N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2021 Randin kurssi 2021

Euro vahvistui randia vastaan 0,23 % vuonna 2021

Vuonna 2021 EKP julkaisi randin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 17,4766 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 18,8079 11.1.2021 ja matalimmillaan 16,3923 7.6.2021. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2021 oli 18,0625.

Keskikurssi 2021
17,4766
Muutos vuoden aikana
▲ +0,23 %
Ylin
18,8079 11.1.2021
Alin
16,3923 7.6.2021

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2021

258 julkaisua 4.1.2021–31.12.2021.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2021

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2021

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2021
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu18,429517,921418,807918,305820
Helmikuu17,862917,500618,157418,102520
Maaliskuu17,828417,348418,358217,348423
Huhtikuu17,248617,045317,422817,387520
Toukokuu17,076616,764717,443316,797421
Kesäkuu16,754016,392317,052017,011422
Heinäkuu17,164816,827817,533217,328322
Elokuu17,382716,921117,875017,228222
Syyskuu17,137316,662717,629917,562922
Lokakuu17,230016,830717,744717,744721
Marraskuu17,705517,317718,250918,226922
Joulukuu17,933117,560918,197618,062523
Koko vuosi17,476616,392318,807918,0625258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2021

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2021
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.17,92140,05580−0,56 %
ti 5.1.18,41940,05429+2,78 %
ke 6.1.18,51230,05402+0,50 %
to 7.1.18,79190,05321+1,51 %
pe 8.1.18,72120,05342−0,38 %
ma 11.1.18,80790,05317+0,46 %
ti 12.1.18,72690,05340−0,43 %
ke 13.1.18,63290,05367−0,50 %
to 14.1.18,41470,05430−1,17 %
pe 15.1.18,46270,05416+0,26 %
ma 18.1.18,49190,05408+0,16 %
ti 19.1.18,11810,05519−2,02 %
ke 20.1.18,11010,05522−0,04 %
to 21.1.17,99880,05556−0,61 %
pe 22.1.18,38100,05440+2,12 %
ma 25.1.18,49300,05407+0,61 %
ti 26.1.18,40650,05433−0,47 %
ke 27.1.18,43790,05424+0,17 %
to 28.1.18,43550,05424−0,01 %
pe 29.1.18,30580,05463−0,70 %
Helmikuu
ma 1.2.18,15740,05507−0,81 %
ti 2.2.18,00670,05553−0,83 %
ke 3.2.17,94120,05574−0,36 %
to 4.2.18,02970,05546+0,49 %
pe 5.2.17,94070,05574−0,49 %
ma 8.2.17,97010,05565+0,16 %
ti 9.2.17,89530,05588−0,42 %
ke 10.2.17,83010,05608−0,36 %
to 11.2.17,75330,05633−0,43 %
pe 12.2.17,73620,05638−0,10 %
ma 15.2.17,50060,05714−1,33 %
ti 16.2.17,65440,05664+0,88 %
ke 17.2.17,82470,05610+0,96 %
to 18.2.17,56020,05695−1,48 %
pe 19.2.17,73910,05637+1,02 %
ma 22.2.18,07320,05533+1,88 %
ti 23.2.17,85990,05599−1,18 %
ke 24.2.17,57230,05691−1,61 %
to 25.2.18,11010,05522+3,06 %
pe 26.2.18,10250,05524−0,04 %
Maaliskuu
ma 1.3.18,14980,05510+0,26 %
ti 2.3.18,13530,05514−0,08 %
ke 3.3.18,00730,05553−0,71 %
to 4.3.18,09260,05527+0,47 %
pe 5.3.18,26190,05476+0,94 %
ma 8.3.18,35820,05447+0,53 %
ti 9.3.18,31280,05461−0,25 %
ke 10.3.18,17400,05502−0,76 %
to 11.3.17,80770,05616−2,02 %
pe 12.3.17,85050,05602+0,24 %
ma 15.3.17,73160,05640−0,67 %
ti 16.3.17,70670,05648−0,14 %
ke 17.3.17,71800,05644+0,06 %
to 18.3.17,62020,05675−0,55 %
pe 19.3.17,50510,05713−0,65 %
ma 22.3.17,56570,05693+0,35 %
ti 23.3.17,58180,05688+0,09 %
ke 24.3.17,52480,05706−0,32 %
to 25.3.17,68520,05654+0,92 %
pe 26.3.17,68450,05655±0,00 %
ma 29.3.17,69240,05652+0,04 %
ti 30.3.17,53960,05701−0,86 %
ke 31.3.17,34840,05764−1,09 %
Huhtikuu
to 1.4.17,20740,05811−0,81 %
ti 6.4.17,13990,05834−0,39 %
ke 7.4.17,28030,05787+0,82 %
to 8.4.17,26770,05791−0,07 %
pe 9.4.17,31000,05777+0,24 %
ma 12.4.17,38780,05751+0,45 %
ti 13.4.17,42280,05740+0,20 %
ke 14.4.17,29890,05781−0,71 %
to 15.4.17,04530,05867−1,47 %
pe 16.4.17,09670,05849+0,30 %
ma 19.4.17,13980,05834+0,25 %
ti 20.4.17,22870,05804+0,52 %
ke 21.4.17,14500,05833−0,49 %
to 22.4.17,23480,05802+0,52 %
pe 23.4.17,20680,05812−0,16 %
ma 26.4.17,24410,05799+0,22 %
ti 27.4.17,33830,05768+0,55 %
ke 28.4.17,31560,05775−0,13 %
to 29.4.17,27520,05789−0,23 %
pe 30.4.17,38750,05751+0,65 %
Toukokuu
ma 3.5.17,39530,05749+0,04 %
ti 4.5.17,44330,05733+0,28 %
ke 5.5.17,30130,05780−0,81 %
to 6.5.17,20810,05811−0,54 %
pe 7.5.17,18630,05819−0,13 %
ma 10.5.17,08430,05853−0,59 %
ti 11.5.16,98470,05888−0,58 %
ke 12.5.16,93540,05905−0,29 %
to 13.5.17,10550,05846+1,00 %
pe 14.5.17,07220,05857−0,19 %
ma 17.5.17,20640,05812+0,79 %
ti 18.5.17,08370,05854−0,71 %
ke 19.5.17,14470,05833+0,36 %
to 20.5.17,16390,05826+0,11 %
pe 21.5.16,98800,05887−1,02 %
ma 24.5.17,06220,05861+0,44 %
ti 25.5.16,95910,05897−0,60 %
ke 26.5.16,92820,05907−0,18 %
to 27.5.16,76470,05965−0,97 %
pe 28.5.16,79450,05954+0,18 %
ma 31.5.16,79740,05953+0,02 %
Kesäkuu
ti 1.6.16,82850,05942+0,19 %
ke 2.6.16,72690,05978−0,60 %
to 3.6.16,52180,06053−1,23 %
pe 4.6.16,54240,06045+0,12 %
ma 7.6.16,39230,06100−0,91 %
ti 8.6.16,45930,06076+0,41 %
ke 9.6.16,53030,06049+0,43 %
to 10.6.16,60910,06021+0,48 %
pe 11.6.16,47820,06069−0,79 %
ma 14.6.16,71590,05982+1,44 %
ti 15.6.16,68000,05995−0,21 %
ke 16.6.16,66040,06002−0,12 %
to 17.6.16,80570,05950+0,87 %
pe 18.6.16,82230,05944+0,10 %
ma 21.6.16,94530,05901+0,73 %
ti 22.6.17,04310,05867+0,58 %
ke 23.6.16,93870,05904−0,61 %
to 24.6.17,00280,05881+0,38 %
pe 25.6.16,83590,05940−0,98 %
ma 28.6.16,98460,05888+0,88 %
ti 29.6.17,05200,05864+0,40 %
ke 30.6.17,01140,05878−0,24 %
Heinäkuu
to 1.7.16,97440,05891−0,22 %
pe 2.7.17,07870,05855+0,61 %
ma 5.7.16,88130,05924−1,16 %
ti 6.7.16,82780,05943−0,32 %
ke 7.7.16,86660,05929+0,23 %
to 8.7.17,05540,05863+1,12 %
pe 9.7.16,87590,05926−1,05 %
ma 12.7.17,14710,05832+1,61 %
ti 13.7.17,27350,05789+0,74 %
ke 14.7.17,29750,05781+0,14 %
to 15.7.17,20280,05813−0,55 %
pe 16.7.16,98400,05888−1,27 %
ma 19.7.17,07410,05857+0,53 %
ti 20.7.17,13490,05836+0,36 %
ke 21.7.17,28110,05787+0,85 %
to 22.7.17,14490,05833−0,79 %
pe 23.7.17,38820,05751+1,42 %
ma 26.7.17,48460,05719+0,55 %
ti 27.7.17,53320,05703+0,28 %
ke 28.7.17,47920,05721−0,31 %
to 29.7.17,31170,05776−0,96 %
pe 30.7.17,32830,05771+0,10 %
Elokuu
ma 2.8.17,09930,05848−1,32 %
ti 3.8.17,10010,05848±0,00 %
ke 4.8.16,92110,05910−1,05 %
to 5.8.17,02320,05874+0,60 %
pe 6.8.17,09830,05849+0,44 %
ma 9.8.17,20750,05811+0,64 %
ti 10.8.17,36050,05760+0,89 %
ke 11.8.17,33260,05769−0,16 %
to 12.8.17,27800,05788−0,32 %
pe 13.8.17,45610,05729+1,03 %
ma 16.8.17,38520,05752−0,41 %
ti 17.8.17,44160,05733+0,32 %
ke 18.8.17,43560,05735−0,03 %
to 19.8.17,75040,05634+1,81 %
pe 20.8.17,87500,05594+0,70 %
ma 23.8.17,82180,05611−0,30 %
ti 24.8.17,69020,05653−0,74 %
ke 25.8.17,58010,05688−0,62 %
to 26.8.17,54200,05701−0,22 %
pe 27.8.17,53560,05703−0,04 %
ma 30.8.17,25780,05794−1,58 %
ti 31.8.17,22820,05804−0,17 %
Syyskuu
ke 1.9.17,05320,05864−1,02 %
to 2.9.16,98820,05886−0,38 %
pe 3.9.17,02850,05873+0,24 %
ma 6.9.16,90750,05915−0,71 %
ti 7.9.16,97740,05890+0,41 %
ke 8.9.16,88390,05923−0,55 %
to 9.9.16,74580,05972−0,82 %
pe 10.9.16,66270,06001−0,50 %
ma 13.9.16,71030,05984+0,29 %
ti 14.9.16,80970,05949+0,59 %
ke 15.9.16,89730,05918+0,52 %
to 16.9.17,05440,05864+0,93 %
pe 17.9.17,18910,05818+0,79 %
ma 20.9.17,33010,05770+0,82 %
ti 21.9.17,44270,05733+0,65 %
ke 22.9.17,33680,05768−0,61 %
to 23.9.17,12600,05839−1,22 %
pe 24.9.17,54530,05700+2,45 %
ma 27.9.17,61790,05676+0,41 %
ti 28.9.17,62990,05672+0,07 %
ke 29.9.17,52100,05707−0,62 %
to 30.9.17,56290,05694+0,24 %
Lokakuu
pe 1.10.17,34490,05765−1,24 %
ma 4.10.17,31660,05775−0,16 %
ti 5.10.17,37920,05754+0,36 %
ke 6.10.17,45610,05729+0,44 %
to 7.10.17,20740,05811−1,42 %
pe 8.10.17,22590,05805+0,11 %
ma 11.10.17,31080,05777+0,49 %
ti 12.10.17,26500,05792−0,26 %
ke 13.10.17,19400,05816−0,41 %
to 14.10.17,16200,05827−0,19 %
pe 15.10.17,05040,05865−0,65 %
ma 18.10.17,12170,05841+0,42 %
ti 19.10.17,00030,05882−0,71 %
ke 20.10.16,83070,05942−1,00 %
to 21.10.16,92150,05910+0,54 %
pe 22.10.17,06260,05861+0,83 %
ma 25.10.17,15630,05829+0,55 %
ti 26.10.17,13090,05837−0,15 %
ke 27.10.17,39340,05749+1,53 %
to 28.10.17,55530,05696+0,93 %
pe 29.10.17,74470,05635+1,08 %
Marraskuu
ma 1.11.17,74510,05635±0,00 %
ti 2.11.17,91580,05582+0,96 %
ke 3.11.17,86130,05599−0,30 %
to 4.11.17,58960,05685−1,52 %
pe 5.11.17,50390,05713−0,49 %
ma 8.11.17,37160,05757−0,76 %
ti 9.11.17,39640,05748+0,14 %
ke 10.11.17,52940,05705+0,76 %
to 11.11.17,47750,05722−0,30 %
pe 12.11.17,49190,05717+0,08 %
ma 15.11.17,35450,05762−0,79 %
ti 16.11.17,31770,05774−0,21 %
ke 17.11.17,51760,05709+1,15 %
to 18.11.17,72110,05643+1,16 %
pe 19.11.17,75130,05633+0,17 %
ma 22.11.17,77990,05624+0,16 %
ti 23.11.17,84900,05603+0,39 %
ke 24.11.17,80780,05616−0,23 %
to 25.11.17,81770,05612+0,06 %
pe 26.11.18,24480,05481+2,40 %
ma 29.11.18,25090,05479+0,03 %
ti 30.11.18,22690,05486−0,13 %
Joulukuu
ke 1.12.17,90110,05586−1,79 %
to 2.12.17,96520,05566+0,36 %
pe 3.12.17,95090,05571−0,08 %
ma 6.12.18,02310,05548+0,40 %
ti 7.12.17,96120,05568−0,34 %
ke 8.12.17,81680,05613−0,80 %
to 9.12.18,01900,05550+1,13 %
pe 10.12.18,04140,05543+0,12 %
ma 13.12.17,96940,05565−0,40 %
ti 14.12.18,12190,05518+0,85 %
ke 15.12.18,19760,05495+0,42 %
to 16.12.18,11210,05521−0,47 %
pe 17.12.17,92800,05578−1,02 %
ma 20.12.17,82710,05609−0,56 %
ti 21.12.17,90250,05586+0,42 %
ke 22.12.17,96680,05566+0,36 %
to 23.12.17,77690,05625−1,06 %
pe 24.12.17,58210,05688−1,10 %
ma 27.12.17,56090,05694−0,12 %
ti 28.12.17,81130,05614+1,43 %
ke 29.12.17,94710,05572+0,76 %
to 30.12.18,01730,05550+0,39 %
pe 31.12.18,06250,05536+0,25 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026