N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/JPY · Japanin jeni · vuosi 2018 Jenin kurssi 2018

Euro heikkeni jeniä vastaan 6,78 % vuonna 2018

Vuonna 2018 EKP julkaisi jenin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 130,40 jeniä. Kurssi oli korkeimmillaan 137,22 2.2.2018 ja matalimmillaan 125,67 15.8.2018. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2018 oli 125,85.

Keskikurssi 2018
130,40
Muutos vuoden aikana
▼ −6,78 %
Ylin
137,22 2.2.2018
Alin
125,67 15.8.2018

Kurssikehitys

EUR/JPY vuonna 2018

255 julkaisua 2.1.2018–31.12.2018.

Näin monta Japanin jeniä eurolla sai vuonna 2018

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2018

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/JPY: kuukausien keskikurssit 2018
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu135,25133,62136,45135,6022
Helmikuu133,29130,72137,22130,7220
Maaliskuu130,86129,74132,31131,1521
Huhtikuu132,16130,43133,03132,1220
Toukokuu129,57125,88131,84127,3322
Kesäkuu128,53126,78130,26129,0421
Heinäkuu130,23128,64131,81130,8422
Elokuu128,20125,67130,81129,0523
Syyskuu130,54128,54132,78131,2320
Lokakuu129,62127,13132,25128,1523
Marraskuu128,79128,07130,02128,9922
Joulukuu127,88125,85129,06125,8519
Koko vuosi130,40125,67137,22125,85255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2018

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/JPY: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2018
Päivä1 EUR = JPY1 JPY = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.135,350,007388+0,25 %
ke 3.1.134,970,007409−0,28 %
to 4.1.135,920,007357+0,70 %
pe 5.1.136,450,007329+0,39 %
ma 8.1.135,340,007389−0,81 %
ti 9.1.134,310,007445−0,76 %
ke 10.1.133,620,007484−0,51 %
to 11.1.134,190,007452+0,43 %
pe 12.1.134,880,007414+0,51 %
ma 15.1.135,810,007363+0,69 %
ti 16.1.135,400,007386−0,30 %
ke 17.1.135,210,007396−0,14 %
to 18.1.136,070,007349+0,64 %
pe 19.1.135,540,007378−0,39 %
ma 22.1.135,660,007371+0,09 %
ti 23.1.135,350,007388−0,23 %
ke 24.1.135,130,007400−0,16 %
to 25.1.135,120,007401−0,01 %
pe 26.1.135,950,007356+0,61 %
ma 29.1.134,750,007421−0,88 %
ti 30.1.134,980,007409+0,17 %
ke 31.1.135,600,007375+0,46 %
Helmikuu
to 1.2.136,620,007320+0,75 %
pe 2.2.137,220,007288+0,44 %
ma 5.2.136,670,007317−0,40 %
ti 6.2.134,970,007409−1,24 %
ke 7.2.134,840,007416−0,10 %
to 8.2.134,310,007445−0,39 %
pe 9.2.133,590,007486−0,54 %
ma 12.2.133,230,007506−0,27 %
ti 13.2.132,820,007529−0,31 %
ke 14.2.132,400,007553−0,32 %
to 15.2.133,110,007513+0,54 %
pe 16.2.132,340,007556−0,58 %
ma 19.2.132,240,007562−0,08 %
ti 20.2.132,250,007561+0,01 %
ke 21.2.132,410,007552+0,12 %
to 22.2.131,470,007606−0,71 %
pe 23.2.131,280,007617−0,14 %
ma 26.2.131,600,007599+0,24 %
ti 27.2.131,770,007589+0,13 %
ke 28.2.130,720,007650−0,80 %
Maaliskuu
to 1.3.129,980,007693−0,57 %
pe 2.3.129,770,007706−0,16 %
ma 5.3.130,020,007691+0,19 %
ti 6.3.131,840,007585+1,40 %
ke 7.3.131,410,007610−0,33 %
to 8.3.131,830,007586+0,32 %
pe 9.3.131,310,007616−0,39 %
ma 12.3.131,040,007631−0,21 %
ti 13.3.132,310,007558+0,97 %
ke 14.3.131,770,007589−0,41 %
to 15.3.130,900,007639−0,66 %
pe 16.3.130,210,007680−0,53 %
ma 19.3.130,650,007654+0,34 %
ti 20.3.130,720,007650+0,05 %
ke 21.3.130,500,007663−0,17 %
to 22.3.129,750,007707−0,57 %
pe 23.3.129,740,007708−0,01 %
ma 26.3.130,470,007665+0,56 %
ti 27.3.131,040,007631+0,44 %
ke 28.3.131,600,007599+0,43 %
to 29.3.131,150,007625−0,34 %
Huhtikuu
ti 3.4.130,760,007648−0,30 %
ke 4.4.130,430,007667−0,25 %
to 5.4.131,260,007618+0,64 %
pe 6.4.131,320,007615+0,05 %
ma 9.4.131,660,007595+0,26 %
ti 10.4.132,280,007560+0,47 %
ke 11.4.132,260,007561−0,02 %
to 12.4.132,040,007573−0,17 %
pe 13.4.132,640,007539+0,45 %
ma 16.4.132,770,007532+0,10 %
ti 17.4.132,350,007556−0,32 %
ke 18.4.132,820,007529+0,36 %
to 19.4.132,880,007526+0,05 %
pe 20.4.132,410,007552−0,35 %
ma 23.4.132,380,007554−0,02 %
ti 24.4.132,920,007523+0,41 %
ke 25.4.133,030,007517+0,08 %
to 26.4.132,870,007526−0,12 %
pe 27.4.131,950,007579−0,69 %
ma 30.4.132,120,007569+0,13 %
Toukokuu
ke 2.5.131,840,007585−0,21 %
to 3.5.131,030,007632−0,61 %
pe 4.5.130,370,007670−0,50 %
ma 7.5.130,150,007683−0,17 %
ti 8.5.129,450,007725−0,54 %
ke 9.5.130,240,007678+0,61 %
to 10.5.130,220,007679−0,02 %
pe 11.5.130,440,007666+0,17 %
ma 14.5.131,270,007618+0,64 %
ti 15.5.130,770,007647−0,38 %
ke 16.5.129,830,007702−0,72 %
to 17.5.130,660,007653+0,64 %
pe 18.5.130,690,007652+0,02 %
ma 21.5.130,840,007643+0,11 %
ti 22.5.130,700,007651−0,11 %
ke 23.5.128,610,007775−1,60 %
to 24.5.128,460,007785−0,12 %
pe 25.5.127,720,007830−0,58 %
ma 28.5.127,330,007854−0,31 %
ti 29.5.125,880,007944−1,14 %
ke 30.5.126,760,007889+0,70 %
to 31.5.127,330,007854+0,45 %
Kesäkuu
pe 1.6.127,740,007828+0,32 %
ma 4.6.128,440,007786+0,55 %
ti 5.6.128,080,007808−0,28 %
ke 6.6.129,570,007718+1,16 %
to 7.6.130,260,007677+0,53 %
pe 8.6.128,640,007774−1,24 %
ma 11.6.129,620,007715+0,76 %
ti 12.6.130,030,007691+0,32 %
ke 13.6.130,030,007691±0,00 %
to 14.6.129,150,007743−0,68 %
pe 15.6.128,310,007794−0,65 %
ma 18.6.128,270,007796−0,03 %
ti 19.6.126,780,007888−1,16 %
ke 20.6.127,390,007850+0,48 %
to 21.6.127,590,007838+0,16 %
pe 22.6.128,300,007794+0,56 %
ma 25.6.128,210,007800−0,07 %
ti 26.6.127,950,007816−0,20 %
ke 27.6.128,080,007808+0,10 %
to 28.6.127,630,007835−0,35 %
pe 29.6.129,040,007750+1,10 %
Heinäkuu
ma 2.7.128,860,007760−0,14 %
ti 3.7.129,090,007747+0,18 %
ke 4.7.128,640,007774−0,35 %
to 5.7.129,530,007720+0,69 %
pe 6.7.129,650,007713+0,09 %
ma 9.7.130,210,007680+0,43 %
ti 10.7.130,300,007675+0,07 %
ke 11.7.130,530,007661+0,18 %
to 12.7.131,130,007626+0,46 %
pe 13.7.131,040,007631−0,07 %
ma 16.7.131,650,007596+0,47 %
ti 17.7.131,810,007587+0,12 %
ke 18.7.130,920,007638−0,68 %
to 19.7.130,980,007635+0,05 %
pe 20.7.130,940,007637−0,03 %
ma 23.7.130,180,007682−0,58 %
ti 24.7.130,060,007689−0,09 %
ke 25.7.129,800,007704−0,20 %
to 26.7.129,910,007698+0,08 %
pe 27.7.129,250,007737−0,51 %
ma 30.7.129,790,007705+0,42 %
ti 31.7.130,840,007643+0,81 %
Elokuu
ke 1.8.130,810,007645−0,02 %
to 2.8.129,430,007726−1,05 %
pe 3.8.129,300,007734−0,10 %
ma 6.8.128,680,007771−0,48 %
ti 7.8.128,880,007759+0,16 %
ke 8.8.128,720,007769−0,12 %
to 9.8.128,840,007762+0,09 %
pe 10.8.127,070,007870−1,37 %
ma 13.8.126,110,007930−0,76 %
ti 14.8.126,420,007910+0,25 %
ke 15.8.125,670,007957−0,59 %
to 16.8.126,020,007935+0,28 %
pe 17.8.125,750,007952−0,21 %
ma 20.8.126,250,007921+0,40 %
ti 21.8.127,010,007873+0,60 %
ke 22.8.128,080,007808+0,84 %
to 23.8.128,310,007794+0,18 %
pe 24.8.128,970,007754+0,51 %
ma 27.8.129,160,007742+0,15 %
ti 28.8.130,030,007691+0,67 %
ke 29.8.129,730,007708−0,23 %
to 30.8.130,320,007673+0,45 %
pe 31.8.129,050,007749−0,97 %
Syyskuu
ma 3.9.129,030,007750−0,02 %
ti 4.9.128,600,007776−0,33 %
ke 5.9.129,170,007742+0,44 %
to 6.9.129,550,007719+0,29 %
pe 7.9.128,740,007768−0,63 %
ma 10.9.128,540,007780−0,16 %
ti 11.9.128,820,007763+0,22 %
ke 12.9.129,130,007744+0,24 %
to 13.9.129,680,007711+0,43 %
pe 14.9.130,750,007648+0,83 %
ma 17.9.130,790,007646+0,03 %
ti 18.9.131,210,007621+0,32 %
ke 19.9.130,940,007637−0,21 %
to 20.9.131,980,007577+0,79 %
pe 21.9.132,440,007551+0,35 %
ma 24.9.132,560,007544+0,09 %
ti 25.9.132,780,007531+0,17 %
ke 26.9.132,610,007541−0,13 %
to 27.9.132,150,007567−0,35 %
pe 28.9.131,230,007620−0,70 %
Lokakuu
ma 1.10.132,250,007561+0,78 %
ti 2.10.131,460,007607−0,60 %
ke 3.10.131,470,007606+0,01 %
to 4.10.131,310,007616−0,12 %
pe 5.10.131,030,007632−0,21 %
ma 8.10.130,110,007686−0,70 %
ti 9.10.129,450,007725−0,51 %
ke 10.10.130,230,007679+0,60 %
to 11.10.130,000,007692−0,18 %
pe 12.10.129,990,007693−0,01 %
ma 15.10.129,530,007720−0,35 %
ti 16.10.129,920,007697+0,30 %
ke 17.10.129,430,007726−0,38 %
to 18.10.129,440,007726+0,01 %
pe 19.10.129,050,007749−0,30 %
ma 22.10.129,630,007714+0,45 %
ti 23.10.128,760,007766−0,67 %
ke 24.10.128,370,007790−0,30 %
to 25.10.128,270,007796−0,08 %
pe 26.10.127,130,007866−0,89 %
ma 29.10.127,920,007817+0,62 %
ti 30.10.128,280,007795+0,28 %
ke 31.10.128,150,007803−0,10 %
Marraskuu
to 1.11.128,520,007781+0,29 %
pe 2.11.128,890,007759+0,29 %
ma 5.11.128,810,007763−0,06 %
ti 6.11.129,310,007733+0,39 %
ke 7.11.130,020,007691+0,55 %
to 8.11.129,900,007698−0,09 %
pe 9.11.129,260,007736−0,49 %
ma 12.11.128,200,007800−0,82 %
ti 13.11.128,320,007793+0,09 %
ke 14.11.128,640,007774+0,25 %
to 15.11.128,160,007803−0,37 %
pe 16.11.128,370,007790+0,16 %
ma 19.11.128,890,007759+0,41 %
ti 20.11.128,340,007792−0,43 %
ke 21.11.129,040,007750+0,55 %
to 22.11.128,800,007764−0,19 %
pe 23.11.128,070,007808−0,57 %
ma 26.11.128,700,007770+0,49 %
ti 27.11.128,660,007772−0,03 %
ke 28.11.128,470,007784−0,15 %
to 29.11.128,990,007753+0,40 %
pe 30.11.128,990,007753±0,00 %
Joulukuu
ma 3.12.128,700,007770−0,22 %
ti 4.12.128,680,007771−0,02 %
ke 5.12.128,310,007794−0,29 %
to 6.12.128,040,007810−0,21 %
pe 7.12.128,360,007791+0,25 %
ma 10.12.128,790,007765+0,33 %
ti 11.12.128,750,007767−0,03 %
ke 12.12.128,670,007772−0,06 %
to 13.12.129,060,007748+0,30 %
pe 14.12.128,130,007805−0,72 %
ma 17.12.128,440,007786+0,24 %
ti 18.12.127,860,007821−0,45 %
ke 19.12.128,110,007806+0,20 %
to 20.12.127,940,007816−0,13 %
pe 21.12.126,980,007875−0,75 %
ma 24.12.126,470,007907−0,40 %
to 27.12.126,140,007928−0,26 %
pe 28.12.126,400,007911+0,21 %
ma 31.12.125,850,007946−0,44 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Jenin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026