N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/HKD · Hongkongin dollari · vuosi 2023 Hongkongin dollarin kurssi 2023

Euro vahvistui Hongkongin dollaria vastaan 3,79 % vuonna 2023

Vuonna 2023 EKP julkaisi Hongkongin dollarin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 8,4650 Hongkongin dollaria. Kurssi oli korkeimmillaan 8,7918 18.7.2023 ja matalimmillaan 8,1992 3.10.2023. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2023 oli 8,6314.

Keskikurssi 2023
8,4650
Muutos vuoden aikana
▲ +3,79 %
Ylin
8,7918 18.7.2023
Alin
8,1992 3.10.2023

Kurssikehitys

EUR/HKD vuonna 2023

255 julkaisua 2.1.2023–29.12.2023.

Näin monta Hongkongin dollaria eurolla sai vuonna 2023

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2023

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/HKD: kuukausien keskikurssit 2023
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu8,42178,20068,54158,489822
Helmikuu8,40778,28188,61838,335120
Maaliskuu8,40268,27778,54558,536723
Huhtikuu8,60938,53288,67978,619918
Toukokuu8,51678,36968,69098,369622
Kesäkuu8,48998,37778,59878,515722
Heinäkuu8,64378,51088,79188,596621
Elokuu8,53708,47168,61278,525023
Syyskuu8,36408,23978,50688,295921
Lokakuu8,26488,19928,31698,307922
Marraskuu8,43808,24368,57118,538422
Joulukuu8,51528,39718,68768,631419
Koko vuosi8,46508,19928,79188,6314255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2023

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/HKD: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2023
Päivä1 EUR = HKD1 HKD = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.8,33890,1199+0,27 %
ti 3.1.8,23920,1214−1,20 %
ke 4.1.8,28640,1207+0,57 %
to 5.1.8,27880,1208−0,09 %
pe 6.1.8,20060,1219−0,94 %
ma 9.1.8,35080,1197+1,83 %
ti 10.1.8,37400,1194+0,28 %
ke 11.1.8,39740,1191+0,28 %
to 12.1.8,41210,1189+0,18 %
pe 13.1.8,44710,1184+0,42 %
ma 16.1.8,44490,1184−0,03 %
ti 17.1.8,48070,1179+0,42 %
ke 18.1.8,48140,1179+0,01 %
to 19.1.8,46960,1181−0,14 %
pe 20.1.8,47750,1180+0,09 %
ma 23.1.8,51050,1175+0,39 %
ti 24.1.8,50140,1176−0,11 %
ke 25.1.8,52020,1174+0,22 %
to 26.1.8,52950,1172+0,11 %
pe 27.1.8,50610,1176−0,27 %
ma 30.1.8,54150,1171+0,42 %
ti 31.1.8,48980,1178−0,61 %
Helmikuu
ke 1.2.8,54440,1170+0,64 %
to 2.2.8,61830,1160+0,86 %
pe 3.2.8,58020,1165−0,44 %
ma 6.2.8,45390,1183−1,47 %
ti 7.2.8,39740,1191−0,67 %
ke 8.2.8,42650,1187+0,35 %
to 9.2.8,45510,1183+0,34 %
pe 10.2.8,39160,1192−0,75 %
ma 13.2.8,38850,1192−0,04 %
ti 14.2.8,44570,1184+0,68 %
ke 15.2.8,39830,1191−0,56 %
to 16.2.8,39850,1191±0,00 %
pe 17.2.8,33490,1200−0,76 %
ma 20.2.8,36230,1196+0,33 %
ti 21.2.8,36450,1196+0,03 %
ke 22.2.8,35120,1197−0,16 %
to 23.2.8,32910,1201−0,26 %
pe 24.2.8,29590,1205−0,40 %
ma 27.2.8,28180,1207−0,17 %
ti 28.2.8,33510,1200+0,64 %
Maaliskuu
ke 1.3.8,38660,1192+0,62 %
to 2.3.8,32440,1201−0,74 %
pe 3.3.8,33250,1200+0,10 %
ma 6.3.8,35700,1197+0,29 %
ti 7.3.8,37190,1194+0,18 %
ke 8.3.8,27770,1208−1,13 %
to 9.3.8,28480,1207+0,09 %
pe 10.3.8,30950,1203+0,30 %
ma 13.3.8,39630,1191+1,04 %
ti 14.3.8,42480,1187+0,34 %
ke 15.3.8,27960,1208−1,72 %
to 16.3.8,31650,1202+0,45 %
pe 17.3.8,33870,1199+0,27 %
ma 20.3.8,40380,1190+0,78 %
ti 21.3.8,45470,1183+0,61 %
ke 22.3.8,46360,1182+0,11 %
to 23.3.8,53960,1171+0,90 %
pe 24.3.8,43440,1186−1,23 %
ma 27.3.8,45660,1183+0,26 %
ti 28.3.8,51000,1175+0,63 %
ke 29.3.8,51470,1174+0,06 %
to 30.3.8,54550,1170+0,36 %
pe 31.3.8,53670,1171−0,10 %
Huhtikuu
ma 3.4.8,53280,1172−0,05 %
ti 4.4.8,55690,1169+0,28 %
ke 5.4.8,58770,1164+0,36 %
to 6.4.8,56820,1167−0,23 %
ti 11.4.8,56030,1168−0,09 %
ke 12.4.8,57370,1166+0,16 %
to 13.4.8,64680,1156+0,85 %
pe 14.4.8,67970,1152+0,38 %
ma 17.4.8,62000,1160−0,69 %
ti 18.4.8,61290,1161−0,08 %
ke 19.4.8,58160,1165−0,36 %
to 20.4.8,59070,1164+0,11 %
pe 21.4.8,61570,1161+0,29 %
ma 24.4.8,63460,1158+0,22 %
ti 25.4.8,65200,1156+0,20 %
ke 26.4.8,66550,1154+0,16 %
to 27.4.8,66790,1154+0,03 %
pe 28.4.8,61990,1160−0,55 %
Toukokuu
ti 2.5.8,60750,1162−0,14 %
ke 3.5.8,66870,1154+0,71 %
to 4.5.8,69090,1151+0,26 %
pe 5.5.8,64340,1157−0,55 %
ma 8.5.8,66180,1154+0,21 %
ti 9.5.8,59340,1164−0,79 %
ke 10.5.8,57390,1166−0,23 %
to 11.5.8,56710,1167−0,08 %
pe 12.5.8,54250,1171−0,29 %
ma 15.5.8,52500,1173−0,20 %
ti 16.5.8,52930,1172+0,05 %
ke 17.5.8,47880,1179−0,59 %
to 18.5.8,46400,1181−0,17 %
pe 19.5.8,44940,1184−0,17 %
ma 22.5.8,46960,1181+0,24 %
ti 23.5.8,44800,1184−0,26 %
ke 24.5.8,44620,1184−0,02 %
to 25.5.8,40920,1189−0,44 %
pe 26.5.8,42300,1187+0,16 %
ma 29.5.8,39000,1192−0,39 %
ti 30.5.8,41580,1188+0,31 %
ke 31.5.8,36960,1195−0,55 %
Kesäkuu
to 1.6.8,37860,1194+0,11 %
pe 2.6.8,43460,1186+0,67 %
ma 5.6.8,37870,1194−0,66 %
ti 6.6.8,37770,1194−0,01 %
ke 7.6.8,40290,1190+0,30 %
to 8.6.8,41260,1189+0,12 %
pe 9.6.8,44930,1184+0,44 %
ma 12.6.8,43260,1186−0,20 %
ti 13.6.8,45500,1183+0,27 %
ke 14.6.8,46450,1181+0,11 %
to 15.6.8,46610,1181+0,02 %
pe 16.6.8,57990,1166+1,34 %
ma 19.6.8,53790,1171−0,49 %
ti 20.6.8,55600,1169+0,21 %
ke 21.6.8,55100,1169−0,06 %
to 22.6.8,59870,1163+0,56 %
pe 23.6.8,52160,1173−0,90 %
ma 26.6.8,54810,1170+0,31 %
ti 27.6.8,57820,1166+0,35 %
ke 28.6.8,56670,1167−0,13 %
to 29.6.8,57130,1167+0,05 %
pe 30.6.8,51570,1174−0,65 %
Heinäkuu
ma 3.7.8,54020,1171+0,29 %
ti 4.7.8,53140,1172−0,10 %
ke 5.7.8,51080,1175−0,24 %
to 6.7.8,52390,1173+0,15 %
pe 7.7.8,52320,1173−0,01 %
ma 10.7.8,57830,1166+0,65 %
ti 11.7.8,60230,1162+0,28 %
ke 12.7.8,62680,1159+0,28 %
to 13.7.8,74810,1143+1,41 %
pe 14.7.8,76940,1140+0,24 %
ma 17.7.8,77500,1140+0,06 %
ti 18.7.8,79180,1137+0,19 %
ke 19.7.8,76120,1141−0,35 %
to 20.7.8,74650,1143−0,17 %
pe 21.7.8,69460,1150−0,59 %
ma 24.7.8,66880,1154−0,30 %
ti 25.7.8,63360,1158−0,41 %
ke 26.7.8,63080,1159−0,03 %
to 27.7.8,67870,1152+0,55 %
pe 28.7.8,58650,1165−1,06 %
ma 31.7.8,59660,1163+0,12 %
Elokuu
ti 1.8.8,55080,1169−0,53 %
ke 2.8.8,56790,1167+0,20 %
to 3.8.8,53310,1172−0,41 %
pe 4.8.8,54850,1170+0,18 %
ma 7.8.8,57440,1166+0,30 %
ti 8.8.8,54910,1170−0,30 %
ke 9.8.8,57660,1166+0,32 %
to 10.8.8,61270,1161+0,42 %
pe 11.8.8,60070,1163−0,14 %
ma 14.8.8,54580,1170−0,64 %
ti 15.8.8,54820,1170+0,03 %
ke 16.8.8,54660,1170−0,02 %
to 17.8.8,53180,1172−0,17 %
pe 18.8.8,51050,1175−0,25 %
ma 21.8.8,54880,1170+0,45 %
ti 22.8.8,53280,1172−0,19 %
ke 23.8.8,47160,1180−0,72 %
to 24.8.8,50090,1176+0,35 %
pe 25.8.8,47700,1180−0,28 %
ma 28.8.8,47890,1179+0,02 %
ti 29.8.8,47700,1180−0,02 %
ke 30.8.8,54270,1171+0,78 %
to 31.8.8,52500,1173−0,21 %
Syyskuu
pe 1.9.8,50680,1176−0,21 %
ma 4.9.8,46200,1182−0,53 %
ti 5.9.8,41340,1189−0,57 %
ke 6.9.8,42610,1187+0,15 %
to 7.9.8,39610,1191−0,36 %
pe 8.9.8,39150,1192−0,05 %
ma 11.9.8,39950,1191+0,10 %
ti 12.9.8,38790,1192−0,14 %
ke 13.9.8,39840,1191+0,13 %
to 14.9.8,39980,1191+0,02 %
pe 15.9.8,34160,1199−0,69 %
ma 18.9.8,33860,1199−0,04 %
ti 19.9.8,37560,1194+0,44 %
ke 20.9.8,37190,1194−0,04 %
to 21.9.8,31810,1202−0,64 %
pe 22.9.8,32620,1201+0,10 %
ma 25.9.8,31260,1203−0,16 %
ti 26.9.8,29420,1206−0,22 %
ke 27.9.8,23970,1214−0,66 %
to 28.9.8,24910,1212+0,11 %
pe 29.9.8,29590,1205+0,57 %
Lokakuu
ma 2.10.8,24760,1212−0,58 %
ti 3.10.8,19920,1220−0,59 %
ke 4.10.8,21910,1217+0,24 %
to 5.10.8,24120,1213+0,27 %
pe 6.10.8,27280,1209+0,38 %
ma 9.10.8,24580,1213−0,33 %
ti 10.10.8,27440,1209+0,35 %
ke 11.10.8,29170,1206+0,21 %
to 12.10.8,30560,1204+0,17 %
pe 13.10.8,23530,1214−0,85 %
ma 16.10.8,23820,1214+0,04 %
ti 17.10.8,26810,1209+0,36 %
ke 18.10.8,26870,1209+0,01 %
to 19.10.8,26240,1210−0,08 %
pe 20.10.8,28510,1207+0,27 %
ma 23.10.8,29300,1206+0,10 %
ti 24.10.8,31690,1202+0,29 %
ke 25.10.8,27280,1209−0,53 %
to 26.10.8,24320,1213−0,36 %
pe 27.10.8,24260,1213−0,01 %
ma 30.10.8,29390,1206+0,62 %
ti 31.10.8,30790,1204+0,17 %
Marraskuu
ke 1.11.8,24360,1213−0,77 %
to 2.11.8,34240,1199+1,20 %
pe 3.11.8,37450,1194+0,38 %
ma 6.11.8,40200,1190+0,33 %
ti 7.11.8,35580,1197−0,55 %
ke 8.11.8,34080,1199−0,18 %
to 9.11.8,35050,1198+0,12 %
pe 10.11.8,34330,1199−0,09 %
ma 13.11.8,33090,1200−0,15 %
ti 14.11.8,37540,1194+0,53 %
ke 15.11.8,48520,1179+1,31 %
to 16.11.8,46400,1181−0,25 %
pe 17.11.8,47850,1179+0,17 %
ma 20.11.8,51650,1174+0,45 %
ti 21.11.8,54090,1171+0,29 %
ke 22.11.8,50610,1176−0,41 %
to 23.11.8,50000,1176−0,07 %
pe 24.11.8,50860,1175+0,10 %
ma 27.11.8,53100,1172+0,26 %
ti 28.11.8,53680,1171+0,07 %
ke 29.11.8,57110,1167+0,40 %
to 30.11.8,53840,1171−0,38 %
Joulukuu
pe 1.12.8,49700,1177−0,48 %
ma 4.12.8,49290,1177−0,05 %
ti 5.12.8,45620,1183−0,43 %
ke 6.12.8,41730,1188−0,46 %
to 7.12.8,41740,1188±0,00 %
pe 8.12.8,41900,1188+0,02 %
ma 11.12.8,39710,1191−0,26 %
ti 12.12.8,43770,1185+0,48 %
ke 13.12.8,42880,1186−0,11 %
to 14.12.8,52510,1173+1,14 %
pe 15.12.8,54380,1170+0,22 %
ma 18.12.8,51350,1175−0,35 %
ti 19.12.8,54980,1170+0,43 %
ke 20.12.8,54390,1170−0,07 %
to 21.12.8,57810,1166+0,40 %
pe 22.12.8,61050,1161+0,38 %
ke 27.12.8,64090,1157+0,35 %
to 28.12.8,68760,1151+0,54 %
pe 29.12.8,63140,1159−0,65 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Hongkongin dollarin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026