N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2001 Juanin kurssi 2001

Euro heikkeni juania vastaan 5,29 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi juanin viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 7,4131 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 7,9004 5.1.2001 ja matalimmillaan 6,9394 6.7.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 7,2945.

Keskikurssi 2001
7,4131
Muutos vuoden aikana
▼ −5,29 %
Ylin
7,9004 5.1.2001
Alin
6,9394 6.7.2001

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,76627,57017,90047,691822
Helmikuu7,62897,49577,80117,654620
Maaliskuu7,52817,31027,74987,310222
Huhtikuu7,38317,26067,47587,346719
Toukokuu7,23557,01897,39887,018922
Kesäkuu7,06177,00657,16957,018921
Heinäkuu7,12376,93947,27807,246522
Elokuu7,45337,25317,62817,580123
Syyskuu7,54117,32937,67207,557720
Lokakuu7,49787,35587,62647,484123
Marraskuu7,35257,26567,52967,364922
Joulukuu7,38627,28217,48997,294518
Koko vuosi7,41316,93947,90047,2945254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.7,79940,1282+1,27 %
ke 3.1.7,88800,1268+1,14 %
to 4.1.7,82840,1277−0,76 %
pe 5.1.7,90040,1266+0,92 %
ma 8.1.7,86070,1272−0,50 %
ti 9.1.7,78120,1285−1,01 %
ke 10.1.7,79030,1284+0,12 %
to 11.1.7,88220,1269+1,18 %
pe 12.1.7,90040,1266+0,23 %
ma 15.1.7,80360,1281−1,23 %
ti 16.1.7,79030,1284−0,17 %
ke 17.1.7,77710,1286−0,17 %
to 18.1.7,78370,1285+0,08 %
pe 19.1.7,78040,1285−0,04 %
ma 22.1.7,68930,1301−1,17 %
ti 23.1.7,78620,1284+1,26 %
ke 24.1.7,69260,1300−1,20 %
to 25.1.7,57010,1321−1,59 %
pe 26.1.7,63800,1309+0,90 %
ma 29.1.7,60900,1314−0,38 %
ti 30.1.7,61240,1314+0,04 %
ke 31.1.7,69180,1300+1,04 %
Helmikuu
to 1.2.7,78530,1284+1,22 %
pe 2.2.7,78620,1284+0,01 %
ma 5.2.7,80110,1282+0,19 %
ti 6.2.7,71580,1296−1,09 %
ke 7.2.7,71830,1296+0,03 %
to 8.2.7,63140,1310−1,13 %
pe 9.2.7,63720,1309+0,08 %
ma 12.2.7,68770,1301+0,66 %
ti 13.2.7,67690,1303−0,14 %
ke 14.2.7,59660,1316−1,05 %
to 15.2.7,52380,1329−0,96 %
pe 16.2.7,54280,1326+0,25 %
ma 19.2.7,62560,1311+1,10 %
ti 20.2.7,50720,1332−1,55 %
ke 21.2.7,57010,1321+0,84 %
to 22.2.7,49570,1334−0,98 %
pe 23.2.7,50230,1333+0,09 %
ma 26.2.7,53620,1327+0,45 %
ti 27.2.7,58420,1319+0,64 %
ke 28.2.7,65460,1306+0,93 %
Maaliskuu
to 1.3.7,67200,1303+0,23 %
pe 2.3.7,74980,1290+1,01 %
ma 5.3.7,70170,1298−0,62 %
ti 6.3.7,68020,1302−0,28 %
ke 7.3.7,70340,1298+0,30 %
to 8.3.7,70750,1297+0,05 %
pe 9.3.7,74480,1291+0,48 %
ma 12.3.7,67440,1303−0,91 %
ti 13.3.7,61650,1313−0,75 %
ke 14.3.7,59990,1316−0,22 %
to 15.3.7,50230,1333−1,28 %
pe 16.3.7,40540,1350−1,29 %
ma 19.3.7,44600,1343+0,55 %
ti 20.3.7,46590,1339+0,27 %
ke 21.3.7,44100,1344−0,33 %
to 22.3.7,35740,1359−1,12 %
pe 23.3.7,38470,1354+0,37 %
ma 26.3.7,39550,1352+0,15 %
ti 27.3.7,40960,1350+0,19 %
ke 28.3.7,33340,1364−1,03 %
to 29.3.7,31690,1367−0,22 %
pe 30.3.7,31020,1368−0,09 %
Huhtikuu
ma 2.4.7,26060,1377−0,68 %
ti 3.4.7,32100,1366+0,83 %
ke 4.4.7,47580,1338+2,11 %
to 5.4.7,46590,1339−0,13 %
pe 6.4.7,39960,1351−0,89 %
ma 9.4.7,46420,1340+0,87 %
ti 10.4.7,40380,1351−0,81 %
ke 11.4.7,31690,1367−1,17 %
to 12.4.7,32430,1365+0,10 %
ti 17.4.7,27630,1374−0,66 %
ke 18.4.7,26560,1376−0,15 %
to 19.4.7,30610,1369+0,56 %
pe 20.4.7,44020,1344+1,84 %
ma 23.4.7,45100,1342+0,15 %
ti 24.4.7,42700,1346−0,32 %
ke 25.4.7,40540,1350−0,29 %
to 26.4.7,46010,1340+0,74 %
pe 27.4.7,46830,1339+0,11 %
ma 30.4.7,34670,1361−1,63 %
Toukokuu
ke 2.5.7,37230,1356+0,35 %
to 3.5.7,36900,1357−0,04 %
pe 4.5.7,39880,1352+0,40 %
ma 7.5.7,38230,1355−0,22 %
ti 8.5.7,33840,1363−0,59 %
ke 9.5.7,30610,1369−0,44 %
to 10.5.7,32510,1365+0,26 %
pe 11.5.7,26140,1377−0,87 %
ma 14.5.7,23820,1382−0,32 %
ti 15.5.7,25730,1378+0,26 %
ke 16.5.7,31190,1368+0,75 %
to 17.5.7,29620,1371−0,21 %
pe 18.5.7,26470,1377−0,43 %
ma 21.5.7,24570,1380−0,26 %
ti 22.5.7,18860,1391−0,79 %
ke 23.5.7,10580,1407−1,15 %
to 24.5.7,12150,1404+0,22 %
pe 25.5.7,11080,1406−0,15 %
ma 28.5.7,10500,1407−0,08 %
ti 29.5.7,07850,1413−0,37 %
ke 30.5.7,08350,1412+0,07 %
to 31.5.7,01890,1425−0,91 %
Kesäkuu
pe 1.6.7,01720,1425−0,02 %
ma 4.6.7,04620,1419+0,41 %
ti 5.6.7,00650,1427−0,56 %
ke 6.6.7,07100,1414+0,92 %
to 7.6.7,00730,1427−0,90 %
pe 8.6.7,00900,1427+0,02 %
ma 11.6.7,03050,1422+0,31 %
ti 12.6.7,01390,1426−0,24 %
ke 13.6.7,07020,1414+0,80 %
to 14.6.7,02880,1423−0,59 %
pe 15.6.7,16950,1395+2,00 %
ma 18.6.7,10250,1408−0,93 %
ti 19.6.7,08760,1411−0,21 %
ke 20.6.7,04620,1419−0,58 %
to 21.6.7,07850,1413+0,46 %
pe 22.6.7,05860,1417−0,28 %
ma 25.6.7,12400,1404+0,93 %
ti 26.6.7,12730,1403+0,05 %
ke 27.6.7,13640,1401+0,13 %
to 28.6.7,04460,1420−1,29 %
pe 29.6.7,01890,1425−0,36 %
Heinäkuu
ma 2.7.6,99820,1429−0,29 %
ti 3.7.7,03300,1422+0,50 %
ke 4.7.6,99650,1429−0,52 %
to 5.7.6,97090,1435−0,37 %
pe 6.7.6,93940,1441−0,45 %
ma 9.7.7,00150,1428+0,89 %
ti 10.7.7,07270,1414+1,02 %
ke 11.7.7,12730,1403+0,77 %
to 12.7.7,06690,1415−0,85 %
pe 13.7.7,06770,1415+0,01 %
ma 16.7.7,10410,1408+0,52 %
ti 17.7.7,04870,1419−0,78 %
ke 18.7.7,14310,1400+1,34 %
to 19.7.7,22000,1385+1,08 %
pe 20.7.7,26390,1377+0,61 %
ma 23.7.7,18110,1393−1,14 %
ti 24.7.7,20760,1387+0,37 %
ke 25.7.7,27800,1374+0,98 %
to 26.7.7,25400,1379−0,33 %
pe 27.7.7,25730,1378+0,05 %
ma 30.7.7,24320,1381−0,19 %
ti 31.7.7,24650,1380+0,05 %
Elokuu
ke 1.8.7,29780,1370+0,71 %
to 2.8.7,27380,1375−0,33 %
pe 3.8.7,28870,1372+0,20 %
ma 6.8.7,28790,1372−0,01 %
ti 7.8.7,25730,1378−0,42 %
ke 8.8.7,25310,1379−0,06 %
to 9.8.7,32760,1365+1,03 %
pe 10.8.7,39630,1352+0,94 %
ma 13.8.7,44190,1344+0,62 %
ti 14.8.7,42280,1347−0,26 %
ke 15.8.7,54370,1326+1,63 %
to 16.8.7,56850,1321+0,33 %
pe 17.8.7,56350,1322−0,07 %
ma 20.8.7,57260,1321+0,12 %
ti 21.8.7,55520,1324−0,23 %
ke 22.8.7,62810,1311+0,96 %
to 23.8.7,54200,1326−1,13 %
pe 24.8.7,53870,1326−0,04 %
ma 27.8.7,52380,1329−0,20 %
ti 28.8.7,48410,1336−0,53 %
ke 29.8.7,55030,1324+0,88 %
to 30.8.7,52790,1328−0,30 %
pe 31.8.7,58010,1319+0,69 %
Syyskuu
ma 3.9.7,50890,1332−0,94 %
ti 4.9.7,42450,1347−1,12 %
ke 5.9.7,35910,1359−0,88 %
to 6.9.7,32930,1364−0,40 %
pe 7.9.7,40960,1350+1,10 %
ma 10.9.7,48820,1335+1,06 %
ti 11.9.7,41950,1348−0,92 %
ke 12.9.7,49230,1335+0,98 %
to 13.9.7,49900,1334+0,09 %
pe 14.9.7,63060,1311+1,75 %
ma 17.9.7,67200,1303+0,54 %
ti 18.9.7,66120,1305−0,14 %
ke 19.9.7,66280,1305+0,02 %
to 20.9.7,66370,1305+0,01 %
pe 21.9.7,61480,1313−0,64 %
ma 24.9.7,58500,1318−0,39 %
ti 25.9.7,59500,1317+0,13 %
ke 26.9.7,63060,1311+0,47 %
to 27.9.7,61900,1313−0,15 %
pe 28.9.7,55770,1323−0,80 %
Lokakuu
ma 1.10.7,55280,1324−0,06 %
ti 2.10.7,60570,1315+0,70 %
ke 3.10.7,62230,1312+0,22 %
to 4.10.7,54610,1325−1,00 %
pe 5.10.7,59330,1317+0,63 %
ma 8.10.7,62640,1311+0,44 %
ti 9.10.7,60900,1314−0,23 %
ke 10.10.7,56190,1322−0,62 %
to 11.10.7,50060,1333−0,81 %
pe 12.10.7,48240,1336−0,24 %
ma 15.10.7,52960,1328+0,63 %
ti 16.10.7,49230,1335−0,50 %
ke 17.10.7,46750,1339−0,33 %
to 18.10.7,47080,1339+0,04 %
pe 19.10.7,45670,1341−0,19 %
ma 22.10.7,42360,1347−0,44 %
ti 23.10.7,35580,1359−0,91 %
ke 24.10.7,38060,1355+0,34 %
to 25.10.7,35740,1359−0,31 %
pe 26.10.7,37560,1356+0,25 %
ma 29.10.7,45340,1342+1,05 %
ti 30.10.7,50230,1333+0,66 %
ke 31.10.7,48410,1336−0,24 %
Marraskuu
to 1.11.7,52960,1328+0,61 %
pe 2.11.7,49570,1334−0,45 %
ma 5.11.7,41700,1348−1,05 %
ti 6.11.7,41700,1348±0,00 %
ke 7.11.7,46090,1340+0,59 %
to 8.11.7,42610,1347−0,47 %
pe 9.11.7,39140,1353−0,47 %
ma 12.11.7,38230,1355−0,12 %
ti 13.11.7,31850,1366−0,86 %
ke 14.11.7,28620,1372−0,44 %
to 15.11.7,30450,1369+0,25 %
pe 16.11.7,32100,1366+0,23 %
ma 19.11.7,27800,1374−0,59 %
ti 20.11.7,30360,1369+0,35 %
ke 21.11.7,27630,1374−0,37 %
to 22.11.7,26560,1376−0,15 %
pe 23.11.7,27960,1374+0,19 %
ma 26.11.7,29870,1370+0,26 %
ti 27.11.7,27380,1375−0,34 %
ke 28.11.7,30940,1368+0,49 %
to 29.11.7,35580,1359+0,63 %
pe 30.11.7,36490,1358+0,12 %
Joulukuu
ma 3.12.7,38720,1354+0,30 %
ti 4.12.7,36820,1357−0,26 %
ke 5.12.7,38230,1355+0,19 %
to 6.12.7,35740,1359−0,34 %
pe 7.12.7,37560,1356+0,25 %
ma 10.12.7,32510,1365−0,68 %
ti 11.12.7,37320,1356+0,66 %
ke 12.12.7,39800,1352+0,34 %
to 13.12.7,42860,1346+0,41 %
pe 14.12.7,46250,1340+0,46 %
ma 17.12.7,48990,1335+0,37 %
ti 18.12.7,45920,1341−0,41 %
ke 19.12.7,43520,1345−0,32 %
to 20.12.7,42700,1346−0,11 %
pe 21.12.7,40210,1351−0,34 %
ma 24.12.7,28210,1373−1,62 %
to 27.12.7,30280,1369+0,28 %
pe 28.12.7,29450,1371−0,11 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026