N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PLN · Puolan zloty · vuosi 2015 Zlotyn kurssi 2015

Euro heikkeni zlotya vastaan 0,22 % vuonna 2015

Vuonna 2015 EKP julkaisi zlotyn viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,1841 zlotya. Kurssi oli korkeimmillaan 4,3658 14.12.2015 ja matalimmillaan 3,9683 21.4.2015. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2015 oli 4,2639.

Keskikurssi 2015
4,1841
Muutos vuoden aikana
▼ −0,22 %
Ylin
4,3658 14.12.2015
Alin
3,9683 21.4.2015

Kurssikehitys

EUR/PLN vuonna 2015

256 julkaisua 2.1.2015–31.12.2015.

Näin monta Puolan zlotya eurolla sai vuonna 2015

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2015

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PLN: kuukausien keskikurssit 2015
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,27834,20754,32754,207521
Helmikuu4,17604,15244,21804,152420
Maaliskuu4,12594,07634,17274,085422
Huhtikuu4,01803,96834,06474,025020
Toukokuu4,08114,01824,13914,129820
Kesäkuu4,15864,12614,19114,191122
Heinäkuu4,15244,10534,22374,143523
Elokuu4,19534,14984,24284,228921
Syyskuu4,21764,18664,24484,244822
Lokakuu4,25084,21704,29364,264422
Marraskuu4,24944,22154,27244,272121
Joulukuu4,29004,23644,36584,263922
Koko vuosi4,18413,96834,36584,2639256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2015

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/PLN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2015
Päivä1 EUR = PLN1 PLN = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.4,30530,2323+0,75 %
ma 5.1.4,29790,2327−0,17 %
ti 6.1.4,30750,2322+0,22 %
ke 7.1.4,31080,2320+0,08 %
to 8.1.4,29020,2331−0,48 %
pe 9.1.4,26990,2342−0,47 %
ma 12.1.4,27650,2338+0,15 %
ti 13.1.4,28240,2335+0,14 %
ke 14.1.4,28630,2333+0,09 %
to 15.1.4,30080,2325+0,34 %
pe 16.1.4,31790,2316+0,40 %
ma 19.1.4,31640,2317−0,03 %
ti 20.1.4,32750,2311+0,26 %
ke 21.1.4,30580,2322−0,50 %
to 22.1.4,29970,2326−0,14 %
pe 23.1.4,22790,2365−1,67 %
ma 26.1.4,21570,2372−0,29 %
ti 27.1.4,23000,2364+0,34 %
ke 28.1.4,23650,2360+0,15 %
to 29.1.4,23240,2363−0,10 %
pe 30.1.4,20750,2377−0,59 %
Helmikuu
ma 2.2.4,17710,2394−0,72 %
ti 3.2.4,16200,2403−0,36 %
ke 4.2.4,16070,2403−0,03 %
to 5.2.4,16550,2401+0,12 %
pe 6.2.4,16500,2401−0,01 %
ma 9.2.4,18220,2391+0,41 %
ti 10.2.4,20080,2380+0,44 %
ke 11.2.4,21800,2371+0,41 %
to 12.2.4,19160,2386−0,63 %
pe 13.2.4,17680,2394−0,35 %
ma 16.2.4,18320,2391+0,15 %
ti 17.2.4,18720,2388+0,10 %
ke 18.2.4,19090,2386+0,09 %
to 19.2.4,16950,2398−0,51 %
pe 20.2.4,18120,2392+0,28 %
ma 23.2.4,17460,2395−0,16 %
ti 24.2.4,16620,2400−0,20 %
ke 25.2.4,16150,2403−0,11 %
to 26.2.4,15350,2408−0,19 %
pe 27.2.4,15240,2408−0,03 %
Maaliskuu
ma 2.3.4,15630,2406+0,09 %
ti 3.3.4,15820,2405+0,05 %
ke 4.3.4,17270,2397+0,35 %
to 5.3.4,13970,2416−0,79 %
pe 6.3.4,11780,2428−0,53 %
ma 9.3.4,11810,2428+0,01 %
ti 10.3.4,13680,2417+0,45 %
ke 11.3.4,13650,2418−0,01 %
to 12.3.4,13710,2417+0,01 %
pe 13.3.4,15390,2407+0,41 %
ma 16.3.4,12810,2422−0,62 %
ti 17.3.4,13920,2416+0,27 %
ke 18.3.4,14660,2412+0,18 %
to 19.3.4,12880,2422−0,43 %
pe 20.3.4,12720,2423−0,04 %
ma 23.3.4,12150,2426−0,14 %
ti 24.3.4,11310,2431−0,20 %
ke 25.3.4,08580,2448−0,66 %
to 26.3.4,07630,2453−0,23 %
pe 27.3.4,09780,2440+0,53 %
ma 30.3.4,09380,2443−0,10 %
ti 31.3.4,08540,2448−0,21 %
Huhtikuu
ke 1.4.4,06080,2463−0,60 %
to 2.4.4,06470,2460+0,10 %
ti 7.4.4,05780,2464−0,17 %
ke 8.4.4,01710,2489−1,00 %
to 9.4.4,01670,2490−0,01 %
pe 10.4.4,01810,2489+0,03 %
ma 13.4.4,01360,2492−0,11 %
ti 14.4.4,01050,2493−0,08 %
ke 15.4.4,01780,2489+0,18 %
to 16.4.4,03100,2481+0,33 %
pe 17.4.4,01870,2488−0,31 %
ma 20.4.3,98910,2507−0,74 %
ti 21.4.3,96830,2520−0,52 %
ke 22.4.4,00220,2499+0,85 %
to 23.4.4,01850,2488+0,41 %
pe 24.4.4,01310,2492−0,13 %
ma 27.4.4,00370,2498−0,23 %
ti 28.4.4,00150,2499−0,05 %
ke 29.4.4,01200,2493+0,26 %
to 30.4.4,02500,2484+0,32 %
Toukokuu
ma 4.5.4,04800,2470+0,57 %
ti 5.5.4,01820,2489−0,74 %
ke 6.5.4,04830,2470+0,75 %
to 7.5.4,04610,2472−0,05 %
pe 8.5.4,06790,2458+0,54 %
ma 11.5.4,06680,2459−0,03 %
ti 12.5.4,10280,2437+0,89 %
ke 13.5.4,08720,2447−0,38 %
to 14.5.4,08270,2449−0,11 %
pe 15.5.4,04320,2473−0,97 %
ma 18.5.4,06150,2462+0,45 %
ti 19.5.4,04860,2470−0,32 %
ke 20.5.4,06530,2460+0,41 %
to 21.5.4,09590,2441+0,75 %
pe 22.5.4,10030,2439+0,11 %
ma 25.5.4,10750,2435+0,18 %
ti 26.5.4,13910,2416+0,77 %
ke 27.5.4,13350,2419−0,14 %
to 28.5.4,12890,2422−0,11 %
pe 29.5.4,12980,2421+0,02 %
Kesäkuu
ma 1.6.4,13350,2419+0,09 %
ti 2.6.4,12880,2422−0,11 %
ke 3.6.4,12610,2424−0,07 %
to 4.6.4,16920,2399+1,04 %
pe 5.6.4,14410,2413−0,60 %
ma 8.6.4,15510,2407+0,27 %
ti 9.6.4,16570,2401+0,26 %
ke 10.6.4,15000,2410−0,38 %
to 11.6.4,14050,2415−0,23 %
pe 12.6.4,14970,2410+0,22 %
ma 15.6.4,15730,2405+0,18 %
ti 16.6.4,14480,2413−0,30 %
ke 17.6.4,15760,2405+0,31 %
to 18.6.4,16670,2400+0,22 %
pe 19.6.4,17290,2396+0,15 %
ma 22.6.4,16250,2402−0,25 %
ti 23.6.4,16970,2398+0,17 %
ke 24.6.4,16710,2400−0,06 %
to 25.6.4,17270,2397+0,13 %
pe 26.6.4,17570,2395+0,07 %
ma 29.6.4,18930,2387+0,33 %
ti 30.6.4,19110,2386+0,04 %
Heinäkuu
ke 1.7.4,19010,2387−0,02 %
to 2.7.4,19270,2385+0,06 %
pe 3.7.4,19550,2384+0,07 %
ma 6.7.4,20050,2381+0,12 %
ti 7.7.4,19490,2384−0,13 %
ke 8.7.4,22370,2368+0,69 %
to 9.7.4,21320,2373−0,25 %
pe 10.7.4,17560,2395−0,89 %
ma 13.7.4,14690,2411−0,69 %
ti 14.7.4,15000,2410+0,07 %
ke 15.7.4,12900,2422−0,51 %
to 16.7.4,10840,2434−0,50 %
pe 17.7.4,10530,2436−0,08 %
ma 20.7.4,11730,2429+0,29 %
ti 21.7.4,11380,2431−0,09 %
ke 22.7.4,12080,2427+0,17 %
to 23.7.4,12290,2425+0,05 %
pe 24.7.4,12860,2422+0,14 %
ma 27.7.4,12850,2422±0,00 %
ti 28.7.4,12160,2426−0,17 %
ke 29.7.4,13920,2416+0,43 %
to 30.7.4,14260,2414+0,08 %
pe 31.7.4,14350,2413+0,02 %
Elokuu
ma 3.8.4,14980,2410+0,15 %
ti 4.8.4,14980,2410±0,00 %
ke 5.8.4,16970,2398+0,48 %
to 6.8.4,18460,2390+0,36 %
pe 7.8.4,18530,2389+0,02 %
ma 10.8.4,19680,2383+0,27 %
ti 11.8.4,19730,2382+0,01 %
ke 12.8.4,18890,2387−0,20 %
to 13.8.4,18820,2388−0,02 %
pe 14.8.4,18620,2389−0,05 %
ma 17.8.4,17080,2398−0,37 %
ti 18.8.4,16260,2402−0,20 %
ke 19.8.4,17310,2396+0,25 %
to 20.8.4,19040,2386+0,41 %
pe 21.8.4,20380,2379+0,32 %
ma 24.8.4,24280,2357+0,93 %
ti 25.8.4,22420,2367−0,44 %
ke 26.8.4,23100,2364+0,16 %
to 27.8.4,23570,2361+0,11 %
pe 28.8.4,24050,2358+0,11 %
ma 31.8.4,22890,2365−0,27 %
Syyskuu
ti 1.9.4,23750,2360+0,20 %
ke 2.9.4,23590,2361−0,04 %
to 3.9.4,23300,2362−0,07 %
pe 4.9.4,22810,2365−0,12 %
ma 7.9.4,22980,2364+0,04 %
ti 8.9.4,22680,2366−0,07 %
ke 9.9.4,20670,2377−0,48 %
to 10.9.4,21250,2374+0,14 %
pe 11.9.4,20800,2376−0,11 %
ma 14.9.4,20970,2375+0,04 %
ti 15.9.4,20110,2380−0,20 %
ke 16.9.4,19700,2383−0,10 %
to 17.9.4,20360,2379+0,16 %
pe 18.9.4,20300,2379−0,01 %
ma 21.9.4,18660,2389−0,39 %
ti 22.9.4,19700,2383+0,25 %
ke 23.9.4,20360,2379+0,16 %
to 24.9.4,23000,2364+0,63 %
pe 25.9.4,22180,2369−0,19 %
ma 28.9.4,23430,2362+0,30 %
ti 29.9.4,23560,2361+0,03 %
ke 30.9.4,24480,2356+0,22 %
Lokakuu
to 1.10.4,24590,2355+0,03 %
pe 2.10.4,24520,2356−0,02 %
ma 5.10.4,24490,2356−0,01 %
ti 6.10.4,24870,2354+0,09 %
ke 7.10.4,23000,2364−0,44 %
to 8.10.4,23210,2363+0,05 %
pe 9.10.4,21700,2371−0,36 %
ma 12.10.4,22460,2367+0,18 %
ti 13.10.4,23910,2359+0,34 %
ke 14.10.4,23780,2360−0,03 %
to 15.10.4,22910,2365−0,21 %
pe 16.10.4,23830,2359+0,22 %
ma 19.10.4,23670,2360−0,04 %
ti 20.10.4,24660,2355+0,23 %
ke 21.10.4,27570,2339+0,69 %
to 22.10.4,28490,2334+0,22 %
pe 23.10.4,25290,2351−0,75 %
ma 26.10.4,26780,2343+0,35 %
ti 27.10.4,29190,2330+0,56 %
ke 28.10.4,29360,2329+0,04 %
to 29.10.4,26990,2342−0,55 %
pe 30.10.4,26440,2345−0,13 %
Marraskuu
ma 2.11.4,25320,2351−0,26 %
ti 3.11.4,25400,2351+0,02 %
ke 4.11.4,23770,2360−0,38 %
to 5.11.4,23920,2359+0,04 %
pe 6.11.4,25440,2351+0,36 %
ma 9.11.4,26300,2346+0,20 %
ti 10.11.4,24320,2357−0,46 %
ke 11.11.4,22150,2369−0,51 %
to 12.11.4,22700,2366+0,13 %
pe 13.11.4,24290,2357+0,38 %
ma 16.11.4,24080,2358−0,05 %
ti 17.11.4,24750,2354+0,16 %
ke 18.11.4,25400,2351+0,15 %
to 19.11.4,25000,2353−0,09 %
pe 20.11.4,24110,2358−0,21 %
ma 23.11.4,24030,2358−0,02 %
ti 24.11.4,26070,2347+0,48 %
ke 25.11.4,26030,2347−0,01 %
to 26.11.4,27240,2341+0,28 %
pe 27.11.4,26310,2346−0,22 %
ma 30.11.4,27210,2341+0,21 %
Joulukuu
ti 1.12.4,26790,2343−0,10 %
ke 2.12.4,27280,2340+0,11 %
to 3.12.4,28590,2333+0,31 %
pe 4.12.4,31310,2319+0,63 %
ma 7.12.4,31330,2318±0,00 %
ti 8.12.4,33570,2306+0,52 %
ke 9.12.4,34040,2304+0,11 %
to 10.12.4,33890,2305−0,03 %
pe 11.12.4,34560,2301+0,15 %
ma 14.12.4,36580,2291+0,46 %
ti 15.12.4,35370,2297−0,28 %
ke 16.12.4,31860,2316−0,81 %
to 17.12.4,29590,2328−0,53 %
pe 18.12.4,28060,2336−0,36 %
ma 21.12.4,24020,2358−0,94 %
ti 22.12.4,23770,2360−0,06 %
ke 23.12.4,24690,2355+0,22 %
to 24.12.4,24120,2358−0,13 %
ma 28.12.4,24550,2355+0,10 %
ti 29.12.4,23640,2360−0,21 %
ke 30.12.4,24000,2358+0,08 %
to 31.12.4,26390,2345+0,56 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Zlotyn kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026