N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/CNY · Kiinan juan · vuosi 2011 Juanin kurssi 2011

Euro heikkeni juania vastaan 7,52 % vuonna 2011

Vuonna 2011 EKP julkaisi juanin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,9960 juania. Kurssi oli korkeimmillaan 9,6636 4.5.2011 ja matalimmillaan 8,1461 29.12.2011. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2011 oli 8,1588.

Keskikurssi 2011
8,9960
Muutos vuoden aikana
▼ −7,52 %
Ylin
9,6636 4.5.2011
Alin
8,1461 29.12.2011

Kurssikehitys

EUR/CNY vuonna 2011

257 julkaisua 3.1.2011–30.12.2011.

Näin monta Kiinan juania eurolla sai vuonna 2011

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2011

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/CNY: kuukausien keskikurssit 2011
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,81548,56469,04319,029921
Helmikuu8,98428,86629,09129,091220
Maaliskuu9,19029,05519,31849,303623
Huhtikuu9,42749,25929,64569,645619
Toukokuu9,31989,11869,66369,319922
Kesäkuu9,31619,12119,49639,341622
Heinäkuu9,21219,03009,37149,179321
Elokuu9,18579,04379,27469,213323
Syyskuu8,79948,58039,11388,620722
Lokakuu8,73088,38589,00588,900021
Marraskuu8,61548,43078,77858,556722
Joulukuu8,35638,14618,58908,158821
Koko vuosi8,99608,14619,66368,1588257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2011

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/CNY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2011
Päivä1 EUR = CNY1 CNY = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.8,79590,1137−0,30 %
ti 4.1.8,86970,1127+0,84 %
ke 5.1.8,74570,1143−1,40 %
to 6.1.8,67480,1153−0,81 %
pe 7.1.8,59060,1164−0,97 %
ma 10.1.8,56460,1168−0,30 %
ti 11.1.8,57160,1167+0,08 %
ke 12.1.8,56710,1167−0,05 %
to 13.1.8,71740,1147+1,75 %
pe 14.1.8,79700,1137+0,91 %
ma 17.1.8,77590,1139−0,24 %
ti 18.1.8,80200,1136+0,30 %
ke 19.1.8,89020,1125+1,00 %
to 20.1.8,87190,1127−0,21 %
pe 21.1.8,90130,1123+0,33 %
ma 24.1.8,93150,1120+0,34 %
ti 25.1.8,94980,1117+0,20 %
ke 26.1.9,00620,1110+0,63 %
to 27.1.9,02790,1108+0,24 %
pe 28.1.9,04310,1106+0,17 %
ma 31.1.9,02990,1107−0,15 %
Helmikuu
ti 1.2.9,06040,1104+0,34 %
ke 2.2.9,08900,1100+0,32 %
to 3.2.9,05110,1105−0,42 %
pe 4.2.8,97600,1114−0,83 %
ma 7.2.8,92470,1120−0,57 %
ti 8.2.8,97860,1114+0,60 %
ke 9.2.8,99300,1112+0,16 %
to 10.2.8,96050,1116−0,36 %
pe 11.2.8,91640,1122−0,49 %
ma 14.2.8,86620,1128−0,56 %
ti 15.2.8,90200,1123+0,40 %
ke 16.2.8,89630,1124−0,06 %
to 17.2.8,92250,1121+0,29 %
pe 18.2.8,95290,1117+0,34 %
ma 21.2.8,97600,1114+0,26 %
ti 22.2.8,99290,1112+0,19 %
ke 23.2.9,02720,1108+0,38 %
to 24.2.9,05510,1104+0,31 %
pe 25.2.9,05130,1105−0,04 %
ma 28.2.9,09120,1100+0,44 %
Maaliskuu
ti 1.3.9,08160,1101−0,11 %
ke 2.3.9,07600,1102−0,06 %
to 3.3.9,09950,1099+0,26 %
pe 4.3.9,16730,1091+0,75 %
ma 7.3.9,19750,1087+0,33 %
ti 8.3.9,12920,1095−0,74 %
ke 9.3.9,15390,1092+0,27 %
to 10.3.9,08450,1101−0,76 %
pe 11.3.9,05510,1104−0,32 %
ma 14.3.9,16030,1092+1,16 %
ti 15.3.9,12550,1096−0,38 %
ke 16.3.9,16760,1091+0,46 %
to 17.3.9,20760,1086+0,44 %
pe 18.3.9,28230,1077+0,81 %
ma 21.3.9,31840,1073+0,39 %
ti 22.3.9,30390,1075−0,16 %
ke 23.3.9,26330,1080−0,44 %
to 24.3.9,26340,1080±0,00 %
pe 25.3.9,25940,1080−0,04 %
ma 28.3.9,20890,1086−0,55 %
ti 29.3.9,22800,1084+0,21 %
ke 30.3.9,23810,1082+0,11 %
to 31.3.9,30360,1075+0,71 %
Huhtikuu
pe 1.4.9,25920,1080−0,48 %
ma 4.4.9,30940,1074+0,54 %
ti 5.4.9,26540,1079−0,47 %
ke 6.4.9,35790,1069+1,00 %
to 7.4.9,34420,1070−0,15 %
pe 8.4.9,41150,1063+0,72 %
ma 11.4.9,43740,1060+0,28 %
ti 12.4.9,46380,1057+0,28 %
ke 13.4.9,46870,1056+0,05 %
to 14.4.9,40750,1063−0,65 %
pe 15.4.9,43890,1059+0,33 %
ma 18.4.9,31990,1073−1,26 %
ti 19.4.9,33990,1071+0,21 %
ke 20.4.9,47160,1056+1,41 %
to 21.4.9,47080,1056−0,01 %
ti 26.4.9,54180,1048+0,75 %
ke 27.4.9,55080,1047+0,09 %
to 28.4.9,61610,1040+0,68 %
pe 29.4.9,64560,1037+0,31 %
Toukokuu
ma 2.5.9,62180,1039−0,25 %
ti 3.5.9,60240,1041−0,20 %
ke 4.5.9,66360,1035+0,64 %
to 5.5.9,61980,1040−0,45 %
pe 6.5.9,41580,1062−2,12 %
ma 9.5.9,34960,1070−0,70 %
ti 10.5.9,32180,1073−0,30 %
ke 11.5.9,32200,1073±0,00 %
to 12.5.9,19780,1087−1,33 %
pe 13.5.9,27940,1078+0,89 %
ma 16.5.9,20530,1086−0,80 %
ti 17.5.9,21950,1085+0,15 %
ke 18.5.9,25420,1081+0,38 %
to 19.5.9,27840,1078+0,26 %
pe 20.5.9,24290,1082−0,38 %
ma 23.5.9,11860,1097−1,34 %
ti 24.5.9,15430,1092+0,39 %
ke 25.5.9,13570,1095−0,20 %
to 26.5.9,19720,1087+0,67 %
pe 27.5.9,26210,1080+0,71 %
ma 30.5.9,25280,1081−0,10 %
ti 31.5.9,31990,1073+0,73 %
Kesäkuu
ke 1.6.9,33360,1071+0,15 %
to 2.6.9,37410,1067+0,43 %
pe 3.6.9,38760,1065+0,14 %
ma 6.6.9,44990,1058+0,66 %
ti 7.6.9,49630,1053+0,49 %
ke 8.6.9,45970,1057−0,39 %
to 9.6.9,46390,1057+0,04 %
pe 10.6.9,38720,1065−0,81 %
ma 13.6.9,30560,1075−0,87 %
ti 14.6.9,36090,1068+0,59 %
ke 15.6.9,26440,1079−1,03 %
to 16.6.9,12110,1096−1,55 %
pe 17.6.9,23630,1083+1,26 %
ma 20.6.9,22160,1084−0,16 %
ti 21.6.9,29260,1076+0,77 %
ke 22.6.9,30540,1075+0,14 %
to 23.6.9,19200,1088−1,22 %
pe 24.6.9,20590,1086+0,15 %
ma 27.6.9,20380,1087−0,02 %
ti 28.6.9,22720,1084+0,25 %
ke 29.6.9,32350,1073+1,04 %
to 30.6.9,34160,1070+0,19 %
Heinäkuu
pe 1.7.9,36630,1068+0,26 %
ma 4.7.9,37140,1067+0,05 %
ti 5.7.9,35280,1069−0,20 %
ke 6.7.9,25920,1080−1,00 %
to 7.7.9,21180,1086−0,51 %
pe 8.7.9,20720,1086−0,05 %
ma 11.7.9,09030,1100−1,27 %
ti 12.7.9,03000,1107−0,66 %
ke 13.7.9,10260,1099+0,80 %
to 14.7.9,17880,1089+0,84 %
pe 15.7.9,14260,1094−0,39 %
ma 18.7.9,08530,1101−0,63 %
ti 19.7.9,15390,1092+0,76 %
ke 20.7.9,17620,1090+0,24 %
to 21.7.9,18170,1089+0,06 %
pe 22.7.9,27770,1078+1,05 %
ma 25.7.9,26790,1079−0,11 %
ti 26.7.9,32370,1073+0,60 %
ke 27.7.9,30800,1074−0,17 %
to 28.7.9,18740,1088−1,30 %
pe 29.7.9,17930,1089−0,09 %
Elokuu
ma 1.8.9,27460,1078+1,04 %
ti 2.8.9,12280,1096−1,64 %
ke 3.8.9,20080,1087+0,86 %
to 4.8.9,16210,1091−0,42 %
pe 5.8.9,11640,1097−0,50 %
ma 8.8.9,15520,1092+0,43 %
ti 9.8.9,17450,1090+0,21 %
ke 10.8.9,21500,1085+0,44 %
to 11.8.9,04370,1106−1,86 %
pe 12.8.9,11290,1097+0,77 %
ma 15.8.9,14400,1094+0,34 %
ti 16.8.9,16570,1091+0,24 %
ke 17.8.9,24660,1081+0,88 %
to 18.8.9,17850,1090−0,74 %
pe 19.8.9,20060,1087+0,24 %
ma 22.8.9,22320,1084+0,25 %
ti 23.8.9,25130,1081+0,30 %
ke 24.8.9,22050,1085−0,33 %
to 25.8.9,21690,1085−0,04 %
pe 26.8.9,19880,1087−0,20 %
ma 29.8.9,24420,1082+0,49 %
ti 30.8.9,18920,1088−0,59 %
ke 31.8.9,21330,1085+0,26 %
Syyskuu
to 1.9.9,11380,1097−1,08 %
pe 2.9.9,09770,1099−0,18 %
ma 5.9.9,02020,1109−0,85 %
ti 6.9.9,01000,1110−0,11 %
ke 7.9.8,97600,1114−0,38 %
to 8.9.8,96290,1116−0,15 %
pe 9.9.8,82660,1133−1,52 %
ma 12.9.8,74430,1144−0,93 %
ti 13.9.8,73160,1145−0,15 %
ke 14.9.8,78180,1139+0,57 %
to 15.9.8,81360,1135+0,36 %
pe 16.9.8,78360,1138−0,34 %
ma 19.9.8,71250,1148−0,81 %
ti 20.9.8,75290,1142+0,46 %
ke 21.9.8,69910,1150−0,61 %
to 22.9.8,60400,1162−1,09 %
pe 23.9.8,58030,1165−0,28 %
ma 26.9.8,64180,1157+0,72 %
ti 27.9.8,68780,1151+0,53 %
ke 28.9.8,71540,1147+0,32 %
to 29.9.8,71030,1148−0,06 %
pe 30.9.8,62070,1160−1,03 %
Lokakuu
ma 3.10.8,49730,1177−1,43 %
ti 4.10.8,38580,1192−1,31 %
ke 5.10.8,50370,1176+1,41 %
to 6.10.8,46500,1181−0,46 %
pe 7.10.8,54130,1171+0,90 %
ma 10.10.8,62970,1159+1,03 %
ti 11.10.8,67580,1153+0,53 %
ke 12.10.8,75340,1142+0,89 %
to 13.10.8,75800,1142+0,05 %
pe 14.10.8,81780,1134+0,68 %
ma 17.10.8,77460,1140−0,49 %
ti 18.10.8,72620,1146−0,55 %
ke 19.10.8,82030,1134+1,08 %
to 20.10.8,81470,1134−0,06 %
pe 21.10.8,81200,1135−0,03 %
ma 24.10.8,83430,1132+0,25 %
ti 25.10.8,85280,1130+0,21 %
ke 26.10.8,84920,1130−0,04 %
to 27.10.8,92840,1120+0,89 %
pe 28.10.9,00580,1110+0,87 %
ma 31.10.8,90000,1124−1,17 %
Marraskuu
ti 1.11.8,66130,1155−2,68 %
ke 2.11.8,77850,1139+1,35 %
to 3.11.8,75440,1142−0,27 %
pe 4.11.8,73210,1145−0,25 %
ma 7.11.8,72750,1146−0,05 %
ti 8.11.8,75060,1143+0,26 %
ke 9.11.8,63230,1158−1,35 %
to 10.11.8,64300,1157+0,12 %
pe 11.11.8,65710,1155+0,16 %
ma 14.11.8,68130,1152+0,28 %
ti 15.11.8,58420,1165−1,12 %
ke 16.11.8,56360,1168−0,24 %
to 17.11.8,56690,1167+0,04 %
pe 18.11.8,62730,1159+0,71 %
ma 21.11.8,56130,1168−0,77 %
ti 22.11.8,60220,1162+0,48 %
ke 23.11.8,51210,1175−1,05 %
to 24.11.8,51590,1174+0,04 %
pe 25.11.8,43070,1186−1,00 %
ma 28.11.8,52150,1174+1,08 %
ti 29.11.8,47780,1180−0,51 %
ke 30.11.8,55670,1169+0,93 %
Joulukuu
to 1.12.8,58900,1164+0,38 %
pe 2.12.8,57020,1167−0,22 %
ma 5.12.8,53100,1172−0,46 %
ti 6.12.8,48470,1179−0,54 %
ke 7.12.8,49050,1178+0,07 %
to 8.12.8,53130,1172+0,48 %
pe 9.12.8,48200,1179−0,58 %
ma 12.12.8,42840,1186−0,63 %
ti 13.12.8,38770,1192−0,48 %
ke 14.12.8,26590,1210−1,45 %
to 15.12.8,25870,1211−0,09 %
pe 16.12.8,26980,1209+0,13 %
ma 19.12.8,25580,1211−0,17 %
ti 20.12.8,29140,1206+0,43 %
ke 21.12.8,27340,1209−0,22 %
to 22.12.8,27050,1209−0,04 %
pe 23.12.8,27420,1209+0,04 %
ti 27.12.8,26310,1210−0,13 %
ke 28.12.8,26070,1211−0,03 %
to 29.12.8,14610,1228−1,39 %
pe 30.12.8,15880,1226+0,16 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Juanin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 2000 alkaen.

  1. 2000
  2. 2001
  3. 2002
  4. 2003
  5. 2004
  6. 2005
  7. 2006
  8. 2007
  9. 2008
  10. 2009
  11. 2010
  12. 2011
  13. 2012
  14. 2013
  15. 2014
  16. 2015
  17. 2016
  18. 2017
  19. 2018
  20. 2019
  21. 2020
  22. 2021
  23. 2022
  24. 2023
  25. 2024
  26. 2025
  27. 2026