N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2026 Jenin kurssi 2026

Euro on heikentynyt jeniä vastaan 4,57 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut jenin viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 183,30 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 187,72 17.4.2026 ja matalimmillaan 175,51 23.10.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 175,68.

Keskikurssi 2026
183,30
Vuoden alusta
▼ −4,57 %
Ylin
187,72 17.4.2026
Alin
175,51 23.10.2026

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu183,94182,52185,88183,5921
Helmikuu183,45181,06185,65184,1320
Maaliskuu183,40182,46184,27183,3922
Huhtikuu186,21183,21187,72183,2120
Toukokuu184,71183,74185,52185,4520
Kesäkuu185,11183,35186,09185,0822
Heinäkuu185,54184,03186,99184,0323
Elokuu184,10180,73185,92185,2221
Syyskuu180,04178,27185,63178,2722
Lokakuu176,91175,51178,49175,6822
Vuosi tähän asti183,30175,51187,72175,68213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.183,940,005437−0,08 %
ma 5.1.182,930,005467−0,55 %
ti 6.1.183,140,005460+0,11 %
ke 7.1.182,910,005467−0,13 %
to 8.1.182,970,005465+0,03 %
pe 9.1.183,520,005449+0,30 %
ma 12.1.184,420,005422+0,49 %
ti 13.1.185,120,005402+0,38 %
ke 14.1.184,820,005411−0,16 %
to 15.1.184,310,005426−0,28 %
pe 16.1.183,670,005445−0,35 %
ma 19.1.183,690,005444+0,01 %
ti 20.1.185,180,005400+0,81 %
ke 21.1.185,230,005399+0,03 %
to 22.1.185,880,005380+0,35 %
pe 23.1.185,710,005385−0,09 %
ma 26.1.182,520,005479−1,72 %
ti 27.1.182,920,005467+0,22 %
ke 28.1.182,760,005472−0,09 %
to 29.1.183,480,005450+0,39 %
pe 30.1.183,590,005447+0,06 %
Helmikuu
ma 2.2.183,590,005447±0,00 %
ti 3.2.183,920,005437+0,18 %
ke 4.2.185,150,005401+0,67 %
to 5.2.185,110,005402−0,02 %
pe 6.2.185,270,005398+0,09 %
ma 9.2.185,650,005386+0,21 %
ti 10.2.184,510,005420−0,61 %
ke 11.2.182,790,005471−0,93 %
to 12.2.182,520,005479−0,15 %
pe 13.2.181,830,005500−0,38 %
ma 16.2.181,790,005501−0,02 %
ti 17.2.181,060,005523−0,40 %
ke 18.2.181,990,005495+0,51 %
to 19.2.182,050,005493+0,03 %
pe 20.2.182,630,005476+0,32 %
ma 23.2.182,440,005481−0,10 %
ti 24.2.183,530,005449+0,60 %
ke 25.2.184,700,005414+0,64 %
to 26.2.184,370,005424−0,18 %
pe 27.2.184,130,005431−0,13 %
Maaliskuu
ma 2.3.184,190,005429+0,03 %
ti 3.3.182,980,005465−0,66 %
ke 4.3.183,020,005464+0,02 %
to 5.3.183,030,005464+0,01 %
pe 6.3.182,570,005477−0,25 %
ma 9.3.183,150,005460+0,32 %
ti 10.3.183,670,005445+0,28 %
ke 11.3.183,630,005446−0,02 %
to 12.3.183,430,005452−0,11 %
pe 13.3.182,850,005469−0,32 %
ma 16.3.182,660,005475−0,10 %
ti 17.3.183,290,005456+0,34 %
ke 18.3.183,490,005450+0,11 %
to 19.3.182,460,005481−0,56 %
pe 20.3.183,460,005451+0,55 %
ma 23.3.183,860,005439+0,22 %
ti 24.3.183,910,005437+0,03 %
ke 25.3.184,270,005427+0,20 %
to 26.3.184,190,005429−0,04 %
pe 27.3.184,160,005430−0,02 %
ma 30.3.183,120,005461−0,56 %
ti 31.3.183,390,005453+0,15 %
Huhtikuu
ke 1.4.183,730,005443+0,19 %
to 2.4.183,940,005437+0,11 %
ti 7.4.184,730,005413+0,43 %
ke 8.4.185,130,005402+0,22 %
to 9.4.185,700,005385+0,31 %
pe 10.4.186,430,005364+0,39 %
ma 13.4.186,750,005355+0,17 %
ti 14.4.187,330,005338+0,31 %
ke 15.4.187,410,005336+0,04 %
to 16.4.187,310,005339−0,05 %
pe 17.4.187,720,005327+0,22 %
ma 20.4.186,880,005351−0,45 %
ti 21.4.187,140,005344+0,14 %
ke 22.4.186,810,005353−0,18 %
to 23.4.186,500,005362−0,17 %
pe 24.4.186,710,005356+0,11 %
ma 27.4.187,060,005346+0,19 %
ti 28.4.186,580,005360−0,26 %
ke 29.4.187,050,005346+0,25 %
to 30.4.183,210,005458−2,05 %
Toukokuu
ma 4.5.183,830,005440+0,34 %
ti 5.5.184,420,005422+0,32 %
ke 6.5.183,740,005442−0,37 %
to 7.5.184,070,005433+0,18 %
pe 8.5.184,370,005424+0,16 %
ma 11.5.184,870,005409+0,27 %
ti 12.5.184,980,005406+0,06 %
ke 13.5.184,830,005410−0,08 %
to 14.5.184,830,005410±0,00 %
pe 15.5.184,360,005424−0,25 %
ma 18.5.184,930,005407+0,31 %
ti 19.5.184,890,005409−0,02 %
ke 20.5.184,480,005421−0,22 %
to 21.5.184,590,005417+0,06 %
pe 22.5.184,530,005419−0,03 %
ma 25.5.185,040,005404+0,28 %
ti 26.5.185,220,005399+0,10 %
ke 27.5.185,520,005390+0,16 %
to 28.5.185,240,005398−0,15 %
pe 29.5.185,450,005392+0,11 %
Kesäkuu
ma 1.6.185,740,005384+0,16 %
ti 2.6.186,090,005374+0,19 %
ke 3.6.185,660,005386−0,23 %
to 4.6.186,010,005376+0,19 %
pe 5.6.186,080,005374+0,04 %
ma 8.6.184,600,005417−0,80 %
ti 9.6.185,350,005395+0,41 %
ke 10.6.185,190,005400−0,09 %
to 11.6.185,210,005399+0,01 %
pe 12.6.185,300,005397+0,05 %
ma 15.6.185,930,005378+0,34 %
ti 16.6.185,940,005378+0,01 %
ke 17.6.185,820,005382−0,06 %
to 18.6.184,440,005422−0,74 %
pe 19.6.184,880,005409+0,24 %
ma 22.6.185,330,005396+0,24 %
ti 23.6.184,020,005434−0,71 %
ke 24.6.183,350,005454−0,36 %
to 25.6.183,570,005448+0,12 %
pe 26.6.184,300,005426+0,40 %
ma 29.6.184,620,005417+0,17 %
ti 30.6.185,080,005403+0,25 %
Heinäkuu
ke 1.7.185,210,005399+0,07 %
to 2.7.184,190,005429−0,55 %
pe 3.7.184,480,005421+0,16 %
ma 6.7.185,310,005396+0,45 %
ti 7.7.185,090,005403−0,12 %
ke 8.7.185,300,005397+0,11 %
to 9.7.185,720,005384+0,23 %
pe 10.7.185,020,005405−0,38 %
ma 13.7.185,230,005399+0,11 %
ti 14.7.185,010,005405−0,12 %
ke 15.7.185,220,005399+0,11 %
to 16.7.185,990,005377+0,42 %
pe 17.7.185,650,005386−0,18 %
ma 20.7.185,540,005390−0,06 %
ti 21.7.185,820,005382+0,15 %
ke 22.7.186,030,005375+0,11 %
to 23.7.186,230,005370+0,11 %
pe 24.7.186,380,005365+0,08 %
ma 27.7.186,370,005366−0,01 %
ti 28.7.186,320,005367−0,03 %
ke 29.7.186,270,005369−0,03 %
to 30.7.186,990,005348+0,39 %
pe 31.7.184,030,005434−1,58 %
Elokuu
ma 3.8.180,730,005533−1,79 %
ti 4.8.181,260,005517+0,29 %
ke 5.8.182,080,005492+0,45 %
to 6.8.182,170,005489+0,05 %
pe 7.8.182,640,005475+0,26 %
ma 10.8.183,310,005455+0,37 %
ti 11.8.183,720,005443+0,22 %
ke 12.8.183,670,005445−0,03 %
to 13.8.183,770,005442+0,05 %
pe 14.8.183,930,005437+0,09 %
ma 17.8.184,590,005417+0,36 %
ti 18.8.184,870,005409+0,15 %
ke 19.8.184,620,005417−0,14 %
to 20.8.185,450,005392+0,45 %
pe 21.8.185,660,005386+0,11 %
ma 24.8.185,600,005388−0,03 %
ti 25.8.185,700,005385+0,05 %
ke 26.8.185,620,005387−0,04 %
to 27.8.185,610,005388−0,01 %
pe 28.8.185,920,005379+0,17 %
ma 31.8.185,220,005399−0,38 %
Syyskuu
ti 1.9.185,630,005387+0,22 %
ke 2.9.184,780,005412−0,46 %
to 3.9.181,210,005518−1,93 %
pe 4.9.181,590,005507+0,21 %
ma 7.9.179,850,005560−0,96 %
ti 8.9.179,200,005580−0,36 %
ke 9.9.178,590,005599−0,34 %
to 10.9.179,090,005584+0,28 %
pe 11.9.178,560,005600−0,30 %
ma 14.9.178,520,005602−0,02 %
ti 15.9.178,860,005591+0,19 %
ke 16.9.178,880,005590+0,01 %
to 17.9.178,750,005594−0,07 %
pe 18.9.180,940,005527+1,23 %
ma 21.9.180,700,005534−0,13 %
ti 22.9.180,170,005550−0,29 %
ke 23.9.180,200,005549+0,02 %
to 24.9.180,570,005538+0,21 %
pe 25.9.179,700,005565−0,48 %
ma 28.9.178,500,005602−0,67 %
ti 29.9.178,410,005605−0,05 %
ke 30.9.178,270,005609−0,08 %
Lokakuu
to 1.10.178,490,005603+0,12 %
pe 2.10.176,990,005650−0,84 %
ma 5.10.177,280,005641+0,16 %
ti 6.10.178,150,005613+0,49 %
ke 7.10.176,850,005655−0,73 %
to 8.10.177,050,005648+0,11 %
pe 9.10.177,340,005639+0,16 %
ma 12.10.177,330,005639−0,01 %
ti 13.10.176,910,005653−0,24 %
ke 14.10.177,390,005637+0,27 %
to 15.10.177,060,005648−0,19 %
pe 16.10.177,820,005624+0,43 %
ma 19.10.177,630,005630−0,11 %
ti 20.10.177,340,005639−0,16 %
ke 21.10.177,360,005638+0,01 %
to 22.10.175,970,005683−0,78 %
pe 23.10.175,510,005698−0,26 %
ma 26.10.176,150,005677+0,36 %
ti 27.10.175,970,005683−0,10 %
ke 28.10.175,860,005686−0,06 %
to 29.10.175,920,005684+0,03 %
pe 30.10.175,680,005692−0,14 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026