N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2012 Juanin kurssi 2012

Euro vahvistui juania vastaan 0,76 % vuonna 2012

Vuonna 2012 EKP julkaisi juanin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,1052 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 8,4766 28.2.2012 ja matalimmillaan 7,7199 24.7.2012. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2012 oli 8,2207.

Keskikurssi 2012
8,1052
Muutos vuoden aikana
▲ +0,76 %
Ylin
8,4766 28.2.2012
Alin
7,7199 24.7.2012

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2012

256 julkaisua 2.1.2012–31.12.2012.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2012

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2012

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2012
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,14658,00248,31218,312122
Helmikuu8,33148,18168,47668,460821
Maaliskuu8,33268,26638,40898,408922
Huhtikuu8,29218,22508,38368,297619
Toukokuu8,08067,89208,28127,898922
Kesäkuu7,96767,84868,08098,001121
Heinäkuu7,82887,71997,99487,814722
Elokuu7,88647,79898,00628,006223
Syyskuu8,12737,96868,27458,126120
Lokakuu8,13908,05308,22268,104123
Marraskuu7,99987,91168,09708,089922
Joulukuu8,18098,03588,29028,220719
Koko vuosi8,10527,71998,47668,2207256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2012

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2012
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.8,15290,1227−0,07 %
ti 3.1.8,19410,1220+0,51 %
ke 4.1.8,15280,1227−0,50 %
to 5.1.8,09800,1235−0,67 %
pe 6.1.8,06890,1239−0,36 %
ma 9.1.8,03710,1244−0,39 %
ti 10.1.8,08580,1237+0,61 %
ke 11.1.8,03040,1245−0,69 %
to 12.1.8,04670,1243+0,20 %
pe 13.1.8,06480,1240+0,22 %
ma 16.1.8,00240,1250−0,77 %
ti 17.1.8,08140,1237+0,99 %
ke 18.1.8,09850,1235+0,21 %
to 19.1.8,15450,1226+0,69 %
pe 20.1.8,17320,1224+0,23 %
ma 23.1.8,21790,1217+0,55 %
ti 24.1.8,20620,1219−0,14 %
ke 25.1.8,17130,1224−0,43 %
to 26.1.8,29060,1206+1,46 %
pe 27.1.8,29950,1205+0,11 %
ma 30.1.8,28370,1207−0,19 %
ti 31.1.8,31210,1203+0,34 %
Helmikuu
ke 1.2.8,30880,1204−0,04 %
to 2.2.8,25720,1211−0,62 %
pe 3.2.8,30420,1204+0,57 %
ma 6.2.8,23290,1215−0,86 %
ti 7.2.8,27630,1208+0,53 %
ke 8.2.8,36140,1196+1,03 %
to 9.2.8,37170,1195+0,12 %
pe 10.2.8,30130,1205−0,84 %
ma 13.2.8,33860,1199+0,45 %
ti 14.2.8,29000,1206−0,58 %
ke 15.2.8,24120,1213−0,59 %
to 16.2.8,18160,1222−0,72 %
pe 17.2.8,28640,1207+1,28 %
ma 20.2.8,35110,1197+0,78 %
ti 21.2.8,32580,1201−0,30 %
ke 22.2.8,33200,1200+0,07 %
to 23.2.8,37870,1194+0,56 %
pe 24.2.8,44700,1184+0,82 %
ma 27.2.8,43660,1185−0,12 %
ti 28.2.8,47660,1180+0,47 %
ke 29.2.8,46080,1182−0,19 %
Maaliskuu
to 1.3.8,38590,1192−0,89 %
pe 2.3.8,32370,1201−0,74 %
ma 5.3.8,33920,1199+0,19 %
ti 6.3.8,30240,1204−0,44 %
ke 7.3.8,28550,1207−0,20 %
to 8.3.8,36640,1195+0,98 %
pe 9.3.8,32310,1201−0,52 %
ma 12.3.8,30130,1205−0,26 %
ti 13.3.8,26630,1210−0,42 %
ke 14.3.8,27190,1209+0,07 %
to 15.3.8,26820,1209−0,04 %
pe 16.3.8,29260,1206+0,30 %
ma 19.3.8,30920,1203+0,20 %
ti 20.3.8,33950,1199+0,36 %
ke 21.3.8,35530,1197+0,19 %
to 22.3.8,30390,1204−0,62 %
pe 23.3.8,34500,1198+0,49 %
ma 26.3.8,36990,1195+0,30 %
ti 27.3.8,39740,1191+0,33 %
ke 28.3.8,39670,1191−0,01 %
to 29.3.8,36520,1195−0,38 %
pe 30.3.8,40890,1189+0,52 %
Huhtikuu
ma 2.4.8,38360,1193−0,30 %
ti 3.4.8,37810,1194−0,07 %
ke 4.4.8,27640,1208−1,21 %
to 5.4.8,23980,1214−0,44 %
ti 10.4.8,27600,1208+0,44 %
ke 11.4.8,27410,1209−0,02 %
to 12.4.8,29610,1205+0,27 %
pe 13.4.8,28690,1207−0,11 %
ma 16.4.8,22500,1216−0,75 %
ti 17.4.8,27580,1208+0,62 %
ke 18.4.8,24680,1213−0,35 %
to 19.4.8,24920,1212+0,03 %
pe 20.4.8,31500,1203+0,80 %
ma 23.4.8,27860,1208−0,44 %
ti 24.4.8,29790,1205+0,23 %
ke 25.4.8,32690,1201+0,35 %
to 26.4.8,30690,1204−0,24 %
pe 27.4.8,32000,1202+0,16 %
ma 30.4.8,29760,1205−0,27 %
Toukokuu
ke 2.5.8,23970,1214−0,70 %
to 3.5.8,24730,1213+0,09 %
pe 4.5.8,28120,1208+0,41 %
ma 7.5.8,19840,1220−1,00 %
ti 8.5.8,19690,1220−0,02 %
ke 9.5.8,17260,1224−0,30 %
to 10.5.8,18400,1222+0,14 %
pe 11.5.8,16810,1224−0,19 %
ma 14.5.8,13250,1230−0,44 %
ti 15.5.8,11560,1232−0,21 %
ke 16.5.8,05270,1242−0,78 %
to 17.5.8,02160,1247−0,39 %
pe 18.5.8,04650,1243+0,31 %
ma 21.5.8,06040,1241+0,17 %
ti 22.5.8,06430,1240+0,05 %
ke 23.5.8,01320,1248−0,63 %
to 24.5.7,95420,1257−0,74 %
pe 25.5.7,94700,1258−0,09 %
ma 28.5.7,95600,1257+0,11 %
ti 29.5.7,93010,1261−0,33 %
ke 30.5.7,89200,1267−0,48 %
to 31.5.7,89890,1266+0,09 %
Kesäkuu
pe 1.6.7,84860,1274−0,64 %
ma 4.6.7,91490,1263+0,84 %
ti 5.6.7,91530,1263+0,01 %
ke 6.6.7,94530,1259+0,38 %
to 7.6.8,01520,1248+0,88 %
pe 8.6.7,94860,1258−0,83 %
ma 11.6.7,96040,1256+0,15 %
ti 12.6.7,95940,1256−0,01 %
ke 13.6.7,96000,1256+0,01 %
to 14.6.7,94110,1259−0,24 %
pe 15.6.8,02580,1246+1,07 %
ma 18.6.8,02320,1246−0,03 %
ti 19.6.8,02030,1247−0,04 %
ke 20.6.8,08090,1237+0,76 %
to 21.6.8,06430,1240−0,21 %
pe 22.6.7,98090,1253−1,03 %
ma 25.6.7,94650,1258−0,43 %
ti 26.6.7,93870,1260−0,10 %
ke 27.6.7,93300,1261−0,07 %
to 28.6.7,89590,1266−0,47 %
pe 29.6.8,00110,1250+1,33 %
Heinäkuu
ma 2.7.7,99480,1251−0,08 %
ti 3.7.7,98830,1252−0,08 %
ke 4.7.7,97270,1254−0,20 %
to 5.7.7,89920,1266−0,92 %
pe 6.7.7,87860,1269−0,26 %
ma 9.7.7,83360,1277−0,57 %
ti 10.7.7,82150,1279−0,15 %
ke 11.7.7,78280,1285−0,49 %
to 12.7.7,76190,1288−0,27 %
pe 13.7.7,78490,1285+0,30 %
ma 16.7.7,76870,1287−0,21 %
ti 17.7.7,82820,1277+0,77 %
ke 18.7.7,79370,1283−0,44 %
to 19.7.7,83170,1277+0,49 %
pe 20.7.7,77750,1286−0,69 %
ma 23.7.7,73030,1294−0,61 %
ti 24.7.7,71990,1295−0,13 %
ke 25.7.7,75180,1290+0,41 %
to 26.7.7,82830,1277+0,99 %
pe 27.7.7,85910,1272+0,39 %
ma 30.7.7,81230,1280−0,60 %
ti 31.7.7,81470,1280+0,03 %
Elokuu
ke 1.8.7,83220,1277+0,22 %
to 2.8.7,86120,1272+0,37 %
pe 3.8.7,80310,1282−0,74 %
ma 6.8.7,89040,1267+1,12 %
ti 7.8.7,91750,1263+0,34 %
ke 8.8.7,84730,1274−0,89 %
to 9.8.7,82260,1278−0,31 %
pe 10.8.7,79890,1282−0,30 %
ma 13.8.7,85090,1274+0,67 %
ti 14.8.7,85450,1273+0,05 %
ke 15.8.7,81040,1280−0,56 %
to 16.8.7,81720,1279+0,09 %
pe 17.8.7,84450,1275+0,35 %
ma 20.8.7,82350,1278−0,27 %
ti 21.8.7,90150,1266+1,00 %
ke 22.8.7,90670,1265+0,07 %
to 23.8.7,97600,1254+0,88 %
pe 24.8.7,94920,1258−0,34 %
ma 27.8.7,96660,1255+0,22 %
ti 28.8.7,97190,1254+0,07 %
ke 29.8.7,96960,1255−0,03 %
to 30.8.7,96490,1256−0,06 %
pe 31.8.8,00620,1249+0,52 %
Syyskuu
ma 3.9.7,96860,1255−0,47 %
ti 4.9.7,98430,1252+0,20 %
ke 5.9.7,98600,1252+0,02 %
to 6.9.8,01770,1247+0,40 %
pe 7.9.8,06040,1241+0,53 %
ma 10.9.8,09700,1235+0,45 %
ti 11.9.8,10160,1234+0,06 %
ke 12.9.8,15920,1226+0,71 %
to 13.9.8,17330,1223+0,17 %
pe 14.9.8,26960,1209+1,18 %
ma 17.9.8,27450,1209+0,06 %
ti 18.9.8,24960,1212−0,30 %
ke 19.9.8,20400,1219−0,55 %
to 20.9.8,16680,1224−0,45 %
pe 21.9.8,18950,1221+0,28 %
ma 24.9.8,14910,1227−0,49 %
ti 25.9.8,15660,1226+0,09 %
ke 26.9.8,09610,1235−0,74 %
to 27.9.8,11500,1232+0,23 %
pe 28.9.8,12610,1231+0,14 %
Lokakuu
ma 1.10.8,09260,1236−0,41 %
ti 2.10.8,17790,1223+1,05 %
ke 3.10.8,17070,1224−0,09 %
to 4.10.8,20900,1218+0,47 %
pe 5.10.8,22260,1216+0,17 %
ma 8.10.8,14980,1227−0,89 %
ti 9.10.8,14650,1228−0,04 %
ke 10.10.8,12100,1231−0,31 %
to 11.10.8,10860,1233−0,15 %
pe 12.10.8,12670,1231+0,22 %
ma 15.10.8,13180,1230+0,06 %
ti 16.10.8,17280,1224+0,50 %
ke 17.10.8,20590,1219+0,41 %
to 18.10.8,20060,1219−0,06 %
pe 19.10.8,15140,1227−0,60 %
ma 22.10.8,17050,1224+0,23 %
ti 23.10.8,13080,1230−0,49 %
ke 24.10.8,08580,1237−0,55 %
to 25.10.8,11020,1233+0,30 %
pe 26.10.8,06610,1240−0,54 %
ma 29.10.8,05300,1242−0,16 %
ti 30.10.8,08840,1236+0,44 %
ke 31.10.8,10410,1234+0,19 %
Marraskuu
to 1.11.8,09700,1235−0,09 %
pe 2.11.8,02050,1247−0,94 %
ma 5.11.7,98200,1253−0,48 %
ti 6.11.8,01660,1247+0,43 %
ke 7.11.7,97700,1254−0,49 %
to 8.11.7,96980,1255−0,09 %
pe 9.11.7,92770,1261−0,53 %
ma 12.11.7,93330,1261+0,07 %
ti 13.11.7,91160,1264−0,27 %
ke 14.11.7,92220,1262+0,13 %
to 15.11.7,95200,1258+0,38 %
pe 16.11.7,94710,1258−0,06 %
ma 19.11.7,95690,1257+0,12 %
ti 20.11.7,98370,1253+0,34 %
ke 21.11.7,98000,1253−0,05 %
to 22.11.8,03490,1245+0,69 %
pe 23.11.8,04060,1244+0,07 %
ma 26.11.8,07070,1239+0,37 %
ti 27.11.8,06470,1240−0,07 %
ke 28.11.8,02600,1246−0,48 %
to 29.11.8,09170,1236+0,82 %
pe 30.11.8,08990,1236−0,02 %
Joulukuu
ma 3.12.8,13280,1230+0,53 %
ti 4.12.8,15060,1227+0,22 %
ke 5.12.8,13950,1229−0,14 %
to 6.12.8,14390,1228+0,05 %
pe 7.12.8,03580,1244−1,33 %
ma 10.12.8,06840,1239+0,41 %
ti 11.12.8,11570,1232+0,59 %
ke 12.12.8,14800,1227+0,40 %
to 13.12.8,18490,1222+0,45 %
pe 14.12.8,17040,1224−0,18 %
ma 17.12.8,21050,1218+0,49 %
ti 18.12.8,20790,1218−0,03 %
ke 19.12.8,29020,1206+1,00 %
to 20.12.8,25540,1211−0,42 %
pe 21.12.8,23110,1215−0,29 %
ma 24.12.8,23940,1214+0,10 %
to 27.12.8,27400,1209+0,42 %
pe 28.12.8,21720,1217−0,69 %
ma 31.12.8,22070,1216+0,04 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026