N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2007 Jenin kurssi 2007

Euro vahvistui jeniä vastaan 5,10 % vuonna 2007

Vuonna 2007 EKP julkaisi jenin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 161,25 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 168,68 13.7.2007 ja matalimmillaan 150,93 5.3.2007. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2007 oli 164,93.

Keskikurssi 2007
161,25
Muutos vuoden aikana
▲ +5,10 %
Ylin
168,68 13.7.2007
Alin
150,93 5.3.2007

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2007

255 julkaisua 2.1.2007–31.12.2007.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2007

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2007

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2007
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu156,56154,42158,06157,2722
Helmikuu157,60155,56159,35156,4520
Maaliskuu155,24150,93157,91157,3222
Huhtikuu160,68157,35162,82162,8219
Toukokuu163,22161,46164,23163,5622
Kesäkuu164,55162,40166,75166,6321
Heinäkuu166,76161,58168,68163,5922
Elokuu159,05152,74164,50159,2523
Syyskuu159,82156,64163,55163,5520
Lokakuu164,95161,40167,52166,4923
Marraskuu162,89159,55166,90163,4322
Joulukuu163,55161,55166,22164,9319
Koko vuosi161,25150,93168,68164,93255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2007

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2007
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.157,760,006339+0,53 %
ke 3.1.157,760,006339±0,00 %
to 4.1.156,110,006406−1,05 %
pe 5.1.154,550,006470−1,00 %
ma 8.1.154,420,006476−0,08 %
ti 9.1.155,260,006441+0,54 %
ke 10.1.154,990,006452−0,17 %
to 11.1.156,160,006404+0,75 %
pe 12.1.155,240,006442−0,59 %
ma 15.1.156,000,006410+0,49 %
ti 16.1.156,270,006399+0,17 %
ke 17.1.155,750,006421−0,33 %
to 18.1.156,790,006378+0,67 %
pe 19.1.157,130,006364+0,22 %
ma 22.1.157,530,006348+0,25 %
ti 23.1.158,020,006328+0,31 %
ke 24.1.158,060,006327+0,03 %
to 25.1.156,880,006374−0,75 %
pe 26.1.156,710,006381−0,11 %
ma 29.1.157,700,006341+0,63 %
ti 30.1.157,990,006330+0,18 %
ke 31.1.157,270,006358−0,46 %
Helmikuu
to 1.2.156,850,006376−0,27 %
pe 2.2.157,630,006344+0,50 %
ma 5.2.155,850,006416−1,13 %
ti 6.2.155,560,006428−0,19 %
ke 7.2.156,740,006380+0,76 %
to 8.2.157,680,006342+0,60 %
pe 9.2.158,060,006327+0,24 %
ma 12.2.157,940,006332−0,08 %
ti 13.2.157,990,006330+0,03 %
ke 14.2.158,550,006307+0,35 %
to 15.2.157,780,006338−0,49 %
pe 16.2.156,270,006399−0,96 %
ma 19.2.157,010,006369+0,47 %
ti 20.2.158,010,006329+0,64 %
ke 21.2.158,910,006293+0,57 %
to 22.2.159,000,006289+0,06 %
pe 23.2.159,350,006275+0,22 %
ma 26.2.158,700,006301−0,41 %
ti 27.2.157,680,006342−0,64 %
ke 28.2.156,450,006392−0,78 %
Maaliskuu
to 1.3.155,420,006434−0,66 %
pe 2.3.153,910,006497−0,97 %
ma 5.3.150,930,006626−1,94 %
ti 6.3.152,690,006549+1,17 %
ke 7.3.152,810,006544+0,08 %
to 8.3.154,020,006493+0,79 %
pe 9.3.154,280,006482+0,17 %
ma 12.3.154,440,006475+0,10 %
ti 13.3.154,140,006488−0,19 %
ke 14.3.153,660,006508−0,31 %
to 15.3.155,090,006448+0,93 %
pe 16.3.155,620,006426+0,34 %
ma 19.3.156,170,006403+0,35 %
ti 20.3.156,150,006404−0,01 %
ke 21.3.156,640,006384+0,31 %
to 22.3.157,270,006358+0,40 %
pe 23.3.156,650,006384−0,39 %
ma 26.3.157,050,006367+0,26 %
ti 27.3.157,910,006333+0,55 %
ke 28.3.156,380,006395−0,97 %
to 29.3.156,750,006380+0,24 %
pe 30.3.157,320,006356+0,36 %
Huhtikuu
ma 2.4.157,350,006355+0,02 %
ti 3.4.158,530,006308+0,75 %
ke 4.4.158,700,006301+0,11 %
to 5.4.159,000,006289+0,19 %
ti 10.4.160,050,006248+0,66 %
ke 11.4.160,000,006250−0,03 %
to 12.4.160,620,006226+0,39 %
pe 13.4.160,550,006229−0,04 %
ma 16.4.161,960,006174+0,88 %
ti 17.4.161,810,006180−0,09 %
ke 18.4.160,770,006220−0,64 %
to 19.4.160,130,006245−0,40 %
pe 20.4.161,450,006194+0,82 %
ma 23.4.160,910,006215−0,33 %
ti 24.4.161,390,006196+0,30 %
ke 25.4.161,950,006175+0,35 %
to 26.4.162,260,006163+0,19 %
pe 27.4.162,760,006144+0,31 %
ma 30.4.162,820,006142+0,04 %
Toukokuu
ke 2.5.163,280,006124+0,28 %
to 3.5.163,470,006117+0,12 %
pe 4.5.163,150,006129−0,20 %
ma 7.5.163,310,006123+0,10 %
ti 8.5.162,290,006162−0,62 %
ke 9.5.162,350,006160+0,04 %
to 10.5.162,860,006140+0,31 %
pe 11.5.161,460,006193−0,86 %
ma 14.5.163,060,006133+0,99 %
ti 15.5.163,080,006132+0,01 %
ke 16.5.163,640,006111+0,34 %
to 17.5.163,770,006106+0,08 %
pe 18.5.163,000,006135−0,47 %
ma 21.5.163,320,006123+0,20 %
ti 22.5.163,470,006117+0,09 %
ke 23.5.163,850,006103+0,23 %
to 24.5.163,200,006127−0,40 %
pe 25.5.163,500,006116+0,18 %
ma 28.5.163,710,006108+0,13 %
ti 29.5.164,230,006089+0,32 %
ke 30.5.163,260,006125−0,59 %
to 31.5.163,560,006114+0,18 %
Kesäkuu
pe 1.6.163,810,006105+0,15 %
ma 4.6.164,340,006085+0,32 %
ti 5.6.164,420,006082+0,05 %
ke 6.6.163,670,006110−0,46 %
to 7.6.163,430,006119−0,15 %
pe 8.6.162,400,006158−0,63 %
ma 11.6.162,550,006152+0,09 %
ti 12.6.162,560,006152+0,01 %
ke 13.6.162,520,006153−0,02 %
to 14.6.163,560,006114+0,64 %
pe 15.6.164,420,006082+0,53 %
ma 18.6.165,460,006044+0,63 %
ti 19.6.165,460,006044±0,00 %
ke 20.6.165,880,006028+0,25 %
to 21.6.165,500,006042−0,23 %
pe 22.6.166,750,005997+0,76 %
ma 25.6.166,210,006016−0,32 %
ti 26.6.165,780,006032−0,26 %
ke 27.6.164,690,006072−0,66 %
to 28.6.165,610,006038+0,56 %
pe 29.6.166,630,006001+0,62 %
Heinäkuu
ma 2.7.166,660,006000+0,02 %
ti 3.7.166,630,006001−0,02 %
ke 4.7.166,870,005993+0,14 %
to 5.7.167,100,005984+0,14 %
pe 6.7.167,570,005968+0,28 %
ma 9.7.168,130,005948+0,33 %
ti 10.7.167,860,005957−0,16 %
ke 11.7.167,390,005974−0,28 %
to 12.7.168,390,005939+0,60 %
pe 13.7.168,680,005928+0,17 %
ma 16.7.167,840,005958−0,50 %
ti 17.7.168,070,005950+0,14 %
ke 18.7.168,300,005942+0,14 %
to 19.7.168,660,005929+0,21 %
pe 20.7.168,460,005936−0,12 %
ma 23.7.167,580,005967−0,52 %
ti 24.7.167,220,005980−0,21 %
ke 25.7.165,550,006040−1,00 %
to 26.7.164,520,006078−0,62 %
pe 27.7.162,120,006168−1,46 %
ma 30.7.161,580,006189−0,33 %
ti 31.7.163,590,006113+1,24 %
Elokuu
ke 1.8.161,900,006177−1,03 %
to 2.8.162,800,006143+0,56 %
pe 3.8.163,240,006126+0,27 %
ma 6.8.162,880,006139−0,22 %
ti 7.8.163,670,006110+0,49 %
ke 8.8.164,500,006079+0,51 %
to 9.8.162,680,006147−1,11 %
pe 10.8.160,370,006236−1,42 %
ma 13.8.161,470,006193+0,69 %
ti 14.8.160,740,006221−0,45 %
ke 15.8.157,390,006354−2,08 %
to 16.8.153,190,006528−2,67 %
pe 17.8.152,740,006547−0,29 %
ma 20.8.155,140,006446+1,57 %
ti 21.8.154,980,006452−0,10 %
ke 22.8.155,320,006438+0,22 %
to 23.8.158,260,006319+1,89 %
pe 24.8.157,700,006341−0,35 %
ma 27.8.158,630,006304+0,59 %
ti 28.8.157,550,006347−0,68 %
ke 29.8.156,480,006391−0,68 %
to 30.8.157,330,006356+0,54 %
pe 31.8.159,250,006279+1,22 %
Syyskuu
ma 3.9.157,860,006335−0,87 %
ti 4.9.156,840,006376−0,65 %
ke 5.9.157,110,006365+0,17 %
to 6.9.157,320,006356+0,13 %
pe 7.9.157,790,006338+0,30 %
ma 10.9.156,640,006384−0,73 %
ti 11.9.157,310,006357+0,43 %
ke 12.9.158,140,006324+0,53 %
to 13.9.159,520,006269+0,87 %
pe 14.9.159,200,006281−0,20 %
ma 17.9.159,450,006272+0,16 %
ti 18.9.160,160,006244+0,45 %
ke 19.9.161,800,006180+1,02 %
to 20.9.161,430,006195−0,23 %
pe 21.9.162,460,006155+0,64 %
ma 24.9.162,350,006160−0,07 %
ti 25.9.161,240,006202−0,68 %
ke 26.9.162,930,006138+1,05 %
to 27.9.163,290,006124+0,22 %
pe 28.9.163,550,006114+0,16 %
Lokakuu
ma 1.10.164,760,006069+0,74 %
ti 2.10.163,920,006101−0,51 %
ke 3.10.164,860,006066+0,57 %
to 4.10.164,510,006079−0,21 %
pe 5.10.164,600,006075+0,05 %
ma 8.10.165,490,006043+0,54 %
ti 9.10.164,540,006078−0,57 %
ke 10.10.166,050,006022+0,92 %
to 11.10.166,960,005989+0,55 %
pe 12.10.166,510,006006−0,27 %
ma 15.10.167,520,005969+0,61 %
ti 16.10.165,170,006054−1,40 %
ke 17.10.166,270,006014+0,67 %
to 18.10.165,000,006061−0,76 %
pe 19.10.164,860,006066−0,08 %
ma 22.10.161,400,006196−2,10 %
ti 23.10.163,500,006116+1,30 %
ke 24.10.162,670,006147−0,51 %
to 25.10.163,640,006111+0,60 %
pe 26.10.164,500,006079+0,53 %
ma 29.10.165,170,006054+0,41 %
ti 30.10.165,410,006046+0,15 %
ke 31.10.166,490,006006+0,65 %
Marraskuu
to 1.11.166,290,006014−0,12 %
pe 2.11.166,880,005992+0,35 %
ma 5.11.165,390,006046−0,89 %
ti 6.11.166,900,005992+0,91 %
ke 7.11.166,070,006022−0,50 %
to 8.11.165,900,006028−0,10 %
pe 9.11.163,220,006127−1,62 %
ma 12.11.159,550,006268−2,25 %
ti 13.11.160,960,006213+0,88 %
ke 14.11.163,260,006125+1,43 %
to 15.11.161,980,006174−0,78 %
pe 16.11.161,980,006174±0,00 %
ma 19.11.161,580,006189−0,25 %
ti 20.11.162,850,006141+0,79 %
ke 21.11.160,920,006214−1,19 %
to 22.11.161,220,006203+0,19 %
pe 23.11.159,870,006255−0,84 %
ma 26.11.160,960,006213+0,68 %
ti 27.11.160,110,006246−0,53 %
ke 28.11.162,020,006172+1,19 %
to 29.11.162,260,006163+0,15 %
pe 30.11.163,430,006119+0,72 %
Joulukuu
ma 3.12.161,820,006180−0,99 %
ti 4.12.161,850,006179+0,02 %
ke 5.12.162,330,006160+0,30 %
to 6.12.161,550,006190−0,48 %
pe 7.12.163,380,006121+1,13 %
ma 10.12.164,530,006078+0,70 %
ti 11.12.164,240,006089−0,18 %
ke 12.12.163,410,006120−0,51 %
to 13.12.164,210,006090+0,49 %
pe 14.12.163,990,006098−0,13 %
ma 17.12.163,120,006130−0,53 %
ti 18.12.163,440,006118+0,20 %
ke 19.12.162,540,006152−0,55 %
to 20.12.162,300,006161−0,15 %
pe 21.12.163,270,006125+0,60 %
ma 24.12.164,250,006088+0,60 %
to 27.12.166,220,006016+1,20 %
pe 28.12.166,130,006019−0,05 %
ma 31.12.164,930,006063−0,72 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026