N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2002 Jenin kurssi 2002

Euro vahvistui jeniä vastaan 7,86 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi jenin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 118,06 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 125,18 5.12.2002 ja matalimmillaan 112,40 12.3.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 124,39.

Keskikurssi 2002
118,06
Muutos vuoden aikana
▲ +7,86 %
Ylin
125,18 5.12.2002
Alin
112,40 12.3.2002

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu117,12114,69119,53114,7322
Helmikuu116,23114,91117,76116,0720
Maaliskuu114,75112,40116,76115,5120
Huhtikuu115,81114,74117,20115,6621
Toukokuu115,86114,83116,97116,3922
Kesäkuu117,80115,67118,73118,2020
Heinäkuu117,11115,43118,72117,4223
Elokuu116,31114,82117,62116,3522
Syyskuu118,38116,08121,04119,6721
Lokakuu121,57120,65122,57121,0423
Marraskuu121,65120,57122,88121,5621
Joulukuu124,20123,14125,18124,3920
Koko vuosi118,06112,40125,18124,39255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.119,530,008366+3,64 %
to 3.1.119,020,008402−0,43 %
pe 4.1.117,180,008534−1,55 %
ma 7.1.116,720,008568−0,39 %
ti 8.1.118,220,008459+1,29 %
ke 9.1.118,050,008471−0,14 %
to 10.1.117,960,008477−0,08 %
pe 11.1.117,820,008488−0,12 %
ma 14.1.117,640,008501−0,15 %
ti 15.1.116,970,008549−0,57 %
ke 16.1.115,830,008633−0,97 %
to 17.1.116,470,008586+0,55 %
pe 18.1.117,080,008541+0,52 %
ma 21.1.117,240,008530+0,14 %
ti 22.1.118,530,008437+1,10 %
ke 23.1.118,720,008423+0,16 %
to 24.1.117,950,008478−0,65 %
pe 25.1.116,350,008595−1,36 %
ma 28.1.114,910,008702−1,24 %
ti 29.1.114,940,008700+0,03 %
ke 30.1.114,690,008719−0,22 %
to 31.1.114,730,008716+0,03 %
Helmikuu
pe 1.2.115,660,008646+0,81 %
ma 4.2.115,220,008679−0,38 %
ti 5.2.115,680,008645+0,40 %
ke 6.2.115,550,008654−0,11 %
to 7.2.115,740,008640+0,16 %
pe 8.2.117,460,008514+1,49 %
ma 11.2.117,760,008492+0,26 %
ti 12.2.116,950,008551−0,69 %
ke 13.2.115,650,008647−1,11 %
to 14.2.114,910,008702−0,64 %
pe 15.2.115,610,008650+0,61 %
ma 18.2.115,680,008645+0,06 %
ti 19.2.116,300,008598+0,54 %
ke 20.2.116,900,008554+0,52 %
to 21.2.116,790,008562−0,09 %
pe 22.2.117,070,008542+0,24 %
ma 25.2.116,660,008572−0,35 %
ti 26.2.116,380,008593−0,24 %
ke 27.2.116,600,008576+0,19 %
to 28.2.116,070,008615−0,45 %
Maaliskuu
pe 1.3.115,690,008644−0,33 %
ma 4.3.114,400,008741−1,12 %
ti 5.3.114,460,008737+0,05 %
ke 6.3.114,860,008706+0,35 %
to 7.3.112,960,008853−1,65 %
pe 8.3.112,500,008889−0,41 %
ma 11.3.112,520,008887+0,02 %
ti 12.3.112,400,008897−0,11 %
ke 13.3.113,020,008848+0,55 %
to 14.3.113,250,008830+0,20 %
pe 15.3.114,120,008763+0,77 %
ma 18.3.115,310,008672+1,04 %
ti 19.3.115,970,008623+0,57 %
ke 20.3.115,720,008642−0,22 %
to 21.3.116,560,008579+0,73 %
pe 22.3.116,760,008565+0,17 %
ma 25.3.116,660,008572−0,09 %
ti 26.3.116,320,008597−0,29 %
ke 27.3.115,920,008627−0,34 %
to 28.3.115,510,008657−0,35 %
Huhtikuu
ti 2.4.117,200,008532+1,46 %
ke 3.4.116,870,008557−0,28 %
to 4.4.116,680,008570−0,16 %
pe 5.4.115,980,008622−0,60 %
ma 8.4.115,610,008650−0,32 %
ti 9.4.115,290,008674−0,28 %
ke 10.4.114,740,008715−0,48 %
to 11.4.115,800,008636+0,92 %
pe 12.4.116,280,008600+0,41 %
ma 15.4.115,790,008636−0,42 %
ti 16.4.115,730,008641−0,05 %
ke 17.4.115,970,008623+0,21 %
to 18.4.116,090,008614+0,10 %
pe 19.4.115,920,008627−0,15 %
ma 22.4.115,360,008669−0,48 %
ti 23.4.115,420,008664+0,05 %
ke 24.4.115,430,008663+0,01 %
to 25.4.115,270,008675−0,14 %
pe 26.4.115,220,008679−0,04 %
ma 29.4.115,690,008644+0,41 %
ti 30.4.115,660,008646−0,03 %
Toukokuu
to 2.5.115,510,008657−0,13 %
pe 3.5.115,550,008654+0,03 %
ma 6.5.116,340,008595+0,68 %
ti 7.5.116,970,008549+0,54 %
ke 8.5.116,860,008557−0,09 %
to 9.5.116,600,008576−0,22 %
pe 10.5.116,600,008576±0,00 %
ma 13.5.116,420,008590−0,15 %
ti 14.5.116,170,008608−0,21 %
ke 15.5.115,830,008633−0,29 %
to 16.5.116,300,008598+0,41 %
pe 17.5.115,650,008647−0,56 %
ma 20.5.115,590,008651−0,05 %
ti 21.5.115,020,008694−0,49 %
ke 22.5.115,150,008684+0,11 %
to 23.5.115,280,008675+0,11 %
pe 24.5.114,940,008700−0,29 %
ma 27.5.114,830,008709−0,10 %
ti 28.5.115,310,008672+0,42 %
ke 29.5.115,870,008630+0,49 %
to 30.5.115,760,008639−0,09 %
pe 31.5.116,390,008592+0,54 %
Kesäkuu
ma 3.6.115,670,008645−0,62 %
ti 4.6.116,440,008588+0,67 %
ke 5.6.116,550,008580+0,09 %
to 6.6.117,130,008538+0,50 %
pe 7.6.117,560,008506+0,37 %
ma 10.6.117,930,008480+0,31 %
ti 11.6.118,140,008465+0,18 %
ke 12.6.118,730,008422+0,50 %
to 13.6.118,240,008457−0,41 %
pe 14.6.117,750,008493−0,41 %
ma 17.6.117,100,008540−0,55 %
ti 18.6.118,130,008465+0,88 %
ke 19.6.118,370,008448+0,20 %
to 20.6.118,680,008426+0,26 %
pe 21.6.117,920,008480−0,64 %
ma 24.6.118,620,008430+0,59 %
ti 25.6.118,200,008460−0,35 %
ke 26.6.118,540,008436+0,29 %
to 27.6.118,070,008470−0,40 %
pe 28.6.118,200,008460+0,11 %
Heinäkuu
ma 1.7.118,720,008423+0,44 %
ti 2.7.118,510,008438−0,18 %
ke 3.7.117,440,008515−0,90 %
to 4.7.117,460,008514+0,02 %
pe 5.7.116,980,008548−0,41 %
ma 8.7.116,800,008562−0,15 %
ti 9.7.117,320,008524+0,45 %
ke 10.7.116,700,008569−0,53 %
to 11.7.115,430,008663−1,09 %
pe 12.7.115,620,008649+0,16 %
ma 15.7.116,220,008604+0,52 %
ti 16.7.117,180,008534+0,83 %
ke 17.7.117,390,008519+0,18 %
to 18.7.117,700,008496+0,26 %
pe 19.7.117,740,008493+0,03 %
ma 22.7.117,330,008523−0,35 %
ti 23.7.116,370,008593−0,82 %
ke 24.7.115,720,008642−0,56 %
to 25.7.116,800,008562+0,93 %
pe 26.7.117,550,008507+0,64 %
ma 29.7.117,420,008516−0,11 %
ti 30.7.117,640,008501+0,19 %
ke 31.7.117,420,008516−0,19 %
Elokuu
to 1.8.116,940,008551−0,41 %
pe 2.8.117,620,008502+0,58 %
ma 5.8.117,100,008540−0,44 %
ti 6.8.117,120,008538+0,02 %
ke 7.8.116,890,008555−0,20 %
to 8.8.116,920,008553+0,03 %
pe 9.8.117,170,008535+0,21 %
ma 12.8.116,530,008581−0,55 %
ti 13.8.116,540,008581+0,01 %
ke 14.8.114,900,008703−1,41 %
to 15.8.114,820,008709−0,07 %
pe 16.8.115,370,008668+0,48 %
ma 19.8.116,150,008610+0,68 %
ti 20.8.116,300,008598+0,13 %
ke 21.8.115,810,008635−0,42 %
to 22.8.116,240,008603+0,37 %
pe 23.8.116,300,008598+0,05 %
ma 26.8.116,130,008611−0,15 %
ti 27.8.115,460,008661−0,58 %
ke 28.8.116,020,008619+0,49 %
to 29.8.116,040,008618+0,02 %
pe 30.8.116,350,008595+0,27 %
Syyskuu
ma 2.9.116,080,008615−0,23 %
ti 3.9.116,230,008604+0,13 %
ke 4.9.117,050,008543+0,71 %
to 5.9.117,340,008522+0,25 %
pe 6.9.117,320,008524−0,02 %
ma 9.9.116,790,008562−0,45 %
ti 10.9.116,440,008588−0,30 %
ke 11.9.116,930,008552+0,42 %
to 12.9.117,170,008535+0,21 %
pe 13.9.117,940,008479+0,66 %
ma 16.9.118,300,008453+0,31 %
ti 17.9.118,640,008429+0,29 %
ke 18.9.118,500,008439−0,12 %
to 19.9.118,850,008414+0,30 %
pe 20.9.120,660,008288+1,52 %
ma 23.9.121,040,008262+0,31 %
ti 24.9.121,020,008263−0,02 %
ke 25.9.119,990,008334−0,85 %
to 26.9.120,220,008318+0,19 %
pe 27.9.119,810,008347−0,34 %
ma 30.9.119,670,008356−0,12 %
Lokakuu
ti 1.10.120,670,008287+0,84 %
ke 2.10.120,940,008269+0,22 %
to 3.10.121,470,008232+0,44 %
pe 4.10.121,110,008257−0,30 %
ma 7.10.121,840,008207+0,60 %
ti 8.10.121,730,008215−0,09 %
ke 9.10.121,890,008204+0,13 %
to 10.10.122,080,008191+0,16 %
pe 11.10.122,530,008161+0,37 %
ma 14.10.122,570,008159+0,03 %
ti 15.10.122,560,008159−0,01 %
ke 16.10.121,860,008206−0,57 %
to 17.10.121,340,008241−0,43 %
pe 18.10.121,830,008208+0,40 %
ma 21.10.121,530,008228−0,25 %
ti 22.10.122,320,008175+0,65 %
ke 23.10.121,170,008253−0,94 %
to 24.10.121,080,008259−0,07 %
pe 25.10.121,210,008250+0,11 %
ma 28.10.121,530,008228+0,26 %
ti 29.10.121,210,008250−0,26 %
ke 30.10.120,650,008288−0,46 %
to 31.10.121,040,008262+0,32 %
Marraskuu
pe 1.11.121,580,008225+0,45 %
ma 4.11.121,850,008207+0,22 %
ti 5.11.121,950,008200+0,08 %
ke 6.11.121,840,008207−0,09 %
to 7.11.121,980,008198+0,11 %
pe 8.11.121,950,008200−0,02 %
ma 11.11.120,900,008271−0,86 %
ti 12.11.120,610,008291−0,24 %
ke 13.11.120,800,008278+0,16 %
to 14.11.120,850,008275+0,04 %
pe 15.11.121,050,008261+0,17 %
ma 18.11.121,980,008198+0,77 %
ti 19.11.122,750,008147+0,63 %
ke 20.11.122,670,008152−0,07 %
to 21.11.122,750,008147+0,07 %
pe 22.11.122,880,008138+0,11 %
ma 25.11.121,840,008207−0,85 %
ti 26.11.120,920,008270−0,76 %
ke 27.11.120,570,008294−0,29 %
to 28.11.121,370,008239+0,66 %
pe 29.11.121,560,008226+0,16 %
Joulukuu
ma 2.12.123,140,008121+1,30 %
ti 3.12.124,080,008059+0,76 %
ke 4.12.124,750,008016+0,54 %
to 5.12.125,180,007988+0,34 %
pe 6.12.125,020,007999−0,13 %
ma 9.12.123,650,008087−1,10 %
ti 10.12.124,660,008022+0,82 %
ke 11.12.124,180,008053−0,39 %
to 12.12.124,550,008029+0,30 %
pe 13.12.124,460,008035−0,07 %
ma 16.12.123,640,008088−0,66 %
ti 17.12.124,400,008039+0,61 %
ke 18.12.124,350,008042−0,04 %
to 19.12.123,870,008073−0,39 %
pe 20.12.123,790,008078−0,06 %
ma 23.12.123,350,008107−0,36 %
ti 24.12.123,780,008079+0,35 %
pe 27.12.124,450,008035+0,54 %
ma 30.12.124,270,008047−0,14 %
ti 31.12.124,390,008039+0,10 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026