N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2014 Juanin kurssi 2014

Euro heikkeni juania vastaan 9,74 % vuonna 2014

Vuonna 2014 EKP julkaisi juanin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,1857 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 8,6891 8.5.2014 ja matalimmillaan 7,5358 31.12.2014. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2014 oli 7,5358.

Keskikurssi 2014
8,1857
Muutos vuoden aikana
▼ −9,74 %
Ylin
8,6891 8.5.2014
Alin
7,5358 31.12.2014

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2014

255 julkaisua 2.1.2014–31.12.2014.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2014

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2014

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2014
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,23688,18428,28108,192322
Helmikuu8,30628,17708,48828,488220
Maaliskuu8,53328,41288,62128,575421
Huhtikuu8,59848,51098,67168,671620
Toukokuu8,56588,49258,68918,502521
Kesäkuu8,46988,40188,53378,472221
Heinäkuu8,39408,26218,48838,262123
Elokuu8,19658,09348,29398,101821
Syyskuu7,92077,72628,07727,726222
Lokakuu7,76357,65597,85467,655923
Marraskuu7,64117,58767,68247,667320
Joulukuu7,63307,53587,76247,535821
Koko vuosi8,18577,53588,68917,5358255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2014

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2014
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.8,26420,1210−1,02 %
pe 3.1.8,25690,1211−0,09 %
ma 6.1.8,23270,1215−0,29 %
ti 7.1.8,25540,1211+0,28 %
ke 8.1.8,22490,1216−0,37 %
to 9.1.8,24040,1214+0,19 %
pe 10.1.8,22300,1216−0,21 %
ma 13.1.8,25310,1212+0,37 %
ti 14.1.8,25870,1211+0,07 %
ke 15.1.8,22630,1216−0,39 %
to 16.1.8,23600,1214+0,12 %
pe 17.1.8,21800,1217−0,22 %
ma 20.1.8,21110,1218−0,08 %
ti 21.1.8,18420,1222−0,33 %
ke 22.1.8,21070,1218+0,32 %
to 23.1.8,25280,1212+0,51 %
pe 24.1.8,28100,1208+0,34 %
ma 27.1.8,25930,1211−0,26 %
ti 28.1.8,25890,1211±0,00 %
ke 29.1.8,24020,1214−0,23 %
to 30.1.8,23020,1215−0,12 %
pe 31.1.8,19230,1221−0,46 %
Helmikuu
ma 3.2.8,17980,1223−0,15 %
ti 4.2.8,19630,1220+0,20 %
ke 5.2.8,20730,1218+0,13 %
to 6.2.8,17700,1223−0,37 %
pe 7.2.8,23100,1215+0,66 %
ma 10.2.8,26520,1210+0,42 %
ti 11.2.8,28790,1207+0,27 %
ke 12.2.8,22890,1215−0,71 %
to 13.2.8,29240,1206+0,77 %
pe 14.2.8,31620,1202+0,29 %
ma 17.2.8,30710,1204−0,11 %
ti 18.2.8,33230,1200+0,30 %
ke 19.2.8,35170,1197+0,23 %
to 20.2.8,33940,1199−0,15 %
pe 21.2.8,34950,1198+0,12 %
ma 24.2.8,37510,1194+0,31 %
ti 25.2.8,42200,1187+0,56 %
ke 26.2.8,40730,1189−0,17 %
to 27.2.8,36880,1195−0,46 %
pe 28.2.8,48820,1178+1,43 %
Maaliskuu
ma 3.3.8,45890,1182−0,35 %
ti 4.3.8,45640,1183−0,03 %
ke 5.3.8,41580,1188−0,48 %
to 6.3.8,41280,1189−0,04 %
pe 7.3.8,51090,1175+1,17 %
ma 10.3.8,52320,1173+0,14 %
ti 11.3.8,50400,1176−0,23 %
ke 12.3.8,53440,1172+0,36 %
to 13.3.8,55660,1169+0,26 %
pe 14.3.8,53850,1171−0,21 %
ma 17.3.8,58950,1164+0,60 %
ti 18.3.8,60830,1162+0,22 %
ke 19.3.8,62120,1160+0,15 %
to 20.3.8,57180,1167−0,57 %
pe 21.3.8,57920,1166+0,09 %
ma 24.3.8,53200,1172−0,55 %
ti 25.3.8,55250,1169+0,24 %
ke 26.3.8,56310,1168+0,12 %
to 27.3.8,54450,1170−0,22 %
pe 28.3.8,54740,1170+0,03 %
ma 31.3.8,57540,1166+0,33 %
Huhtikuu
ti 1.4.8,55920,1168−0,19 %
ke 2.4.8,55680,1169−0,03 %
to 3.4.8,55370,1169−0,04 %
pe 4.4.8,51090,1175−0,50 %
ma 7.4.8,52660,1173+0,18 %
ti 8.4.8,53530,1172+0,10 %
ke 9.4.8,55230,1169+0,20 %
to 10.4.8,61630,1161+0,75 %
pe 11.4.8,61510,1161−0,01 %
ma 14.4.8,59970,1163−0,18 %
ti 15.4.8,58680,1165−0,15 %
ke 16.4.8,61240,1161+0,30 %
to 17.4.8,61490,1161+0,03 %
ti 22.4.8,61750,1160+0,03 %
ke 23.4.8,62700,1159+0,11 %
to 24.4.8,63810,1158+0,13 %
pe 25.4.8,65200,1156+0,16 %
ma 28.4.8,66890,1154+0,20 %
ti 29.4.8,65200,1156−0,19 %
ke 30.4.8,67160,1153+0,23 %
Toukokuu
pe 2.5.8,67720,1152+0,06 %
ma 5.5.8,66450,1154−0,15 %
ti 6.5.8,68290,1152+0,21 %
ke 7.5.8,68330,1152±0,00 %
to 8.5.8,68910,1151+0,07 %
pe 9.5.8,58210,1165−1,23 %
ma 12.5.8,58510,1165+0,03 %
ti 13.5.8,53750,1171−0,55 %
ke 14.5.8,54530,1170+0,09 %
to 15.5.8,50900,1175−0,42 %
pe 16.5.8,53790,1171+0,34 %
ma 19.5.8,55450,1169+0,19 %
ti 20.5.8,54700,1170−0,09 %
ke 21.5.8,52530,1173−0,25 %
to 22.5.8,52240,1173−0,03 %
pe 23.5.8,50200,1176−0,24 %
ma 26.5.8,50710,1175+0,06 %
ti 27.5.8,52280,1173+0,18 %
ke 28.5.8,51220,1175−0,12 %
to 29.5.8,49250,1178−0,23 %
pe 30.5.8,50250,1176+0,12 %
Kesäkuu
ma 2.6.8,50430,1176+0,02 %
ti 3.6.8,53370,1172+0,35 %
ke 4.6.8,51800,1174−0,18 %
to 5.6.8,48390,1179−0,40 %
pe 6.6.8,52710,1173+0,51 %
ma 9.6.8,49320,1177−0,40 %
ti 10.6.8,43290,1186−0,71 %
ke 11.6.8,43760,1185+0,06 %
to 12.6.8,41270,1189−0,30 %
pe 13.6.8,40180,1190−0,13 %
ma 16.6.8,42480,1187+0,27 %
ti 17.6.8,44910,1184+0,29 %
ke 18.6.8,45060,1183+0,02 %
to 19.6.8,48810,1178+0,44 %
pe 20.6.8,46000,1182−0,33 %
ma 23.6.8,46430,1181+0,05 %
ti 24.6.8,48520,1179+0,25 %
ke 25.6.8,48840,1178+0,04 %
to 26.6.8,46960,1181−0,22 %
pe 27.6.8,46890,1181−0,01 %
ma 30.6.8,47220,1180+0,04 %
Heinäkuu
ti 1.7.8,48830,1178+0,19 %
ke 2.7.8,48160,1179−0,08 %
to 3.7.8,47690,1180−0,06 %
pe 4.7.8,43140,1186−0,54 %
ma 7.7.8,43250,1186+0,01 %
ti 8.7.8,42800,1187−0,05 %
ke 9.7.8,43430,1186+0,07 %
to 10.7.8,44010,1185+0,07 %
pe 11.7.8,43530,1185−0,06 %
ma 14.7.8,45660,1183+0,25 %
ti 15.7.8,44480,1184−0,14 %
ke 16.7.8,39760,1191−0,56 %
to 17.7.8,39200,1192−0,07 %
pe 18.7.8,39710,1191+0,06 %
ma 21.7.8,39560,1191−0,02 %
ti 22.7.8,36550,1195−0,36 %
ke 23.7.8,34750,1198−0,22 %
to 24.7.8,34640,1198−0,01 %
pe 25.7.8,32720,1201−0,23 %
ma 28.7.8,31100,1203−0,19 %
ti 29.7.8,29960,1205−0,14 %
ke 30.7.8,27100,1209−0,34 %
to 31.7.8,26210,1210−0,11 %
Elokuu
pe 1.8.8,27740,1208+0,19 %
ma 4.8.8,29390,1206+0,20 %
ti 5.8.8,25780,1211−0,44 %
ke 6.8.8,22450,1216−0,40 %
to 7.8.8,23590,1214+0,14 %
pe 8.8.8,24460,1213+0,11 %
ma 11.8.8,23870,1214−0,07 %
ti 12.8.8,21700,1217−0,26 %
ke 13.8.8,22160,1216+0,06 %
to 14.8.8,22870,1215+0,09 %
pe 15.8.8,23720,1214+0,10 %
ma 18.8.8,22670,1216−0,13 %
ti 19.8.8,20220,1219−0,30 %
ke 20.8.8,15620,1226−0,56 %
to 21.8.8,16130,1225+0,06 %
pe 22.8.8,16240,1225+0,01 %
ma 25.8.8,12420,1231−0,47 %
ti 26.8.8,12650,1231+0,03 %
ke 27.8.8,09520,1235−0,39 %
to 28.8.8,09340,1236−0,02 %
pe 29.8.8,10180,1234+0,10 %
Syyskuu
ma 1.9.8,06790,1239−0,42 %
ti 2.9.8,06300,1240−0,06 %
ke 3.9.8,07720,1238+0,18 %
to 4.9.7,98960,1252−1,08 %
pe 5.9.7,95150,1258−0,48 %
ma 8.9.7,95170,1258±0,00 %
ti 9.9.7,91770,1263−0,43 %
ke 10.9.7,92520,1262+0,09 %
to 11.9.7,92450,1262−0,01 %
pe 12.9.7,93120,1261+0,08 %
ma 15.9.7,93170,1261+0,01 %
ti 16.9.7,95780,1257+0,33 %
ke 17.9.7,95460,1257−0,04 %
to 18.9.7,90560,1265−0,62 %
pe 19.9.7,89230,1267−0,17 %
ma 22.9.7,88800,1268−0,05 %
ti 23.9.7,91400,1264+0,33 %
ke 24.9.7,87160,1270−0,54 %
to 25.9.7,80160,1282−0,89 %
pe 26.9.7,79910,1282−0,03 %
ma 29.9.7,81430,1280+0,19 %
ti 30.9.7,72620,1294−1,13 %
Lokakuu
ke 1.10.7,73820,1292+0,16 %
to 2.10.7,75570,1289+0,23 %
pe 3.10.7,74450,1291−0,14 %
ma 6.10.7,71490,1296−0,38 %
ti 7.10.7,74060,1292+0,33 %
ke 8.10.7,76240,1288+0,28 %
to 9.10.7,82690,1278+0,83 %
pe 10.10.7,74840,1291−1,00 %
ma 13.10.7,76840,1287+0,26 %
ti 14.10.7,74660,1291−0,28 %
ke 15.10.7,76010,1289+0,17 %
to 16.10.7,80710,1281+0,61 %
pe 17.10.7,85460,1273+0,61 %
ma 20.10.7,82100,1279−0,43 %
ti 21.10.7,81470,1280−0,08 %
ke 22.10.7,76720,1287−0,61 %
to 23.10.7,75420,1290−0,17 %
pe 24.10.7,74260,1292−0,15 %
ma 27.10.7,75470,1290+0,16 %
ti 28.10.7,79350,1283+0,50 %
ke 29.10.7,78420,1285−0,12 %
to 30.10.7,70320,1298−1,04 %
pe 31.10.7,65590,1306−0,61 %
Marraskuu
ma 3.11.7,64470,1308−0,15 %
ti 4.11.7,65380,1307+0,12 %
ke 5.11.7,63100,1310−0,30 %
to 6.11.7,65210,1307+0,28 %
pe 7.11.7,58760,1318−0,84 %
ma 10.11.7,64130,1309+0,71 %
ti 11.11.7,60770,1314−0,44 %
ke 12.11.7,63820,1309+0,40 %
to 13.11.7,63190,1310−0,08 %
pe 14.11.7,62300,1312−0,12 %
ma 17.11.7,65230,1307+0,38 %
ti 18.11.7,66050,1305+0,11 %
ke 19.11.7,67100,1304+0,14 %
to 20.11.7,68240,1302+0,15 %
pe 21.11.7,61130,1314−0,93 %
ma 24.11.7,62120,1312+0,13 %
ti 25.11.7,62500,1311+0,05 %
ke 26.11.7,65780,1306+0,43 %
to 27.11.7,66100,1305+0,04 %
pe 28.11.7,66730,1304+0,08 %
Joulukuu
ma 1.12.7,67420,1303+0,09 %
ti 2.12.7,64130,1309−0,43 %
ke 3.12.7,57520,1320−0,87 %
to 4.12.7,57770,1320+0,03 %
pe 5.12.7,60550,1315+0,37 %
ma 8.12.7,56660,1322−0,51 %
ti 9.12.7,65490,1306+1,17 %
ke 10.12.7,65260,1307−0,03 %
to 11.12.7,69160,1300+0,51 %
pe 12.12.7,70490,1298+0,17 %
ma 15.12.7,69600,1299−0,12 %
ti 16.12.7,76240,1288+0,86 %
ke 17.12.7,71430,1296−0,62 %
to 18.12.7,63640,1310−1,01 %
pe 19.12.7,64000,1309+0,05 %
ma 22.12.7,62710,1311−0,17 %
ti 23.12.7,60340,1315−0,31 %
ke 24.12.7,59690,1316−0,09 %
ma 29.12.7,59200,1317−0,06 %
ti 30.12.7,54420,1326−0,63 %
ke 31.12.7,53580,1327−0,11 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026