N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2021 Juanin kurssi 2021

Euro heikkeni juania vastaan 10,32 % vuonna 2021

Vuonna 2021 EKP julkaisi juanin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 7,6282 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 7,9653 6.1.2021 ja matalimmillaan 7,1600 24.11.2021. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2021 oli 7,1947.

Keskikurssi 2021
7,6282
Muutos vuoden aikana
▼ −10,32 %
Ylin
7,9653 6.1.2021
Alin
7,1600 24.11.2021

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2021

258 julkaisua 4.1.2021–31.12.2021.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2021

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2021

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2021
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,87307,80477,96537,804720
Helmikuu7,81367,75357,88987,838520
Maaliskuu7,74657,68127,79707,681223
Huhtikuu7,80517,71957,84637,813420
Toukokuu7,81097,74227,85947,772221
Kesäkuu7,73917,66197,80437,674222
Heinäkuu7,65367,61537,68427,683822
Elokuu7,62377,58547,68187,646522
Syyskuu7,60077,48477,66707,484722
Lokakuu7,45007,41247,50137,448821
Marraskuu7,29277,16007,42397,239522
Joulukuu7,19937,16717,22977,194723
Koko vuosi7,62827,16007,96537,1947258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2021

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2021
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.7,94840,1258−0,92 %
ti 5.1.7,93150,1261−0,21 %
ke 6.1.7,96530,1255+0,43 %
to 7.1.7,93920,1260−0,33 %
pe 8.1.7,91840,1263−0,26 %
ma 11.1.7,88060,1269−0,48 %
ti 12.1.7,85760,1273−0,29 %
ke 13.1.7,87160,1270+0,18 %
to 14.1.7,84090,1275−0,39 %
pe 15.1.7,84990,1274+0,11 %
ma 18.1.7,83590,1276−0,18 %
ti 19.1.7,86100,1272+0,32 %
ke 20.1.7,82920,1277−0,40 %
to 21.1.7,85520,1273+0,33 %
pe 22.1.7,88220,1269+0,34 %
ma 25.1.7,87120,1270−0,14 %
ti 26.1.7,85370,1273−0,22 %
ke 27.1.7,84110,1275−0,16 %
to 28.1.7,82260,1278−0,24 %
pe 29.1.7,80470,1281−0,23 %
Helmikuu
ma 1.2.7,81430,1280+0,12 %
ti 2.2.7,77560,1286−0,50 %
ke 3.2.7,76230,1288−0,17 %
to 4.2.7,75420,1290−0,10 %
pe 5.2.7,75350,1290−0,01 %
ma 8.2.7,76180,1288+0,11 %
ti 9.2.7,78940,1284+0,36 %
ke 10.2.7,82350,1278+0,44 %
to 11.2.7,84480,1275+0,27 %
pe 12.2.7,82070,1279−0,31 %
ma 15.2.7,83320,1277+0,16 %
ti 16.2.7,84220,1275+0,11 %
ke 17.2.7,78860,1284−0,68 %
to 18.2.7,81720,1279+0,37 %
pe 19.2.7,83180,1277+0,19 %
ma 22.2.7,84470,1275+0,16 %
ti 23.2.7,85060,1274+0,08 %
ke 24.2.7,83620,1276−0,18 %
to 25.2.7,88980,1267+0,68 %
pe 26.2.7,83850,1276−0,65 %
Maaliskuu
ma 1.3.7,79700,1283−0,53 %
ti 2.3.7,78400,1285−0,17 %
ke 3.3.7,78970,1284+0,07 %
to 4.3.7,78460,1285−0,07 %
pe 5.3.7,74890,1291−0,46 %
ma 8.3.7,74460,1291−0,06 %
ti 9.3.7,74780,1291+0,04 %
ke 10.3.7,74330,1291−0,06 %
to 11.3.7,76140,1288+0,23 %
pe 12.3.7,76360,1288+0,03 %
ma 15.3.7,75080,1290−0,16 %
ti 16.3.7,75190,1290+0,01 %
ke 17.3.7,74350,1291−0,11 %
to 18.3.7,75070,1290+0,09 %
pe 19.3.7,74130,1292−0,12 %
ma 22.3.7,75820,1289+0,22 %
ti 23.3.7,73670,1293−0,28 %
ke 24.3.7,71330,1296−0,30 %
to 25.3.7,72200,1295+0,11 %
pe 26.3.7,70630,1298−0,20 %
ma 29.3.7,73340,1293+0,35 %
ti 30.3.7,71540,1296−0,23 %
ke 31.3.7,68120,1302−0,44 %
Huhtikuu
to 1.4.7,71950,1295+0,50 %
ti 6.4.7,73900,1292+0,25 %
ke 7.4.7,77610,1286+0,48 %
to 8.4.7,77490,1286−0,02 %
pe 9.4.7,79340,1283+0,24 %
ma 12.4.7,79070,1284−0,03 %
ti 13.4.7,79050,1284±0,00 %
ke 14.4.7,81460,1280+0,31 %
to 15.4.7,81290,1280−0,02 %
pe 16.4.7,81570,1279+0,04 %
ma 19.4.7,83230,1277+0,21 %
ti 20.4.7,83030,1277−0,03 %
ke 21.4.7,80110,1282−0,37 %
to 22.4.7,81810,1279+0,22 %
pe 23.4.7,83200,1277+0,18 %
ma 26.4.7,83790,1276+0,08 %
ti 27.4.7,83730,1276−0,01 %
ke 28.4.7,82680,1278−0,13 %
to 29.4.7,84630,1274+0,25 %
pe 30.4.7,81340,1280−0,42 %
Toukokuu
ma 3.5.7,79670,1283−0,21 %
ti 4.5.7,81360,1280+0,22 %
ke 5.5.7,76360,1288−0,64 %
to 6.5.7,80540,1281+0,54 %
pe 7.5.7,78090,1285−0,31 %
ma 10.5.7,80450,1281+0,30 %
ti 11.5.7,81770,1279+0,17 %
ke 12.5.7,80510,1281−0,16 %
to 13.5.7,79690,1283−0,11 %
pe 14.5.7,80240,1282+0,07 %
ma 17.5.7,82260,1278+0,26 %
ti 18.5.7,85010,1274+0,35 %
ke 19.5.7,85940,1272+0,12 %
to 20.5.7,85630,1273−0,04 %
pe 21.5.7,83930,1276−0,22 %
ma 24.5.7,84870,1274+0,12 %
ti 25.5.7,85600,1273+0,09 %
ke 26.5.7,81490,1280−0,52 %
to 27.5.7,78080,1285−0,44 %
pe 28.5.7,74220,1292−0,50 %
ma 31.5.7,77220,1287+0,39 %
Kesäkuu
ti 1.6.7,80430,1281+0,41 %
ke 2.6.7,78120,1285−0,30 %
to 3.6.7,79100,1284+0,13 %
pe 4.6.7,76670,1288−0,31 %
ma 7.6.7,77950,1285+0,16 %
ti 8.6.7,79380,1283+0,18 %
ke 9.6.7,78790,1284−0,08 %
to 10.6.7,78280,1285−0,07 %
pe 11.6.7,75190,1290−0,40 %
ma 14.6.7,75010,1290−0,02 %
ti 15.6.7,75020,1290±0,00 %
ke 16.6.7,75820,1289+0,10 %
to 17.6.7,68770,1301−0,91 %
pe 18.6.7,66190,1305−0,34 %
ma 21.6.7,69160,1300+0,39 %
ti 22.6.7,70140,1298+0,13 %
ke 23.6.7,73930,1292+0,49 %
to 24.6.7,71930,1295−0,26 %
pe 25.6.7,71390,1296−0,07 %
ma 28.6.7,69220,1300−0,28 %
ti 29.6.7,68140,1302−0,14 %
ke 30.6.7,67420,1303−0,09 %
Heinäkuu
to 1.7.7,68420,1301+0,13 %
pe 2.7.7,65940,1306−0,32 %
ma 5.7.7,66770,1304+0,11 %
ti 6.7.7,65450,1306−0,17 %
ke 7.7.7,64780,1308−0,09 %
to 8.7.7,68320,1302+0,46 %
pe 9.7.7,68340,1302±0,00 %
ma 12.7.7,67510,1303−0,11 %
ti 13.7.7,65980,1306−0,20 %
ke 14.7.7,62680,1311−0,43 %
to 15.7.7,63040,1311+0,05 %
pe 16.7.7,63730,1309+0,09 %
ma 19.7.7,63440,1310−0,04 %
ti 20.7.7,63050,1311−0,05 %
ke 21.7.7,62010,1312−0,14 %
to 22.7.7,61530,1313−0,06 %
pe 23.7.7,62240,1312+0,09 %
ma 26.7.7,64260,1308+0,27 %
ti 27.7.7,67990,1302+0,49 %
ke 28.7.7,67220,1303−0,10 %
to 29.7.7,66910,1304−0,04 %
pe 30.7.7,68380,1301+0,19 %
Elokuu
ma 2.8.7,68070,1302−0,04 %
ti 3.8.7,68180,1302+0,01 %
ke 4.8.7,66380,1305−0,23 %
to 5.8.7,65550,1306−0,11 %
pe 6.8.7,63790,1309−0,23 %
ma 9.8.7,61900,1313−0,25 %
ti 10.8.7,59750,1316−0,28 %
ke 11.8.7,59960,1316+0,03 %
to 12.8.7,60360,1315+0,05 %
pe 13.8.7,62370,1312+0,26 %
ma 16.8.7,62430,1312+0,01 %
ti 17.8.7,62440,1312±0,00 %
ke 18.8.7,59760,1316−0,35 %
to 19.8.7,59010,1318−0,10 %
pe 20.8.7,58540,1318−0,06 %
ma 23.8.7,59900,1316+0,18 %
ti 24.8.7,60420,1315+0,07 %
ke 25.8.7,60310,1315−0,01 %
to 26.8.7,62850,1311+0,33 %
pe 27.8.7,61950,1312−0,12 %
ma 30.8.7,63470,1310+0,20 %
ti 31.8.7,64650,1308+0,15 %
Syyskuu
ke 1.9.7,64210,1309−0,06 %
to 2.9.7,65030,1307+0,11 %
pe 3.9.7,65550,1306+0,07 %
ma 6.9.7,66110,1305+0,07 %
ti 7.9.7,66700,1304+0,08 %
ke 8.9.7,63760,1309−0,38 %
to 9.9.7,64020,1309+0,03 %
pe 10.9.7,62280,1312−0,23 %
ma 13.9.7,60590,1315−0,22 %
ti 14.9.7,61680,1313+0,14 %
ke 15.9.7,60690,1315−0,13 %
to 16.9.7,58490,1318−0,29 %
pe 17.9.7,60440,1315+0,26 %
ma 20.9.7,57260,1321−0,42 %
ti 21.9.7,59450,1317+0,29 %
ke 22.9.7,58500,1318−0,13 %
to 23.9.7,56430,1322−0,27 %
pe 24.9.7,58030,1319+0,21 %
ma 27.9.7,56090,1323−0,26 %
ti 28.9.7,54330,1326−0,23 %
ke 29.9.7,53470,1327−0,11 %
to 30.9.7,48470,1336−0,66 %
Lokakuu
pe 1.10.7,47810,1337−0,09 %
ma 4.10.7,50130,1333+0,31 %
ti 5.10.7,48050,1337−0,28 %
ke 6.10.7,44070,1344−0,53 %
to 7.10.7,45360,1342+0,17 %
pe 8.10.7,45910,1341+0,07 %
ma 11.10.7,46440,1340+0,07 %
ti 12.10.7,45220,1342−0,16 %
ke 13.10.7,44820,1343−0,05 %
to 14.10.7,46830,1339+0,27 %
pe 15.10.7,46630,1339−0,03 %
ma 18.10.7,46170,1340−0,06 %
ti 19.10.7,44640,1343−0,21 %
ke 20.10.7,43020,1346−0,22 %
to 21.10.7,44630,1343+0,22 %
pe 22.10.7,43370,1345−0,17 %
ma 25.10.7,41420,1349−0,26 %
ti 26.10.7,41240,1349−0,02 %
ke 27.10.7,42600,1347+0,18 %
to 28.10.7,41690,1348−0,12 %
pe 29.10.7,44880,1342+0,43 %
Marraskuu
ma 1.11.7,40770,1350−0,55 %
ti 2.11.7,42390,1347+0,22 %
ke 3.11.7,40820,1350−0,21 %
to 4.11.7,39830,1352−0,13 %
pe 5.11.7,37560,1356−0,31 %
ma 8.11.7,40480,1350+0,40 %
ti 9.11.7,39890,1352−0,08 %
ke 10.11.7,38660,1354−0,17 %
to 11.11.7,32920,1364−0,78 %
pe 12.11.7,30470,1369−0,33 %
ma 15.11.7,30340,1369−0,02 %
ti 16.11.7,26270,1377−0,56 %
ke 17.11.7,21700,1386−0,63 %
to 18.11.7,24190,1381+0,35 %
pe 19.11.7,20270,1388−0,54 %
ma 22.11.7,19750,1389−0,07 %
ti 23.11.7,19430,1390−0,04 %
ke 24.11.7,16000,1397−0,48 %
to 25.11.7,16760,1395+0,11 %
pe 26.11.7,21490,1386+0,66 %
ma 29.11.7,20020,1389−0,20 %
ti 30.11.7,23950,1381+0,55 %
Joulukuu
ke 1.12.7,20650,1388−0,46 %
to 2.12.7,22970,1383+0,32 %
pe 3.12.7,19350,1390−0,50 %
ma 6.12.7,19860,1389+0,07 %
ti 7.12.7,16710,1395−0,44 %
ke 8.12.7,17260,1394+0,08 %
to 9.12.7,21140,1387+0,54 %
pe 10.12.7,18140,1392−0,42 %
ma 13.12.7,17770,1393−0,05 %
ti 14.12.7,19560,1390+0,25 %
ke 15.12.7,16910,1395−0,37 %
to 16.12.7,21830,1385+0,69 %
pe 17.12.7,22340,1384+0,07 %
ma 20.12.7,18820,1391−0,49 %
ti 21.12.7,19650,1390+0,12 %
ke 22.12.7,19990,1389+0,05 %
to 23.12.7,20560,1388+0,08 %
pe 24.12.7,20640,1388+0,01 %
ma 27.12.7,20870,1387+0,03 %
ti 28.12.7,21590,1386+0,10 %
ke 29.12.7,19940,1389−0,23 %
to 30.12.7,22300,1384+0,33 %
pe 31.12.7,19470,1390−0,39 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026