N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PLN · Puolan zloty · vuosi 2016 Zlotyn kurssi 2016

Euro vahvistui zlotya vastaan 3,43 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi zlotyn viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,3632 zlotya. Kurssi oli korkeimmillaan 4,5005 5.12.2016 ja matalimmillaan 4,2340 4.4.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 4,4103.

Keskikurssi 2016
4,3632
Muutos vuoden aikana
▲ +3,43 %
Ylin
4,5005 5.12.2016
Alin
4,2340 4.4.2016

Kurssikehitys

EUR/PLN vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Puolan zlotya eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PLN: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,40744,29554,49434,439820
Helmikuu4,39704,35434,45304,354321
Maaliskuu4,29324,24984,34684,257621
Huhtikuu4,31064,23404,39654,396521
Toukokuu4,40394,36214,43674,386522
Kesäkuu4,39964,32284,46194,436222
Heinäkuu4,39644,35544,45624,363021
Elokuu4,30054,26044,35334,353323
Syyskuu4,32074,28524,39144,319222
Lokakuu4,30764,27124,33074,327821
Marraskuu4,39114,30854,44834,448322
Joulukuu4,43574,40284,50054,410321
Koko vuosi4,36324,23404,50054,4103257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/PLN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = PLN1 PLN = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.4,29550,2328+0,74 %
ti 5.1.4,30840,2321+0,30 %
ke 6.1.4,33740,2306+0,67 %
to 7.1.4,35120,2298+0,32 %
pe 8.1.4,35230,2298+0,03 %
ma 11.1.4,36460,2291+0,28 %
ti 12.1.4,35680,2295−0,18 %
ke 13.1.4,34580,2301−0,25 %
to 14.1.4,37300,2287+0,63 %
pe 15.1.4,41290,2266+0,91 %
ma 18.1.4,46060,2242+1,08 %
ti 19.1.4,43840,2253−0,50 %
ke 20.1.4,47020,2237+0,72 %
to 21.1.4,49430,2225+0,54 %
pe 22.1.4,45870,2243−0,79 %
ma 25.1.4,46900,2238+0,23 %
ti 26.1.4,49420,2225+0,56 %
ke 27.1.4,47100,2237−0,52 %
to 28.1.4,45340,2245−0,39 %
pe 29.1.4,43980,2252−0,31 %
Helmikuu
ma 1.2.4,39520,2275−1,00 %
ti 2.2.4,40550,2270+0,23 %
ke 3.2.4,39820,2274−0,17 %
to 4.2.4,41520,2265+0,39 %
pe 5.2.4,41340,2266−0,04 %
ma 8.2.4,43520,2255+0,49 %
ti 9.2.4,45300,2246+0,40 %
ke 10.2.4,42890,2258−0,54 %
to 11.2.4,44850,2248+0,44 %
pe 12.2.4,41090,2267−0,85 %
ma 15.2.4,39450,2276−0,37 %
ti 16.2.4,40620,2270+0,27 %
ke 17.2.4,39790,2274−0,19 %
to 18.2.4,38170,2282−0,37 %
pe 19.2.4,37770,2284−0,09 %
ma 22.2.4,36460,2291−0,30 %
ti 23.2.4,36680,2290+0,05 %
ke 24.2.4,36800,2289+0,03 %
to 25.2.4,35810,2295−0,23 %
pe 26.2.4,36310,2292+0,11 %
ma 29.2.4,35430,2297−0,20 %
Maaliskuu
ti 1.3.4,34680,2301−0,17 %
ke 2.3.4,32970,2310−0,39 %
to 3.3.4,33390,2307+0,10 %
pe 4.3.4,33130,2309−0,06 %
ma 7.3.4,32790,2311−0,08 %
ti 8.3.4,32750,2311−0,01 %
ke 9.3.4,31490,2318−0,29 %
to 10.3.4,29210,2330−0,53 %
pe 11.3.4,30990,2320+0,41 %
ma 14.3.4,28370,2334−0,61 %
ti 15.3.4,28890,2332+0,12 %
ke 16.3.4,30230,2324+0,31 %
to 17.3.4,28950,2331−0,30 %
pe 18.3.4,26250,2346−0,63 %
ma 21.3.4,25810,2348−0,10 %
ti 22.3.4,26120,2347+0,07 %
ke 23.3.4,25630,2349−0,11 %
to 24.3.4,27880,2337+0,53 %
ti 29.3.4,24980,2353−0,68 %
ke 30.3.4,25380,2351+0,09 %
to 31.3.4,25760,2349+0,09 %
Huhtikuu
pe 1.4.4,24400,2356−0,32 %
ma 4.4.4,23400,2362−0,24 %
ti 5.4.4,24480,2356+0,26 %
ke 6.4.4,26360,2345+0,44 %
to 7.4.4,28330,2335+0,46 %
pe 8.4.4,29530,2328+0,28 %
ma 11.4.4,27930,2337−0,37 %
ti 12.4.4,29230,2330+0,30 %
ke 13.4.4,28690,2333−0,13 %
to 14.4.4,29920,2326+0,29 %
pe 15.4.4,29670,2327−0,06 %
ma 18.4.4,30590,2322+0,21 %
ti 19.4.4,30270,2324−0,07 %
ke 20.4.4,28750,2332−0,35 %
to 21.4.4,30850,2321+0,49 %
pe 22.4.4,35060,2299+0,98 %
ma 25.4.4,39110,2277+0,93 %
ti 26.4.4,37990,2283−0,26 %
ke 27.4.4,39180,2277+0,27 %
to 28.4.4,38800,2279−0,09 %
pe 29.4.4,39650,2275+0,19 %
Toukokuu
ma 2.5.4,38330,2281−0,30 %
ti 3.5.4,38440,2281+0,03 %
ke 4.5.4,39360,2276+0,21 %
to 5.5.4,42340,2261+0,68 %
pe 6.5.4,41980,2263−0,08 %
ma 9.5.4,41420,2265−0,13 %
ti 10.5.4,42010,2262+0,13 %
ke 11.5.4,42440,2260+0,10 %
to 12.5.4,41930,2263−0,12 %
pe 13.5.4,39290,2276−0,60 %
ma 16.5.4,37180,2287−0,48 %
ti 17.5.4,36210,2292−0,22 %
ke 18.5.4,38850,2279+0,61 %
to 19.5.4,39280,2276+0,10 %
pe 20.5.4,42030,2262+0,63 %
ma 23.5.4,43670,2254+0,37 %
ti 24.5.4,43580,2254−0,02 %
ke 25.5.4,42050,2262−0,34 %
to 26.5.4,41080,2267−0,22 %
pe 27.5.4,39120,2277−0,44 %
ma 30.5.4,39400,2276+0,06 %
ti 31.5.4,38650,2280−0,17 %
Kesäkuu
ke 1.6.4,39780,2274+0,26 %
to 2.6.4,39030,2278−0,17 %
pe 3.6.4,38610,2280−0,10 %
ma 6.6.4,37760,2284−0,19 %
ti 7.6.4,34860,2300−0,66 %
ke 8.6.4,32280,2313−0,59 %
to 9.6.4,33210,2308+0,22 %
pe 10.6.4,35910,2294+0,62 %
ma 13.6.4,38840,2279+0,67 %
ti 14.6.4,43320,2256+1,02 %
ke 15.6.4,41190,2267−0,48 %
to 16.6.4,44900,2248+0,84 %
pe 17.6.4,44630,2249−0,06 %
ma 20.6.4,39250,2277−1,21 %
ti 21.6.4,39910,2273+0,15 %
ke 22.6.4,37850,2284−0,47 %
to 23.6.4,35710,2295−0,49 %
pe 24.6.4,45500,2245+2,25 %
ma 27.6.4,46190,2241+0,15 %
ti 28.6.4,44130,2252−0,46 %
ke 29.6.4,42610,2259−0,34 %
to 30.6.4,43620,2254+0,23 %
Heinäkuu
pe 1.7.4,39660,2274−0,89 %
ma 4.7.4,43040,2257+0,77 %
ti 5.7.4,44570,2249+0,35 %
ke 6.7.4,45620,2244+0,24 %
to 7.7.4,42750,2259−0,64 %
pe 8.7.4,42780,2258+0,01 %
ma 11.7.4,42100,2262−0,15 %
ti 12.7.4,41710,2264−0,09 %
ke 13.7.4,40550,2270−0,26 %
to 14.7.4,41150,2267+0,14 %
pe 15.7.4,40990,2268−0,04 %
ma 18.7.4,38050,2283−0,67 %
ti 19.7.4,37290,2287−0,17 %
ke 20.7.4,37580,2285+0,07 %
to 21.7.4,36920,2289−0,15 %
pe 22.7.4,35540,2296−0,32 %
ma 25.7.4,35780,2295+0,06 %
ti 26.7.4,36290,2292+0,12 %
ke 27.7.4,37330,2287+0,24 %
to 28.7.4,36360,2292−0,22 %
pe 29.7.4,36300,2292−0,01 %
Elokuu
ma 1.8.4,35100,2298−0,28 %
ti 2.8.4,32410,2313−0,62 %
ke 3.8.4,31300,2319−0,26 %
to 4.8.4,29400,2329−0,44 %
pe 5.8.4,28410,2334−0,23 %
ma 8.8.4,27860,2337−0,13 %
ti 9.8.4,26690,2344−0,27 %
ke 10.8.4,26840,2343+0,04 %
to 11.8.4,26040,2347−0,19 %
pe 12.8.4,26580,2344+0,13 %
ma 15.8.4,26950,2342+0,09 %
ti 16.8.4,26960,2342±0,00 %
ke 17.8.4,29070,2331+0,49 %
to 18.8.4,29250,2330+0,04 %
pe 19.8.4,29920,2326+0,16 %
ma 22.8.4,30190,2325+0,06 %
ti 23.8.4,31260,2319+0,25 %
ke 24.8.4,30390,2323−0,20 %
to 25.8.4,31230,2319+0,20 %
pe 26.8.4,32440,2312+0,28 %
ma 29.8.4,33140,2309+0,16 %
ti 30.8.4,34360,2302+0,28 %
ke 31.8.4,35330,2297+0,22 %
Syyskuu
to 1.9.4,36450,2291+0,26 %
pe 2.9.4,39140,2277+0,62 %
ma 5.9.4,35410,2297−0,85 %
ti 6.9.4,33880,2305−0,35 %
ke 7.9.4,31860,2316−0,47 %
to 8.9.4,31030,2320−0,19 %
pe 9.9.4,33450,2307+0,56 %
ma 12.9.4,34940,2299+0,34 %
ti 13.9.4,34780,2300−0,04 %
ke 14.9.4,34200,2303−0,13 %
to 15.9.4,32540,2312−0,38 %
pe 16.9.4,31670,2317−0,20 %
ma 19.9.4,29250,2330−0,56 %
ti 20.9.4,29750,2327+0,12 %
ke 21.9.4,29150,2330−0,14 %
to 22.9.4,28520,2334−0,15 %
pe 23.9.4,28690,2333+0,04 %
ma 26.9.4,30450,2323+0,41 %
ti 27.9.4,28870,2332−0,37 %
ke 28.9.4,28930,2331+0,01 %
to 29.9.4,30650,2322+0,40 %
pe 30.9.4,31920,2315+0,29 %
Lokakuu
ma 3.10.4,29330,2329−0,60 %
ti 4.10.4,29360,2329+0,01 %
ke 5.10.4,29410,2329+0,01 %
to 6.10.4,29280,2329−0,03 %
pe 7.10.4,28130,2336−0,27 %
ma 10.10.4,28210,2335+0,02 %
ti 11.10.4,27120,2341−0,25 %
ke 12.10.4,29740,2327+0,61 %
to 13.10.4,30200,2325+0,11 %
pe 14.10.4,30200,2325±0,00 %
ma 17.10.4,32810,2310+0,61 %
ti 18.10.4,31840,2316−0,22 %
ke 19.10.4,31800,2316−0,01 %
to 20.10.4,32820,2310+0,24 %
pe 21.10.4,32510,2312−0,07 %
ma 24.10.4,31660,2317−0,20 %
ti 25.10.4,30420,2323−0,29 %
ke 26.10.4,32450,2312+0,47 %
to 27.10.4,32920,2310+0,11 %
pe 28.10.4,33070,2309+0,03 %
ma 31.10.4,32780,2311−0,07 %
Marraskuu
ti 1.11.4,30850,2321−0,45 %
ke 2.11.4,32550,2312+0,39 %
to 3.11.4,31860,2316−0,16 %
pe 4.11.4,31880,2315±0,00 %
ma 7.11.4,33010,2309+0,26 %
ti 8.11.4,32830,2310−0,04 %
ke 9.11.4,33880,2305+0,24 %
to 10.11.4,35880,2294+0,46 %
pe 11.11.4,40810,2269+1,13 %
ma 14.11.4,40600,2270−0,05 %
ti 15.11.4,42450,2260+0,42 %
ke 16.11.4,44330,2251+0,42 %
to 17.11.4,44480,2250+0,03 %
pe 18.11.4,44290,2251−0,04 %
ma 21.11.4,43070,2257−0,27 %
ti 22.11.4,42050,2262−0,23 %
ke 23.11.4,41540,2265−0,12 %
to 24.11.4,42390,2260+0,19 %
pe 25.11.4,41900,2263−0,11 %
ma 28.11.4,41940,2263+0,01 %
ti 29.11.4,42990,2257+0,24 %
ke 30.11.4,44830,2248+0,42 %
Joulukuu
to 1.12.4,46760,2238+0,43 %
pe 2.12.4,48920,2228+0,48 %
ma 5.12.4,50050,2222+0,25 %
ti 6.12.4,47800,2233−0,50 %
ke 7.12.4,42800,2258−1,12 %
to 8.12.4,45400,2245+0,59 %
pe 9.12.4,44540,2250−0,19 %
ma 12.12.4,45300,2246+0,17 %
ti 13.12.4,44420,2250−0,20 %
ke 14.12.4,44020,2252−0,09 %
to 15.12.4,44500,2250+0,11 %
pe 16.12.4,42000,2262−0,56 %
ma 19.12.4,41100,2267−0,20 %
ti 20.12.4,40950,2268−0,03 %
ke 21.12.4,40820,2268−0,03 %
to 22.12.4,40960,2268+0,03 %
pe 23.12.4,40980,2268±0,00 %
ti 27.12.4,40900,2268−0,02 %
ke 28.12.4,40280,2271−0,14 %
to 29.12.4,41410,2265+0,26 %
pe 30.12.4,41030,2267−0,09 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Zlotyn kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026