N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2000 Jenin kurssi 2000

Euro vahvistui jeniä vastaan 4,08 % vuonna 2000

Vuonna 2000 EKP julkaisi jenin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 99,4748 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 111,88 23.2.2000 ja matalimmillaan 89,3000 26.10.2000. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2000 oli 106,92.

Keskikurssi 2000
99,4748
Muutos vuoden aikana
▲ +4,08 %
Ylin
111,88 23.2.2000
Alin
89,3000 26.10.2000

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2000

255 julkaisua 3.1.2000–29.12.2000.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2000

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2000

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2000
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu106,53102,75109,10104,6221
Helmikuu107,64104,62111,88106,8121
Maaliskuu102,5998,5300104,6598,530023
Huhtikuu99,924497,4800102,6197,480018
Toukokuu98,090595,6900100,0799,900022
Kesäkuu100,7198,1200102,52100,5722
Heinäkuu101,3999,6000102,78101,0421
Elokuu97,757494,7700101,5694,770023
Syyskuu93,106290,300095,750094,940021
Lokakuu92,745089,300095,950091,880022
Marraskuu93,259191,550096,440096,440022
Joulukuu100,6197,5200106,92106,9219
Koko vuosi99,474889,3000111,88106,92255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2000

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2000
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.102,750,009732+0,02 %
ti 4.1.105,880,009445+3,05 %
ke 5.1.107,340,009316+1,38 %
to 6.1.108,720,009198+1,29 %
pe 7.1.108,090,009252−0,58 %
ma 10.1.107,260,009323−0,77 %
ti 11.1.108,850,009187+1,48 %
ke 12.1.109,100,009166+0,23 %
to 13.1.108,890,009184−0,19 %
pe 14.1.108,050,009255−0,77 %
ma 17.1.105,810,009451−2,07 %
ti 18.1.106,420,009397+0,58 %
ke 19.1.106,990,009347+0,54 %
to 20.1.106,440,009395−0,51 %
pe 21.1.105,530,009476−0,85 %
ma 24.1.105,540,009475+0,01 %
ti 25.1.105,690,009462+0,14 %
ke 26.1.106,040,009430+0,33 %
to 27.1.105,430,009485−0,58 %
pe 28.1.103,740,009639−1,60 %
ma 31.1.104,620,009558+0,85 %
Helmikuu
ti 1.2.104,620,009558±0,00 %
ke 2.2.105,510,009478+0,85 %
to 3.2.105,780,009454+0,26 %
pe 4.2.105,990,009435+0,20 %
ma 7.2.106,020,009432+0,03 %
ti 8.2.107,910,009267+1,78 %
ke 9.2.108,160,009246+0,23 %
to 10.2.107,110,009336−0,97 %
pe 11.2.107,420,009309+0,29 %
ma 14.2.106,850,009359−0,53 %
ti 15.2.106,460,009393−0,36 %
ke 16.2.106,970,009348+0,48 %
to 17.2.109,300,009149+2,18 %
pe 18.2.109,270,009152−0,03 %
ma 21.2.109,730,009113+0,42 %
ti 22.2.111,110,009000+1,26 %
ke 23.2.111,880,008938+0,69 %
to 24.2.109,550,009128−2,08 %
pe 25.2.108,790,009192−0,69 %
ma 28.2.105,220,009504−3,28 %
ti 29.2.106,810,009362+1,51 %
Maaliskuu
ke 1.3.104,650,009556−2,02 %
to 2.3.104,380,009580−0,26 %
pe 3.3.104,170,009600−0,20 %
ma 6.3.103,470,009665−0,67 %
ti 7.3.103,000,009709−0,45 %
ke 8.3.102,240,009781−0,74 %
to 9.3.102,440,009762+0,20 %
pe 10.3.102,270,009778−0,17 %
ma 13.3.102,230,009782−0,04 %
ti 14.3.100,930,009908−1,27 %
ke 15.3.101,740,009829+0,80 %
to 16.3.101,730,009830−0,01 %
pe 17.3.102,310,009774+0,57 %
ma 20.3.103,710,009642+1,37 %
ti 21.3.103,460,009666−0,24 %
ke 22.3.102,880,009720−0,56 %
to 23.3.103,880,009626+0,97 %
pe 24.3.104,090,009607+0,20 %
ma 27.3.103,770,009637−0,31 %
ti 28.3.102,590,009748−1,14 %
ke 29.3.100,770,009924−1,77 %
to 30.3.100,350,009965−0,42 %
pe 31.3.98,53000,01015−1,81 %
Huhtikuu
ma 3.4.100,270,009973+1,77 %
ti 4.4.100,740,009927+0,47 %
ke 5.4.101,710,009832+0,96 %
to 6.4.101,040,009897−0,66 %
pe 7.4.100,710,009930−0,33 %
ma 10.4.101,920,009812+1,20 %
ti 11.4.102,610,009746+0,68 %
ke 12.4.101,110,009890−1,46 %
to 13.4.101,090,009892−0,02 %
pe 14.4.100,860,009915−0,23 %
ma 17.4.99,40000,01006−1,45 %
ti 18.4.98,97000,01010−0,43 %
ke 19.4.98,79000,01012−0,18 %
to 20.4.98,37000,01017−0,43 %
ti 25.4.98,15000,01019−0,22 %
ke 26.4.97,85000,01022−0,31 %
to 27.4.97,57000,01025−0,29 %
pe 28.4.97,48000,01026−0,09 %
Toukokuu
ti 2.5.99,15000,01009+1,71 %
ke 3.5.97,46000,01026−1,70 %
to 4.5.97,35000,01027−0,11 %
pe 5.5.97,21000,01029−0,14 %
ma 8.5.97,17000,01029−0,04 %
ti 9.5.98,25000,01018+1,11 %
ke 10.5.99,13000,01009+0,90 %
to 11.5.98,53000,01015−0,61 %
pe 12.5.98,01000,01020−0,53 %
ma 15.5.100,070,009993+2,10 %
ti 16.5.98,89000,01011−1,18 %
ke 17.5.97,98000,01021−0,92 %
to 18.5.97,60000,01025−0,39 %
pe 19.5.95,69000,01045−1,96 %
ma 22.5.96,57000,01036+0,92 %
ti 23.5.97,30000,01028+0,76 %
ke 24.5.97,58000,01025+0,29 %
to 25.5.96,81000,01033−0,79 %
pe 26.5.98,22000,01018+1,46 %
ma 29.5.99,32000,01007+1,12 %
ti 30.5.99,80000,01002+0,48 %
ke 31.5.99,90000,01001+0,10 %
Kesäkuu
to 1.6.101,410,009861+1,51 %
pe 2.6.101,620,009841+0,21 %
ma 5.6.101,510,009851−0,11 %
ti 6.6.101,240,009878−0,27 %
ke 7.6.101,000,009901−0,24 %
to 8.6.102,120,009792+1,11 %
pe 9.6.101,420,009860−0,69 %
ma 12.6.101,550,009847+0,13 %
ti 13.6.102,050,009799+0,49 %
ke 14.6.102,520,009754+0,46 %
to 15.6.100,920,009909−1,56 %
pe 16.6.101,650,009838+0,72 %
ma 19.6.101,860,009817+0,21 %
ti 20.6.100,620,009938−1,22 %
ke 21.6.99,76000,01002−0,85 %
to 22.6.99,10000,01009−0,66 %
pe 23.6.98,12000,01019−0,99 %
ma 26.6.98,38000,01016+0,26 %
ti 27.6.99,16000,01008+0,79 %
ke 28.6.99,56000,01004+0,40 %
to 29.6.99,56000,01004±0,00 %
pe 30.6.100,570,009943+1,01 %
Heinäkuu
ma 3.7.100,580,009942+0,01 %
ti 4.7.100,780,009923+0,20 %
ke 5.7.101,730,009830+0,94 %
to 6.7.102,440,009762+0,70 %
pe 7.7.101,860,009817−0,57 %
ma 10.7.101,820,009821−0,04 %
ti 11.7.101,770,009826−0,05 %
ke 12.7.102,290,009776+0,51 %
to 13.7.100,120,009988−2,12 %
pe 14.7.100,820,009919+0,70 %
ma 17.7.101,650,009838+0,82 %
ti 18.7.100,930,009908−0,71 %
ke 19.7.99,60000,01004−1,32 %
to 20.7.99,74000,01003+0,14 %
pe 21.7.101,530,009849+1,79 %
ma 24.7.101,640,009839+0,11 %
ti 25.7.102,780,009730+1,12 %
ke 26.7.102,430,009763−0,34 %
to 27.7.102,260,009779−0,17 %
pe 28.7.101,290,009873−0,95 %
ma 31.7.101,040,009897−0,25 %
Elokuu
ti 1.8.101,560,009846+0,51 %
ke 2.8.99,80000,01002−1,73 %
to 3.8.97,85000,01022−1,95 %
pe 4.8.98,02000,01020+0,17 %
ma 7.8.98,85000,01012+0,85 %
ti 8.8.98,20000,01018−0,66 %
ke 9.8.96,81000,01033−1,42 %
to 10.8.97,93000,01021+1,16 %
pe 11.8.99,31000,01007+1,41 %
ma 14.8.98,58000,01014−0,74 %
ti 15.8.99,78000,01002+1,22 %
ke 16.8.98,45000,01016−1,33 %
to 17.8.99,12000,01009+0,68 %
pe 18.8.99,42000,01006+0,30 %
ma 21.8.97,63000,01024−1,80 %
ti 22.8.97,27000,01028−0,37 %
ke 23.8.95,70000,01045−1,61 %
to 24.8.96,64000,01035+0,98 %
pe 25.8.96,61000,01035−0,03 %
ma 28.8.95,88000,01043−0,76 %
ti 29.8.95,44000,01048−0,46 %
ke 30.8.94,80000,01055−0,67 %
to 31.8.94,77000,01055−0,03 %
Syyskuu
pe 1.9.94,77000,01055±0,00 %
ma 4.9.95,12000,01051+0,37 %
ti 5.9.94,18000,01062−0,99 %
ke 6.9.93,27000,01072−0,97 %
to 7.9.91,21000,01096−2,21 %
pe 8.9.92,25000,01084+1,14 %
ma 11.9.91,35000,01095−0,98 %
ti 12.9.91,55000,01092+0,22 %
ke 13.9.92,83000,01077+1,40 %
to 14.9.93,15000,01074+0,34 %
pe 15.9.92,64000,01079−0,55 %
ma 18.9.91,10000,01098−1,66 %
ti 19.9.91,31000,01095+0,23 %
ke 20.9.90,30000,01107−1,11 %
to 21.9.90,72000,01102+0,47 %
pe 22.9.95,75000,01044+5,54 %
ma 25.9.94,37000,01060−1,44 %
ti 26.9.93,95000,01064−0,45 %
ke 27.9.95,49000,01047+1,64 %
to 28.9.94,98000,01053−0,53 %
pe 29.9.94,94000,01053−0,04 %
Lokakuu
ma 2.10.95,49000,01047+0,58 %
ti 3.10.95,14000,01051−0,37 %
ke 4.10.95,31000,01049+0,18 %
to 5.10.95,95000,01042+0,67 %
pe 6.10.94,82000,01055−1,18 %
ma 9.10.94,75000,01055−0,07 %
ti 10.10.94,20000,01062−0,58 %
ke 11.10.94,17000,01062−0,03 %
to 12.10.93,00000,01075−1,24 %
pe 13.10.93,00000,01075±0,00 %
ma 16.10.92,09000,01086−0,98 %
ti 17.10.91,73000,01090−0,39 %
ke 18.10.92,27000,01084+0,59 %
to 19.10.90,93000,01100−1,45 %
pe 20.10.92,06000,01086+1,24 %
ma 23.10.91,00000,01099−1,15 %
ti 24.10.90,76000,01102−0,26 %
ke 25.10.89,80000,01114−1,06 %
to 26.10.89,30000,01120−0,56 %
pe 27.10.90,53000,01105+1,38 %
ma 30.10.92,21000,01084+1,86 %
ti 31.10.91,88000,01088−0,36 %
Marraskuu
ke 1.11.92,83000,01077+1,03 %
to 2.11.93,63000,01068+0,86 %
pe 3.11.93,63000,01068±0,00 %
ma 6.11.92,86000,01077−0,82 %
ti 7.11.92,13000,01085−0,79 %
ke 8.11.92,22000,01084+0,10 %
to 9.11.91,55000,01092−0,73 %
pe 10.11.93,42000,01070+2,04 %
ma 13.11.92,82000,01077−0,64 %
ti 14.11.92,60000,01080−0,24 %
ke 15.11.93,22000,01073+0,67 %
to 16.11.93,29000,01072+0,08 %
pe 17.11.92,95000,01076−0,36 %
ma 20.11.92,70000,01079−0,27 %
ti 21.11.93,28000,01072+0,63 %
ke 22.11.92,46000,01082−0,88 %
to 23.11.92,90000,01076+0,48 %
pe 24.11.93,78000,01066+0,95 %
ma 27.11.93,44000,01070−0,36 %
ti 28.11.94,54000,01058+1,18 %
ke 29.11.95,01000,01053+0,50 %
to 30.11.96,44000,01037+1,51 %
Joulukuu
pe 1.12.97,75000,01023+1,36 %
ma 4.12.98,60000,01014+0,87 %
ti 5.12.97,52000,01025−1,10 %
ke 6.12.97,76000,01023+0,25 %
to 7.12.98,90000,01011+1,17 %
pe 8.12.98,75000,01013−0,15 %
ma 11.12.97,53000,01025−1,24 %
ti 12.12.97,89000,01022+0,37 %
ke 13.12.98,40000,01016+0,52 %
to 14.12.99,55000,01005+1,17 %
pe 15.12.100,930,009908+1,39 %
ma 18.12.100,540,009946−0,39 %
ti 19.12.99,96000,01000−0,58 %
ke 20.12.102,050,009799+2,09 %
to 21.12.102,370,009768+0,31 %
pe 22.12.103,780,009636+1,38 %
ke 27.12.106,080,009427+2,22 %
to 28.12.106,400,009398+0,30 %
pe 29.12.106,920,009353+0,49 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026