N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PLN · Puolan zloty · vuosi 2014 Zlotyn kurssi 2014

Euro vahvistui zlotya vastaan 2,86 % vuonna 2014

Vuonna 2014 EKP julkaisi zlotyn viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,1843 zlotya. Kurssi oli korkeimmillaan 4,3103 30.12.2014 ja matalimmillaan 4,0997 9.6.2014. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2014 oli 4,2732.

Keskikurssi 2014
4,1843
Muutos vuoden aikana
▲ +2,86 %
Ylin
4,3103 30.12.2014
Alin
4,0997 9.6.2014

Kurssikehitys

EUR/PLN vuonna 2014

255 julkaisua 2.1.2014–31.12.2014.

Näin monta Puolan zlotya eurolla sai vuonna 2014

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2014

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PLN: kuukausien keskikurssit 2014
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,17994,15074,24884,248822
Helmikuu4,17414,14714,22424,167620
Maaliskuu4,19874,17194,24234,171921
Huhtikuu4,18534,16504,20694,202420
Toukokuu4,18004,14114,20874,141121
Kesäkuu4,13524,09974,16064,156821
Heinäkuu4,14444,12844,16914,169123
Elokuu4,19194,17164,21714,217121
Syyskuu4,18994,16954,21414,177622
Lokakuu4,20664,17584,23184,217723
Marraskuu4,21214,17984,23364,183920
Joulukuu4,21554,15984,31034,273221
Koko vuosi4,18434,09974,31034,2732255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2014

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/PLN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2014
Päivä1 EUR = PLN1 PLN = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.4,16930,2398+0,36 %
pe 3.1.4,16580,2400−0,08 %
ma 6.1.4,17640,2394+0,25 %
ti 7.1.4,17760,2394+0,03 %
ke 8.1.4,17670,2394−0,02 %
to 9.1.4,17550,2395−0,03 %
pe 10.1.4,17490,2395−0,01 %
ma 13.1.4,15420,2407−0,50 %
ti 14.1.4,15070,2409−0,08 %
ke 15.1.4,15750,2405+0,16 %
to 16.1.4,16920,2399+0,28 %
pe 17.1.4,16450,2401−0,11 %
ma 20.1.4,15780,2405−0,16 %
ti 21.1.4,16510,2401+0,18 %
ke 22.1.4,16500,2401±0,00 %
to 23.1.4,16790,2399+0,07 %
pe 24.1.4,20800,2376+0,96 %
ma 27.1.4,19740,2382−0,25 %
ti 28.1.4,19130,2386−0,15 %
ke 29.1.4,21300,2374+0,52 %
to 30.1.4,23120,2363+0,43 %
pe 31.1.4,24880,2354+0,42 %
Helmikuu
ma 3.2.4,22420,2367−0,58 %
ti 4.2.4,20450,2378−0,47 %
ke 5.2.4,19440,2384−0,24 %
to 6.2.4,18800,2388−0,15 %
pe 7.2.4,18750,2388−0,01 %
ma 10.2.4,18030,2392−0,17 %
ti 11.2.4,18250,2391+0,05 %
ke 12.2.4,16580,2400−0,40 %
to 13.2.4,16750,2400+0,04 %
pe 14.2.4,14950,2410−0,43 %
ma 17.2.4,14710,2411−0,06 %
ti 18.2.4,15380,2407+0,16 %
ke 19.2.4,17340,2396+0,47 %
to 20.2.4,18010,2392+0,16 %
pe 21.2.4,16610,2400−0,33 %
ma 24.2.4,15780,2405−0,20 %
ti 25.2.4,15250,2408−0,13 %
ke 26.2.4,16110,2403+0,21 %
to 27.2.4,17790,2394+0,40 %
pe 28.2.4,16760,2399−0,25 %
Maaliskuu
ma 3.3.4,19280,2385+0,60 %
ti 4.3.4,18650,2389−0,15 %
ke 5.3.4,17950,2393−0,17 %
to 6.3.4,18450,2390+0,12 %
pe 7.3.4,19200,2385+0,18 %
ma 10.3.4,20120,2380+0,22 %
ti 11.3.4,21700,2371+0,38 %
ke 12.3.4,22720,2366+0,24 %
to 13.3.4,22310,2368−0,10 %
pe 14.3.4,24230,2357+0,45 %
ma 17.3.4,22200,2369−0,48 %
ti 18.3.4,20920,2376−0,30 %
ke 19.3.4,19820,2382−0,26 %
to 20.3.4,20260,2379+0,10 %
pe 21.3.4,19750,2382−0,12 %
ma 24.3.4,19250,2385−0,12 %
ti 25.3.4,19830,2382+0,14 %
ke 26.3.4,18030,2392−0,43 %
to 27.3.4,17950,2393−0,02 %
pe 28.3.4,17390,2396−0,13 %
ma 31.3.4,17190,2397−0,05 %
Huhtikuu
ti 1.4.4,17790,2394+0,14 %
ke 2.4.4,17680,2394−0,03 %
to 3.4.4,17270,2397−0,10 %
pe 4.4.4,16500,2401−0,18 %
ma 7.4.4,17460,2395+0,23 %
ti 8.4.4,17040,2398−0,10 %
ke 9.4.4,17080,2398+0,01 %
to 10.4.4,16980,2398−0,02 %
pe 11.4.4,18370,2390+0,33 %
ma 14.4.4,18240,2391−0,03 %
ti 15.4.4,18680,2388+0,11 %
ke 16.4.4,19560,2383+0,21 %
to 17.4.4,19370,2385−0,05 %
ti 22.4.4,19060,2386−0,07 %
ke 23.4.4,19260,2385+0,05 %
to 24.4.4,19140,2386−0,03 %
pe 25.4.4,20280,2379+0,27 %
ma 28.4.4,20690,2377+0,10 %
ti 29.4.4,19940,2381−0,18 %
ke 30.4.4,20240,2380+0,07 %
Toukokuu
pe 2.5.4,20350,2379+0,03 %
ma 5.5.4,20870,2376+0,12 %
ti 6.5.4,20190,2380−0,16 %
ke 7.5.4,19980,2381−0,05 %
to 8.5.4,19320,2385−0,16 %
pe 9.5.4,18230,2391−0,26 %
ma 12.5.4,18180,2391−0,01 %
ti 13.5.4,18540,2389+0,09 %
ke 14.5.4,18840,2388+0,07 %
to 15.5.4,17920,2393−0,22 %
pe 16.5.4,19040,2386+0,27 %
ma 19.5.4,18680,2388−0,09 %
ti 20.5.4,18930,2387+0,06 %
ke 21.5.4,18880,2387−0,01 %
to 22.5.4,17650,2394−0,29 %
pe 23.5.4,16310,2402−0,32 %
ma 26.5.4,15500,2407−0,19 %
ti 27.5.4,16370,2402+0,21 %
ke 28.5.4,15640,2406−0,18 %
to 29.5.4,14460,2413−0,28 %
pe 30.5.4,14110,2415−0,08 %
Kesäkuu
ma 2.6.4,13930,2416−0,04 %
ti 3.6.4,14800,2411+0,21 %
ke 4.6.4,14540,2412−0,06 %
to 5.6.4,11810,2428−0,66 %
pe 6.6.4,11530,2430−0,07 %
ma 9.6.4,09970,2439−0,38 %
ti 10.6.4,10580,2436+0,15 %
ke 11.6.4,11380,2431+0,19 %
to 12.6.4,10400,2437−0,24 %
pe 13.6.4,12650,2423+0,55 %
ma 16.6.4,14250,2414+0,39 %
ti 17.6.4,13710,2417−0,13 %
ke 18.6.4,14440,2413+0,18 %
to 19.6.4,13260,2420−0,28 %
pe 20.6.4,16060,2403+0,68 %
ma 23.6.4,14980,2410−0,26 %
ti 24.6.4,15400,2407+0,10 %
ke 25.6.4,15040,2409−0,09 %
to 26.6.4,14310,2414−0,18 %
pe 27.6.4,15220,2408+0,22 %
ma 30.6.4,15680,2406+0,11 %
Heinäkuu
ti 1.7.4,15820,2405+0,03 %
ke 2.7.4,14560,2412−0,30 %
to 3.7.4,14710,2411+0,04 %
pe 4.7.4,13940,2416−0,19 %
ma 7.7.4,14320,2414+0,09 %
ti 8.7.4,13440,2419−0,21 %
ke 9.7.4,12840,2422−0,15 %
to 10.7.4,14200,2414+0,33 %
pe 11.7.4,14270,2414+0,02 %
ma 14.7.4,13880,2416−0,09 %
ti 15.7.4,14080,2415+0,05 %
ke 16.7.4,13730,2417−0,08 %
to 17.7.4,14400,2413+0,16 %
pe 18.7.4,14760,2411+0,09 %
ma 21.7.4,15110,2409+0,08 %
ti 22.7.4,14730,2411−0,09 %
ke 23.7.4,13400,2419−0,32 %
to 24.7.4,14080,2415+0,16 %
pe 25.7.4,14350,2413+0,07 %
ma 28.7.4,14370,2413±0,00 %
ti 29.7.4,15160,2409+0,19 %
ke 30.7.4,15160,2409±0,00 %
to 31.7.4,16910,2399+0,42 %
Elokuu
pe 1.8.4,18880,2387+0,47 %
ma 4.8.4,17160,2397−0,41 %
ti 5.8.4,17470,2395+0,07 %
ke 6.8.4,20450,2378+0,71 %
to 7.8.4,20380,2379−0,02 %
pe 8.8.4,20100,2380−0,07 %
ma 11.8.4,19910,2381−0,05 %
ti 12.8.4,20600,2378+0,16 %
ke 13.8.4,19450,2384−0,27 %
to 14.8.4,17990,2392−0,35 %
pe 15.8.4,18050,2392+0,01 %
ma 18.8.4,18830,2388+0,19 %
ti 19.8.4,18930,2387+0,02 %
ke 20.8.4,18280,2391−0,16 %
to 21.8.4,18910,2387+0,15 %
pe 22.8.4,18630,2389−0,07 %
ma 25.8.4,17850,2393−0,19 %
ti 26.8.4,18280,2391+0,10 %
ke 27.8.4,19670,2383+0,33 %
to 28.8.4,21450,2373+0,42 %
pe 29.8.4,21710,2371+0,06 %
Syyskuu
ma 1.9.4,20820,2376−0,21 %
ti 2.9.4,21410,2373+0,14 %
ke 3.9.4,19050,2386−0,56 %
to 4.9.4,18540,2389−0,12 %
pe 5.9.4,19320,2385+0,19 %
ma 8.9.4,17700,2394−0,39 %
ti 9.9.4,20300,2379+0,62 %
ke 10.9.4,20320,2379±0,00 %
to 11.9.4,19860,2382−0,11 %
pe 12.9.4,19770,2382−0,02 %
ma 15.9.4,19800,2382+0,01 %
ti 16.9.4,19560,2383−0,06 %
ke 17.9.4,18760,2388−0,19 %
to 18.9.4,19300,2385+0,13 %
pe 19.9.4,18770,2388−0,13 %
ma 22.9.4,18160,2391−0,15 %
ti 23.9.4,17540,2395−0,15 %
ke 24.9.4,16950,2398−0,14 %
to 25.9.4,17710,2394+0,18 %
pe 26.9.4,18050,2392+0,08 %
ma 29.9.4,18270,2391+0,05 %
ti 30.9.4,17760,2394−0,12 %
Lokakuu
ke 1.10.4,18150,2391+0,09 %
to 2.10.4,17610,2395−0,13 %
pe 3.10.4,17890,2393+0,07 %
ma 6.10.4,18440,2390+0,13 %
ti 7.10.4,18400,2390−0,01 %
ke 8.10.4,19190,2386+0,19 %
to 9.10.4,17580,2395−0,38 %
pe 10.10.4,18350,2390+0,18 %
ma 13.10.4,19160,2386+0,19 %
ti 14.10.4,20320,2379+0,28 %
ke 15.10.4,20810,2376+0,12 %
to 16.10.4,22860,2365+0,49 %
pe 17.10.4,23180,2363+0,08 %
ma 20.10.4,22270,2368−0,22 %
ti 21.10.4,21840,2371−0,10 %
ke 22.10.4,22460,2367+0,15 %
to 23.10.4,22900,2365+0,10 %
pe 24.10.4,22350,2368−0,13 %
ma 27.10.4,22360,2368±0,00 %
ti 28.10.4,23180,2363+0,19 %
ke 29.10.4,22520,2367−0,16 %
to 30.10.4,21680,2371−0,20 %
pe 31.10.4,21770,2371+0,02 %
Marraskuu
ma 3.11.4,21880,2370+0,03 %
ti 4.11.4,22480,2367+0,14 %
ke 5.11.4,23360,2362+0,21 %
to 6.11.4,22140,2369−0,29 %
pe 7.11.4,22840,2365+0,17 %
ma 10.11.4,21470,2373−0,32 %
ti 11.11.4,22350,2368+0,21 %
ke 12.11.4,21920,2370−0,10 %
to 13.11.4,22820,2365+0,21 %
pe 14.11.4,22950,2364+0,03 %
ma 17.11.4,22380,2368−0,13 %
ti 18.11.4,21410,2373−0,23 %
ke 19.11.4,21840,2371+0,10 %
to 20.11.4,21400,2373−0,10 %
pe 21.11.4,20470,2378−0,22 %
ma 24.11.4,19430,2384−0,25 %
ti 25.11.4,18680,2388−0,18 %
ke 26.11.4,18010,2392−0,16 %
to 27.11.4,17980,2392−0,01 %
pe 28.11.4,18390,2390+0,10 %
Joulukuu
ma 1.12.4,17820,2393−0,14 %
ti 2.12.4,16370,2402−0,35 %
ke 3.12.4,15980,2404−0,09 %
to 4.12.4,16140,2403+0,04 %
pe 5.12.4,16280,2402+0,03 %
ma 8.12.4,16110,2403−0,04 %
ti 9.12.4,16020,2404−0,02 %
ke 10.12.4,16190,2403+0,04 %
to 11.12.4,17980,2392+0,43 %
pe 12.12.4,17350,2396−0,15 %
ma 15.12.4,17820,2393+0,11 %
ti 16.12.4,20610,2377+0,67 %
ke 17.12.4,22580,2366+0,47 %
to 18.12.4,24220,2357+0,39 %
pe 19.12.4,27380,2340+0,74 %
ma 22.12.4,26650,2344−0,17 %
ti 23.12.4,27650,2338+0,23 %
ke 24.12.4,30780,2321+0,73 %
ma 29.12.4,30230,2324−0,13 %
ti 30.12.4,31030,2320+0,19 %
ke 31.12.4,27320,2340−0,86 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Zlotyn kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026