N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2002 Juanin kurssi 2002

Euro vahvistui juania vastaan 19,00 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi juanin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 7,8265 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 8,6801 31.12.2002 ja matalimmillaan 7,1000 28.1.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 8,6801.

Keskikurssi 2002
7,8265
Muutos vuoden aikana
▲ +19,00 %
Ylin
8,6801 31.12.2002
Alin
7,1000 28.1.2002

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,31107,10007,48087,148822
Helmikuu7,20137,14477,27887,160420
Maaliskuu7,24907,15887,32767,220920
Huhtikuu7,33217,25317,48087,455921
Toukokuu7,59007,47417,76967,769622
Kesäkuu7,90827,70848,25638,256320
Heinäkuu8,21238,04948,39788,097423
Elokuu8,09298,01798,17198,138822
Syyskuu8,11807,98658,25638,161121
Lokakuu8,12068,05778,18608,164423
Marraskuu8,28838,19848,38138,216621
Joulukuu8,42818,17028,68018,680120
Koko vuosi7,82657,10008,68018,6801255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.7,48080,1337+2,55 %
to 3.1.7,47910,1337−0,02 %
pe 4.1.7,41120,1349−0,91 %
ma 7.1.7,37070,1357−0,55 %
ti 8.1.7,37400,1356+0,04 %
ke 9.1.7,38390,1354+0,13 %
to 10.1.7,37400,1356−0,13 %
pe 11.1.7,38230,1355+0,11 %
ma 14.1.7,38890,1353+0,09 %
ti 15.1.7,38470,1354−0,06 %
ke 16.1.7,29780,1370−1,18 %
to 17.1.7,29950,1370+0,02 %
pe 18.1.7,29200,1371−0,10 %
ma 21.1.7,31690,1367+0,34 %
ti 22.1.7,30860,1368−0,11 %
ke 23.1.7,33010,1364+0,29 %
to 24.1.7,25640,1378−1,01 %
pe 25.1.7,17040,1395−1,19 %
ma 28.1.7,10000,1408−0,98 %
ti 29.1.7,13810,1401+0,54 %
ke 30.1.7,15300,1398+0,21 %
to 31.1.7,14880,1399−0,06 %
Helmikuu
pe 1.2.7,14470,1400−0,06 %
ma 4.2.7,15460,1398+0,14 %
ti 5.2.7,18690,1391+0,45 %
ke 6.2.7,17120,1394−0,22 %
to 7.2.7,17120,1394±0,00 %
pe 8.2.7,23410,1382+0,88 %
ma 11.2.7,27880,1374+0,62 %
ti 12.2.7,24490,1380−0,47 %
ke 13.2.7,22660,1384−0,25 %
to 14.2.7,19520,1390−0,43 %
pe 15.2.7,20510,1388+0,14 %
ma 18.2.7,21340,1386+0,12 %
ti 19.2.7,19440,1390−0,26 %
ke 20.2.7,23660,1382+0,59 %
to 21.2.7,20180,1389−0,48 %
pe 22.2.7,23990,1381+0,53 %
ma 25.2.7,22090,1385−0,26 %
ti 26.2.7,18610,1392−0,48 %
ke 27.2.7,15880,1397−0,38 %
to 28.2.7,16040,1397+0,02 %
Maaliskuu
pe 1.3.7,18360,1392+0,32 %
ma 4.3.7,15880,1397−0,35 %
ti 5.3.7,18610,1392+0,38 %
ke 6.3.7,21090,1387+0,35 %
to 7.3.7,25400,1379+0,60 %
pe 8.3.7,28130,1373+0,38 %
ma 11.3.7,23490,1382−0,64 %
ti 12.3.7,22830,1383−0,09 %
ke 13.3.7,22910,1383+0,01 %
to 14.3.7,28620,1372+0,79 %
pe 15.3.7,32760,1365+0,57 %
ma 18.3.7,27710,1374−0,69 %
ti 19.3.7,30780,1368+0,42 %
ke 20.3.7,29530,1371−0,17 %
to 21.3.7,29780,1370+0,03 %
pe 22.3.7,27960,1374−0,25 %
ma 25.3.7,24980,1379−0,41 %
ti 26.3.7,23160,1383−0,25 %
ke 27.3.7,23910,1381+0,10 %
to 28.3.7,22090,1385−0,25 %
Huhtikuu
ti 2.4.7,27220,1375+0,71 %
ke 3.4.7,28620,1372+0,19 %
to 4.4.7,29870,1370+0,17 %
pe 5.4.7,27220,1375−0,36 %
ma 8.4.7,26560,1376−0,09 %
ti 9.4.7,25310,1379−0,17 %
ke 10.4.7,28210,1373+0,40 %
to 11.4.7,27880,1374−0,05 %
pe 12.4.7,28620,1372+0,10 %
ma 15.4.7,28540,1373−0,01 %
ti 16.4.7,28620,1372+0,01 %
ke 17.4.7,35000,1361+0,88 %
to 18.4.7,36240,1358+0,17 %
pe 19.4.7,35490,1360−0,10 %
ma 22.4.7,35160,1360−0,04 %
ti 23.4.7,34340,1362−0,11 %
ke 24.4.7,35990,1359+0,22 %
to 25.4.7,42360,1347+0,87 %
pe 26.4.7,42530,1347+0,02 %
ma 29.4.7,48080,1337+0,75 %
ti 30.4.7,45590,1341−0,33 %
Toukokuu
to 2.5.7,47580,1338+0,27 %
pe 3.5.7,51800,1330+0,56 %
ma 6.5.7,56850,1321+0,67 %
ti 7.5.7,55280,1324−0,21 %
ke 8.5.7,52210,1329−0,41 %
to 9.5.7,49980,1333−0,30 %
pe 10.5.7,54700,1325+0,63 %
ma 13.5.7,54700,1325±0,00 %
ti 14.5.7,50060,1333−0,61 %
ke 15.5.7,47410,1338−0,35 %
to 16.5.7,55190,1324+1,04 %
pe 17.5.7,57510,1320+0,31 %
ma 20.5.7,61650,1313+0,55 %
ti 21.5.7,62560,1311+0,12 %
ke 22.5.7,66450,1305+0,51 %
to 23.5.7,62560,1311−0,51 %
pe 24.5.7,60490,1315−0,27 %
ma 27.5.7,60660,1315+0,02 %
ti 28.5.7,66040,1305+0,71 %
ke 29.5.7,71420,1296+0,70 %
to 30.5.7,75970,1289+0,59 %
pe 31.5.7,76960,1287+0,13 %
Kesäkuu
ma 3.6.7,70840,1297−0,79 %
ti 4.6.7,80930,1281+1,31 %
ke 5.6.7,75640,1289−0,68 %
to 6.6.7,76880,1287+0,16 %
pe 7.6.7,82340,1278+0,70 %
ma 10.6.7,82920,1277+0,07 %
ti 11.6.7,79450,1283−0,44 %
ke 12.6.7,82340,1278+0,37 %
to 13.6.7,79450,1283−0,37 %
pe 14.6.7,84490,1275+0,65 %
ma 17.6.7,80190,1282−0,55 %
ti 18.6.7,84990,1274+0,62 %
ke 19.6.7,91360,1264+0,81 %
to 20.6.7,93930,1260+0,32 %
pe 21.6.7,97570,1254+0,46 %
ma 24.6.8,09570,1235+1,50 %
ti 25.6.8,03860,1244−0,71 %
ke 26.6.8,20830,1218+2,11 %
to 27.6.8,13130,1230−0,94 %
pe 28.6.8,25630,1211+1,54 %
Heinäkuu
ma 1.7.8,20500,1219−0,62 %
ti 2.7.8,14290,1228−0,76 %
ke 3.7.8,09490,1235−0,59 %
to 4.7.8,10320,1234+0,10 %
pe 5.7.8,04940,1242−0,66 %
ma 8.7.8,13460,1229+1,06 %
ti 9.7.8,21910,1217+1,04 %
ke 10.7.8,19260,1221−0,32 %
to 11.7.8,14130,1228−0,63 %
pe 12.7.8,17190,1224+0,38 %
ma 15.7.8,29690,1205+1,53 %
ti 16.7.8,38210,1193+1,03 %
ke 17.7.8,33000,1200−0,62 %
to 18.7.8,32500,1201−0,06 %
pe 19.7.8,39780,1191+0,87 %
ma 22.7.8,34820,1198−0,59 %
ti 23.7.8,20250,1219−1,75 %
ke 24.7.8,20660,1219+0,05 %
to 25.7.8,28860,1206+1,00 %
pe 26.7.8,28360,1207−0,06 %
ma 29.7.8,12880,1230−1,87 %
ti 30.7.8,14040,1228+0,14 %
ke 31.7.8,09740,1235−0,53 %
Elokuu
to 1.8.8,07840,1238−0,23 %
pe 2.8.8,17190,1224+1,16 %
ma 5.8.8,14130,1228−0,37 %
ti 6.8.8,01960,1247−1,49 %
ke 7.8.8,02700,1246+0,09 %
to 8.8.8,01790,1247−0,11 %
pe 9.8.8,05270,1242+0,43 %
ma 12.8.8,09490,1235+0,52 %
ti 13.8.8,11060,1233+0,19 %
ke 14.8.8,15860,1226+0,59 %
to 15.8.8,09240,1236−0,81 %
pe 16.8.8,13220,1230+0,49 %
ma 19.8.8,11060,1233−0,27 %
ti 20.8.8,10480,1234−0,07 %
ke 21.8.8,08000,1238−0,31 %
to 22.8.8,08660,1237+0,08 %
pe 23.8.8,02620,1246−0,75 %
ma 26.8.8,02950,1245+0,04 %
ti 27.8.8,08990,1236+0,75 %
ke 28.8.8,13300,1230+0,53 %
to 29.8.8,14710,1227+0,17 %
pe 30.8.8,13880,1229−0,10 %
Syyskuu
ma 2.9.8,12880,1230−0,12 %
ti 3.9.8,20250,1219+0,91 %
ke 4.9.8,23310,1215+0,37 %
to 5.9.8,25630,1211+0,28 %
pe 6.9.8,20910,1218−0,57 %
ma 9.9.8,10650,1234−1,25 %
ti 10.9.8,07840,1238−0,35 %
ke 11.9.8,06920,1239−0,11 %
to 12.9.8,07590,1238+0,08 %
pe 13.9.8,11970,1232+0,54 %
ma 16.9.8,01460,1248−1,29 %
ti 17.9.7,98650,1252−0,35 %
ke 18.9.8,04940,1242+0,79 %
to 19.9.8,12300,1231+0,91 %
pe 20.9.8,10320,1234−0,24 %
ma 23.9.8,13710,1229+0,42 %
ti 24.9.8,13460,1229−0,03 %
ke 25.9.8,08750,1236−0,58 %
to 26.9.8,10810,1233+0,25 %
pe 27.9.8,09410,1235−0,17 %
ma 30.9.8,16110,1225+0,83 %
Lokakuu
ti 1.10.8,16190,1225+0,01 %
ke 2.10.8,14040,1228−0,26 %
to 3.10.8,18600,1222+0,56 %
pe 4.10.8,16530,1225−0,25 %
ma 7.10.8,11810,1232−0,58 %
ti 8.10.8,11150,1233−0,08 %
ke 9.10.8,12300,1231+0,14 %
to 10.10.8,17350,1223+0,62 %
pe 11.10.8,15860,1226−0,18 %
ma 14.10.8,17190,1224+0,16 %
ti 15.10.8,11970,1232−0,64 %
ke 16.10.8,13050,1230+0,13 %
to 17.10.8,08080,1238−0,61 %
pe 18.10.8,05770,1241−0,29 %
ma 21.10.8,06840,1239+0,13 %
ti 22.10.8,08500,1237+0,21 %
ke 23.10.8,09080,1236+0,07 %
to 24.10.8,06010,1241−0,38 %
pe 25.10.8,08080,1238+0,26 %
ma 28.10.8,06590,1240−0,18 %
ti 29.10.8,12800,1230+0,77 %
ke 30.10.8,13220,1230+0,05 %
to 31.10.8,16440,1225+0,40 %
Marraskuu
pe 1.11.8,25550,1211+1,12 %
ma 4.11.8,23060,1215−0,30 %
ti 5.11.8,29690,1205+0,81 %
ke 6.11.8,23980,1214−0,69 %
to 7.11.8,28780,1207+0,58 %
pe 8.11.8,36560,1195+0,94 %
ma 11.11.8,38130,1193+0,19 %
ti 12.11.8,34400,1198−0,45 %
ke 13.11.8,33330,1200−0,13 %
to 14.11.8,35560,1197+0,27 %
pe 15.11.8,30100,1205−0,65 %
ma 18.11.8,33080,1200+0,36 %
ti 19.11.8,38050,1193+0,60 %
ke 20.11.8,29270,1206−1,05 %
to 21.11.8,30510,1204+0,15 %
pe 22.11.8,29690,1205−0,10 %
ma 25.11.8,19840,1220−1,19 %
ti 26.11.8,20250,1219+0,05 %
ke 27.11.8,21660,1217+0,17 %
to 28.11.8,22240,1216+0,07 %
pe 29.11.8,21660,1217−0,07 %
Joulukuu
ma 2.12.8,17020,1224−0,56 %
ti 3.12.8,24970,1212+0,97 %
ke 4.12.8,29190,1206+0,51 %
to 5.12.8,26960,1209−0,27 %
pe 6.12.8,28200,1207+0,15 %
ma 9.12.8,35400,1197+0,87 %
ti 10.12.8,36890,1195+0,18 %
ke 11.12.8,33250,1200−0,43 %
to 12.12.8,40610,1190+0,88 %
pe 13.12.8,45990,1182+0,64 %
ma 16.12.8,45250,1183−0,09 %
ti 17.12.8,53110,1172+0,93 %
ke 18.12.8,47560,1180−0,65 %
to 19.12.8,50300,1176+0,32 %
pe 20.12.8,48810,1178−0,18 %
ma 23.12.8,51040,1175+0,26 %
ti 24.12.8,52200,1173+0,14 %
pe 27.12.8,58820,1164+0,78 %
ma 30.12.8,62630,1159+0,44 %
ti 31.12.8,68010,1152+0,62 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026