N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/HKD · Hongkongin dollari · vuosi 2026 Hongkongin dollarin kurssi 2026

Euro on heikentynyt Hongkongin dollaria vastaan 4,17 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut Hongkongin dollarin viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,0601 Hongkongin dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 9,3415 28.1.2026 ja matalimmillaan 8,7330 29.10.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 8,7652.

Keskikurssi 2026
9,0601
Vuoden alusta
▼ −4,17 %
Ylin
9,3415 28.1.2026
Alin
8,7330 29.10.2026

Kurssikehitys

EUR/HKD vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Hongkongin dollaria eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/HKD: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu9,15239,06139,34159,306721
Helmikuu9,24219,18469,30139,235920
Maaliskuu9,04618,98279,15099,013622
Huhtikuu9,17039,03259,23829,166220
Toukokuu9,14369,08619,21809,123820
Kesäkuu9,02728,89109,12988,935022
Heinäkuu8,95268,91369,00799,007923
Elokuu9,09209,03169,17269,088821
Syyskuu9,03018,90919,13788,909522
Lokakuu8,78958,73308,86588,765222
Vuosi tähän asti9,06018,73309,34158,7652213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/HKD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = HKD1 HKD = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.9,13290,1095−0,15 %
ma 5.1.9,08220,1101−0,56 %
ti 6.1.9,11720,1097+0,39 %
ke 7.1.9,09760,1099−0,21 %
to 8.1.9,09810,1099+0,01 %
pe 9.1.9,07630,1102−0,24 %
ma 12.1.9,11560,1097+0,43 %
ti 13.1.9,09250,1100−0,25 %
ke 14.1.9,08410,1101−0,09 %
to 15.1.9,06570,1103−0,20 %
pe 16.1.9,06130,1104−0,05 %
ma 19.1.9,06850,1103+0,08 %
ti 20.1.9,14560,1093+0,85 %
ke 21.1.9,15320,1093+0,08 %
to 22.1.9,12830,1095−0,27 %
pe 23.1.9,15610,1092+0,30 %
ma 26.1.9,22890,1084+0,80 %
ti 27.1.9,30460,1075+0,82 %
ke 28.1.9,34150,1070+0,40 %
to 29.1.9,34070,1071−0,01 %
pe 30.1.9,30670,1074−0,36 %
Helmikuu
ma 2.2.9,24840,1081−0,63 %
ti 3.2.9,22010,1085−0,31 %
ke 4.2.9,23340,1083+0,14 %
to 5.2.9,21710,1085−0,18 %
pe 6.2.9,21520,1085−0,02 %
ma 9.2.9,28880,1077+0,80 %
ti 10.2.9,29830,1075+0,10 %
ke 11.2.9,30130,1075+0,03 %
to 12.2.9,28150,1077−0,21 %
pe 13.2.9,27250,1078−0,10 %
ma 16.2.9,26500,1079−0,08 %
ti 17.2.9,24280,1082−0,24 %
ke 18.2.9,25650,1080+0,15 %
to 19.2.9,18460,1089−0,78 %
pe 20.2.9,19610,1087+0,13 %
ma 23.2.9,21360,1085+0,19 %
ti 24.2.9,21260,1085−0,01 %
ke 25.2.9,21570,1085+0,03 %
to 26.2.9,24170,1082+0,28 %
pe 27.2.9,23590,1083−0,06 %
Maaliskuu
ma 2.3.9,15090,1093−0,92 %
ti 3.3.9,05520,1104−1,05 %
ke 4.3.9,10640,1098+0,57 %
to 5.3.9,08630,1101−0,22 %
pe 6.3.9,04000,1106−0,51 %
ma 9.3.9,03110,1107−0,10 %
ti 10.3.9,10750,1098+0,85 %
ke 11.3.9,06420,1103−0,48 %
to 12.3.9,03800,1106−0,29 %
pe 13.3.8,98270,1113−0,61 %
ma 16.3.8,98810,1113+0,06 %
ti 17.3.9,03550,1107+0,53 %
ke 18.3.9,01350,1109−0,24 %
to 19.3.8,99660,1112−0,19 %
pe 20.3.9,05450,1104+0,64 %
ma 23.3.9,08190,1101+0,30 %
ti 24.3.9,05750,1104−0,27 %
ke 25.3.9,06370,1103+0,07 %
to 26.3.9,02810,1108−0,39 %
pe 27.3.9,02230,1108−0,06 %
ma 30.3.8,99690,1111−0,28 %
ti 31.3.9,01360,1109+0,19 %
Huhtikuu
ke 1.4.9,09550,1099+0,91 %
to 2.4.9,03250,1107−0,69 %
ti 7.4.9,05640,1104+0,26 %
ke 8.4.9,16850,1091+1,24 %
to 9.4.9,15510,1092−0,15 %
pe 10.4.9,17290,1090+0,19 %
ma 13.4.9,15070,1093−0,24 %
ti 14.4.9,23720,1083+0,95 %
ke 15.4.9,22890,1084−0,09 %
to 16.4.9,21950,1085−0,10 %
pe 17.4.9,23820,1082+0,20 %
ma 20.4.9,21050,1086−0,30 %
ti 21.4.9,21400,1085+0,04 %
ke 22.4.9,18920,1088−0,27 %
to 23.4.9,16000,1092−0,32 %
pe 24.4.9,17630,1090+0,18 %
ma 27.4.9,20800,1086+0,35 %
ti 28.4.9,15270,1093−0,60 %
ke 29.4.9,17360,1090+0,23 %
to 30.4.9,16620,1091−0,08 %
Toukokuu
ma 4.5.9,16470,1091−0,02 %
ti 5.5.9,15770,1092−0,08 %
ke 6.5.9,21630,1085+0,64 %
to 7.5.9,21800,1085+0,02 %
pe 8.5.9,20670,1086−0,12 %
ma 11.5.9,21120,1086+0,05 %
ti 12.5.9,18870,1088−0,24 %
ke 13.5.9,17350,1090−0,17 %
to 14.5.9,16620,1091−0,08 %
pe 15.5.9,10650,1098−0,65 %
ma 18.5.9,12110,1096+0,16 %
ti 19.5.9,10150,1099−0,21 %
ke 20.5.9,08610,1101−0,17 %
to 21.5.9,08730,1100+0,01 %
pe 22.5.9,08650,1101−0,01 %
ma 25.5.9,12140,1096+0,38 %
ti 26.5.9,11610,1097−0,06 %
ke 27.5.9,11730,1097+0,01 %
to 28.5.9,10150,1099−0,17 %
pe 29.5.9,12380,1096+0,25 %
Kesäkuu
ma 1.6.9,12710,1096+0,04 %
ti 2.6.9,12980,1095+0,03 %
ke 3.6.9,10120,1099−0,31 %
to 4.6.9,11850,1097+0,19 %
pe 5.6.9,11850,1097±0,00 %
ma 8.6.9,04270,1106−0,83 %
ti 9.6.9,06910,1103+0,29 %
ke 10.6.9,04260,1106−0,29 %
to 11.6.9,04100,1106−0,02 %
pe 12.6.9,06330,1103+0,25 %
ma 15.6.9,09300,1100+0,33 %
ti 16.6.9,08210,1101−0,12 %
ke 17.6.9,08210,1101±0,00 %
to 18.6.8,98270,1113−1,09 %
pe 19.6.8,98870,1113+0,07 %
ma 22.6.8,98100,1113−0,09 %
ti 23.6.8,93130,1120−0,55 %
ke 24.6.8,89100,1125−0,45 %
to 25.6.8,89280,1125+0,02 %
pe 26.6.8,94080,1118+0,54 %
ma 29.6.8,94490,1118+0,05 %
ti 30.6.8,93500,1119−0,11 %
Heinäkuu
ke 1.7.8,92870,1120−0,07 %
to 2.7.8,94140,1118+0,14 %
pe 3.7.8,97910,1114+0,42 %
ma 6.7.8,95280,1117−0,29 %
ti 7.7.8,96610,1115+0,15 %
ke 8.7.8,93950,1119−0,30 %
to 9.7.8,96050,1116+0,23 %
pe 10.7.8,96110,1116+0,01 %
ma 13.7.8,95480,1117−0,07 %
ti 14.7.8,93870,1119−0,18 %
ke 15.7.8,94120,1118+0,03 %
to 16.7.8,98980,1112+0,54 %
pe 17.7.8,96530,1115−0,27 %
ma 20.7.8,95870,1116−0,07 %
ti 21.7.8,95250,1117−0,07 %
ke 22.7.8,94430,1118−0,09 %
to 23.7.8,93280,1119−0,13 %
pe 24.7.8,92250,1121−0,12 %
ma 27.7.8,93130,1120+0,10 %
ti 28.7.8,91360,1122−0,20 %
ke 29.7.8,92460,1120+0,12 %
to 30.7.9,00180,1111+0,87 %
pe 31.7.9,00790,1110+0,07 %
Elokuu
ma 3.8.9,04640,1105+0,43 %
ti 4.8.9,03160,1107−0,16 %
ke 5.8.9,06190,1104+0,34 %
to 6.8.9,05420,1104−0,08 %
pe 7.8.9,04910,1105−0,06 %
ma 10.8.9,06530,1103+0,18 %
ti 11.8.9,05460,1104−0,12 %
ke 12.8.9,05940,1104+0,05 %
to 13.8.9,05060,1105−0,10 %
pe 14.8.9,07700,1102+0,29 %
ma 17.8.9,09510,1099+0,20 %
ti 18.8.9,07990,1101−0,17 %
ke 19.8.9,10020,1099+0,22 %
to 20.8.9,16240,1091+0,68 %
pe 21.8.9,17260,1090+0,11 %
ma 24.8.9,14080,1094−0,35 %
ti 25.8.9,14070,1094±0,00 %
ke 26.8.9,14630,1093+0,06 %
to 27.8.9,12820,1096−0,20 %
pe 28.8.9,12760,1096−0,01 %
ma 31.8.9,08880,1100−0,43 %
Syyskuu
ti 1.9.9,08770,1100−0,01 %
ke 2.9.9,08010,1101−0,08 %
to 3.9.9,10780,1098+0,31 %
pe 4.9.9,11200,1097+0,05 %
ma 7.9.9,11190,1097±0,00 %
ti 8.9.9,10680,1098−0,06 %
ke 9.9.9,13780,1094+0,34 %
to 10.9.9,10830,1098−0,32 %
pe 11.9.9,09040,1100−0,20 %
ma 14.9.9,05990,1104−0,34 %
ti 15.9.9,05180,1105−0,09 %
ke 16.9.9,05070,1105−0,01 %
to 17.9.9,00710,1110−0,48 %
pe 18.9.8,99030,1112−0,19 %
ma 21.9.9,01440,1109+0,27 %
ti 22.9.8,99090,1112−0,26 %
ke 23.9.8,95060,1117−0,45 %
to 24.9.8,91480,1122−0,40 %
pe 25.9.8,94450,1118+0,33 %
ma 28.9.8,92580,1120−0,21 %
ti 29.9.8,90910,1122−0,19 %
ke 30.9.8,90950,1122±0,00 %
Lokakuu
to 1.10.8,86580,1128−0,49 %
pe 2.10.8,80840,1135−0,65 %
ma 5.10.8,79250,1137−0,18 %
ti 6.10.8,84380,1131+0,58 %
ke 7.10.8,77220,1140−0,81 %
to 8.10.8,77830,1139+0,07 %
pe 9.10.8,79400,1137+0,18 %
ma 12.10.8,77430,1140−0,22 %
ti 13.10.8,78020,1139+0,07 %
ke 14.10.8,78590,1138+0,06 %
to 15.10.8,79530,1137+0,11 %
pe 16.10.8,83160,1132+0,41 %
ma 19.10.8,80970,1135−0,25 %
ti 20.10.8,80230,1136−0,08 %
ke 21.10.8,81550,1134+0,15 %
to 22.10.8,78450,1138−0,35 %
pe 23.10.8,77930,1139−0,06 %
ma 26.10.8,77680,1139−0,03 %
ti 27.10.8,74660,1143−0,34 %
ke 28.10.8,73390,1145−0,15 %
to 29.10.8,73300,1145−0,01 %
pe 30.10.8,76520,1141+0,37 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Hongkongin dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026