N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PLN · Puolan zloty · vuosi 2024 Zlotyn kurssi 2024

Euro heikkeni zlotya vastaan 1,49 % vuonna 2024

Vuonna 2024 EKP julkaisi zlotyn viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,3058 zlotya. Kurssi oli korkeimmillaan 4,3993 17.1.2024 ja matalimmillaan 4,2483 28.5.2024. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2024 oli 4,2750.

Keskikurssi 2024
4,3058
Muutos vuoden aikana
▼ −1,49 %
Ylin
4,3993 17.1.2024
Alin
4,2483 28.5.2024

Kurssikehitys

EUR/PLN vuonna 2024

256 julkaisua 2.1.2024–31.12.2024.

Näin monta Puolan zlotya eurolla sai vuonna 2024

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2024

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PLN: kuukausien keskikurssit 2024
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,36484,33304,39934,333022
Helmikuu4,32564,29654,34634,320821
Maaliskuu4,30694,28054,32484,312320
Huhtikuu4,30264,25634,35084,317821
Toukokuu4,27964,24834,32904,264522
Kesäkuu4,32094,28154,37334,309020
Heinäkuu4,28174,24954,32504,290823
Elokuu4,29174,26434,32534,276322
Syyskuu4,27614,26434,29784,278821
Lokakuu4,31704,28534,35084,350823
Marraskuu4,33174,29604,35804,296021
Joulukuu4,27044,25004,29734,275020
Koko vuosi4,30584,24834,39934,2750256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2024

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/PLN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2024
Päivä1 EUR = PLN1 PLN = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.4,37080,2288+0,72 %
ke 3.1.4,36380,2292−0,16 %
to 4.1.4,34600,2301−0,41 %
pe 5.1.4,35680,2295+0,25 %
ma 8.1.4,34650,2301−0,24 %
ti 9.1.4,34480,2302−0,04 %
ke 10.1.4,34100,2304−0,09 %
to 11.1.4,34900,2299+0,18 %
pe 12.1.4,36280,2292+0,32 %
ma 15.1.4,36250,2292−0,01 %
ti 16.1.4,38700,2279+0,56 %
ke 17.1.4,39930,2273+0,28 %
to 18.1.4,39900,2273−0,01 %
pe 19.1.4,36180,2293−0,85 %
ma 22.1.4,36400,2291+0,05 %
ti 23.1.4,38300,2282+0,44 %
ke 24.1.4,37250,2287−0,24 %
to 25.1.4,37650,2285+0,09 %
pe 26.1.4,37750,2284+0,02 %
ma 29.1.4,36600,2290−0,26 %
ti 30.1.4,36180,2293−0,10 %
ke 31.1.4,33300,2308−0,66 %
Helmikuu
to 1.2.4,33730,2306+0,10 %
pe 2.2.4,31750,2316−0,46 %
ma 5.2.4,33430,2307+0,39 %
ti 6.2.4,34630,2301+0,28 %
ke 7.2.4,34530,2301−0,02 %
to 8.2.4,33750,2305−0,18 %
pe 9.2.4,32060,2314−0,39 %
ma 12.2.4,31980,2315−0,02 %
ti 13.2.4,31980,2315±0,00 %
ke 14.2.4,34150,2303+0,50 %
to 15.2.4,34400,2302+0,06 %
pe 16.2.4,34000,2304−0,09 %
ma 19.2.4,32650,2311−0,31 %
ti 20.2.4,32480,2312−0,04 %
ke 21.2.4,31650,2317−0,19 %
to 22.2.4,31580,2317−0,02 %
pe 23.2.4,31180,2319−0,09 %
ma 26.2.4,30530,2323−0,15 %
ti 27.2.4,31530,2317+0,23 %
ke 28.2.4,29650,2327−0,44 %
to 29.2.4,32080,2314+0,57 %
Maaliskuu
pe 1.3.4,31800,2316−0,06 %
ma 4.3.4,32200,2314+0,09 %
ti 5.3.4,32480,2312+0,06 %
ke 6.3.4,30180,2325−0,53 %
to 7.3.4,30200,2325±0,00 %
pe 8.3.4,30650,2322+0,10 %
ma 11.3.4,28050,2336−0,60 %
ti 12.3.4,28650,2333+0,14 %
ke 13.3.4,28600,2333−0,01 %
to 14.3.4,29350,2329+0,17 %
pe 15.3.4,29530,2328+0,04 %
ma 18.3.4,31130,2319+0,37 %
ti 19.3.4,32100,2314+0,22 %
ke 20.3.4,32480,2312+0,09 %
to 21.3.4,30280,2324−0,51 %
pe 22.3.4,31700,2316+0,33 %
ma 25.3.4,30780,2321−0,21 %
ti 26.3.4,30930,2321+0,03 %
ke 27.3.4,31480,2318+0,13 %
to 28.3.4,31230,2319−0,06 %
Huhtikuu
ti 2.4.4,29380,2329−0,43 %
ke 3.4.4,29680,2327+0,07 %
to 4.4.4,29550,2328−0,03 %
pe 5.4.4,28350,2335−0,28 %
ma 8.4.4,27730,2338−0,14 %
ti 9.4.4,25650,2349−0,49 %
ke 10.4.4,25630,2349±0,00 %
to 11.4.4,25700,2349+0,02 %
pe 12.4.4,26030,2347+0,08 %
ma 15.4.4,29380,2329+0,79 %
ti 16.4.4,34350,2302+1,16 %
ke 17.4.4,35080,2298+0,17 %
to 18.4.4,32550,2312−0,58 %
pe 19.4.4,33000,2309+0,10 %
ma 22.4.4,31880,2315−0,26 %
ti 23.4.4,31580,2317−0,07 %
ke 24.4.4,31930,2315+0,08 %
to 25.4.4,31650,2317−0,06 %
pe 26.4.4,32050,2315+0,09 %
ma 29.4.4,32550,2312+0,12 %
ti 30.4.4,31780,2316−0,18 %
Toukokuu
to 2.5.4,32780,2311+0,23 %
pe 3.5.4,32900,2310+0,03 %
ma 6.5.4,31850,2316−0,24 %
ti 7.5.4,31380,2318−0,11 %
ke 8.5.4,30750,2322−0,15 %
to 9.5.4,29200,2330−0,36 %
pe 10.5.4,29680,2327+0,11 %
ma 13.5.4,28600,2333−0,25 %
ti 14.5.4,26950,2342−0,38 %
ke 15.5.4,26900,2342−0,01 %
to 16.5.4,26480,2345−0,10 %
pe 17.5.4,26500,2345±0,00 %
ma 20.5.4,25330,2351−0,27 %
ti 21.5.4,25530,2350+0,05 %
ke 22.5.4,26860,2343+0,31 %
to 23.5.4,26300,2346−0,13 %
pe 24.5.4,25530,2350−0,18 %
ma 27.5.4,25530,2350±0,00 %
ti 28.5.4,24830,2354−0,16 %
ke 29.5.4,26400,2345+0,37 %
to 30.5.4,28480,2334+0,49 %
pe 31.5.4,26450,2345−0,47 %
Kesäkuu
ma 3.6.4,28150,2336+0,40 %
ti 4.6.4,30050,2325+0,44 %
ke 5.6.4,30450,2323+0,09 %
to 6.6.4,30150,2325−0,07 %
pe 7.6.4,28800,2332−0,31 %
ma 10.6.4,32400,2313+0,84 %
ti 11.6.4,34130,2303+0,40 %
ke 12.6.4,33850,2305−0,06 %
to 13.6.4,34730,2300+0,20 %
pe 14.6.4,37330,2287+0,60 %
ma 17.6.4,36000,2294−0,30 %
ti 18.6.4,35030,2299−0,22 %
ke 19.6.4,33000,2309−0,47 %
to 20.6.4,32100,2314−0,21 %
pe 21.6.4,32200,2314+0,02 %
ma 24.6.4,30030,2325−0,50 %
ti 25.6.4,29950,2326−0,02 %
ke 26.6.4,30750,2322+0,19 %
to 27.6.4,31880,2315+0,26 %
pe 28.6.4,30900,2321−0,23 %
Heinäkuu
ma 1.7.4,30080,2325−0,19 %
ti 2.7.4,32500,2312+0,56 %
ke 3.7.4,30180,2325−0,54 %
to 4.7.4,29180,2330−0,23 %
pe 5.7.4,27980,2337−0,28 %
ma 8.7.4,27780,2338−0,05 %
ti 9.7.4,26430,2345−0,32 %
ke 10.7.4,25550,2350−0,21 %
to 11.7.4,25450,2350−0,02 %
pe 12.7.4,25480,2350+0,01 %
ma 15.7.4,24950,2353−0,12 %
ti 16.7.4,26830,2343+0,44 %
ke 17.7.4,29480,2328+0,62 %
to 18.7.4,29180,2330−0,07 %
pe 19.7.4,28530,2334−0,15 %
ma 22.7.4,27880,2337−0,15 %
ti 23.7.4,27700,2338−0,04 %
ke 24.7.4,28900,2332+0,28 %
to 25.7.4,29680,2327+0,18 %
pe 26.7.4,27400,2340−0,53 %
ma 29.7.4,29380,2329+0,46 %
ti 30.7.4,28380,2334−0,23 %
ke 31.7.4,29080,2331+0,16 %
Elokuu
to 1.8.4,29580,2328+0,12 %
pe 2.8.4,28900,2332−0,16 %
ma 5.8.4,31280,2319+0,55 %
ti 6.8.4,31050,2320−0,05 %
ke 7.8.4,31730,2316+0,16 %
to 8.8.4,31900,2315+0,04 %
pe 9.8.4,32530,2312+0,15 %
ma 12.8.4,30580,2322−0,45 %
ti 13.8.4,28900,2332−0,39 %
ke 14.8.4,29750,2327+0,20 %
to 15.8.4,28150,2336−0,37 %
pe 16.8.4,27030,2342−0,26 %
ma 19.8.4,26880,2343−0,04 %
ti 20.8.4,26430,2345−0,11 %
ke 21.8.4,28580,2333+0,50 %
to 22.8.4,28150,2336−0,10 %
pe 23.8.4,27750,2338−0,09 %
ma 26.8.4,28150,2336+0,09 %
ti 27.8.4,27830,2337−0,07 %
ke 28.8.4,30030,2325+0,51 %
to 29.8.4,28980,2331−0,24 %
pe 30.8.4,27630,2338−0,31 %
Syyskuu
ma 2.9.4,27500,2339−0,03 %
ti 3.9.4,27830,2337+0,08 %
ke 4.9.4,27880,2337+0,01 %
to 5.9.4,26830,2343−0,25 %
pe 6.9.4,28000,2336+0,27 %
ma 9.9.4,27800,2338−0,05 %
ti 10.9.4,28330,2335+0,12 %
ke 11.9.4,28730,2332+0,09 %
to 12.9.4,29780,2327+0,24 %
pe 13.9.4,28980,2331−0,19 %
ma 16.9.4,27080,2341−0,44 %
ti 17.9.4,26830,2343−0,06 %
ke 18.9.4,27000,2342+0,04 %
to 19.9.4,26580,2344−0,10 %
pe 20.9.4,27630,2338+0,25 %
ma 23.9.4,27500,2339−0,03 %
ti 24.9.4,26650,2344−0,20 %
ke 25.9.4,26430,2345−0,05 %
to 26.9.4,27100,2341+0,16 %
pe 27.9.4,27380,2340+0,07 %
ma 30.9.4,27880,2337+0,12 %
Lokakuu
ti 1.10.4,28530,2334+0,15 %
ke 2.10.4,29500,2328+0,23 %
to 3.10.4,30580,2322+0,25 %
pe 4.10.4,31450,2318+0,20 %
ma 7.10.4,32150,2314+0,16 %
ti 8.10.4,30830,2321−0,31 %
ke 9.10.4,29780,2327−0,24 %
to 10.10.4,30480,2323+0,16 %
pe 11.10.4,28980,2331−0,35 %
ma 14.10.4,28930,2331−0,01 %
ti 15.10.4,29380,2329+0,10 %
ke 16.10.4,30000,2326+0,14 %
to 17.10.4,31130,2319+0,26 %
pe 18.10.4,30850,2321−0,06 %
ma 21.10.4,31750,2316+0,21 %
ti 22.10.4,31700,2316−0,01 %
ke 23.10.4,34330,2302+0,61 %
to 24.10.4,34350,2302±0,00 %
pe 25.10.4,34780,2300+0,10 %
ma 28.10.4,35000,2299+0,05 %
ti 29.10.4,34800,2300−0,05 %
ke 30.10.4,34630,2301−0,04 %
to 31.10.4,35080,2298+0,10 %
Marraskuu
pe 1.11.4,35430,2297+0,08 %
ma 4.11.4,34230,2303−0,28 %
ti 5.11.4,35800,2295+0,36 %
ke 6.11.4,34930,2299−0,20 %
to 7.11.4,32530,2312−0,55 %
pe 8.11.4,32550,2312±0,00 %
ma 11.11.4,34400,2302+0,43 %
ti 12.11.4,35030,2299+0,15 %
ke 13.11.4,34250,2303−0,18 %
to 14.11.4,33830,2305−0,10 %
pe 15.11.4,32000,2315−0,42 %
ma 18.11.4,32780,2311+0,18 %
ti 19.11.4,33030,2309+0,06 %
ke 20.11.4,33080,2309+0,01 %
to 21.11.4,34180,2303+0,25 %
pe 22.11.4,33730,2306−0,10 %
ma 25.11.4,31850,2316−0,43 %
ti 26.11.4,31050,2320−0,19 %
ke 27.11.4,31200,2319+0,03 %
to 28.11.4,31000,2320−0,05 %
pe 29.11.4,29600,2328−0,32 %
Joulukuu
ma 2.12.4,29050,2331−0,13 %
ti 3.12.4,29730,2327+0,16 %
ke 4.12.4,28680,2333−0,24 %
to 5.12.4,27450,2339−0,29 %
pe 6.12.4,26700,2344−0,18 %
ma 9.12.4,25930,2348−0,18 %
ti 10.12.4,26780,2343+0,20 %
ke 11.12.4,26430,2345−0,08 %
to 12.12.4,27580,2339+0,27 %
pe 13.12.4,26430,2345−0,27 %
ma 16.12.4,26400,2345−0,01 %
ti 17.12.4,26350,2345−0,01 %
ke 18.12.4,25780,2349−0,13 %
to 19.12.4,25000,2353−0,18 %
pe 20.12.4,26230,2346+0,29 %
ma 23.12.4,27530,2339+0,30 %
ti 24.12.4,27150,2341−0,09 %
pe 27.12.4,27530,2339+0,09 %
ma 30.12.4,26550,2344−0,23 %
ti 31.12.4,27500,2339+0,22 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Zlotyn kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026