N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2010 Jenin kurssi 2010

Euro heikkeni jeniä vastaan 18,41 % vuonna 2010

Vuonna 2010 EKP julkaisi jenin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 116,24 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 134,23 11.1.2010 ja matalimmillaan 106,19 24.8.2010. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2010 oli 108,65.

Keskikurssi 2010
116,24
Muutos vuoden aikana
▼ −18,41 %
Ylin
134,23 11.1.2010
Alin
106,19 24.8.2010

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2010

258 julkaisua 4.1.2010–31.12.2010.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2010

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2010

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2010
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu130,34125,95134,23126,1520
Helmikuu123,46120,66126,73120,9220
Maaliskuu123,03120,67125,93125,9323
Huhtikuu125,33123,50127,42125,8120
Toukokuu115,83109,53124,95112,6221
Kesäkuu110,99108,31113,74108,7922
Heinäkuu111,73108,14114,01112,6222
Elokuu110,04106,19113,66107,0722
Syyskuu110,26106,41113,85113,6822
Lokakuu113,67111,87115,10111,8721
Marraskuu112,69109,00115,15109,0022
Joulukuu110,11107,99111,88108,6523
Koko vuosi116,24106,19134,23108,65258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2010

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2010
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.133,620,007484+0,35 %
ti 5.1.132,540,007545−0,81 %
ke 6.1.132,690,007536+0,11 %
to 7.1.133,500,007491+0,61 %
pe 8.1.133,360,007499−0,10 %
ma 11.1.134,230,007450+0,65 %
ti 12.1.132,410,007552−1,36 %
ke 13.1.133,020,007518+0,46 %
to 14.1.132,880,007526−0,11 %
pe 15.1.130,760,007648−1,60 %
ma 18.1.130,330,007673−0,33 %
ti 19.1.129,790,007705−0,41 %
ke 20.1.128,650,007773−0,88 %
to 21.1.129,140,007744+0,38 %
pe 22.1.127,350,007852−1,39 %
ma 25.1.127,740,007828+0,31 %
ti 26.1.126,310,007917−1,12 %
ke 27.1.125,950,007940−0,29 %
to 28.1.126,360,007914+0,33 %
pe 29.1.126,150,007927−0,17 %
Helmikuu
ma 1.2.125,600,007962−0,44 %
ti 2.2.126,200,007924+0,48 %
ke 3.2.126,730,007891+0,42 %
to 4.2.125,680,007957−0,83 %
pe 5.2.122,490,008164−2,54 %
ma 8.2.122,070,008192−0,34 %
ti 9.2.123,400,008104+1,09 %
ke 10.2.123,010,008129−0,32 %
to 11.2.123,030,008128+0,02 %
pe 12.2.122,330,008175−0,57 %
ma 15.2.122,420,008169+0,07 %
ti 16.2.122,680,008151+0,21 %
ke 17.2.124,690,008020+1,64 %
to 18.2.123,300,008110−1,11 %
pe 19.2.124,170,008053+0,71 %
ma 22.2.124,380,008040+0,17 %
ti 23.2.123,190,008118−0,96 %
ke 24.2.122,160,008186−0,84 %
to 25.2.120,660,008288−1,23 %
pe 26.2.120,920,008270+0,22 %
Maaliskuu
ma 1.3.120,670,008287−0,21 %
ti 2.3.120,680,008286+0,01 %
ke 3.3.121,100,008258+0,35 %
to 4.3.120,860,008274−0,20 %
pe 5.3.121,480,008232+0,51 %
ma 8.3.123,480,008098+1,65 %
ti 9.3.121,720,008216−1,43 %
ke 10.3.123,160,008120+1,18 %
to 11.3.123,840,008075+0,55 %
pe 12.3.124,570,008028+0,59 %
ma 15.3.124,300,008045−0,22 %
ti 16.3.124,220,008050−0,06 %
ke 17.3.124,430,008037+0,17 %
to 18.3.123,330,008108−0,88 %
pe 19.3.122,860,008139−0,38 %
ma 22.3.121,250,008247−1,31 %
ti 23.3.122,160,008186+0,75 %
ke 24.3.122,620,008155+0,38 %
to 25.3.123,440,008101+0,67 %
pe 26.3.124,000,008065+0,45 %
ma 29.3.124,750,008016+0,60 %
ti 30.3.124,800,008013+0,04 %
ke 31.3.125,930,007941+0,91 %
Huhtikuu
to 1.4.126,280,007919+0,28 %
ti 6.4.126,040,007934−0,19 %
ke 7.4.125,040,007997−0,79 %
to 8.4.123,760,008080−1,02 %
pe 9.4.125,340,007978+1,28 %
ma 12.4.126,990,007875+1,32 %
ti 13.4.126,340,007915−0,51 %
ke 14.4.127,420,007848+0,85 %
to 15.4.126,180,007925−0,97 %
pe 16.4.125,300,007981−0,70 %
ma 19.4.123,500,008097−1,44 %
ti 20.4.125,320,007980+1,47 %
ke 21.4.124,650,008022−0,53 %
to 22.4.124,030,008063−0,50 %
pe 23.4.125,110,007993+0,87 %
ma 26.4.125,460,007971+0,28 %
ti 27.4.124,700,008019−0,61 %
ke 28.4.124,480,008033−0,18 %
to 29.4.124,760,008015+0,22 %
pe 30.4.125,810,007948+0,84 %
Toukokuu
ma 3.5.124,950,008003−0,68 %
ti 4.5.123,660,008087−1,03 %
ke 5.5.122,660,008153−0,81 %
to 6.5.119,340,008379−2,71 %
pe 7.5.117,840,008486−1,26 %
ma 10.5.120,970,008267+2,66 %
ti 11.5.117,380,008519−2,97 %
ke 12.5.118,060,008470+0,58 %
to 13.5.116,990,008548−0,91 %
pe 14.5.115,550,008654−1,23 %
ma 17.5.114,170,008759−1,19 %
ti 18.5.115,320,008672+1,01 %
ke 19.5.112,490,008890−2,45 %
to 20.5.111,930,008934−0,50 %
pe 21.5.112,080,008922+0,13 %
ma 24.5.111,630,008958−0,40 %
ti 25.5.109,530,009130−1,88 %
ke 26.5.111,350,008981+1,66 %
to 27.5.110,790,009026−0,50 %
pe 28.5.113,060,008845+2,05 %
ma 31.5.112,620,008879−0,39 %
Kesäkuu
ti 1.6.110,650,009038−1,75 %
ke 2.6.112,360,008900+1,55 %
to 3.6.113,740,008792+1,23 %
pe 4.6.111,730,008950−1,77 %
ma 7.6.109,860,009102−1,67 %
ti 8.6.109,320,009147−0,49 %
ke 9.6.109,990,009092+0,61 %
to 10.6.109,840,009104−0,14 %
pe 11.6.111,130,008998+1,17 %
ma 14.6.112,430,008894+1,17 %
ti 15.6.111,770,008947−0,59 %
ke 16.6.112,150,008917+0,34 %
to 17.6.112,890,008858+0,66 %
pe 18.6.112,120,008919−0,68 %
ma 21.6.113,100,008842+0,87 %
ti 22.6.111,090,009002−1,78 %
ke 23.6.110,760,009029−0,30 %
to 24.6.109,590,009125−1,06 %
pe 25.6.109,990,009092+0,36 %
ma 28.6.110,250,009070+0,24 %
ti 29.6.108,310,009233−1,76 %
ke 30.6.108,790,009192+0,44 %
Heinäkuu
to 1.7.108,140,009247−0,60 %
pe 2.7.109,880,009101+1,61 %
ma 5.7.109,930,009097+0,05 %
ti 6.7.110,460,009053+0,48 %
ke 7.7.109,560,009127−0,81 %
to 8.7.111,490,008969+1,76 %
pe 9.7.111,850,008941+0,32 %
ma 12.7.111,350,008981−0,45 %
ti 13.7.110,950,009013−0,36 %
ke 14.7.112,490,008890+1,39 %
to 15.7.113,110,008841+0,55 %
pe 16.7.112,540,008886−0,50 %
ma 19.7.112,840,008862+0,27 %
ti 20.7.111,500,008969−1,19 %
ke 21.7.111,520,008967+0,02 %
to 22.7.111,570,008963+0,04 %
pe 23.7.112,480,008890+0,82 %
ma 26.7.112,310,008904−0,15 %
ti 27.7.113,790,008788+1,32 %
ke 28.7.114,010,008771+0,19 %
to 29.7.113,640,008800−0,32 %
pe 30.7.112,620,008879−0,90 %
Elokuu
ma 2.8.113,270,008828+0,58 %
ti 3.8.113,510,008810+0,21 %
ke 4.8.112,920,008856−0,52 %
to 5.8.113,660,008798+0,66 %
pe 6.8.113,140,008839−0,46 %
ma 9.8.113,480,008812+0,30 %
ti 10.8.113,230,008832−0,22 %
ke 11.8.110,560,009045−2,36 %
to 12.8.109,500,009132−0,96 %
pe 13.8.109,780,009109+0,26 %
ma 16.8.109,490,009133−0,26 %
ti 17.8.109,660,009119+0,16 %
ke 18.8.109,930,009097+0,25 %
to 19.8.109,820,009106−0,10 %
pe 20.8.108,540,009213−1,17 %
ma 23.8.108,230,009240−0,29 %
ti 24.8.106,190,009417−1,88 %
ke 25.8.106,490,009391+0,28 %
to 26.8.107,150,009333+0,62 %
pe 27.8.107,740,009282+0,55 %
ma 30.8.107,540,009299−0,19 %
ti 31.8.107,070,009340−0,44 %
Syyskuu
ke 1.9.107,540,009299+0,44 %
to 2.9.107,810,009276+0,25 %
pe 3.9.108,380,009227+0,53 %
ma 6.9.108,420,009223+0,04 %
ti 7.9.106,860,009358−1,44 %
ke 8.9.106,410,009398−0,42 %
to 9.9.106,460,009393+0,05 %
pe 10.9.106,840,009360+0,36 %
ma 13.9.107,690,009286+0,80 %
ti 14.9.107,040,009342−0,60 %
ke 15.9.111,040,009006+3,74 %
to 16.9.111,930,008934+0,80 %
pe 17.9.111,980,008930+0,04 %
ma 20.9.112,070,008923+0,08 %
ti 21.9.112,050,008925−0,02 %
ke 22.9.113,140,008839+0,97 %
to 23.9.112,490,008890−0,57 %
pe 24.9.113,200,008834+0,63 %
ma 27.9.113,520,008809+0,28 %
ti 28.9.113,220,008832−0,26 %
ke 29.9.113,850,008783+0,56 %
to 30.9.113,680,008797−0,15 %
Lokakuu
pe 1.10.114,260,008752+0,51 %
ma 4.10.114,100,008764−0,14 %
ti 5.10.114,800,008711+0,61 %
ke 6.10.114,980,008697+0,16 %
to 7.10.115,100,008688+0,10 %
pe 8.10.114,210,008756−0,77 %
ma 11.10.114,240,008754+0,03 %
ti 12.10.113,350,008822−0,78 %
ke 13.10.114,230,008754+0,78 %
to 14.10.114,430,008739+0,18 %
pe 15.10.114,280,008750−0,13 %
ma 18.10.113,000,008850−1,12 %
ti 19.10.113,160,008837+0,14 %
ke 20.10.112,590,008882−0,50 %
to 21.10.113,650,008799+0,94 %
pe 22.10.113,180,008835−0,41 %
ma 25.10.113,210,008833+0,03 %
ti 26.10.113,110,008841−0,09 %
ke 27.10.112,780,008867−0,29 %
to 28.10.112,570,008883−0,19 %
pe 29.10.111,870,008939−0,62 %
Marraskuu
ma 1.11.111,940,008933+0,06 %
ti 2.11.113,180,008835+1,11 %
ke 3.11.113,670,008797+0,43 %
to 4.11.115,150,008684+1,30 %
pe 5.11.114,410,008740−0,64 %
ma 8.11.112,880,008859−1,34 %
ti 9.11.112,440,008894−0,39 %
ke 10.11.113,480,008812+0,92 %
to 11.11.112,780,008867−0,62 %
pe 12.11.112,590,008882−0,17 %
ma 15.11.113,310,008825+0,64 %
ti 16.11.113,210,008833−0,09 %
ke 17.11.112,500,008889−0,63 %
to 18.11.113,720,008794+1,08 %
pe 19.11.114,090,008765+0,33 %
ma 22.11.113,970,008774−0,11 %
ti 23.11.112,500,008889−1,29 %
ke 24.11.111,280,008986−1,08 %
to 25.11.111,350,008981+0,06 %
pe 26.11.110,920,009016−0,39 %
ma 29.11.110,730,009031−0,17 %
ti 30.11.109,000,009174−1,56 %
Joulukuu
ke 1.12.110,370,009060+1,26 %
to 2.12.110,970,009011+0,54 %
pe 3.12.110,860,009020−0,10 %
ma 6.12.110,060,009086−0,72 %
ti 7.12.110,430,009056+0,34 %
ke 8.12.111,080,009003+0,59 %
to 9.12.111,020,009007−0,05 %
pe 10.12.110,800,009025−0,20 %
ma 13.12.111,550,008965+0,68 %
ti 14.12.111,630,008958+0,07 %
ke 15.12.111,880,008938+0,22 %
to 16.12.111,280,008986−0,54 %
pe 17.12.111,260,008988−0,02 %
ma 20.12.110,100,009083−1,04 %
ti 21.12.110,000,009091−0,09 %
ke 22.12.109,680,009117−0,29 %
to 23.12.108,950,009179−0,67 %
pe 24.12.108,630,009206−0,29 %
ma 27.12.108,890,009184+0,24 %
ti 28.12.108,200,009242−0,63 %
ke 29.12.107,990,009260−0,19 %
to 30.12.108,240,009239+0,23 %
pe 31.12.108,650,009204+0,38 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026