N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PLN · Puolan zloty · vuosi 2013 Zlotyn kurssi 2013

Euro vahvistui zlotya vastaan 1,97 % vuonna 2013

Vuonna 2013 EKP julkaisi zlotyn viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,1975 zlotya. Kurssi oli korkeimmillaan 4,3500 24.6.2013 ja matalimmillaan 4,0727 2.1.2013. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2013 oli 4,1543.

Keskikurssi 2013
4,1975
Muutos vuoden aikana
▲ +1,97 %
Ylin
4,3500 24.6.2013
Alin
4,0727 2.1.2013

Kurssikehitys

EUR/PLN vuonna 2013

255 julkaisua 2.1.2013–31.12.2013.

Näin monta Puolan zlotya eurolla sai vuonna 2013

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2013

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PLN: kuukausien keskikurssit 2013
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,14244,07274,20904,194522
Helmikuu4,17004,14704,19064,151520
Maaliskuu4,15654,13104,18284,180420
Huhtikuu4,13594,10034,19084,150421
Toukokuu4,17994,12624,27924,279222
Kesäkuu4,28394,22964,35004,337620
Heinäkuu4,27454,20754,33654,237023
Elokuu4,22994,18774,29304,263322
Syyskuu4,23714,18284,29504,228821
Lokakuu4,19024,17444,23084,178323
Marraskuu4,18874,16234,20604,206021
Joulukuu4,17604,14224,20324,154320
Koko vuosi4,19754,07274,35004,1543255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2013

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/PLN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2013
Päivä1 EUR = PLN1 PLN = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.4,07270,2455−0,03 %
to 3.1.4,08840,2446+0,39 %
pe 4.1.4,11650,2429+0,69 %
ma 7.1.4,11930,2428+0,07 %
ti 8.1.4,12450,2425+0,13 %
ke 9.1.4,10900,2434−0,38 %
to 10.1.4,08880,2446−0,49 %
pe 11.1.4,10000,2439+0,27 %
ma 14.1.4,12000,2427+0,49 %
ti 15.1.4,12000,2427±0,00 %
ke 16.1.4,13120,2421+0,27 %
to 17.1.4,12030,2427−0,26 %
pe 18.1.4,14550,2412+0,61 %
ma 21.1.4,16990,2398+0,59 %
ti 22.1.4,17370,2396+0,09 %
ke 23.1.4,16380,2402−0,24 %
to 24.1.4,19090,2386+0,65 %
pe 25.1.4,17690,2394−0,33 %
ma 28.1.4,19890,2382+0,53 %
ti 29.1.4,20900,2376+0,24 %
ke 30.1.4,19880,2382−0,24 %
to 31.1.4,19450,2384−0,10 %
Helmikuu
pe 1.2.4,17920,2393−0,36 %
ma 4.2.4,16400,2402−0,36 %
ti 5.2.4,18150,2391+0,42 %
ke 6.2.4,18680,2388+0,13 %
to 7.2.4,18850,2387+0,04 %
pe 8.2.4,15920,2404−0,70 %
ma 11.2.4,15370,2407−0,13 %
ti 12.2.4,17600,2395+0,54 %
ke 13.2.4,17180,2397−0,10 %
to 14.2.4,17650,2394+0,11 %
pe 15.2.4,19060,2386+0,34 %
ma 18.2.4,18910,2387−0,04 %
ti 19.2.4,16790,2399−0,51 %
ke 20.2.4,15690,2406−0,26 %
to 21.2.4,17350,2396+0,40 %
pe 22.2.4,15390,2407−0,47 %
ma 25.2.4,14700,2411−0,17 %
ti 26.2.4,16780,2399+0,50 %
ke 27.2.4,16480,2401−0,07 %
to 28.2.4,15150,2409−0,32 %
Maaliskuu
pe 1.3.4,14770,2411−0,09 %
ma 4.3.4,13980,2416−0,19 %
ti 5.3.4,13100,2421−0,21 %
ke 6.3.4,14950,2410+0,45 %
to 7.3.4,15120,2409+0,04 %
pe 8.3.4,13800,2417−0,32 %
ma 11.3.4,14720,2411+0,22 %
ti 12.3.4,14500,2413−0,05 %
ke 13.3.4,13850,2416−0,16 %
to 14.3.4,15490,2407+0,40 %
pe 15.3.4,15050,2409−0,11 %
ma 18.3.4,15650,2406+0,14 %
ti 19.3.4,15480,2407−0,04 %
ke 20.3.4,16090,2403+0,15 %
to 21.3.4,18280,2391+0,53 %
pe 22.3.4,18030,2392−0,06 %
ma 25.3.4,16070,2403−0,47 %
ti 26.3.4,17750,2394+0,40 %
ke 27.3.4,18180,2391+0,10 %
to 28.3.4,18040,2392−0,03 %
Huhtikuu
ti 2.4.4,18460,2390+0,10 %
ke 3.4.4,19080,2386+0,15 %
to 4.4.4,18870,2387−0,05 %
pe 5.4.4,17380,2396−0,36 %
ma 8.4.4,12830,2422−1,09 %
ti 9.4.4,13040,2421+0,05 %
ke 10.4.4,11600,2430−0,35 %
to 11.4.4,11240,2432−0,09 %
pe 12.4.4,10400,2437−0,20 %
ma 15.4.4,11320,2431+0,22 %
ti 16.4.4,11610,2429+0,07 %
ke 17.4.4,11450,2430−0,04 %
to 18.4.4,11470,2430±0,00 %
pe 19.4.4,10030,2439−0,35 %
ma 22.4.4,10790,2434+0,19 %
ti 23.4.4,13420,2419+0,64 %
ke 24.4.4,13670,2417+0,06 %
to 25.4.4,14670,2412+0,24 %
pe 26.4.4,15900,2404+0,30 %
ma 29.4.4,13090,2421−0,68 %
ti 30.4.4,15040,2409+0,47 %
Toukokuu
to 2.5.4,14650,2412−0,09 %
pe 3.5.4,14070,2415−0,14 %
ma 6.5.4,15150,2409+0,26 %
ti 7.5.4,15200,2408+0,01 %
ke 8.5.4,13610,2418−0,38 %
to 9.5.4,12620,2424−0,24 %
pe 10.5.4,14350,2413+0,42 %
ma 13.5.4,15550,2406+0,29 %
ti 14.5.4,16650,2400+0,26 %
ke 15.5.4,18270,2391+0,39 %
to 16.5.4,18270,2391±0,00 %
pe 17.5.4,17040,2398−0,29 %
ma 20.5.4,18210,2391+0,28 %
ti 21.5.4,18980,2387+0,18 %
ke 22.5.4,17840,2393−0,27 %
to 23.5.4,20920,2376+0,74 %
pe 24.5.4,19820,2382−0,26 %
ma 27.5.4,19350,2385−0,11 %
ti 28.5.4,18050,2392−0,31 %
ke 29.5.4,22500,2367+1,06 %
to 30.5.4,26670,2344+0,99 %
pe 31.5.4,27920,2337+0,29 %
Kesäkuu
ma 3.6.4,26660,2344−0,29 %
ti 4.6.4,23650,2360−0,71 %
ke 5.6.4,24520,2356+0,21 %
to 6.6.4,27590,2339+0,72 %
pe 7.6.4,30580,2322+0,70 %
ma 10.6.4,25320,2351−1,22 %
ti 11.6.4,27890,2337+0,60 %
ke 12.6.4,25320,2351−0,60 %
to 13.6.4,26450,2345+0,27 %
pe 14.6.4,23470,2361−0,70 %
ma 17.6.4,22960,2364−0,12 %
ti 18.6.4,25540,2350+0,61 %
ke 19.6.4,25980,2348+0,10 %
to 20.6.4,31830,2316+1,37 %
pe 21.6.4,32890,2310+0,25 %
ma 24.6.4,35000,2299+0,49 %
ti 25.6.4,31900,2315−0,71 %
ke 26.6.4,34450,2302+0,59 %
to 27.6.4,32030,2315−0,56 %
pe 28.6.4,33760,2305+0,40 %
Heinäkuu
ma 1.7.4,33290,2308−0,11 %
ti 2.7.4,33290,2308±0,00 %
ke 3.7.4,33650,2306+0,08 %
to 4.7.4,30830,2321−0,65 %
pe 5.7.4,28470,2334−0,55 %
ma 8.7.4,29590,2328+0,26 %
ti 9.7.4,32630,2311+0,71 %
ke 10.7.4,33250,2308+0,14 %
to 11.7.4,33490,2307+0,06 %
pe 12.7.4,31930,2315−0,36 %
ma 15.7.4,28550,2333−0,78 %
ti 16.7.4,25600,2350−0,69 %
ke 17.7.4,26100,2347+0,12 %
to 18.7.4,24900,2353−0,28 %
pe 19.7.4,24680,2355−0,05 %
ma 22.7.4,21750,2371−0,69 %
ti 23.7.4,21470,2373−0,07 %
ke 24.7.4,20750,2377−0,17 %
to 25.7.4,24330,2357+0,85 %
pe 26.7.4,23750,2360−0,14 %
ma 29.7.4,22940,2364−0,19 %
ti 30.7.4,22520,2367−0,10 %
ke 31.7.4,23700,2360+0,28 %
Elokuu
to 1.8.4,23460,2361−0,06 %
pe 2.8.4,25500,2350+0,48 %
ma 5.8.4,21920,2370−0,84 %
ti 6.8.4,21440,2373−0,11 %
ke 7.8.4,21700,2371+0,06 %
to 8.8.4,20660,2377−0,25 %
pe 9.8.4,18770,2388−0,45 %
ma 12.8.4,18880,2387+0,03 %
ti 13.8.4,19130,2386+0,06 %
ke 14.8.4,20370,2379+0,30 %
to 15.8.4,20620,2377+0,06 %
pe 16.8.4,22810,2365+0,52 %
ma 19.8.4,25030,2353+0,53 %
ti 20.8.4,22670,2366−0,56 %
ke 21.8.4,24030,2358+0,32 %
to 22.8.4,24160,2358+0,03 %
pe 23.8.4,23230,2363−0,22 %
ma 26.8.4,22850,2365−0,09 %
ti 27.8.4,24600,2355+0,41 %
ke 28.8.4,29300,2329+1,11 %
to 29.8.4,28250,2335−0,24 %
pe 30.8.4,26330,2346−0,45 %
Syyskuu
ma 2.9.4,25480,2350−0,20 %
ti 3.9.4,27070,2342+0,37 %
ke 4.9.4,26630,2344−0,10 %
to 5.9.4,28670,2333+0,48 %
pe 6.9.4,29500,2328+0,19 %
ma 9.9.4,27300,2340−0,51 %
ti 10.9.4,25950,2348−0,32 %
ke 11.9.4,23330,2362−0,62 %
to 12.9.4,21310,2374−0,48 %
pe 13.9.4,21200,2374−0,03 %
ma 16.9.4,19440,2384−0,42 %
ti 17.9.4,22080,2369+0,63 %
ke 18.9.4,23280,2363+0,28 %
to 19.9.4,18280,2391−1,18 %
pe 20.9.4,22980,2364+1,12 %
ma 23.9.4,22650,2366−0,08 %
ti 24.9.4,22690,2366+0,01 %
ke 25.9.4,21650,2372−0,25 %
to 26.9.4,22800,2365+0,27 %
pe 27.9.4,22800,2365±0,00 %
ma 30.9.4,22880,2365+0,02 %
Lokakuu
ti 1.10.4,23080,2364+0,05 %
ke 2.10.4,21900,2370−0,28 %
to 3.10.4,20530,2378−0,32 %
pe 4.10.4,20450,2378−0,02 %
ma 7.10.4,19510,2384−0,22 %
ti 8.10.4,19310,2385−0,05 %
ke 9.10.4,19950,2381+0,15 %
to 10.10.4,19580,2383−0,09 %
pe 11.10.4,19320,2385−0,06 %
ma 14.10.4,18280,2391−0,25 %
ti 15.10.4,18110,2392−0,04 %
ke 16.10.4,17650,2394−0,11 %
to 17.10.4,17440,2396−0,05 %
pe 18.10.4,18080,2392+0,15 %
ma 21.10.4,18240,2391+0,04 %
ti 22.10.4,18200,2391−0,01 %
ke 23.10.4,17830,2393−0,09 %
to 24.10.4,18610,2389+0,19 %
pe 25.10.4,18580,2389−0,01 %
ma 28.10.4,18550,2389−0,01 %
ti 29.10.4,18380,2390−0,04 %
ke 30.10.4,18010,2392−0,09 %
to 31.10.4,17830,2393−0,04 %
Marraskuu
pe 1.11.4,18750,2388+0,22 %
ma 4.11.4,17780,2394−0,23 %
ti 5.11.4,18020,2392+0,06 %
ke 6.11.4,16770,2399−0,30 %
to 7.11.4,16230,2403−0,13 %
pe 8.11.4,18010,2392+0,43 %
ma 11.11.4,20450,2378+0,58 %
ti 12.11.4,20350,2379−0,02 %
ke 13.11.4,20200,2380−0,04 %
to 14.11.4,18550,2389−0,39 %
pe 15.11.4,18290,2391−0,06 %
ma 18.11.4,17560,2395−0,17 %
ti 19.11.4,18290,2391+0,17 %
ke 20.11.4,18670,2389+0,09 %
to 21.11.4,19230,2385+0,13 %
pe 22.11.4,19780,2382+0,13 %
ma 25.11.4,19160,2386−0,15 %
ti 26.11.4,19870,2382+0,17 %
ke 27.11.4,20360,2379+0,12 %
to 28.11.4,19420,2384−0,22 %
pe 29.11.4,20600,2378+0,28 %
Joulukuu
ma 2.12.4,19280,2385−0,31 %
ti 3.12.4,20320,2379+0,25 %
ke 4.12.4,19830,2382−0,12 %
to 5.12.4,18940,2387−0,21 %
pe 6.12.4,19380,2384+0,11 %
ma 9.12.4,18670,2389−0,17 %
ti 10.12.4,18250,2391−0,10 %
ke 11.12.4,18310,2391+0,01 %
to 12.12.4,18230,2391−0,02 %
pe 13.12.4,17960,2393−0,06 %
ma 16.12.4,17580,2395−0,09 %
ti 17.12.4,17900,2393+0,08 %
ke 18.12.4,17830,2393−0,02 %
to 19.12.4,17390,2396−0,11 %
pe 20.12.4,16530,2401−0,21 %
ma 23.12.4,15970,2404−0,13 %
ti 24.12.4,14220,2414−0,42 %
pe 27.12.4,15150,2409+0,22 %
ma 30.12.4,14870,2410−0,07 %
ti 31.12.4,15430,2407+0,13 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Zlotyn kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026