N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2008 Randin kurssi 2008

Euro vahvistui randia vastaan 30,28 % vuonna 2008

Vuonna 2008 EKP julkaisi randin viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 12,0590 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 14,8724 23.10.2008 ja matalimmillaan 10,0143 2.1.2008. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2008 oli 13,0667.

Keskikurssi 2008
12,0590
Muutos vuoden aikana
▲ +30,28 %
Ylin
14,8724 23.10.2008
Alin
10,0143 2.1.2008

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2008

256 julkaisua 2.1.2008–31.12.2008.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2008

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2008

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2008
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu10,310110,014311,111511,111522
Helmikuu11,289910,941111,730911,730921
Maaliskuu12,371211,799712,855712,811819
Huhtikuu12,272911,796612,710011,820522
Toukokuu11,869611,612612,233411,821121
Kesäkuu12,346711,988312,555612,342621
Heinäkuu12,032811,459012,469011,459023
Elokuu11,468011,214211,698711,359721
Syyskuu11,589911,139712,038511,827022
Lokakuu12,934111,640814,872412,838323
Marraskuu12,878512,451713,231512,849520
Joulukuu13,427512,913714,268913,066721
Koko vuosi12,059010,014314,872413,0667256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2008

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2008
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.10,01430,09986−0,15 %
to 3.1.10,08500,09916+0,71 %
pe 4.1.10,06430,09936−0,21 %
ma 7.1.10,16620,09837+1,01 %
ti 8.1.10,10900,09892−0,56 %
ke 9.1.10,05350,09947−0,55 %
to 10.1.10,07740,09923+0,24 %
pe 11.1.10,10000,09901+0,22 %
ma 14.1.10,03300,09967−0,66 %
ti 15.1.10,06300,09937+0,30 %
ke 16.1.10,25080,09755+1,87 %
to 17.1.10,33140,09679+0,79 %
pe 18.1.10,29540,09713−0,35 %
ma 21.1.10,41000,09606+1,11 %
ti 22.1.10,49660,09527+0,83 %
ke 23.1.10,44080,09578−0,53 %
to 24.1.10,31910,09691−1,17 %
pe 25.1.10,45890,09561+1,35 %
ma 28.1.10,58640,09446+1,22 %
ti 29.1.10,59270,09440+0,06 %
ke 30.1.10,76280,09291+1,61 %
to 31.1.11,11150,09000+3,24 %
Helmikuu
pe 1.2.10,99200,09098−1,08 %
ma 4.2.10,94110,09140−0,46 %
ti 5.2.10,95580,09128+0,13 %
ke 6.2.11,19240,08935+2,16 %
to 7.2.11,36900,08796+1,58 %
pe 8.2.11,34600,08814−0,20 %
ma 11.2.11,32380,08831−0,20 %
ti 12.2.11,30440,08846−0,17 %
ke 13.2.11,20640,08923−0,87 %
to 14.2.11,22400,08909+0,16 %
pe 15.2.11,26470,08877+0,36 %
ma 18.2.11,20240,08927−0,55 %
ti 19.2.11,24740,08891+0,40 %
ke 20.2.11,54100,08665+2,61 %
to 21.2.11,47050,08718−0,61 %
pe 22.2.11,45550,08729−0,13 %
ma 25.2.11,41950,08757−0,31 %
ti 26.2.11,30570,08845−1,00 %
ke 27.2.11,21680,08915−0,79 %
to 28.2.11,37840,08789+1,44 %
pe 29.2.11,73090,08524+3,10 %
Maaliskuu
ma 3.3.11,98970,08340+2,21 %
ti 4.3.11,94660,08371−0,36 %
ke 5.3.11,79970,08475−1,23 %
to 6.3.11,91400,08393+0,97 %
pe 7.3.12,33050,08110+3,50 %
ma 10.3.12,18950,08204−1,14 %
ti 11.3.12,10320,08262−0,71 %
ke 12.3.12,10980,08258+0,05 %
to 13.3.12,35880,08091+2,06 %
pe 14.3.12,23480,08173−1,00 %
ma 17.3.12,85570,07779+5,07 %
ti 18.3.12,64240,07910−1,66 %
ke 19.3.12,57600,07952−0,53 %
to 20.3.12,55450,07965−0,17 %
ti 25.3.12,58750,07944+0,26 %
ke 26.3.12,67120,07892+0,66 %
to 27.3.12,60950,07931−0,49 %
pe 28.3.12,76710,07833+1,25 %
ma 31.3.12,81180,07805+0,35 %
Huhtikuu
ti 1.4.12,65950,07899−1,19 %
ke 2.4.12,30940,08124−2,77 %
to 3.4.12,08700,08273−1,81 %
pe 4.4.12,31430,08121+1,88 %
ma 7.4.12,27050,08150−0,36 %
ti 8.4.12,22170,08182−0,40 %
ke 9.4.12,30240,08128+0,66 %
to 10.4.12,56590,07958+2,14 %
pe 11.4.12,42550,08048−1,12 %
ma 14.4.12,50510,07997+0,64 %
ti 15.4.12,53800,07976+0,26 %
ke 16.4.12,71000,07868+1,37 %
to 17.4.12,48030,08013−1,81 %
pe 18.4.12,24620,08166−1,88 %
ma 21.4.12,38090,08077+1,10 %
ti 22.4.12,20100,08196−1,45 %
ke 23.4.12,21800,08185+0,14 %
to 24.4.12,21940,08184+0,01 %
pe 25.4.11,91510,08393−2,49 %
ma 28.4.11,79660,08477−0,99 %
ti 29.4.11,81670,08463+0,17 %
ke 30.4.11,82050,08460+0,03 %
Toukokuu
pe 2.5.11,75630,08506−0,54 %
ma 5.5.11,77280,08494+0,14 %
ti 6.5.11,69260,08552−0,68 %
ke 7.5.11,61260,08611−0,68 %
to 8.5.11,68840,08555+0,65 %
pe 9.5.11,91050,08396+1,90 %
ma 12.5.11,83170,08452−0,66 %
ti 13.5.11,74290,08516−0,75 %
ke 14.5.11,83960,08446+0,82 %
to 15.5.11,79830,08476−0,35 %
pe 16.5.11,62810,08600−1,44 %
ma 19.5.11,70300,08545+0,64 %
ti 20.5.11,93630,08378+1,99 %
ke 21.5.12,06600,08288+1,09 %
to 22.5.12,14580,08233+0,66 %
pe 23.5.12,05000,08299−0,79 %
ma 26.5.12,13420,08241+0,70 %
ti 27.5.12,23340,08174+0,82 %
ke 28.5.12,00890,08327−1,84 %
to 29.5.11,88950,08411−0,99 %
pe 30.5.11,82110,08459−0,58 %
Kesäkuu
ma 2.6.11,98830,08341+1,41 %
ti 3.6.12,03150,08312+0,36 %
ke 4.6.12,04030,08305+0,07 %
to 5.6.12,03910,08306−0,01 %
pe 6.6.12,20310,08195+1,36 %
ma 9.6.12,42000,08052+1,78 %
ti 10.6.12,35250,08096−0,54 %
ke 11.6.12,38640,08073+0,27 %
to 12.6.12,28400,08141−0,83 %
pe 13.6.12,53300,07979+2,03 %
ma 16.6.12,49840,08001−0,28 %
ti 17.6.12,40590,08061−0,74 %
ke 18.6.12,50860,07994+0,83 %
to 19.6.12,39360,08069−0,92 %
pe 20.6.12,46220,08024+0,55 %
ma 23.6.12,50570,07996+0,35 %
ti 24.6.12,55560,07965+0,40 %
ke 25.6.12,46420,08023−0,73 %
to 26.6.12,37720,08079−0,70 %
pe 27.6.12,48800,08008+0,90 %
ma 30.6.12,34260,08102−1,16 %
Heinäkuu
ti 1.7.12,46900,08020+1,02 %
ke 2.7.12,40200,08063−0,54 %
to 3.7.12,44290,08037+0,33 %
pe 4.7.12,07890,08279−2,93 %
ma 7.7.12,12020,08251+0,34 %
ti 8.7.12,18870,08204+0,57 %
ke 9.7.12,04180,08304−1,21 %
to 10.7.12,06920,08286+0,23 %
pe 11.7.12,27650,08146+1,72 %
ma 14.7.12,07300,08283−1,66 %
ti 15.7.12,25000,08163+1,47 %
ke 16.7.12,12450,08248−1,02 %
to 17.7.11,97650,08350−1,22 %
pe 18.7.11,91700,08391−0,50 %
ma 21.7.12,04140,08305+1,04 %
ti 22.7.12,03620,08308−0,04 %
ke 23.7.11,82020,08460−1,79 %
to 24.7.11,86060,08431+0,34 %
pe 25.7.11,94810,08370+0,74 %
ma 28.7.11,83390,08450−0,96 %
ti 29.7.11,77510,08492−0,50 %
ke 30.7.11,55070,08657−1,91 %
to 31.7.11,45900,08727−0,79 %
Elokuu
pe 1.8.11,41390,08761−0,39 %
ma 4.8.11,21420,08917−1,75 %
ti 5.8.11,43400,08746+1,96 %
ke 6.8.11,47690,08713+0,38 %
to 7.8.11,50270,08694+0,22 %
pe 8.8.11,57980,08636+0,67 %
ma 11.8.11,54840,08659−0,27 %
ti 12.8.11,57100,08642+0,20 %
ke 13.8.11,66120,08575+0,78 %
to 14.8.11,64610,08587−0,13 %
pe 15.8.11,69870,08548+0,45 %
ma 18.8.11,42830,08750−2,31 %
ti 19.8.11,38270,08785−0,40 %
ke 20.8.11,40060,08771+0,16 %
to 21.8.11,43120,08748+0,27 %
pe 22.8.11,37570,08791−0,49 %
ma 25.8.11,39640,08775+0,18 %
ti 26.8.11,43000,08749+0,29 %
ke 27.8.11,47750,08713+0,42 %
to 28.8.11,39870,08773−0,69 %
pe 29.8.11,35970,08803−0,34 %
Syyskuu
ma 1.9.11,30040,08849−0,52 %
ti 2.9.11,30990,08842+0,08 %
ke 3.9.11,39030,08779+0,71 %
to 4.9.11,42750,08751+0,33 %
pe 5.9.11,46460,08723+0,32 %
ma 8.9.11,13970,08977−2,83 %
ti 9.9.11,16630,08956+0,24 %
ke 10.9.11,35860,08804+1,72 %
to 11.9.11,57980,08636+1,95 %
pe 12.9.11,49520,08699−0,73 %
ma 15.9.11,56090,08650+0,57 %
ti 16.9.11,64860,08585+0,76 %
ke 17.9.11,59290,08626−0,48 %
to 18.9.11,85920,08432+2,30 %
pe 19.9.11,49020,08703−3,11 %
ma 22.9.11,72090,08532+2,01 %
ti 23.9.11,89530,08407+1,49 %
ke 24.9.12,03850,08307+1,20 %
to 25.9.11,98930,08341−0,41 %
pe 26.9.11,96420,08358−0,21 %
ma 29.9.11,75900,08504−1,72 %
ti 30.9.11,82700,08455+0,58 %
Lokakuu
ke 1.10.11,64080,08590−1,57 %
to 2.10.11,67340,08566+0,28 %
pe 3.10.11,80730,08469+1,15 %
ma 6.10.11,80450,08471−0,02 %
ti 7.10.12,00430,08330+1,69 %
ke 8.10.12,56250,07960+4,65 %
to 9.10.12,42490,08048−1,10 %
pe 10.10.12,63850,07912+1,72 %
ma 13.10.12,60350,07934−0,28 %
ti 14.10.12,21870,08184−3,05 %
ke 15.10.12,61160,07929+3,22 %
to 16.10.13,61510,07345+7,96 %
pe 17.10.13,76260,07266+1,08 %
ma 20.10.13,52130,07396−1,75 %
ti 21.10.13,72120,07288+1,48 %
ke 22.10.14,09260,07096+2,71 %
to 23.10.14,87240,06724+5,53 %
pe 24.10.14,01000,07138−5,80 %
ma 27.10.13,86420,07213−1,04 %
ti 28.10.13,24940,07548−4,43 %
ke 29.10.12,92770,07735−2,43 %
to 30.10.13,01940,07681+0,71 %
pe 31.10.12,83830,07789−1,39 %
Marraskuu
ma 3.11.12,53740,07976−2,34 %
ti 4.11.12,63730,07913+0,80 %
ke 5.11.12,45170,08031−1,47 %
to 6.11.12,62850,07919+1,42 %
pe 7.11.12,85490,07779+1,79 %
ma 10.11.12,70430,07871−1,17 %
ti 11.11.12,86820,07771+1,29 %
ke 12.11.13,08130,07645+1,66 %
to 13.11.12,99850,07693−0,63 %
pe 14.11.12,95580,07719−0,33 %
ma 17.11.12,73470,07853−1,71 %
ti 18.11.12,99000,07698+2,00 %
ke 19.11.13,20360,07574+1,64 %
to 20.11.13,23150,07558+0,21 %
pe 21.11.13,18480,07584−0,35 %
ma 24.11.13,20030,07576+0,12 %
ti 25.11.12,81800,07802−2,90 %
ke 26.11.12,92830,07735+0,86 %
to 27.11.12,71070,07867−1,68 %
pe 28.11.12,84950,07782+1,09 %
Joulukuu
ma 1.12.12,91370,07744+0,50 %
ti 2.12.13,12300,07620+1,62 %
ke 3.12.13,00170,07691−0,92 %
to 4.12.12,98490,07701−0,13 %
pe 5.12.13,08800,07641+0,79 %
ma 8.12.13,12460,07619+0,28 %
ti 9.12.13,08510,07642−0,30 %
ke 10.12.13,19160,07581+0,81 %
to 11.12.13,39910,07463+1,57 %
pe 12.12.13,58350,07362+1,38 %
ma 15.12.13,81600,07238+1,71 %
ti 16.12.14,10000,07092+2,06 %
ke 17.12.14,03790,07124−0,44 %
to 18.12.14,26890,07008+1,65 %
pe 19.12.13,60850,07348−4,63 %
ma 22.12.13,50540,07404−0,76 %
ti 23.12.13,59890,07354+0,69 %
ke 24.12.13,47420,07422−0,92 %
ma 29.12.13,61360,07346+1,03 %
ti 30.12.13,39310,07467−1,62 %
ke 31.12.13,06670,07653−2,44 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026