %
ma 7.1.8,12300,1231+0,19 %
ti 8.1.8,14620,1228+0,29 %
ke 9.1.8,12880,1230−0,21 %
to 10.1.8,16300,1225+0,42 %
pe 11.1.8,25230,1212+1,09 %
ma 14.1.8,29850,1205+0,56 %
ti 15.1.8,28370,1207−0,18 %
ke 16.1.8,25520,1211−0,34 %
to 17.1.8,31650,1202+0,74 %
pe 18.1.8,28790,1207−0,34 %
ma 21.1.8,28920,1206+0,02 %
ti 22.1.8,28400,1207−0,06 %
ke 23.1.8,28910,1206+0,06 %
to 24.1.8,30690,1204+0,21 %
pe 25.1.8,37900,1193+0,87 %
ma 28.1.8,37170,1195−0,09 %
ti 29.1.8,36590,1195−0,07 %
ke 30.1.8,42390,1187+0,69 %
to 31.1.8,42670,1187+0,03 %
Helmikuu
pe 1.2.8,49650,1177+0,83 %
ma 4.2.8,44820,1184−0,57 %
ti 5.2.8,43410,1186−0,17 %
ke 6.2.8,42380,1187−0,12 %
to 7.2.8,44200,1185+0,22 %
pe 8.2.8,33920,1199−1,22 %
ma 11.2.8,34580,1198+0,08 %
ti 12.2.8,37710,1194+0,38 %
ke 13.2.8,40140,1190+0,29 %
to 14.2.8,30620,1204−1,13 %
pe 15.2.8,30440,1204−0,02 %
ma 18.2.8,33910,1199+0,42 %
ti 19.2.8,33560,1200−0,04 %
ke 20.2.8,34010,1199+0,05 %
to 21.2.8,22740,1215−1,35 %
pe 22.2.8,22890,1215+0,02 %
ma 25.2.8,29820,1205+0,84 %
ti 26.2.8,14810,1227−1,81 %
ke 27.2.8,15630,1226+0,10 %
to 28.2.8,17200,1224+0,19 %
Maaliskuu
pe 1.3.8,09080,1236−0,99 %
ma 4.3.8,09790,1235+0,09 %
ti 5.3.8,10650,1234+0,11 %
ke 6.3.8,10660,1234±0,00 %
to 7.3.8,09260,1236−0,17 %
pe 8.3.8,14130,1228+0,60 %
ma 11.3.8,08030,1238−0,75 %
ti 12.3.8,11410,1232+0,42 %
ke 13.3.8,06670,1240−0,58 %
to 14.3.8,04150,1244−0,31 %
pe 15.3.8,13540,1229+1,17 %
ma 18.3.8,03990,1244−1,17 %
ti 19.3.8,04570,1243+0,07 %
ke 20.3.8,04730,1243+0,02 %
to 21.3.8,02730,1246−0,25 %
pe 22.3.8,04330,1243+0,20 %
ma 25.3.8,03680,1244−0,08 %
ti 26.3.7,98990,1252−0,58 %
ke 27.3.7,93400,1260−0,70 %
to 28.3.7,96000,1256+0,33 %
Huhtikuu
ti 2.4.7,93790,1260−0,28 %
ke 3.4.7,96390,1256+0,33 %
to 4.4.7,94840,1258−0,19 %
pe 5.4.8,02720,1246+0,99 %
ma 8.4.8,07860,1238+0,64 %
ti 9.4.8,08790,1236+0,12 %
ke 10.4.8,10530,1234+0,22 %
to 11.4.8,12880,1230+0,29 %
pe 12.4.8,08190,1237−0,58 %
ma 15.4.8,09310,1236+0,14 %
ti 16.4.8,11780,1232+0,31 %
ke 17.4.8,10410,1234−0,17 %
to 18.4.8,06320,1240−0,50 %
pe 19.4.8,10210,1234+0,48 %
ma 22.4.8,05920,1241−0,53 %
ti 23.4.8,02670,1246−0,40 %
ke 24.4.8,03520,1245+0,11 %
to 25.4.8,06500,1240+0,37 %
pe 26.4.8,01390,1248−0,63 %
ma 29.4.8,08420,1237+0,88 %
ti 30.4.8,05970,1241−0,30 %
Toukokuu
to 2.5.8,12040,1231+0,75 %
pe 3.5.8,07250,1239−0,59 %
ma 6.5.8,08260,1237+0,13 %
ti 7.5.8,06580,1240−0,21 %
ke 8.5.8,06650,1240+0,01 %
to 9.5.8,05720,1241−0,12 %
pe 10.5.7,97820,1253−0,98 %
ma 13.5.7,97420,1254−0,05 %
ti 14.5.7,97150,1254−0,03 %
ke 15.5.7,90500,1265−0,83 %
to 16.5.7,92630,1262+0,27 %
pe 17.5.7,90400,1265−0,28 %
ma 20.5.7,89030,1267−0,17 %
ti 21.5.7,89550,1267+0,07 %
ke 22.5.7,92320,1262+0,35 %
to 23.5.7,90550,1265−0,22 %
pe 24.5.7,93410,1260+0,36 %
ma 27.5.7,92010,1263−0,18 %
ti 28.5.7,92000,1263±0,00 %
ke 29.5.7,93840,1260+0,23 %
to 30.5.7,94280,1259+0,06 %
pe 31.5.7,97890,1253+0,45 %
Kesäkuu
ma 3.6.7,97610,1254−0,04 %
ti 4.6.8,02370,1246+0,60 %
ke 5.6.8,00710,1249−0,21 %
to 6.6.8,04930,1242+0,53 %
pe 7.6.8,13280,1230+1,04 %
ma 10.6.8,10170,1234−0,38 %
ti 11.6.8,14100,1228+0,49 %
ke 12.6.8,14340,1228+0,03 %
to 13.6.8,16800,1224+0,30 %
pe 14.6.8,15580,1226−0,15 %
ma 17.6.8,16880,1224+0,16 %
ti 18.6.8,19630,1220+0,34 %
ke 19.6.8,21390,1217+0,21 %
to 20.6.8,08920,1236−1,52 %
pe 21.6.8,08320,1237−0,07 %
ma 24.6.8,04150,1244−0,52 %
ti 25.6.8,07070,1239+0,36 %
ke 26.6.8,00650,1249−0,80 %
to 27.6.8,01320,1248+0,08 %
pe 28.6.8,02800,1246+0,18 %
Heinäkuu
ma 1.7.7,99520,1251−0,41 %
ti 2.7.7,98330,1253−0,15 %
ke 3.7.7,94490,1259−0,48 %
to 4.7.7,95370,1257+0,11 %
pe 5.7.7,90060,1266−0,67 %
ma 8.7.7,88180,1269−0,24 %
ti 9.7.7,88110,1269−0,01 %
ke 10.7.7,86010,1272−0,27 %
to 11.7.7,99820,1250+1,76 %
pe 12.7.8,00050,1250+0,03 %
ma 15.7.7,98650,1252−0,17 %
ti 16.7.8,04790,1243+0,77 %
ke 17.7.8,05950,1241+0,14 %
to 18.7.8,04080,1244−0,23 %
pe 19.7.8,05480,1241+0,17 %
ma 22.7.8,08560,1237+0,38 %
ti 23.7.8,08910,1236+0,04 %
ke 24.7.8,12640,1231+0,46 %
to 25.7.8,09920,1235−0,33 %
pe 26.7.8,13050,1230+0,39 %
ma 29.7.8,13770,1229+0,09 %
ti 30.7.8,14510,1228+0,09 %
ke 31.7.8,13610,1229−0,11 %
Elokuu
to 1.8.8,11420,1232−0,27 %
pe 2.8.8,09260,1236−0,27 %
ma 5.8.8,11950,1232+0,33 %
ti 6.8.8,12950,1230+0,12 %
ke 7.8.8,14160,1228+0,15 %
to 8.8.8,17710,1223+0,44 %
pe 9.8.8,18700,1221+0,12 %
ma 12.8.8,13010,1230−0,70 %
ti 13.8.8,13480,1229+0,06 %
ke 14.8.8,10410,1234−0,38 %
to 15.8.8,12850,1230+0,30 %
pe 16.8.8,15740,1226+0,36 %
ma 19.8.8,17040,1224+0,16 %
ti 20.8.8,20210,1219+0,39 %
ke 21.8.8,19560,1220−0,08 %
to 22.8.8,15500,1226−0,50 %
pe 23.8.8,17590,1223+0,26 %
ma 26.8.8,18030,1222+0,05 %
ti 27.8.8,16510,1225−0,19 %
ke 28.8.8,16860,1224+0,04 %
to 29.8.8,12140,1231−0,58 %
pe 30.8.8,09790,1235−0,29 %
Syyskuu
ma 2.9.8,08220,1237−0,19 %
ti 3.9.8,06210,1240−0,25 %
ke 4.9.8,06080,1241−0,02 %
to 5.9.8,07780,1238+0,21 %
pe 6.9.8,02690,1246−0,63 %
ma 9.9.8,07600,1238+0,61 %
ti 10.9.8,10290,1234+0,33 %
ke 11.9.8,11870,1232+0,19 %
to 12.9.8,13080,1230+0,15 %
pe 13.9.8,13490,1229+0,05 %
ma 16.9.8,17480,1223+0,49 %
ti 17.9.8,17590,1223+0,01 %
ke 18.9.8,17300,1224−0,04 %
to 19.9.8,28870,1206+1,42 %
pe 20.9.8,27120,1209−0,21 %
ma 23.9.8,26500,1210−0,07 %
ti 24.9.8,25200,1212−0,16 %
ke 25.9.8,26500,1210+0,16 %
to 26.9.8,26220,1210−0,03 %
pe 27.9.8,28270,1207+0,25 %
ma 30.9.8,26450,1210−0,22 %
Lokakuu
ti 1.10.8,29720,1205+0,40 %
ke 2.10.8,27280,1209−0,29 %
to 3.10.8,32050,1202+0,58 %
pe 4.10.8,31920,1202−0,02 %
ma 7.10.8,30550,1204−0,16 %
ti 8.10.8,31330,1203+0,09 %
ke 9.10.8,27090,1209−0,51 %
to 10.10.8,27730,1208+0,08 %
pe 11.10.8,30040,1205+0,28 %
ma 14.10.8,28300,1207−0,21 %
ti 15.10.8,23340,1215−0,60 %
ke 16.10.8,27250,1209+0,47 %
to 17.10.8,32990,1200+0,69 %
pe 18.10.8,34310,1199+0,16 %
ma 21.10.8,33090,1200−0,15 %
ti 22.10.8,33200,1200+0,01 %
ke 23.10.8,36930,1195+0,45 %
to 24.10.8,39980,1191+0,36 %
pe 25.10.8,38140,1193−0,22 %
ma 28.10.8,38880,1192+0,09 %
ti 29.10.8,38550,1193−0,04 %
ke 30.10.8,38310,1193−0,03 %
to 31.10.8,31090,1203−0,86 %
Marraskuu
pe 1.11.8,23810,1214−0,88 %
ma 4.11.8,24110,1213+0,04 %
ti 5.11.8,22810,1215−0,16 %
ke 6.11.8,23460,1214+0,08 %
to 7.11.8,14200,1228−1,12 %
pe 8.11.8,18220,1222+0,49 %
ma 11.11.8,15870,1226−0,29 %
ti 12.11.8,18250,1222+0,29 %
ke 13.11.8,17350,1223−0,11 %
to 14.11.8,18470,1222+0,14 %
pe 15.11.8,20050,1219+0,19 %
ma 18.11.8,23280,1215+0,39 %
ti 19.11.8,22740,1215−0,07 %
ke 20.11.8,24340,1213+0,19 %
to 21.11.8,20820,1218−0,43 %
pe 22.11.8,23850,1214+0,37 %
ma 25.11.8,23440,1214−0,05 %
ti 26.11.8,25300,1212+0,23 %
ke 27.11.8,28390,1207+0,37 %
to 28.11.8,28090,1208−0,04 %
pe 29.11.8,29560,1205+0,18 %
Joulukuu
ma 2.12.8,24790,1212−0,58 %
ti 3.12.8,27170,1209+0,29 %
ke 4.12.8,27890,1208+0,09 %
to 5.12.8,28110,1208+0,03 %
pe 6.12.8,31030,1203+0,35 %
ma 9.12.8,33300,1200+0,27 %
ti 10.12.8,34860,1198+0,19 %
ke 11.12.8,35650,1197+0,09 %
to 12.12.8,36750,1195+0,13 %
pe 13.12.8,33670,1200−0,37 %
ma 16.12.8,36510,1195+0,34 %
ti 17.12.8,34770,1198−0,21 %
ke 18.12.8,34830,1198+0,01 %
to 19.12.8,30110,1205−0,57 %
pe 20.12.8,28890,1206−0,15 %
ma 23.12.8,31510,1203+0,32 %
ti 24.12.8,30810,1204−0,08 %
pe 27.12.8,38410,1193+0,91 %
ma 30.12.8,35550,1197−0,34 %
ti 31.12.8,34910,1198−0,08 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026