N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2016 Randin kurssi 2016

Euro heikkeni randia vastaan 14,72 % vuonna 2016

Vuonna 2016 EKP julkaisi randin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 16,2645 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 18,2896 20.1.2016 ja matalimmillaan 14,2922 29.12.2016. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2016 oli 14,4570.

Keskikurssi 2016
16,2645
Muutos vuoden aikana
▼ −14,72 %
Ylin
18,2896 20.1.2016
Alin
14,2922 29.12.2016

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2016

257 julkaisua 4.1.2016–30.12.2016.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2016

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2016

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2016
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu17,759216,764318,289617,492720
Helmikuu17,498716,640118,196017,456321
Maaliskuu17,122216,364017,937516,786621
Huhtikuu16,569516,099917,317016,156721
Toukokuu17,335716,302717,915617,586322
Kesäkuu16,937116,446117,538416,446122
Heinäkuu15,944915,675516,481515,730121
Elokuu15,419814,848216,230016,173123
Syyskuu15,730515,156716,351215,523822
Lokakuu15,359314,848215,862214,848221
Marraskuu15,035114,701415,507314,889522
Joulukuu14,614214,292214,985314,457021
Koko vuosi16,264514,292218,289614,4570257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2016

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2016
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.16,95580,05898+0,02 %
ti 5.1.16,76430,05965−1,13 %
ke 6.1.17,00320,05881+1,43 %
to 7.1.17,49870,05715+2,91 %
pe 8.1.17,38700,05751−0,64 %
ma 11.1.18,04740,05541+3,80 %
ti 12.1.17,97370,05564−0,41 %
ke 13.1.17,83530,05607−0,77 %
to 14.1.18,04750,05541+1,19 %
pe 15.1.18,22540,05487+0,99 %
ma 18.1.18,28820,05468+0,34 %
ti 19.1.18,11150,05521−0,97 %
ke 20.1.18,28960,05468+0,98 %
to 21.1.18,14530,05511−0,79 %
pe 22.1.17,81430,05613−1,82 %
ma 25.1.17,85800,05600+0,25 %
ti 26.1.17,88810,05590+0,17 %
ke 27.1.17,78030,05624−0,60 %
to 28.1.17,77850,05625−0,01 %
pe 29.1.17,49270,05717−1,61 %
Helmikuu
ma 1.2.17,50190,05714+0,05 %
ti 2.2.17,57880,05689+0,44 %
ke 3.2.17,69500,05651+0,66 %
to 4.2.17,76700,05628+0,41 %
pe 5.2.17,75840,05631−0,05 %
ma 8.2.17,98850,05559+1,30 %
ti 9.2.18,19600,05496+1,15 %
ke 10.2.17,83790,05606−1,97 %
to 11.2.17,98770,05559+0,84 %
pe 12.2.17,91940,05581−0,38 %
ma 15.2.17,61140,05678−1,72 %
ti 16.2.17,56690,05693−0,25 %
ke 17.2.17,43200,05737−0,77 %
to 18.2.17,06570,05860−2,10 %
pe 19.2.17,13800,05835+0,42 %
ma 22.2.16,84860,05935−1,69 %
ti 23.2.16,64010,06010−1,24 %
ke 24.2.17,06550,05860+2,56 %
to 25.2.17,16570,05826+0,59 %
pe 26.2.17,25280,05796+0,51 %
ma 29.2.17,45630,05729+1,18 %
Maaliskuu
ti 1.3.17,20240,05813−1,45 %
ke 2.3.17,00970,05879−1,12 %
to 3.3.17,12450,05840+0,67 %
pe 4.3.17,12750,05839+0,02 %
ma 7.3.16,83580,05940−1,70 %
ti 8.3.16,94850,05900+0,67 %
ke 9.3.16,87480,05926−0,43 %
to 10.3.16,36400,06111−3,03 %
pe 11.3.16,90230,05916+3,29 %
ma 14.3.17,12430,05840+1,31 %
ti 15.3.17,61170,05678+2,85 %
ke 16.3.17,93750,05575+1,85 %
to 17.3.17,41380,05743−2,92 %
pe 18.3.17,20240,05813−1,21 %
ma 21.3.17,24480,05799+0,25 %
ti 22.3.17,19500,05816−0,29 %
ke 23.3.17,14750,05832−0,28 %
to 24.3.17,28540,05785+0,80 %
ti 29.3.17,31560,05775+0,17 %
ke 30.3.16,91290,05913−2,33 %
to 31.3.16,78660,05957−0,75 %
Huhtikuu
pe 1.4.16,87580,05926+0,53 %
ma 4.4.16,68000,05995−1,16 %
ti 5.4.17,01870,05876+2,03 %
ke 6.4.17,28050,05787+1,54 %
to 7.4.17,31700,05775+0,21 %
pe 8.4.17,12220,05840−1,12 %
ma 11.4.16,79550,05954−1,91 %
ti 12.4.16,73960,05974−0,33 %
ke 13.4.16,63420,06012−0,63 %
to 14.4.16,39380,06100−1,45 %
pe 15.4.16,44240,06082+0,30 %
ma 18.4.16,50610,06058+0,39 %
ti 19.4.16,20340,06172−1,83 %
ke 20.4.16,16230,06187−0,25 %
to 21.4.16,09990,06211−0,39 %
pe 22.4.16,18460,06179+0,53 %
ma 25.4.16,31410,06130+0,80 %
ti 26.4.16,34920,06117+0,22 %
ke 27.4.16,35100,06116+0,01 %
to 28.4.16,33280,06123−0,11 %
pe 29.4.16,15670,06189−1,08 %
Toukokuu
ma 2.5.16,30270,06134+0,90 %
ti 3.5.16,73160,05977+2,63 %
ke 4.5.17,00720,05880+1,65 %
to 5.5.17,07510,05856+0,40 %
pe 6.5.17,09590,05849+0,12 %
ma 9.5.17,21270,05810+0,68 %
ti 10.5.17,32150,05773+0,63 %
ke 11.5.17,27370,05789−0,28 %
to 12.5.17,07320,05857−1,16 %
pe 13.5.17,21320,05809+0,82 %
ma 16.5.17,63100,05672+2,43 %
ti 17.5.17,65610,05664+0,14 %
ke 18.5.17,91560,05582+1,47 %
to 19.5.17,74530,05635−0,95 %
pe 20.5.17,66690,05660−0,44 %
ma 23.5.17,51730,05709−0,85 %
ti 24.5.17,45010,05731−0,38 %
ke 25.5.17,47490,05722+0,14 %
to 26.5.17,41650,05742−0,33 %
pe 27.5.17,45040,05731+0,19 %
ma 30.5.17,56730,05692+0,67 %
ti 31.5.17,58630,05686+0,11 %
Kesäkuu
ke 1.6.17,53840,05702−0,27 %
to 2.6.17,44540,05732−0,53 %
pe 3.6.17,37780,05754−0,39 %
ma 6.6.17,00650,05880−2,14 %
ti 7.6.16,86950,05928−0,81 %
ke 8.6.16,76120,05966−0,64 %
to 9.6.16,81600,05947+0,33 %
pe 10.6.17,05840,05862+1,44 %
ma 13.6.17,10000,05848+0,24 %
ti 14.6.17,23680,05802+0,80 %
ke 15.6.17,10160,05847−0,78 %
to 16.6.17,22400,05806+0,72 %
pe 17.6.17,12180,05841−0,59 %
ma 20.6.16,79410,05954−1,91 %
ti 21.6.16,60440,06023−1,13 %
ke 22.6.16,57700,06032−0,17 %
to 23.6.16,46510,06073−0,68 %
pe 24.6.16,73180,05977+1,62 %
ma 27.6.16,85510,05933+0,74 %
ti 28.6.16,88310,05923+0,17 %
ke 29.6.16,60160,06024−1,67 %
to 30.6.16,44610,06080−0,94 %
Heinäkuu
pe 1.7.16,22870,06162−1,32 %
ma 4.7.16,14160,06195−0,54 %
ti 5.7.16,44200,06082+1,86 %
ke 6.7.16,48150,06067+0,24 %
to 7.7.16,24330,06156−1,45 %
pe 8.7.16,26870,06147+0,16 %
ma 11.7.15,95730,06267−1,91 %
ti 12.7.15,86570,06303−0,57 %
ke 13.7.15,86950,06301+0,02 %
to 14.7.15,85630,06307−0,08 %
pe 15.7.15,96680,06263+0,70 %
ma 18.7.15,76850,06342−1,24 %
ti 19.7.15,80980,06325+0,26 %
ke 20.7.15,72960,06357−0,51 %
to 21.7.15,74330,06352+0,09 %
pe 22.7.15,69200,06373−0,33 %
ma 25.7.15,67550,06379−0,11 %
ti 26.7.15,86720,06302+1,22 %
ke 27.7.15,70810,06366−1,00 %
to 28.7.15,79680,06330+0,56 %
pe 29.7.15,73010,06357−0,42 %
Elokuu
ma 1.8.15,51210,06447−1,39 %
ti 2.8.15,63680,06395+0,80 %
ke 3.8.15,65810,06386+0,14 %
to 4.8.15,29980,06536−2,29 %
pe 5.8.15,25360,06556−0,30 %
ma 8.8.15,12840,06610−0,82 %
ti 9.8.15,00720,06663−0,80 %
ke 10.8.14,84820,06735−1,06 %
to 11.8.14,90800,06708+0,40 %
pe 12.8.15,07000,06636+1,09 %
ma 15.8.14,93460,06696−0,90 %
ti 16.8.14,95240,06688+0,12 %
ke 17.8.15,17080,06592+1,46 %
to 18.8.15,12270,06613−0,32 %
pe 19.8.15,30190,06535+1,18 %
ma 22.8.15,36250,06509+0,40 %
ti 23.8.15,27930,06545−0,54 %
ke 24.8.15,93800,06274+4,31 %
to 25.8.15,95280,06268+0,09 %
pe 26.8.15,86220,06304−0,57 %
ma 29.8.16,23000,06161+2,32 %
ti 30.8.16,05370,06229−1,09 %
ke 31.8.16,17310,06183+0,74 %
Syyskuu
to 1.9.16,35120,06116+1,10 %
pe 2.9.16,25670,06151−0,58 %
ma 5.9.16,01160,06245−1,51 %
ti 6.9.15,85130,06309−1,00 %
ke 7.9.15,76270,06344−0,56 %
to 8.9.15,70570,06367−0,36 %
pe 9.9.16,14040,06196+2,77 %
ma 12.9.16,25630,06151+0,72 %
ti 13.9.16,08110,06218−1,08 %
ke 14.9.16,07760,06220−0,02 %
to 15.9.15,99980,06250−0,48 %
pe 16.9.15,86800,06302−0,82 %
ma 19.9.15,66370,06384−1,29 %
ti 20.9.15,51440,06446−0,95 %
ke 21.9.15,28890,06541−1,45 %
to 22.9.15,15670,06598−0,86 %
pe 23.9.15,23700,06563+0,53 %
ma 26.9.15,39850,06494+1,06 %
ti 27.9.15,20310,06578−1,27 %
ke 28.9.15,24920,06558+0,30 %
to 29.9.15,47400,06462+1,47 %
pe 30.9.15,52380,06442+0,32 %
Lokakuu
ma 3.10.15,26410,06551−1,67 %
ti 4.10.15,18340,06586−0,53 %
ke 5.10.15,40860,06490+1,48 %
to 6.10.15,45740,06469+0,32 %
pe 7.10.15,46290,06467+0,04 %
ma 10.10.15,45500,06470−0,05 %
ti 11.10.15,80200,06328+2,25 %
ke 12.10.15,86220,06304+0,38 %
to 13.10.15,78030,06337−0,52 %
pe 14.10.15,63030,06398−0,95 %
ma 17.10.15,65330,06388+0,15 %
ti 18.10.15,44130,06476−1,35 %
ke 19.10.15,26500,06551−1,14 %
to 20.10.15,27390,06547+0,06 %
pe 21.10.15,27510,06547+0,01 %
ma 24.10.15,11670,06615−1,04 %
ti 25.10.15,04030,06649−0,51 %
ke 26.10.15,02190,06657−0,12 %
to 27.10.15,14210,06604+0,80 %
pe 28.10.15,16100,06596+0,12 %
ma 31.10.14,84820,06735−2,06 %
Marraskuu
ti 1.11.14,87900,06721+0,21 %
ke 2.11.14,84230,06738−0,25 %
to 3.11.14,89450,06714+0,35 %
pe 4.11.15,01210,06661+0,79 %
ma 7.11.14,88450,06718−0,85 %
ti 8.11.14,73180,06788−1,03 %
ke 9.11.14,83010,06743+0,67 %
to 10.11.15,10540,06620+1,86 %
pe 11.11.15,50730,06449+2,66 %
ma 14.11.15,50620,06449−0,01 %
ti 15.11.15,26800,06550−1,54 %
ke 16.11.15,33970,06519+0,47 %
to 17.11.15,29320,06539−0,30 %
pe 18.11.15,27900,06545−0,09 %
ma 21.11.15,11730,06615−1,06 %
ti 22.11.14,92420,06701−1,28 %
ke 23.11.14,99120,06671+0,45 %
to 24.11.15,00850,06663+0,12 %
pe 25.11.14,97180,06679−0,24 %
ma 28.11.14,70140,06802−1,81 %
ti 29.11.14,79580,06759+0,64 %
ke 30.11.14,88950,06716+0,63 %
Joulukuu
to 1.12.14,95750,06686+0,46 %
pe 2.12.14,98530,06673+0,19 %
ma 5.12.14,81250,06751−1,15 %
ti 6.12.14,61220,06844−1,35 %
ke 7.12.14,55310,06871−0,40 %
to 8.12.14,71620,06795+1,12 %
pe 9.12.14,54500,06875−1,16 %
ma 12.12.14,54410,06876−0,01 %
ti 13.12.14,52200,06886−0,15 %
ke 14.12.14,55080,06872+0,20 %
to 15.12.14,62830,06836+0,53 %
pe 16.12.14,58760,06855−0,28 %
ma 19.12.14,66900,06817+0,56 %
ti 20.12.14,58060,06858−0,60 %
ke 21.12.14,53660,06879−0,30 %
to 22.12.14,68110,06811+0,99 %
pe 23.12.14,63530,06833−0,31 %
ti 27.12.14,57920,06859−0,38 %
ke 28.12.14,45350,06919−0,86 %
to 29.12.14,29220,06997−1,12 %
pe 30.12.14,45700,06917+1,15 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026