N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2013 Randin kurssi 2013

Euro vahvistui randia vastaan 30,37 % vuonna 2013

Vuonna 2013 EKP julkaisi randin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 12,8330 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 14,5660 31.12.2013 ja matalimmillaan 11,2074 7.1.2013. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2013 oli 14,5660.

Keskikurssi 2013
12,8330
Muutos vuoden aikana
▲ +30,37 %
Ylin
14,5660 31.12.2013
Alin
11,2074 7.1.2013

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2013

255 julkaisua 2.1.2013–31.12.2013.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2013

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2013

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2013
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu11,695711,207412,257612,104822
Helmikuu11,879611,537812,212011,755020
Maaliskuu11,916911,798012,070611,820020
Huhtikuu11,859211,656512,110911,804521
Toukokuu12,179811,743713,217413,217422
Kesäkuu13,208812,707413,636513,070420
Heinäkuu12,967412,750013,112613,074023
Elokuu13,419013,054813,923613,667022
Syyskuu13,328713,023013,716013,598521
Lokakuu13,528313,387113,725013,615123
Marraskuu13,762613,596513,950013,861021
Joulukuu14,223413,822314,566014,566020
Koko vuosi12,833011,207414,566014,5660255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2013

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2013
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.11,23880,08898+0,59 %
to 3.1.11,25070,08888+0,11 %
pe 4.1.11,25970,08881+0,08 %
ma 7.1.11,20740,08923−0,46 %
ti 8.1.11,22390,08910+0,15 %
ke 9.1.11,20950,08921−0,13 %
to 10.1.11,33780,08820+1,14 %
pe 11.1.11,54710,08660+1,85 %
ma 14.1.11,60940,08614+0,54 %
ti 15.1.11,68700,08557+0,67 %
ke 16.1.11,73300,08523+0,39 %
to 17.1.11,73230,08523−0,01 %
pe 18.1.11,85440,08436+1,04 %
ma 21.1.11,82660,08456−0,23 %
ti 22.1.11,79430,08479−0,27 %
ke 23.1.11,96500,08358+1,45 %
to 24.1.12,06640,08287+0,85 %
pe 25.1.12,13000,08244+0,53 %
ma 28.1.12,09060,08271−0,32 %
ti 29.1.12,17850,08211+0,73 %
ke 30.1.12,25760,08158+0,65 %
to 31.1.12,10480,08261−1,25 %
Helmikuu
pe 1.2.12,21200,08189+0,89 %
ma 4.2.12,11880,08252−0,76 %
ti 5.2.12,01700,08322−0,84 %
ke 6.2.12,05930,08292+0,35 %
to 7.2.12,07400,08282+0,12 %
pe 8.2.11,93610,08378−1,14 %
ma 11.2.11,93450,08379−0,01 %
ti 12.2.12,06660,08287+1,11 %
ke 13.2.11,92210,08388−1,20 %
to 14.2.11,85880,08433−0,53 %
pe 15.2.11,74570,08514−0,95 %
ma 18.2.11,79060,08481+0,38 %
ti 19.2.11,87130,08424+0,68 %
ke 20.2.11,86590,08428−0,05 %
to 21.2.11,76400,08501−0,86 %
pe 22.2.11,69840,08548−0,56 %
ma 25.2.11,74210,08516+0,37 %
ti 26.2.11,53780,08667−1,74 %
ke 27.2.11,62200,08604+0,73 %
to 28.2.11,75500,08507+1,14 %
Maaliskuu
pe 1.3.11,80920,08468+0,46 %
ma 4.3.11,82020,08460+0,09 %
ti 5.3.11,82140,08459+0,01 %
ke 6.3.11,79800,08476−0,20 %
to 7.3.11,93400,08379+1,15 %
pe 8.3.11,89960,08404−0,29 %
ma 11.3.11,89900,08404−0,01 %
ti 12.3.11,92320,08387+0,20 %
ke 13.3.11,95950,08362+0,30 %
to 14.3.11,95940,08362±0,00 %
pe 15.3.12,01080,08326+0,43 %
ma 18.3.11,86620,08427−1,20 %
ti 19.3.11,93320,08380+0,56 %
ke 20.3.12,02010,08319+0,73 %
to 21.3.12,00500,08330−0,13 %
pe 22.3.12,07060,08285+0,55 %
ma 25.3.12,00350,08331−0,56 %
ti 26.3.11,91280,08394−0,76 %
ke 27.3.11,87250,08423−0,34 %
to 28.3.11,82000,08460−0,44 %
Huhtikuu
ti 2.4.11,81860,08461−0,01 %
ke 3.4.11,84630,08441+0,23 %
to 4.4.11,85090,08438+0,04 %
pe 5.4.11,84300,08444−0,07 %
ma 8.4.11,76470,08500−0,66 %
ti 9.4.11,68050,08561−0,72 %
ke 10.4.11,69000,08554+0,08 %
to 11.4.11,69100,08554+0,01 %
pe 12.4.11,65650,08579−0,30 %
ma 15.4.11,86030,08431+1,75 %
ti 16.4.12,00840,08328+1,25 %
ke 17.4.12,03040,08312+0,18 %
to 18.4.11,95380,08366−0,64 %
pe 19.4.12,00220,08332+0,40 %
ma 22.4.12,11090,08257+0,91 %
ti 23.4.12,00340,08331−0,89 %
ke 24.4.11,93950,08376−0,53 %
to 25.4.11,88040,08417−0,49 %
pe 26.4.11,86120,08431−0,16 %
ma 29.4.11,74700,08513−0,96 %
ti 30.4.11,80450,08471+0,49 %
Toukokuu
to 2.5.11,85850,08433+0,46 %
pe 3.5.11,74370,08515−0,97 %
ma 6.5.11,76950,08497+0,22 %
ti 7.5.11,87220,08423+0,87 %
ke 8.5.11,90580,08399+0,28 %
to 9.5.11,80380,08472−0,86 %
pe 10.5.11,80920,08468+0,05 %
ma 13.5.11,79930,08475−0,08 %
ti 14.5.11,95600,08364+1,33 %
ke 15.5.11,98200,08346+0,22 %
to 16.5.12,07200,08284+0,75 %
pe 17.5.12,07640,08281+0,04 %
ma 20.5.12,16010,08224+0,69 %
ti 21.5.12,28900,08137+1,06 %
ke 22.5.12,28360,08141−0,04 %
to 23.5.12,36610,08087+0,67 %
pe 24.5.12,37240,08083+0,05 %
ma 27.5.12,44240,08037+0,57 %
ti 28.5.12,56930,07956+1,02 %
ke 29.5.12,67140,07892+0,81 %
to 30.5.12,93470,07731+2,08 %
pe 31.5.13,21740,07566+2,19 %
Kesäkuu
ma 3.6.12,96580,07713−1,90 %
ti 4.6.12,70740,07869−1,99 %
ke 5.6.12,95010,07722+1,91 %
to 6.6.13,04500,07666+0,73 %
pe 7.6.13,24020,07553+1,50 %
ma 10.6.13,40900,07458+1,27 %
ti 11.6.13,63650,07333+1,70 %
ke 12.6.13,29940,07519−2,47 %
to 13.6.13,22930,07559−0,53 %
pe 14.6.13,20510,07573−0,18 %
ma 17.6.13,17060,07593−0,26 %
ti 18.6.13,41480,07454+1,85 %
ke 19.6.13,33360,07500−0,61 %
to 20.6.13,48840,07414+1,16 %
pe 21.6.13,49060,07413+0,02 %
ma 24.6.13,28110,07529−1,55 %
ti 25.6.13,10900,07628−1,30 %
ke 26.6.13,16630,07595+0,44 %
to 27.6.12,96400,07714−1,54 %
pe 28.6.13,07040,07651+0,82 %
Heinäkuu
ma 1.7.12,95260,07720−0,90 %
ti 2.7.12,93890,07729−0,11 %
ke 3.7.13,06400,07655+0,97 %
to 4.7.13,07910,07646+0,12 %
pe 5.7.12,88900,07759−1,45 %
ma 8.7.13,08450,07643+1,52 %
ti 9.7.12,90450,07749−1,38 %
ke 10.7.12,87100,07769−0,26 %
to 11.7.12,98280,07702+0,87 %
pe 12.7.13,09300,07638+0,85 %
ma 15.7.12,93620,07730−1,20 %
ti 16.7.12,85060,07782−0,66 %
ke 17.7.13,01680,07682+1,29 %
to 18.7.12,90750,07747−0,84 %
pe 19.7.12,93250,07732+0,19 %
ma 22.7.12,94580,07725+0,10 %
ti 23.7.12,94950,07722+0,03 %
ke 24.7.12,75000,07843−1,54 %
to 25.7.12,96190,07715+1,66 %
pe 26.7.12,91640,07742−0,35 %
ma 29.7.13,03620,07671+0,93 %
ti 30.7.13,11260,07626+0,59 %
ke 31.7.13,07400,07649−0,29 %
Elokuu
to 1.8.13,07720,07647+0,02 %
pe 2.8.13,23300,07557+1,19 %
ma 5.8.13,05480,07660−1,35 %
ti 6.8.13,12320,07620+0,52 %
ke 7.8.13,21090,07570+0,67 %
to 8.8.13,19300,07580−0,14 %
pe 9.8.13,06670,07653−0,96 %
ma 12.8.13,11750,07623+0,39 %
ti 13.8.13,22190,07563+0,80 %
ke 14.8.13,21290,07568−0,07 %
to 15.8.13,22250,07563+0,07 %
pe 16.8.13,34380,07494+0,92 %
ma 19.8.13,57490,07367+1,73 %
ti 20.8.13,60550,07350+0,23 %
ke 21.8.13,65060,07326+0,33 %
to 22.8.13,77130,07261+0,88 %
pe 23.8.13,69680,07301−0,54 %
ma 26.8.13,68830,07306−0,06 %
ti 27.8.13,86610,07212+1,30 %
ke 28.8.13,92360,07182+0,41 %
to 29.8.13,69640,07301−1,63 %
pe 30.8.13,66700,07317−0,21 %
Syyskuu
ma 2.9.13,48160,07418−1,36 %
ti 3.9.13,59580,07355+0,85 %
ke 4.9.13,49040,07413−0,78 %
to 5.9.13,59630,07355+0,79 %
pe 6.9.13,35520,07488−1,77 %
ma 9.9.13,22380,07562−0,98 %
ti 10.9.13,23830,07554+0,11 %
ke 11.9.13,16800,07594−0,53 %
to 12.9.13,19400,07579+0,20 %
pe 13.9.13,24670,07549+0,40 %
ma 16.9.13,02300,07679−1,69 %
ti 17.9.13,13800,07612+0,88 %
ke 18.9.13,13040,07616−0,06 %
to 19.9.13,04490,07666−0,65 %
pe 20.9.13,23000,07559+1,42 %
ma 23.9.13,28700,07526+0,43 %
ti 24.9.13,30620,07515+0,14 %
ke 25.9.13,36550,07482+0,45 %
to 26.9.13,47250,07423+0,80 %
pe 27.9.13,71600,07291+1,81 %
ma 30.9.13,59850,07354−0,86 %
Lokakuu
ti 1.10.13,63850,07332+0,29 %
ke 2.10.13,66520,07318+0,20 %
to 3.10.13,72500,07286+0,44 %
pe 4.10.13,58620,07360−1,01 %
ma 7.10.13,61520,07345+0,21 %
ti 8.10.13,46450,07427−1,11 %
ke 9.10.13,50720,07403+0,32 %
to 10.10.13,48950,07413−0,13 %
pe 11.10.13,38830,07469−0,75 %
ma 14.10.13,47920,07419+0,68 %
ti 15.10.13,42010,07452−0,44 %
ke 16.10.13,51100,07401+0,68 %
to 17.10.13,45570,07432−0,41 %
pe 18.10.13,38710,07470−0,51 %
ma 21.10.13,45970,07430+0,54 %
ti 22.10.13,50750,07403+0,36 %
ke 23.10.13,46430,07427−0,32 %
to 24.10.13,48280,07417+0,14 %
pe 25.10.13,55020,07380+0,50 %
ma 28.10.13,56200,07374+0,09 %
ti 29.10.13,60120,07352+0,29 %
ke 30.10.13,57650,07366−0,18 %
to 31.10.13,61510,07345+0,28 %
Marraskuu
pe 1.11.13,71130,07293+0,71 %
ma 4.11.13,74880,07273+0,27 %
ti 5.11.13,81240,07240+0,46 %
ke 6.11.13,80300,07245−0,07 %
to 7.11.13,68750,07306−0,84 %
pe 8.11.13,73700,07280+0,36 %
ma 11.11.13,87350,07208+0,99 %
ti 12.11.13,95000,07168+0,55 %
ke 13.11.13,88060,07204−0,50 %
to 14.11.13,88880,07200+0,06 %
pe 15.11.13,70850,07295−1,30 %
ma 18.11.13,66600,07317−0,31 %
ti 19.11.13,65240,07325−0,10 %
ke 20.11.13,68170,07309+0,21 %
to 21.11.13,67000,07315−0,09 %
pe 22.11.13,64850,07327−0,16 %
ma 25.11.13,59650,07355−0,38 %
ti 26.11.13,70280,07298+0,78 %
ke 27.11.13,83770,07227+0,98 %
to 28.11.13,89750,07196+0,43 %
pe 29.11.13,86100,07214−0,26 %
Joulukuu
ma 2.12.13,82230,07235−0,28 %
ti 3.12.14,03060,07127+1,51 %
ke 4.12.14,12670,07079+0,68 %
to 5.12.14,23020,07027+0,73 %
pe 6.12.14,30550,06990+0,53 %
ma 9.12.14,18020,07052−0,88 %
ti 10.12.14,18080,07052±0,00 %
ke 11.12.14,28780,06999+0,75 %
to 12.12.14,26730,07009−0,14 %
pe 13.12.14,14070,07072−0,89 %
ma 16.12.14,20720,07039+0,47 %
ti 17.12.14,23440,07025+0,19 %
ke 18.12.14,22570,07030−0,06 %
to 19.12.14,19110,07047−0,24 %
pe 20.12.14,29000,06998+0,70 %
ma 23.12.14,15830,07063−0,92 %
ti 24.12.14,15310,07066−0,04 %
pe 27.12.14,44460,06923+2,06 %
ma 30.12.14,42570,06932−0,13 %
ti 31.12.14,56600,06865+0,97 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026