N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2012 Jenin kurssi 2012

Euro vahvistui jeniä vastaan 13,38 % vuonna 2012

Vuonna 2012 EKP julkaisi jenin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 102,49 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 113,87 27.12.2012 ja matalimmillaan 94,6300 24.7.2012. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2012 oli 113,61.

Keskikurssi 2012
102,49
Muutos vuoden aikana
▲ +13,38 %
Ylin
113,87 27.12.2012
Alin
94,6300 24.7.2012

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2012

256 julkaisua 2.1.2012–31.12.2012.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2012

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2012

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2012
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu99,326497,2500101,98100,6322
Helmikuu103,7799,6600108,39107,9221
Maaliskuu108,88105,95111,11109,5622
Huhtikuu107,00105,18109,95105,8519
Toukokuu101,9797,6600105,4997,660022
Kesäkuu99,260596,2500101,46100,1321
Heinäkuu97,067394,6300100,5196,030022
Elokuu97,578795,850098,960098,960023
Syyskuu100,4998,4300102,64100,3720
Lokakuu102,47100,42104,27103,7823
Marraskuu103,94100,44107,37107,3722
Joulukuu109,71106,19113,87113,6119
Koko vuosi102,4994,6300113,87113,61256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2012

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2012
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.99,52000,01005−0,68 %
ti 3.1.99,86000,01001+0,34 %
ke 4.1.99,43000,01006−0,43 %
to 5.1.98,67000,01013−0,76 %
pe 6.1.98,56000,01015−0,11 %
ma 9.1.97,87000,01022−0,70 %
ti 10.1.98,39000,01016+0,53 %
ke 11.1.97,87000,01022−0,53 %
to 12.1.97,92000,01021+0,05 %
pe 13.1.98,06000,01020+0,14 %
ma 16.1.97,25000,01028−0,83 %
ti 17.1.98,20000,01018+0,98 %
ke 18.1.98,53000,01015+0,34 %
to 19.1.99,19000,01008+0,67 %
pe 20.1.99,53000,01005+0,34 %
ma 23.1.100,100,009990+0,57 %
ti 24.1.100,890,009912+0,79 %
ke 25.1.101,020,009899+0,13 %
to 26.1.101,980,009806+0,95 %
pe 27.1.101,180,009883−0,78 %
ma 30.1.100,530,009947−0,64 %
ti 31.1.100,630,009937+0,10 %
Helmikuu
ke 1.2.100,290,009971−0,34 %
to 2.2.99,66000,01003−0,63 %
pe 3.2.100,300,009970+0,64 %
ma 6.2.99,97000,01000−0,33 %
ti 7.2.100,670,009933+0,70 %
ke 8.2.102,110,009793+1,43 %
to 9.2.102,630,009744+0,51 %
pe 10.2.102,430,009763−0,19 %
ma 13.2.102,860,009722+0,42 %
ti 14.2.102,850,009723−0,01 %
ke 15.2.102,730,009734−0,12 %
to 16.2.102,310,009774−0,41 %
pe 17.2.104,390,009579+2,03 %
ma 20.2.105,470,009481+1,03 %
ti 21.2.105,380,009489−0,09 %
ke 22.2.106,220,009414+0,80 %
to 23.2.106,720,009370+0,47 %
pe 24.2.107,990,009260+1,19 %
ma 27.2.107,810,009276−0,17 %
ti 28.2.108,390,009226+0,54 %
ke 29.2.107,920,009266−0,43 %
Maaliskuu
to 1.3.107,950,009264+0,03 %
pe 2.3.107,740,009282−0,19 %
ma 5.3.107,540,009299−0,19 %
ti 6.3.106,660,009376−0,82 %
ke 7.3.105,950,009438−0,67 %
to 8.3.108,180,009244+2,10 %
pe 9.3.107,930,009265−0,23 %
ma 12.3.107,790,009277−0,13 %
ti 13.3.108,030,009257+0,22 %
ke 14.3.109,160,009161+1,05 %
to 15.3.108,820,009189−0,31 %
pe 16.3.109,810,009107+0,91 %
ma 19.3.109,730,009113−0,07 %
ti 20.3.110,480,009051+0,68 %
ke 21.3.111,110,009000+0,57 %
to 22.3.109,400,009141−1,54 %
pe 23.3.109,100,009166−0,27 %
ma 26.3.109,820,009106+0,66 %
ti 27.3.110,570,009044+0,68 %
ke 28.3.110,740,009030+0,15 %
to 29.3.109,210,009157−1,38 %
pe 30.3.109,560,009127+0,32 %
Huhtikuu
ma 2.4.109,950,009095+0,36 %
ti 3.4.109,300,009149−0,59 %
ke 4.4.108,220,009240−0,99 %
to 5.4.107,060,009341−1,07 %
ti 10.4.106,480,009391−0,54 %
ke 11.4.106,180,009418−0,28 %
to 12.4.106,540,009386+0,34 %
pe 13.4.106,490,009391−0,05 %
ma 16.4.105,180,009508−1,23 %
ti 17.4.105,960,009438+0,74 %
ke 18.4.106,640,009377+0,64 %
to 19.4.106,920,009353+0,26 %
pe 20.4.107,810,009276+0,83 %
ma 23.4.106,510,009389−1,21 %
ti 24.4.106,870,009357+0,34 %
ke 25.4.107,350,009315+0,45 %
to 26.4.106,960,009349−0,36 %
pe 27.4.106,750,009368−0,20 %
ma 30.4.105,850,009447−0,84 %
Toukokuu
ke 2.5.105,310,009496−0,51 %
to 3.5.105,490,009480+0,17 %
pe 4.5.105,410,009487−0,08 %
ma 7.5.104,190,009598−1,16 %
ti 8.5.104,010,009614−0,17 %
ke 9.5.102,990,009710−0,98 %
to 10.5.103,310,009680+0,31 %
pe 11.5.103,480,009664+0,16 %
ma 14.5.102,640,009743−0,81 %
ti 15.5.102,650,009742+0,01 %
ke 16.5.102,530,009753−0,12 %
to 17.5.101,770,009826−0,74 %
pe 18.5.100,950,009906−0,81 %
ma 21.5.101,060,009895+0,11 %
ti 22.5.101,990,009805+0,92 %
ke 23.5.100,590,009941−1,37 %
to 24.5.99,75000,01003−0,84 %
pe 25.5.99,80000,01002+0,05 %
ma 28.5.99,75000,01003−0,05 %
ti 29.5.99,64000,01004−0,11 %
ke 30.5.98,38000,01016−1,26 %
to 31.5.97,66000,01024−0,73 %
Kesäkuu
pe 1.6.96,25000,01039−1,44 %
ma 4.6.97,16000,01029+0,95 %
ti 5.6.97,25000,01028+0,09 %
ke 6.6.98,82000,01012+1,61 %
to 7.6.100,080,009992+1,28 %
pe 8.6.98,90000,01011−1,18 %
ma 11.6.99,60000,01004+0,71 %
ti 12.6.99,40000,01006−0,20 %
ke 13.6.99,80000,01002+0,40 %
to 14.6.99,51000,01005−0,29 %
pe 15.6.99,24000,01008−0,27 %
ma 18.6.99,75000,01003+0,51 %
ti 19.6.99,57000,01004−0,18 %
ke 20.6.100,240,009976+0,67 %
to 21.6.101,460,009856+1,22 %
pe 22.6.100,680,009932−0,77 %
ma 25.6.99,57000,01004−1,10 %
ti 26.6.98,97000,01010−0,60 %
ke 27.6.99,49000,01005+0,53 %
to 28.6.98,60000,01014−0,89 %
pe 29.6.100,130,009987+1,55 %
Heinäkuu
ma 2.7.100,510,009949+0,38 %
ti 3.7.100,260,009974−0,25 %
ke 4.7.100,280,009972+0,02 %
to 5.7.99,14000,01009−1,14 %
pe 6.7.98,87000,01011−0,27 %
ma 9.7.97,81000,01022−1,07 %
ti 10.7.97,64000,01024−0,17 %
ke 11.7.97,14000,01029−0,51 %
to 12.7.96,63000,01035−0,53 %
pe 13.7.96,60000,01035−0,03 %
ma 16.7.96,25000,01039−0,36 %
ti 17.7.97,14000,01029+0,92 %
ke 18.7.96,63000,01035−0,53 %
to 19.7.96,51000,01036−0,12 %
pe 20.7.95,86000,01043−0,67 %
ma 23.7.94,72000,01056−1,19 %
ti 24.7.94,63000,01057−0,10 %
ke 25.7.94,97000,01053+0,36 %
to 26.7.95,79000,01044+0,86 %
pe 27.7.96,29000,01039+0,52 %
ma 30.7.95,78000,01044−0,53 %
ti 31.7.96,03000,01041+0,26 %
Elokuu
ke 1.8.96,20000,01040+0,18 %
to 2.8.96,64000,01035+0,46 %
pe 3.8.95,85000,01043−0,82 %
ma 6.8.96,99000,01031+1,19 %
ti 7.8.97,58000,01025+0,61 %
ke 8.8.96,68000,01034−0,92 %
to 9.8.96,53000,01036−0,16 %
pe 10.8.96,12000,01040−0,42 %
ma 13.8.96,61000,01035+0,51 %
ti 14.8.97,14000,01029+0,55 %
ke 15.8.96,98000,01031−0,16 %
to 16.8.97,38000,01027+0,41 %
pe 17.8.97,97000,01021+0,61 %
ma 20.8.97,82000,01022−0,15 %
ti 21.8.98,81000,01012+1,01 %
ke 22.8.98,65000,01014−0,16 %
to 23.8.98,68000,01013+0,03 %
pe 24.8.98,16000,01019−0,53 %
ma 27.8.98,71000,01013+0,56 %
ti 28.8.98,59000,01014−0,12 %
ke 29.8.98,63000,01014+0,04 %
to 30.8.98,63000,01014±0,00 %
pe 31.8.98,96000,01011+0,33 %
Syyskuu
ma 3.9.98,43000,01016−0,54 %
ti 4.9.98,58000,01014+0,15 %
ke 5.9.98,67000,01013+0,09 %
to 6.9.99,36000,01006+0,70 %
pe 7.9.100,260,009974+0,91 %
ma 10.9.99,98000,01000−0,28 %
ti 11.9.99,70000,01003−0,28 %
ke 12.9.100,450,009955+0,75 %
to 13.9.100,240,009976−0,21 %
pe 14.9.102,240,009781+2,00 %
ma 17.9.102,610,009746+0,36 %
ti 18.9.102,640,009743+0,03 %
ke 19.9.102,380,009768−0,25 %
to 20.9.101,210,009880−1,14 %
pe 21.9.101,580,009844+0,37 %
ma 24.9.100,790,009922−0,78 %
ti 25.9.100,570,009943−0,22 %
ke 26.9.99,82000,01002−0,75 %
to 27.9.99,98000,01000+0,16 %
pe 28.9.100,370,009963+0,39 %
Lokakuu
ma 1.10.100,420,009958+0,05 %
ti 2.10.101,020,009899+0,60 %
ke 3.10.101,100,009891+0,08 %
to 4.10.101,880,009815+0,77 %
pe 5.10.102,020,009802+0,14 %
ma 8.10.101,450,009857−0,56 %
ti 9.10.101,350,009867−0,10 %
ke 10.10.100,940,009907−0,40 %
to 11.10.101,260,009876+0,32 %
pe 12.10.101,700,009833+0,43 %
ma 15.10.102,100,009794+0,39 %
ti 16.10.102,940,009714+0,82 %
ke 17.10.103,230,009687+0,28 %
to 18.10.104,010,009614+0,76 %
pe 19.10.103,270,009683−0,71 %
ma 22.10.104,270,009590+0,97 %
ti 23.10.103,840,009630−0,41 %
ke 24.10.103,330,009678−0,49 %
to 25.10.104,150,009602+0,79 %
pe 26.10.103,150,009695−0,96 %
ma 29.10.102,690,009738−0,45 %
ti 30.10.103,000,009709+0,30 %
ke 31.10.103,780,009636+0,76 %
Marraskuu
to 1.11.103,820,009632+0,04 %
pe 2.11.103,550,009657−0,26 %
ma 5.11.102,600,009747−0,92 %
ti 6.11.102,600,009747±0,00 %
ke 7.11.102,110,009793−0,48 %
to 8.11.101,740,009829−0,36 %
pe 9.11.100,440,009956−1,28 %
ma 12.11.101,130,009888+0,69 %
ti 13.11.100,930,009908−0,20 %
ke 14.11.102,000,009804+1,06 %
to 15.11.103,660,009647+1,63 %
pe 16.11.103,440,009667−0,21 %
ma 19.11.103,600,009653+0,15 %
ti 20.11.104,390,009579+0,76 %
ke 21.11.105,490,009480+1,05 %
to 22.11.106,420,009397+0,88 %
pe 23.11.106,190,009417−0,22 %
ma 26.11.106,470,009392+0,26 %
ti 27.11.106,460,009393−0,01 %
ke 28.11.105,440,009484−0,96 %
to 29.11.106,720,009370+1,21 %
pe 30.11.107,370,009314+0,61 %
Joulukuu
ma 3.12.107,360,009314−0,01 %
ti 4.12.107,280,009321−0,07 %
ke 5.12.107,310,009319+0,03 %
to 6.12.107,660,009289+0,33 %
pe 7.12.106,190,009417−1,37 %
ma 10.12.106,230,009414+0,04 %
ti 11.12.107,110,009336+0,83 %
ke 12.12.108,120,009249+0,94 %
to 13.12.109,180,009159+0,98 %
pe 14.12.109,550,009128+0,34 %
ma 17.12.110,390,009059+0,77 %
ti 18.12.110,530,009047+0,13 %
ke 19.12.112,360,008900+1,66 %
to 20.12.111,520,008967−0,75 %
pe 21.12.110,990,009010−0,48 %
ma 24.12.111,640,008957+0,59 %
to 27.12.113,870,008782+2,00 %
pe 28.12.113,500,008811−0,32 %
ma 31.12.113,610,008802+0,10 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026