N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2014 Jenin kurssi 2014

Euro vahvistui jeniä vastaan 0,35 % vuonna 2014

Vuonna 2014 EKP julkaisi jenin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 140,31 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 149,03 5.12.2014 ja matalimmillaan 134,95 16.10.2014. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2014 oli 145,23.

Keskikurssi 2014
140,31
Muutos vuoden aikana
▲ +0,35 %
Ylin
149,03 5.12.2014
Alin
134,95 16.10.2014

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2014

255 julkaisua 2.1.2014–31.12.2014.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2014

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2014

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2014
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu141,47138,13143,82138,1322
Helmikuu139,35136,78140,77140,6320
Maaliskuu141,48139,51143,39142,4221
Huhtikuu141,62140,62143,12142,0720
Toukokuu139,74138,18142,06138,3621
Kesäkuu138,72137,81139,78138,4421
Heinäkuu137,72136,51139,06137,6623
Elokuu137,11136,45137,92137,1121
Syyskuu138,39136,27140,11138,1122
Lokakuu136,85134,95140,18140,1823
Marraskuu145,03141,96148,25147,6920
Joulukuu147,06145,23149,03145,2321
Koko vuosi140,31134,95149,03145,23255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2014

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2014
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.143,820,006953−0,62 %
pe 3.1.142,460,007020−0,95 %
ma 6.1.142,280,007028−0,13 %
ti 7.1.142,430,007021+0,11 %
ke 8.1.142,330,007026−0,07 %
to 9.1.142,920,006997+0,41 %
pe 10.1.142,670,007009−0,17 %
ma 13.1.141,370,007074−0,91 %
ti 14.1.141,620,007061+0,18 %
ke 15.1.141,860,007049+0,17 %
to 16.1.142,210,007032+0,25 %
pe 17.1.141,800,007052−0,29 %
ma 20.1.141,050,007090−0,53 %
ti 21.1.141,580,007063+0,38 %
ke 22.1.141,570,007064−0,01 %
to 23.1.141,990,007043+0,30 %
pe 24.1.140,180,007134−1,27 %
ma 27.1.140,390,007123+0,15 %
ti 28.1.140,610,007112+0,16 %
ke 29.1.139,730,007157−0,63 %
to 30.1.139,280,007180−0,32 %
pe 31.1.138,130,007240−0,83 %
Helmikuu
ma 3.2.137,820,007256−0,22 %
ti 4.2.137,050,007297−0,56 %
ke 5.2.136,780,007311−0,20 %
to 6.2.136,930,007303+0,11 %
pe 7.2.138,790,007205+1,36 %
ma 10.2.139,260,007181+0,34 %
ti 11.2.140,000,007143+0,53 %
ke 12.2.138,890,007200−0,79 %
to 13.2.139,420,007173+0,38 %
pe 14.2.139,480,007169+0,04 %
ma 17.2.139,600,007163+0,09 %
ti 18.2.140,770,007104+0,84 %
ke 19.2.140,080,007139−0,49 %
to 20.2.139,910,007147−0,12 %
pe 21.2.140,500,007117+0,42 %
ma 24.2.140,690,007108+0,14 %
ti 25.2.140,650,007110−0,03 %
ke 26.2.140,500,007117−0,11 %
to 27.2.139,150,007186−0,96 %
pe 28.2.140,630,007111+1,06 %
Maaliskuu
ma 3.3.139,510,007168−0,80 %
ti 4.3.140,200,007133+0,49 %
ke 5.3.140,710,007107+0,36 %
to 6.3.141,220,007081+0,36 %
pe 7.3.143,020,006992+1,27 %
ma 10.3.143,390,006974+0,26 %
ti 11.3.143,050,006991−0,24 %
ke 12.3.142,680,007009−0,26 %
to 13.3.143,300,006978+0,43 %
pe 14.3.140,630,007111−1,86 %
ma 17.3.141,450,007070+0,58 %
ti 18.3.141,100,007087−0,25 %
ke 19.3.141,310,007077+0,15 %
to 20.3.140,850,007100−0,33 %
pe 21.3.141,070,007089+0,16 %
ma 24.3.141,050,007090−0,01 %
ti 25.3.141,220,007081+0,12 %
ke 26.3.141,250,007080+0,02 %
to 27.3.140,750,007105−0,35 %
pe 28.3.140,900,007097+0,11 %
ma 31.3.142,420,007021+1,08 %
Huhtikuu
ti 1.4.142,530,007016+0,08 %
ke 2.4.143,030,006992+0,35 %
to 3.4.143,120,006987+0,06 %
pe 4.4.142,330,007026−0,55 %
ma 7.4.141,650,007060−0,48 %
ti 8.4.140,900,007097−0,53 %
ke 9.4.140,730,007106−0,12 %
to 10.4.141,000,007092+0,19 %
pe 11.4.140,690,007108−0,22 %
ma 14.4.140,870,007099+0,13 %
ti 15.4.140,620,007111−0,18 %
ke 16.4.141,550,007065+0,66 %
to 17.4.141,570,007064+0,01 %
ti 22.4.141,690,007058+0,08 %
ke 23.4.141,460,007069−0,16 %
to 24.4.141,630,007061+0,12 %
pe 25.4.141,050,007090−0,41 %
ma 28.4.141,850,007050+0,57 %
ti 29.4.142,030,007041+0,13 %
ke 30.4.142,070,007039+0,03 %
Toukokuu
pe 2.5.142,060,007039−0,01 %
ma 5.5.141,440,007070−0,44 %
ti 6.5.141,890,007048+0,32 %
ke 7.5.141,680,007058−0,15 %
to 8.5.141,950,007045+0,19 %
pe 9.5.140,140,007136−1,28 %
ma 12.5.140,310,007127+0,12 %
ti 13.5.140,250,007130−0,04 %
ke 14.5.139,650,007161−0,43 %
to 15.5.139,170,007185−0,34 %
pe 16.5.138,950,007197−0,16 %
ma 19.5.138,790,007205−0,12 %
ti 20.5.138,880,007200+0,06 %
ke 21.5.138,180,007237−0,50 %
to 22.5.138,960,007196+0,56 %
pe 23.5.138,920,007198−0,03 %
ma 26.5.138,970,007196+0,04 %
ti 27.5.139,010,007194+0,03 %
ke 28.5.138,730,007208−0,20 %
to 29.5.138,340,007229−0,28 %
pe 30.5.138,360,007228+0,01 %
Kesäkuu
ma 2.6.138,940,007197+0,42 %
ti 3.6.139,640,007161+0,50 %
ke 4.6.139,780,007154+0,10 %
to 5.6.139,240,007182−0,39 %
pe 6.6.139,710,007158+0,34 %
ma 9.6.139,390,007174−0,23 %
ti 10.6.138,630,007213−0,55 %
ke 11.6.138,190,007236−0,32 %
to 12.6.138,120,007240−0,05 %
pe 13.6.138,080,007242−0,03 %
ma 16.6.137,810,007256−0,20 %
ti 17.6.138,400,007225+0,43 %
ke 18.6.138,650,007212+0,18 %
to 19.6.138,820,007204+0,12 %
pe 20.6.138,680,007211−0,10 %
ma 23.6.138,460,007222−0,16 %
ti 24.6.138,800,007205+0,25 %
ke 25.6.138,730,007208−0,05 %
to 26.6.138,490,007221−0,17 %
pe 27.6.138,090,007242−0,29 %
ma 30.6.138,440,007223+0,25 %
Heinäkuu
ti 1.7.138,980,007195+0,39 %
ke 2.7.138,650,007212−0,24 %
to 3.7.139,060,007191+0,30 %
pe 4.7.138,670,007211−0,28 %
ma 7.7.138,530,007219−0,10 %
ti 8.7.138,260,007233−0,19 %
ke 9.7.138,380,007226+0,09 %
to 10.7.137,870,007253−0,37 %
pe 11.7.137,750,007260−0,09 %
ma 14.7.138,290,007231+0,39 %
ti 15.7.138,280,007232−0,01 %
ke 16.7.137,730,007261−0,40 %
to 17.7.137,270,007285−0,33 %
pe 18.7.137,070,007296−0,15 %
ma 21.7.136,970,007301−0,07 %
ti 22.7.136,930,007303−0,03 %
ke 23.7.136,510,007325−0,31 %
to 24.7.136,970,007301+0,34 %
pe 25.7.136,970,007301±0,00 %
ma 28.7.136,740,007313−0,17 %
ti 29.7.137,040,007297+0,22 %
ke 30.7.137,050,007297+0,01 %
to 31.7.137,660,007264+0,45 %
Elokuu
pe 1.8.137,920,007251+0,19 %
ma 4.8.137,720,007261−0,15 %
ti 5.8.137,460,007275−0,19 %
ke 6.8.136,580,007322−0,64 %
to 7.8.136,760,007312+0,13 %
pe 8.8.136,450,007329−0,23 %
ma 11.8.136,720,007314+0,20 %
ti 12.8.136,490,007327−0,17 %
ke 13.8.136,890,007305+0,29 %
to 14.8.136,990,007300+0,07 %
pe 15.8.137,330,007282+0,25 %
ma 18.8.137,220,007288−0,08 %
ti 19.8.137,120,007293−0,07 %
ke 20.8.137,230,007287+0,08 %
to 21.8.137,710,007262+0,35 %
pe 22.8.137,700,007262−0,01 %
ma 25.8.137,130,007292−0,41 %
ti 26.8.137,150,007291+0,01 %
ke 27.8.136,880,007306−0,20 %
to 28.8.136,680,007316−0,15 %
pe 29.8.137,110,007293+0,31 %
Syyskuu
ma 1.9.136,970,007301−0,10 %
ti 2.9.137,630,007266+0,48 %
ke 3.9.138,110,007241+0,35 %
to 4.9.136,890,007305−0,88 %
pe 5.9.136,270,007338−0,45 %
ma 8.9.136,320,007336+0,04 %
ti 9.9.136,900,007305+0,43 %
ke 10.9.137,900,007252+0,73 %
to 11.9.138,380,007226+0,35 %
pe 12.9.138,720,007209+0,25 %
ma 15.9.138,480,007221−0,17 %
ti 16.9.138,670,007211+0,14 %
ke 17.9.139,050,007192+0,27 %
to 18.9.140,110,007137+0,76 %
pe 19.9.139,840,007151−0,19 %
ma 22.9.140,090,007138+0,18 %
ti 23.9.139,870,007149−0,16 %
ke 24.9.139,500,007168−0,26 %
to 25.9.138,880,007200−0,44 %
pe 26.9.138,930,007198+0,04 %
ma 29.9.138,970,007196+0,03 %
ti 30.9.138,110,007241−0,62 %
Lokakuu
ke 1.10.138,530,007219+0,30 %
to 2.10.137,470,007274−0,77 %
pe 3.10.137,460,007275−0,01 %
ma 6.10.137,250,007286−0,15 %
ti 7.10.136,900,007305−0,26 %
ke 8.10.136,970,007301+0,05 %
to 9.10.137,370,007280+0,29 %
pe 10.10.136,270,007338−0,80 %
ma 13.10.135,950,007356−0,23 %
ti 14.10.135,290,007392−0,49 %
ke 15.10.135,500,007380+0,16 %
to 16.10.134,950,007410−0,41 %
pe 17.10.136,450,007329+1,11 %
ma 20.10.136,620,007320+0,12 %
ti 21.10.136,200,007342−0,31 %
ke 22.10.135,790,007364−0,30 %
to 23.10.136,420,007330+0,46 %
pe 24.10.136,640,007319+0,16 %
ma 27.10.136,760,007312+0,09 %
ti 28.10.137,450,007275+0,50 %
ke 29.10.137,750,007260+0,22 %
to 30.10.137,270,007285−0,35 %
pe 31.10.140,180,007134+2,12 %
Marraskuu
ma 3.11.142,190,007033+1,43 %
ti 4.11.141,960,007044−0,16 %
ke 5.11.143,210,006983+0,88 %
to 6.11.143,330,006977+0,08 %
pe 7.11.142,890,006998−0,31 %
ma 10.11.142,560,007015−0,23 %
ti 11.11.143,880,006950+0,93 %
ke 12.11.143,630,006962−0,17 %
to 13.11.143,870,006951+0,17 %
pe 14.11.144,940,006899+0,74 %
ma 17.11.145,300,006882+0,25 %
ti 18.11.145,910,006854+0,42 %
ke 19.11.147,450,006782+1,06 %
to 20.11.148,250,006745+0,54 %
pe 21.11.146,460,006828−1,21 %
ma 24.11.146,820,006811+0,25 %
ti 25.11.146,660,006818−0,11 %
ke 26.11.146,910,006807+0,17 %
to 27.11.146,670,006818−0,16 %
pe 28.11.147,690,006771+0,70 %
Joulukuu
ma 1.12.147,620,006774−0,05 %
ti 2.12.148,080,006753+0,31 %
ke 3.12.147,200,006793−0,59 %
to 4.12.147,640,006773+0,30 %
pe 5.12.149,030,006710+0,94 %
ma 8.12.148,450,006736−0,39 %
ti 9.12.148,020,006756−0,29 %
ke 10.12.147,330,006787−0,47 %
to 11.12.147,200,006793−0,09 %
pe 12.12.147,410,006784+0,14 %
ma 15.12.147,670,006772+0,18 %
ti 16.12.145,790,006859−1,27 %
ke 17.12.145,890,006854+0,07 %
to 18.12.145,960,006851+0,05 %
pe 19.12.146,410,006830+0,31 %
ma 22.12.147,060,006800+0,44 %
ti 23.12.146,800,006812−0,18 %
ke 24.12.147,070,006799+0,18 %
ma 29.12.146,960,006805−0,07 %
ti 30.12.145,410,006877−1,05 %
ke 31.12.145,230,006886−0,12 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026