N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/PLN · Puolan zloty · vuosi 2009 Zlotyn kurssi 2009

Euro heikkeni zlotya vastaan 1,18 % vuonna 2009

Vuonna 2009 EKP julkaisi zlotyn viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,3276 zlotya. Kurssi oli korkeimmillaan 4,8795 17.2.2009 ja matalimmillaan 3,9747 7.1.2009. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2009 oli 4,1045.

Keskikurssi 2009
4,3276
Muutos vuoden aikana
▼ −1,18 %
Ylin
4,8795 17.2.2009
Alin
3,9747 7.1.2009

Kurssikehitys

EUR/PLN vuonna 2009

256 julkaisua 2.1.2009–31.12.2009.

Näin monta Puolan zlotya eurolla sai vuonna 2009

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2009

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/PLN: kuukausien keskikurssit 2009
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,23003,97474,46204,462021
Helmikuu4,64674,44214,87954,703020
Maaliskuu4,62104,43304,75004,688522
Huhtikuu4,43264,29104,58664,399320
Toukokuu4,41034,30384,49104,476220
Kesäkuu4,50844,45204,55754,452022
Heinäkuu4,29654,15904,43384,159023
Elokuu4,13114,08064,19804,104021
Syyskuu4,15844,08934,22954,229522
Lokakuu4,21464,15604,25654,241022
Marraskuu4,16464,09604,28604,144121
Joulukuu4,14394,08004,20284,104522
Koko vuosi4,32763,97474,87954,1045256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2009

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/PLN: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2009
Päivä1 EUR = PLN1 PLN = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.4,16380,2402+0,25 %
ma 5.1.4,13600,2418−0,67 %
ti 6.1.4,02000,2488−2,80 %
ke 7.1.3,97470,2516−1,13 %
to 8.1.4,03150,2480+1,43 %
pe 9.1.4,04450,2472+0,32 %
ma 12.1.4,04300,2473−0,04 %
ti 13.1.4,14180,2414+2,44 %
ke 14.1.4,14400,2413+0,05 %
to 15.1.4,22960,2364+2,07 %
pe 16.1.4,18050,2392−1,16 %
ma 19.1.4,34350,2302+3,90 %
ti 20.1.4,37700,2285+0,77 %
ke 21.1.4,34650,2301−0,70 %
to 22.1.4,32550,2312−0,48 %
pe 23.1.4,44050,2252+2,66 %
ma 26.1.4,34300,2303−2,20 %
ti 27.1.4,35400,2297+0,25 %
ke 28.1.4,34500,2301−0,21 %
to 29.1.4,38400,2281+0,90 %
pe 30.1.4,46200,2241+1,78 %
Helmikuu
ma 2.2.4,44210,2251−0,45 %
ti 3.2.4,54950,2198+2,42 %
ke 4.2.4,67400,2139+2,74 %
to 5.2.4,64850,2151−0,55 %
pe 6.2.4,59950,2174−1,05 %
ma 9.2.4,48350,2230−2,52 %
ti 10.2.4,44950,2247−0,76 %
ke 11.2.4,58480,2181+3,04 %
to 12.2.4,60500,2172+0,44 %
pe 13.2.4,64300,2154+0,83 %
ma 16.2.4,78700,2089+3,10 %
ti 17.2.4,87950,2049+1,93 %
ke 18.2.4,78650,2089−1,91 %
to 19.2.4,67490,2139−2,33 %
pe 20.2.4,74950,2105+1,60 %
ma 23.2.4,64350,2154−2,23 %
ti 24.2.4,68300,2135+0,85 %
ke 25.2.4,65150,2150−0,67 %
to 26.2.4,69600,2129+0,96 %
pe 27.2.4,70300,2126+0,15 %
Maaliskuu
ma 2.3.4,75000,2105+1,00 %
ti 3.3.4,73500,2112−0,32 %
ke 4.3.4,71400,2121−0,44 %
to 5.3.4,72250,2118+0,18 %
pe 6.3.4,73110,2114+0,18 %
ma 9.3.4,74600,2107+0,31 %
ti 10.3.4,69530,2130−1,07 %
ke 11.3.4,59050,2178−2,23 %
to 12.3.4,60400,2172+0,29 %
pe 13.3.4,49050,2227−2,47 %
ma 16.3.4,43300,2256−1,28 %
ti 17.3.4,49000,2227+1,29 %
ke 18.3.4,54270,2201+1,17 %
to 19.3.4,54100,2202−0,04 %
pe 20.3.4,56620,2190+0,55 %
ma 23.3.4,57030,2188+0,09 %
ti 24.3.4,55040,2198−0,44 %
ke 25.3.4,56000,2193+0,21 %
to 26.3.4,56750,2189+0,16 %
pe 27.3.4,64830,2151+1,77 %
ma 30.3.4,72600,2116+1,67 %
ti 31.3.4,68850,2133−0,79 %
Huhtikuu
ke 1.4.4,55400,2196−2,87 %
to 2.4.4,49200,2226−1,36 %
pe 3.4.4,45410,2245−0,84 %
ma 6.4.4,43730,2254−0,38 %
ti 7.4.4,49630,2224+1,33 %
ke 8.4.4,47850,2233−0,40 %
to 9.4.4,42850,2258−1,12 %
ti 14.4.4,34800,2300−1,82 %
ke 15.4.4,30050,2325−1,09 %
to 16.4.4,29100,2330−0,22 %
pe 17.4.4,29250,2330+0,03 %
ma 20.4.4,37580,2285+1,94 %
ti 21.4.4,41770,2264+0,96 %
ke 22.4.4,41400,2266−0,08 %
to 23.4.4,43550,2255+0,49 %
pe 24.4.4,48860,2228+1,20 %
ma 27.4.4,58660,2180+2,18 %
ti 28.4.4,54700,2199−0,86 %
ke 29.4.4,41400,2266−2,93 %
to 30.4.4,39930,2273−0,33 %
Toukokuu
ma 4.5.4,40700,2269+0,18 %
ti 5.5.4,34830,2300−1,33 %
ke 6.5.4,41350,2266+1,50 %
to 7.5.4,30380,2324−2,49 %
pe 8.5.4,35100,2298+1,10 %
ma 11.5.4,38200,2282+0,71 %
ti 12.5.4,38600,2280+0,09 %
ke 13.5.4,41180,2267+0,59 %
to 14.5.4,48750,2228+1,72 %
pe 15.5.4,47950,2232−0,18 %
ma 18.5.4,46800,2238−0,26 %
ti 19.5.4,37700,2285−2,04 %
ke 20.5.4,36870,2289−0,19 %
to 21.5.4,39600,2275+0,62 %
pe 22.5.4,38430,2281−0,27 %
ma 25.5.4,41400,2266+0,68 %
ti 26.5.4,42350,2261+0,22 %
ke 27.5.4,43630,2254+0,29 %
to 28.5.4,49100,2227+1,23 %
pe 29.5.4,47620,2234−0,33 %
Kesäkuu
ma 1.6.4,46200,2241−0,32 %
ti 2.6.4,48770,2228+0,58 %
ke 3.6.4,49980,2222+0,27 %
to 4.6.4,51930,2213+0,43 %
pe 5.6.4,54200,2202+0,50 %
ma 8.6.4,55630,2195+0,31 %
ti 9.6.4,47700,2234−1,74 %
ke 10.6.4,46450,2240−0,28 %
to 11.6.4,48150,2231+0,38 %
pe 12.6.4,47910,2233−0,05 %
ma 15.6.4,52600,2209+1,05 %
ti 16.6.4,53050,2207+0,10 %
ke 17.6.4,52830,2208−0,05 %
to 18.6.4,55750,2194+0,64 %
pe 19.6.4,51380,2215−0,96 %
ma 22.6.4,52300,2211+0,20 %
ti 23.6.4,54620,2200+0,51 %
ke 24.6.4,53200,2207−0,31 %
to 25.6.4,51600,2214−0,35 %
pe 26.6.4,49450,2225−0,48 %
ma 29.6.4,49600,2224+0,03 %
ti 30.6.4,45200,2246−0,98 %
Heinäkuu
ke 1.7.4,39040,2278−1,38 %
to 2.7.4,35430,2297−0,82 %
pe 3.7.4,35250,2298−0,04 %
ma 6.7.4,38700,2279+0,79 %
ti 7.7.4,37400,2286−0,30 %
ke 8.7.4,43380,2255+1,37 %
to 9.7.4,35480,2296−1,78 %
pe 10.7.4,37400,2286+0,44 %
ma 13.7.4,40200,2272+0,64 %
ti 14.7.4,35570,2296−1,05 %
ke 15.7.4,29000,2331−1,51 %
to 16.7.4,29000,2331±0,00 %
pe 17.7.4,33550,2307+1,06 %
ma 20.7.4,29800,2327−0,86 %
ti 21.7.4,25250,2352−1,06 %
ke 22.7.4,25480,2350+0,05 %
to 23.7.4,25000,2353−0,11 %
pe 24.7.4,18800,2388−1,46 %
ma 27.7.4,17610,2395−0,28 %
ti 28.7.4,17650,2394+0,01 %
ke 29.7.4,19280,2385+0,39 %
to 30.7.4,17750,2394−0,36 %
pe 31.7.4,15900,2404−0,44 %
Elokuu
ma 3.8.4,10880,2434−1,21 %
ti 4.8.4,12330,2425+0,35 %
ke 5.8.4,10050,2439−0,55 %
to 6.8.4,14500,2413+1,09 %
pe 7.8.4,16700,2400+0,53 %
ma 10.8.4,11540,2430−1,24 %
ti 11.8.4,17400,2396+1,42 %
ke 12.8.4,18130,2392+0,17 %
to 13.8.4,10850,2434−1,74 %
pe 14.8.4,12400,2425+0,38 %
ma 17.8.4,19800,2382+1,79 %
ti 18.8.4,16450,2401−0,80 %
ke 19.8.4,19350,2385+0,70 %
to 20.8.4,15200,2408−0,99 %
pe 21.8.4,10680,2435−1,09 %
ma 24.8.4,11230,2432+0,13 %
ti 25.8.4,08060,2451−0,77 %
ke 26.8.4,09330,2443+0,31 %
to 27.8.4,11250,2432+0,47 %
pe 28.8.4,08700,2447−0,62 %
ma 31.8.4,10400,2437+0,42 %
Syyskuu
ti 1.9.4,10880,2434+0,12 %
ke 2.9.4,16800,2399+1,44 %
to 3.9.4,12100,2427−1,13 %
pe 4.9.4,11450,2430−0,16 %
ma 7.9.4,11000,2433−0,11 %
ti 8.9.4,08930,2445−0,50 %
ke 9.9.4,12400,2425+0,85 %
to 10.9.4,16670,2400+1,04 %
pe 11.9.4,19250,2385+0,62 %
ma 14.9.4,20400,2379+0,27 %
ti 15.9.4,16350,2402−0,96 %
ke 16.9.4,13930,2416−0,58 %
to 17.9.4,12450,2425−0,36 %
pe 18.9.4,12930,2422+0,12 %
ma 21.9.4,15900,2404+0,72 %
ti 22.9.4,16130,2403+0,06 %
ke 23.9.4,19250,2385+0,75 %
to 24.9.4,16860,2399−0,57 %
pe 25.9.4,19600,2383+0,66 %
ma 28.9.4,20970,2375+0,33 %
ti 29.9.4,21350,2373+0,09 %
ke 30.9.4,22950,2364+0,38 %
Lokakuu
to 1.10.4,24500,2356+0,37 %
pe 2.10.4,24380,2356−0,03 %
ma 5.10.4,20760,2377−0,85 %
ti 6.10.4,17630,2394−0,74 %
ke 7.10.4,21800,2371+1,00 %
to 8.10.4,23350,2362+0,37 %
pe 9.10.4,25600,2350+0,53 %
ma 12.10.4,25400,2351−0,05 %
ti 13.10.4,23300,2362−0,49 %
ke 14.10.4,20170,2380−0,74 %
to 15.10.4,22250,2368+0,50 %
pe 16.10.4,21330,2373−0,22 %
ma 19.10.4,19300,2385−0,48 %
ti 20.10.4,15600,2406−0,88 %
ke 21.10.4,17800,2393+0,53 %
to 22.10.4,18700,2388+0,22 %
pe 23.10.4,17520,2395−0,28 %
ma 26.10.4,17450,2395−0,02 %
ti 27.10.4,20330,2379+0,69 %
ke 28.10.4,25230,2352+1,17 %
to 29.10.4,25650,2349+0,10 %
pe 30.10.4,24100,2358−0,36 %
Marraskuu
ma 2.11.4,25630,2349+0,36 %
ti 3.11.4,28600,2333+0,70 %
ke 4.11.4,26990,2342−0,38 %
to 5.11.4,24500,2356−0,58 %
pe 6.11.4,24700,2355+0,05 %
ma 9.11.4,21800,2371−0,68 %
ti 10.11.4,20330,2379−0,35 %
ke 11.11.4,12210,2426−1,93 %
to 12.11.4,14110,2415+0,46 %
pe 13.11.4,11100,2432−0,73 %
ma 16.11.4,09600,2441−0,36 %
ti 17.11.4,10120,2438+0,13 %
ke 18.11.4,09730,2441−0,10 %
to 19.11.4,13580,2418+0,94 %
pe 20.11.4,15230,2408+0,40 %
ma 23.11.4,12090,2427−0,76 %
ti 24.11.4,11490,2430−0,15 %
ke 25.11.4,10650,2435−0,20 %
to 26.11.4,12450,2425+0,44 %
pe 27.11.4,16350,2402+0,95 %
ma 30.11.4,14410,2413−0,47 %
Joulukuu
ti 1.12.4,10980,2433−0,83 %
ke 2.12.4,10860,2434−0,03 %
to 3.12.4,09770,2440−0,27 %
pe 4.12.4,09280,2443−0,12 %
ma 7.12.4,08000,2451−0,31 %
ti 8.12.4,10700,2435+0,66 %
ke 9.12.4,13360,2419+0,65 %
to 10.12.4,14050,2415+0,17 %
pe 11.12.4,14570,2412+0,13 %
ma 14.12.4,14830,2411+0,06 %
ti 15.12.4,18650,2389+0,92 %
ke 16.12.4,19470,2384+0,20 %
to 17.12.4,20280,2379+0,19 %
pe 18.12.4,19300,2385−0,23 %
ma 21.12.4,18650,2389−0,16 %
ti 22.12.4,17700,2394−0,23 %
ke 23.12.4,17230,2397−0,11 %
to 24.12.4,15230,2408−0,48 %
ma 28.12.4,16100,2403+0,21 %
ti 29.12.4,14630,2412−0,35 %
ke 30.12.4,12490,2424−0,52 %
to 31.12.4,10450,2436−0,49 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Zlotyn kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026