N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2025 Juanin kurssi 2025

Euro vahvistui juania vastaan 8,48 % vuonna 2025

Vuonna 2025 EKP julkaisi juanin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,1185 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 8,4584 1.7.2025 ja matalimmillaan 7,4500 3.2.2025. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2025 oli 8,2262.

Keskikurssi 2025
8,1185
Muutos vuoden aikana
▲ +8,48 %
Ylin
8,4584 1.7.2025
Alin
7,4500 3.2.2025

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2025

255 julkaisua 2.1.2025–31.12.2025.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2025

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2025

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2025
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,55607,47717,63067,536322
Helmikuu7,57497,45007,62197,578220
Maaliskuu7,83537,62827,89297,844221
Huhtikuu8,18507,84318,39298,263520
Toukokuu8,13487,99998,24798,157621
Kesäkuu8,27008,18358,39708,397021
Heinäkuu8,37548,23508,45848,235023
Elokuu8,34428,22438,40208,315521
Syyskuu8,35868,31688,40928,359122
Lokakuu8,28108,21708,36838,222023
Marraskuu8,21498,18338,26558,183620
Joulukuu8,24918,21238,29308,226221
Koko vuosi8,11857,45008,45848,2262255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2025

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2025
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.7,53380,1327−0,65 %
pe 3.1.7,53710,1327+0,04 %
ma 6.1.7,62840,1311+1,21 %
ti 7.1.7,61420,1313−0,19 %
ke 8.1.7,54130,1326−0,96 %
to 9.1.7,55580,1323+0,19 %
pe 10.1.7,55420,1324−0,02 %
ma 13.1.7,47710,1337−1,02 %
ti 14.1.7,51080,1331+0,45 %
ke 15.1.7,55150,1324+0,54 %
to 16.1.7,53110,1328−0,27 %
pe 17.1.7,54740,1325+0,22 %
ma 20.1.7,54310,1326−0,06 %
ti 21.1.7,54430,1326+0,02 %
ke 22.1.7,58920,1318+0,60 %
to 23.1.7,58290,1319−0,08 %
pe 24.1.7,58910,1318+0,08 %
ma 27.1.7,63060,1311+0,55 %
ti 28.1.7,55170,1324−1,03 %
ke 29.1.7,53850,1327−0,17 %
to 30.1.7,54360,1326+0,07 %
pe 31.1.7,53630,1327−0,10 %
Helmikuu
ma 3.2.7,45000,1342−1,15 %
ti 4.2.7,49430,1334+0,59 %
ke 5.2.7,57970,1319+1,14 %
to 6.2.7,55110,1324−0,38 %
pe 7.2.7,56340,1322+0,16 %
ma 10.2.7,53950,1326−0,32 %
ti 11.2.7,54400,1326+0,06 %
ke 12.2.7,57940,1319+0,47 %
to 13.2.7,58170,1319+0,03 %
pe 14.2.7,61410,1313+0,43 %
ma 17.2.7,60660,1315−0,10 %
ti 18.2.7,60560,1315−0,01 %
ke 19.2.7,60170,1315−0,05 %
to 20.2.7,58070,1319−0,28 %
pe 21.2.7,59330,1317+0,17 %
ma 24.2.7,58790,1318−0,07 %
ti 25.2.7,62190,1312+0,45 %
ke 26.2.7,61250,1314−0,12 %
to 27.2.7,61270,1314±0,00 %
pe 28.2.7,57820,1320−0,45 %
Maaliskuu
ma 3.3.7,62820,1311+0,66 %
ti 4.3.7,66140,1305+0,44 %
ke 5.3.7,76750,1287+1,38 %
to 6.3.7,82470,1278+0,74 %
pe 7.3.7,85610,1273+0,40 %
ma 10.3.7,87180,1270+0,20 %
ti 11.3.7,89290,1267+0,27 %
ke 12.3.7,88480,1268−0,10 %
to 13.3.7,84930,1274−0,45 %
pe 14.3.7,88220,1269+0,42 %
ma 17.3.7,88690,1268+0,06 %
ti 18.3.7,89070,1267+0,05 %
ke 19.3.7,87860,1269−0,15 %
to 20.3.7,84810,1274−0,39 %
pe 21.3.7,84770,1274−0,01 %
ma 24.3.7,85130,1274+0,05 %
ti 25.3.7,85710,1273+0,07 %
ke 26.3.7,83810,1276−0,24 %
to 27.3.7,83610,1276−0,03 %
pe 28.3.7,84450,1275+0,11 %
ma 31.3.7,84420,1275±0,00 %
Huhtikuu
ti 1.4.7,84310,1275−0,01 %
ke 2.4.7,85290,1273+0,12 %
to 3.4.8,09190,1236+3,04 %
pe 4.4.8,05180,1242−0,50 %
ma 7.4.8,01550,1248−0,45 %
ti 8.4.8,03590,1244+0,25 %
ke 9.4.8,11790,1232+1,02 %
to 10.4.8,11370,1232−0,05 %
pe 11.4.8,28190,1207+2,07 %
ma 14.4.8,31960,1202+0,46 %
ti 15.4.8,28350,1207−0,43 %
ke 16.4.8,29610,1205+0,15 %
to 17.4.8,29000,1206−0,07 %
ti 22.4.8,39290,1191+1,24 %
ke 23.4.8,31990,1202−0,87 %
to 24.4.8,29250,1206−0,33 %
pe 25.4.8,27730,1208−0,18 %
ma 28.4.8,28910,1206+0,14 %
ti 29.4.8,27150,1209−0,21 %
ke 30.4.8,26350,1210−0,10 %
Toukokuu
pe 2.5.8,24790,1212−0,19 %
ma 5.5.8,24790,1212±0,00 %
ti 6.5.8,17350,1223−0,90 %
ke 7.5.8,20790,1218+0,42 %
to 8.5.8,17640,1223−0,38 %
pe 9.5.8,14700,1227−0,36 %
ma 12.5.7,99990,1250−1,81 %
ti 13.5.8,00210,1250+0,03 %
ke 14.5.8,07940,1238+0,97 %
to 15.5.8,06610,1240−0,16 %
pe 16.5.8,06590,1240±0,00 %
ma 19.5.8,12250,1231+0,70 %
ti 20.5.8,11540,1232−0,09 %
ke 21.5.8,15500,1226+0,49 %
to 22.5.8,14770,1227−0,09 %
pe 23.5.8,11970,1232−0,34 %
ma 26.5.8,17950,1223+0,74 %
ti 27.5.8,17090,1224−0,11 %
ke 28.5.8,14020,1228−0,38 %
to 29.5.8,10930,1233−0,38 %
pe 30.5.8,15760,1226+0,60 %
Kesäkuu
ma 2.6.8,22140,1216+0,78 %
ti 3.6.8,18410,1222−0,45 %
ke 4.6.8,18350,1222−0,01 %
to 5.6.8,20080,1219+0,21 %
pe 6.6.8,19550,1220−0,06 %
ma 9.6.8,19430,1220−0,01 %
ti 10.6.8,21150,1218+0,21 %
ke 11.6.8,21720,1217+0,07 %
to 12.6.8,32010,1202+1,25 %
pe 13.6.8,26820,1209−0,62 %
ma 16.6.8,31020,1203+0,51 %
ti 17.6.8,30910,1203−0,01 %
ke 18.6.8,27230,1209−0,44 %
to 19.6.8,24960,1212−0,27 %
pe 20.6.8,26430,1210+0,18 %
ma 23.6.8,24420,1213−0,24 %
ti 24.6.8,32620,1201+0,99 %
ke 25.6.8,32100,1202−0,06 %
to 26.6.8,38620,1192+0,78 %
pe 27.6.8,39390,1191+0,09 %
ma 30.6.8,39700,1191+0,04 %
Heinäkuu
ti 1.7.8,45840,1182+0,73 %
ke 2.7.8,42750,1187−0,37 %
to 3.7.8,43770,1185+0,12 %
pe 4.7.8,42850,1186−0,11 %
ma 7.7.8,41280,1189−0,19 %
ti 8.7.8,40660,1190−0,07 %
ke 9.7.8,39930,1191−0,09 %
to 10.7.8,40100,1190+0,02 %
pe 11.7.8,37410,1194−0,32 %
ma 14.7.8,37850,1194+0,05 %
ti 15.7.8,36730,1195−0,13 %
ke 16.7.8,33090,1200−0,44 %
to 17.7.8,31570,1203−0,18 %
pe 18.7.8,36230,1196+0,56 %
ma 21.7.8,37260,1194+0,12 %
ti 22.7.8,39400,1191+0,26 %
ke 23.7.8,39610,1191+0,03 %
to 24.7.8,41420,1188+0,22 %
pe 25.7.8,40460,1190−0,11 %
ma 28.7.8,36050,1196−0,52 %
ti 29.7.8,27780,1208−0,99 %
ke 30.7.8,27830,1208+0,01 %
to 31.7.8,23500,1214−0,52 %
Elokuu
pe 1.8.8,22430,1216−0,13 %
ma 4.8.8,29930,1205+0,91 %
ti 5.8.8,29860,1205−0,01 %
ke 6.8.8,33830,1199+0,48 %
to 7.8.8,35870,1196+0,24 %
pe 8.8.8,36770,1195+0,11 %
ma 11.8.8,35000,1198−0,21 %
ti 12.8.8,34160,1199−0,10 %
ke 13.8.8,40200,1190+0,72 %
to 14.8.8,38240,1193−0,23 %
pe 15.8.8,39090,1192+0,10 %
ma 18.8.8,37980,1193−0,13 %
ti 19.8.8,38660,1192+0,08 %
ke 20.8.8,36090,1196−0,31 %
to 21.8.8,35470,1197−0,07 %
pe 22.8.8,33330,1200−0,26 %
ma 25.8.8,37090,1195+0,45 %
ti 26.8.8,34270,1199−0,34 %
ke 27.8.8,30270,1204−0,48 %
to 28.8.8,32660,1201+0,29 %
pe 29.8.8,31550,1203−0,13 %
Syyskuu
ma 1.9.8,35810,1196+0,51 %
ti 2.9.8,32020,1202−0,45 %
ke 3.9.8,32680,1201+0,08 %
to 4.9.8,31680,1202−0,12 %
pe 5.9.8,34890,1198+0,39 %
ma 8.9.8,36190,1196+0,16 %
ti 9.9.8,36350,1196+0,02 %
ke 10.9.8,33870,1199−0,30 %
to 11.9.8,32520,1201−0,16 %
pe 12.9.8,34610,1198+0,25 %
ma 15.9.8,37950,1193+0,40 %
ti 16.9.8,40100,1190+0,26 %
ke 17.9.8,40920,1189+0,10 %
to 18.9.8,39730,1191−0,14 %
pe 19.9.8,35100,1197−0,55 %
ma 22.9.8,37880,1193+0,33 %
ti 23.9.8,38690,1192+0,10 %
ke 24.9.8,37860,1194−0,10 %
to 25.9.8,36300,1196−0,19 %
pe 26.9.8,33080,1200−0,39 %
ma 29.9.8,34820,1198+0,21 %
ti 30.9.8,35910,1196+0,13 %
Lokakuu
ke 1.10.8,34700,1198−0,14 %
to 2.10.8,36830,1195+0,26 %
pe 3.10.8,35410,1197−0,17 %
ma 6.10.8,31420,1203−0,48 %
ti 7.10.8,30570,1204−0,10 %
ke 8.10.8,27790,1208−0,33 %
to 9.10.8,26980,1209−0,10 %
pe 10.10.8,23970,1214−0,36 %
ma 13.10.8,25110,1212+0,14 %
ti 14.10.8,24880,1212−0,03 %
ke 15.10.8,28230,1207+0,41 %
to 16.10.8,30090,1205+0,22 %
pe 17.10.8,31960,1202+0,23 %
ma 20.10.8,30240,1204−0,21 %
ti 21.10.8,26260,1210−0,48 %
ke 22.10.8,25760,1211−0,06 %
to 23.10.8,25930,1211+0,02 %
pe 24.10.8,27060,1209+0,14 %
ma 27.10.8,27310,1209+0,03 %
ti 28.10.8,25890,1211−0,17 %
ke 29.10.8,26090,1211+0,02 %
to 30.10.8,21700,1217−0,53 %
pe 31.10.8,22200,1216+0,06 %
Marraskuu
ma 3.11.8,19870,1220−0,28 %
ti 4.11.8,18770,1221−0,13 %
ke 5.11.8,19050,1221+0,03 %
to 6.11.8,21090,1218+0,25 %
pe 7.11.8,23240,1215+0,26 %
ma 10.11.8,23770,1214+0,06 %
ti 11.11.8,23970,1214+0,02 %
ke 12.11.8,23810,1214−0,02 %
to 13.11.8,24500,1213+0,08 %
pe 14.11.8,26550,1210+0,25 %
ma 17.11.8,23980,1214−0,31 %
ti 18.11.8,24100,1213+0,01 %
ke 19.11.8,23590,1214−0,06 %
to 20.11.8,19080,1221−0,55 %
pe 21.11.8,19050,1221±0,00 %
ma 24.11.8,18330,1222−0,09 %
ti 25.11.8,18450,1222+0,01 %
ke 26.11.8,19590,1220+0,14 %
to 27.11.8,20680,1219+0,13 %
pe 28.11.8,18360,1222−0,28 %
Joulukuu
ma 1.12.8,23580,1214+0,64 %
ti 2.12.8,21230,1218−0,29 %
ke 3.12.8,24210,1213+0,36 %
to 4.12.8,24980,1212+0,09 %
pe 5.12.8,23330,1215−0,20 %
ma 8.12.8,23780,1214+0,05 %
ti 9.12.8,22070,1216−0,21 %
ke 10.12.8,21650,1217−0,05 %
to 11.12.8,26780,1210+0,62 %
pe 12.12.8,27590,1208+0,10 %
ma 15.12.8,28240,1207+0,08 %
ti 16.12.8,29300,1206+0,13 %
ke 17.12.8,25690,1211−0,44 %
to 18.12.8,25170,1212−0,06 %
pe 19.12.8,24650,1213−0,06 %
ma 22.12.8,26500,1210+0,22 %
ti 23.12.8,28330,1207+0,22 %
ke 24.12.8,26790,1209−0,19 %
ma 29.12.8,24380,1213−0,29 %
ti 30.12.8,22160,1216−0,27 %
ke 31.12.8,22620,1216+0,06 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026