N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2003 Juanin kurssi 2003

Euro vahvistui juania vastaan 20,44 % vuonna 2003

Vuonna 2003 EKP julkaisi juanin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,3626 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 10,4539 31.12.2003 ja matalimmillaan 8,5890 8.1.2003. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2003 oli 10,4539.

Keskikurssi 2003
9,3626
Muutos vuoden aikana
▲ +20,44 %
Ylin
10,4539 31.12.2003
Alin
8,5890 8.1.2003

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2003

255 julkaisua 2.1.2003–31.12.2003.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2003

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2003

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2003
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,79178,58908,99718,952422
Helmikuu8,91688,86149,03028,924320
Maaliskuu8,94468,74889,17099,017821
Huhtikuu8,97868,75879,21319,213120
Toukokuu9,58629,28519,85059,785121
Kesäkuu9,65339,44659,81169,458121
Heinäkuu9,41259,21899,55419,367923
Elokuu9,21958,95249,42929,044321
Syyskuu9,28828,92519,64449,644422
Lokakuu9,67749,58399,75699,619523
Marraskuu9,68579,45569,92749,927420
Joulukuu10,16889,911710,453910,453921
Koko vuosi9,36268,589010,453910,4539255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2003

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2003
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.8,64620,1157−0,39 %
pe 3.1.8,60150,1163−0,52 %
ma 6.1.8,68090,1152+0,92 %
ti 7.1.8,62880,1159−0,60 %
ke 8.1.8,58900,1164−0,46 %
to 9.1.8,69660,1150+1,25 %
pe 10.1.8,69330,1150−0,04 %
ma 13.1.8,73140,1145+0,44 %
ti 14.1.8,75460,1142+0,27 %
ke 15.1.8,71240,1148−0,48 %
to 16.1.8,74380,1144+0,36 %
pe 17.1.8,81670,1134+0,83 %
ma 20.1.8,81750,1134+0,01 %
ti 21.1.8,81750,1134±0,00 %
ke 22.1.8,87130,1127+0,61 %
to 23.1.8,90360,1123+0,36 %
pe 24.1.8,92590,1120+0,25 %
ma 27.1.8,99710,1111+0,80 %
ti 28.1.8,94580,1118−0,57 %
ke 29.1.8,99540,1112+0,55 %
to 30.1.8,89610,1124−1,10 %
pe 31.1.8,95240,1117+0,63 %
Helmikuu
ma 3.2.8,88040,1126−0,80 %
ti 4.2.8,95740,1116+0,87 %
ke 5.2.9,03020,1107+0,81 %
to 6.2.8,94990,1117−0,89 %
pe 7.2.8,93010,1120−0,22 %
ma 10.2.8,94580,1118+0,18 %
ti 11.2.8,86140,1128−0,94 %
ke 12.2.8,88200,1126+0,23 %
to 13.2.8,90440,1123+0,25 %
pe 14.2.8,93340,1119+0,33 %
ma 17.2.8,86960,1127−0,71 %
ti 18.2.8,86800,1128−0,02 %
ke 19.2.8,87050,1127+0,03 %
to 20.2.8,90850,1123+0,43 %
pe 21.2.8,97060,1115+0,70 %
ma 24.2.8,87380,1127−1,08 %
ti 25.2.8,91760,1121+0,49 %
ke 26.2.8,90030,1124−0,19 %
to 27.2.8,95740,1116+0,64 %
pe 28.2.8,92430,1121−0,37 %
Maaliskuu
ma 3.3.8,93920,1119+0,17 %
ti 4.3.9,03770,1106+1,10 %
ke 5.3.9,07660,1102+0,43 %
to 6.3.9,07410,1102−0,03 %
pe 7.3.9,13700,1094+0,69 %
ma 10.3.9,13950,1094+0,03 %
ti 11.3.9,17090,1090+0,34 %
ke 12.3.9,12790,1096−0,47 %
to 13.3.8,99210,1112−1,49 %
pe 14.3.8,91850,1121−0,82 %
ma 17.3.8,94000,1119+0,24 %
ti 18.3.8,76200,1141−1,99 %
ke 19.3.8,74880,1143−0,15 %
to 20.3.8,76700,1141+0,21 %
pe 21.3.8,75040,1143−0,19 %
ma 24.3.8,80180,1136+0,59 %
ti 25.3.8,84890,1130+0,54 %
ke 26.3.8,82910,1133−0,22 %
to 27.3.8,87540,1127+0,52 %
pe 28.3.8,88120,1126+0,07 %
ma 31.3.9,01780,1109+1,54 %
Huhtikuu
ti 1.4.9,01450,1109−0,04 %
ke 2.4.8,96400,1116−0,56 %
to 3.4.8,85800,1129−1,18 %
pe 4.4.8,87290,1127+0,17 %
ma 7.4.8,75870,1142−1,29 %
ti 8.4.8,82330,1133+0,74 %
ke 9.4.8,89120,1125+0,77 %
to 10.4.8,94330,1118+0,59 %
pe 11.4.8,88540,1125−0,65 %
ma 14.4.8,88700,1125+0,02 %
ti 15.4.8,92590,1120+0,44 %
ke 16.4.8,96900,1115+0,48 %
to 17.4.9,03850,1106+0,77 %
ti 22.4.9,08070,1101+0,47 %
ke 23.4.9,05830,1104−0,25 %
to 24.4.9,11130,1098+0,59 %
pe 25.4.9,08240,1101−0,32 %
ma 28.4.9,12540,1096+0,47 %
ti 29.4.9,06830,1103−0,63 %
ke 30.4.9,21310,1085+1,60 %
Toukokuu
pe 2.5.9,30250,1075+0,97 %
ma 5.5.9,28510,1077−0,19 %
ti 6.5.9,38940,1065+1,12 %
ke 7.5.9,45810,1057+0,73 %
to 8.5.9,46470,1057+0,07 %
pe 9.5.9,49040,1054+0,27 %
ma 12.5.9,59880,1042+1,14 %
ti 13.5.9,53340,1049−0,68 %
ke 14.5.9,51770,1051−0,16 %
to 15.5.9,48380,1054−0,36 %
pe 16.5.9,51190,1051+0,30 %
ma 19.5.9,64440,1037+1,39 %
ti 20.5.9,63770,1038−0,07 %
ke 21.5.9,67500,1034+0,39 %
to 22.5.9,70060,1031+0,26 %
pe 23.5.9,75860,1025+0,60 %
ma 26.5.9,77760,1023+0,19 %
ti 27.5.9,85050,1015+0,75 %
ke 28.5.9,71550,1029−1,37 %
to 29.5.9,73040,1028+0,15 %
pe 30.5.9,78510,1022+0,56 %
Kesäkuu
ma 2.6.9,66090,1035−1,27 %
ti 3.6.9,70310,1031+0,44 %
ke 4.6.9,67660,1033−0,27 %
to 5.6.9,74620,1026+0,72 %
pe 6.6.9,77760,1023+0,32 %
ma 9.6.9,70560,1030−0,74 %
ti 10.6.9,68330,1033−0,23 %
ke 11.6.9,72380,1028+0,42 %
to 12.6.9,71220,1030−0,12 %
pe 13.6.9,72630,1028+0,15 %
ma 16.6.9,81160,1019+0,88 %
ti 17.6.9,76440,1024−0,48 %
ke 18.6.9,68330,1033−0,83 %
to 19.6.9,64680,1037−0,38 %
pe 20.6.9,64680,1037±0,00 %
ma 23.6.9,55080,1047−1,00 %
ti 24.6.9,57240,1045+0,23 %
ke 25.6.9,56080,1046−0,12 %
to 26.6.9,46230,1057−1,03 %
pe 27.6.9,44650,1059−0,17 %
ma 30.6.9,45810,1057+0,12 %
Heinäkuu
ti 1.7.9,55410,1047+1,02 %
ke 2.7.9,54750,1047−0,07 %
to 3.7.9,48300,1055−0,68 %
pe 4.7.9,49040,1054+0,08 %
ma 7.7.9,40270,1064−0,92 %
ti 8.7.9,37450,1067−0,30 %
ke 9.7.9,39850,1064+0,26 %
to 10.7.9,38780,1065−0,11 %
pe 11.7.9,36540,1068−0,24 %
ma 14.7.9,35220,1069−0,14 %
ti 15.7.9,36870,1067+0,18 %
ke 16.7.9,21890,1085−1,60 %
to 17.7.9,29590,1076+0,84 %
pe 18.7.9,27440,1078−0,23 %
ma 21.7.9,33980,1071+0,71 %
ti 22.7.9,38860,1065+0,52 %
ke 23.7.9,43660,1060+0,51 %
to 24.7.9,49120,1054+0,58 %
pe 25.7.9,49950,1053+0,09 %
ma 28.7.9,50940,1052+0,10 %
ti 29.7.9,48710,1054−0,23 %
ke 30.7.9,45230,1058−0,37 %
to 31.7.9,36790,1067−0,89 %
Elokuu
pe 1.8.9,24460,1082−1,32 %
ma 4.8.9,35880,1069+1,24 %
ti 5.8.9,38030,1066+0,23 %
ke 6.8.9,42920,1061+0,52 %
to 7.8.9,39690,1064−0,34 %
pe 8.8.9,37450,1067−0,24 %
ma 11.8.9,34890,1070−0,27 %
ti 12.8.9,36290,1068+0,15 %
ke 13.8.9,33400,1071−0,31 %
to 14.8.9,32820,1072−0,06 %
pe 15.8.9,30910,1074−0,20 %
ma 18.8.9,26030,1080−0,52 %
ti 19.8.9,15850,1092−1,10 %
ke 20.8.9,19490,1088+0,40 %
to 21.8.9,11210,1097−0,90 %
pe 22.8.9,01700,1109−1,04 %
ma 25.8.9,01200,1110−0,06 %
ti 26.8.8,95240,1117−0,66 %
ke 27.8.9,02770,1108+0,84 %
to 28.8.8,96230,1116−0,72 %
pe 29.8.9,04430,1106+0,91 %
Syyskuu
ma 1.9.9,07570,1102+0,35 %
ti 2.9.8,97970,1114−1,06 %
ke 3.9.8,92510,1120−0,61 %
to 4.9.8,95410,1117+0,32 %
pe 5.9.9,04100,1106+0,97 %
ma 8.9.9,16350,1091+1,35 %
ti 9.9.9,21640,1085+0,58 %
ke 10.9.9,24710,1081+0,33 %
to 11.9.9,28430,1077+0,40 %
pe 12.9.9,24710,1081−0,40 %
ma 15.9.9,33730,1071+0,98 %
ti 16.9.9,29920,1075−0,41 %
ke 17.9.9,28020,1078−0,20 %
to 18.9.9,34470,1070+0,70 %
pe 19.9.9,36290,1068+0,19 %
ma 22.9.9,49210,1054+1,38 %
ti 23.9.9,48880,1054−0,03 %
ke 24.9.9,49040,1054+0,02 %
to 25.9.9,51280,1051+0,24 %
pe 26.9.9,50780,1052−0,05 %
ma 29.9.9,44650,1059−0,64 %
ti 30.9.9,64440,1037+2,09 %
Lokakuu
ke 1.10.9,66010,1035+0,16 %
to 2.10.9,67750,1033+0,18 %
pe 3.10.9,67250,1034−0,05 %
ma 6.10.9,58390,1043−0,92 %
ti 7.10.9,74040,1027+1,63 %
ke 8.10.9,75110,1026+0,11 %
to 9.10.9,75690,1025+0,06 %
pe 10.10.9,75690,1025±0,00 %
ma 13.10.9,67420,1034−0,85 %
ti 14.10.9,62950,1038−0,46 %
ke 15.10.9,65840,1035+0,30 %
to 16.10.9,61370,1040−0,46 %
pe 17.10.9,58390,1043−0,31 %
ma 20.10.9,62530,1039+0,43 %
ti 21.10.9,62040,1039−0,05 %
ke 22.10.9,67910,1033+0,61 %
to 23.10.9,75530,1025+0,79 %
pe 24.10.9,75110,1026−0,04 %
ma 27.10.9,72380,1028−0,28 %
ti 28.10.9,66170,1035−0,64 %
ke 29.10.9,67080,1034+0,09 %
to 30.10.9,71390,1029+0,45 %
pe 31.10.9,61950,1040−0,97 %
Marraskuu
ma 3.11.9,59220,1043−0,28 %
ti 4.11.9,49210,1054−1,04 %
ke 5.11.9,49620,1053+0,04 %
to 6.11.9,47630,1055−0,21 %
pe 7.11.9,45560,1058−0,22 %
ma 10.11.9,50450,1052+0,52 %
ti 11.11.9,51610,1051+0,12 %
ke 12.11.9,60130,1042+0,90 %
to 13.11.9,66750,1034+0,69 %
pe 14.11.9,73790,1027+0,73 %
ma 17.11.9,76850,1024+0,31 %
ti 18.11.9,74870,1026−0,20 %
ke 19.11.9,85790,1014+1,12 %
to 20.11.9,85710,1014−0,01 %
pe 21.11.9,84880,1015−0,08 %
ma 24.11.9,78590,1022−0,64 %
ti 25.11.9,73870,1027−0,48 %
ke 26.11.9,79000,1021+0,53 %
to 27.11.9,85130,1015+0,63 %
pe 28.11.9,92740,1007+0,77 %
Joulukuu
ma 1.12.9,94810,1005+0,21 %
ti 2.12.9,91170,1009−0,37 %
ke 3.12.10,01680,09983+1,06 %
to 4.12.9,99360,1001−0,23 %
pe 5.12.10,00440,09996+0,11 %
ma 8.12.10,11280,09888+1,08 %
ti 9.12.10,14590,09856+0,33 %
ke 10.12.10,13020,09871−0,15 %
to 11.12.10,08720,09914−0,42 %
pe 12.12.10,14260,09859+0,55 %
ma 15.12.10,12280,09879−0,20 %
ti 16.12.10,21300,09791+0,89 %
ke 17.12.10,21130,09793−0,02 %
to 18.12.10,26600,09741+0,54 %
pe 19.12.10,27840,09729+0,12 %
ma 22.12.10,29160,09717+0,13 %
ti 23.12.10,25690,09750−0,34 %
ke 24.12.10,26930,09738+0,12 %
ma 29.12.10,34540,09666+0,74 %
ti 30.12.10,34290,09668−0,02 %
ke 31.12.10,45390,09566+1,07 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026