N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2026 Randin kurssi 2026

Euro on heikentynyt randia vastaan 4,11 % vuoden alusta

Vuonna 2026 EKP on tähän mennessä julkaissut randin viitekurssin 213 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 18,9539 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 19,7984 27.3.2026 ja matalimmillaan 18,3930 21.10.2026. Viimeisin kurssi 30.10.2026 on 18,6455.

Keskikurssi 2026
18,9539
Vuoden alusta
▼ −4,11 %
Ylin
19,7984 27.3.2026
Alin
18,3930 21.10.2026

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2026

213 julkaisua 2.1.2026–30.10.2026.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2026

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2026

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2026
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu19,115218,758419,356118,990621
Helmikuu18,920618,689819,088918,817820
Maaliskuu19,353318,905519,798419,627122
Huhtikuu19,355419,093019,648019,648020
Toukokuu19,231718,891319,568018,891320
Kesäkuu18,868118,654419,156818,654422
Heinäkuu18,803518,531819,170419,036423
Elokuu18,735718,572418,997918,688521
Syyskuu18,664018,557118,777718,612322
Lokakuu18,554618,393018,783918,645522
Vuosi tähän asti18,953918,393019,798418,6455213

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2026

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 213 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2026
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.19,35610,05166−0,45 %
ma 5.1.19,22680,05201−0,67 %
ti 6.1.19,19510,05210−0,16 %
ke 7.1.19,22520,05202+0,16 %
to 8.1.19,28110,05186+0,29 %
pe 9.1.19,29660,05182+0,08 %
ma 12.1.19,16180,05219−0,70 %
ti 13.1.19,17550,05215+0,07 %
ke 14.1.19,10200,05235−0,38 %
to 15.1.19,03090,05255−0,37 %
pe 16.1.19,03820,05253+0,04 %
ma 19.1.19,09510,05237+0,30 %
ti 20.1.19,28210,05186+0,98 %
ke 21.1.19,14700,05223−0,70 %
to 22.1.18,98550,05267−0,84 %
pe 23.1.18,95820,05275−0,14 %
ma 26.1.19,02430,05256+0,35 %
ti 27.1.19,07140,05243+0,25 %
ke 28.1.19,01780,05258−0,28 %
to 29.1.18,75840,05331−1,36 %
pe 30.1.18,99060,05266+1,24 %
Helmikuu
ma 2.2.18,97740,05269−0,07 %
ti 3.2.18,82180,05313−0,82 %
ke 4.2.18,83810,05308+0,09 %
to 5.2.19,08890,05239+1,33 %
pe 6.2.19,01700,05258−0,38 %
ma 9.2.18,98830,05266−0,15 %
ti 10.2.18,97970,05269−0,05 %
ke 11.2.18,89890,05291−0,43 %
to 12.2.18,87400,05298−0,13 %
pe 13.2.19,01900,05258+0,77 %
ma 16.2.18,90920,05288−0,58 %
ti 17.2.19,03200,05254+0,65 %
ke 18.2.18,97940,05269−0,28 %
to 19.2.19,06200,05246+0,44 %
pe 20.2.18,94170,05279−0,63 %
ma 23.2.18,86790,05300−0,39 %
ti 24.2.18,85300,05304−0,08 %
ke 25.2.18,68980,05351−0,87 %
to 26.2.18,75630,05332+0,36 %
pe 27.2.18,81780,05314+0,33 %
Maaliskuu
ma 2.3.18,90550,05289+0,47 %
ti 3.3.19,02620,05256+0,64 %
ke 4.3.19,00980,05260−0,09 %
to 5.3.19,17300,05216+0,86 %
pe 6.3.19,32770,05174+0,81 %
ma 9.3.19,27000,05189−0,30 %
ti 10.3.18,96180,05274−1,60 %
ke 11.3.18,99490,05265+0,17 %
to 12.3.19,10070,05235+0,56 %
pe 13.3.19,27540,05188+0,91 %
ma 16.3.19,24610,05196−0,15 %
ti 17.3.19,20920,05206−0,19 %
ke 18.3.19,41740,05150+1,08 %
to 19.3.19,61050,05099+0,99 %
pe 20.3.19,51170,05125−0,50 %
ma 23.3.19,49390,05130−0,09 %
ti 24.3.19,79030,05053+1,52 %
ke 25.3.19,60610,05100−0,93 %
to 26.3.19,68290,05081+0,39 %
pe 27.3.19,79840,05051+0,59 %
ma 30.3.19,73470,05067−0,32 %
ti 31.3.19,62710,05095−0,55 %
Huhtikuu
ke 1.4.19,47450,05135−0,78 %
to 2.4.19,60610,05100+0,68 %
ti 7.4.19,51920,05123−0,44 %
ke 8.4.19,09300,05238−2,18 %
to 9.4.19,20090,05208+0,57 %
pe 10.4.19,23890,05198+0,20 %
ma 13.4.19,38490,05159+0,76 %
ti 14.4.19,28450,05186−0,52 %
ke 15.4.19,33680,05171+0,27 %
to 16.4.19,30460,05180−0,17 %
pe 17.4.19,32930,05173+0,13 %
ma 20.4.19,22750,05201−0,53 %
ti 21.4.19,26200,05192+0,18 %
ke 22.4.19,32300,05175+0,32 %
to 23.4.19,25760,05193−0,34 %
pe 24.4.19,39740,05155+0,73 %
ma 27.4.19,36080,05165−0,19 %
ti 28.4.19,42890,05147+0,35 %
ke 29.4.19,43030,05147+0,01 %
to 30.4.19,64800,05090+1,12 %
Toukokuu
ma 4.5.19,56800,05110−0,41 %
ti 5.5.19,50440,05127−0,33 %
ke 6.5.19,29590,05182−1,07 %
to 7.5.19,13540,05226−0,83 %
pe 8.5.19,31090,05178+0,92 %
ma 11.5.19,34880,05168+0,20 %
ti 12.5.19,39900,05155+0,26 %
ke 13.5.19,27120,05189−0,66 %
to 14.5.19,19940,05208−0,37 %
pe 15.5.19,37390,05162+0,91 %
ma 18.5.19,36320,05164−0,06 %
ti 19.5.19,34490,05169−0,09 %
ke 20.5.19,24850,05195−0,50 %
to 21.5.19,20090,05208−0,25 %
pe 22.5.19,10450,05234−0,50 %
ma 25.5.19,01210,05260−0,48 %
ti 26.5.19,03000,05255+0,09 %
ke 27.5.19,03750,05253+0,04 %
to 28.5.18,99390,05265−0,23 %
pe 29.5.18,89130,05293−0,54 %
Kesäkuu
ma 1.6.18,92890,05283+0,20 %
ti 2.6.18,87560,05298−0,28 %
ke 3.6.18,89630,05292+0,11 %
to 4.6.18,90270,05290+0,03 %
pe 5.6.18,93890,05280+0,19 %
ma 8.6.18,99910,05263+0,32 %
ti 9.6.19,04160,05252+0,22 %
ke 10.6.19,15680,05220+0,60 %
to 11.6.19,03920,05252−0,61 %
pe 12.6.18,85710,05303−0,96 %
ma 15.6.18,81940,05314−0,20 %
ti 16.6.18,77020,05328−0,26 %
ke 17.6.18,80260,05318+0,17 %
to 18.6.18,83110,05310+0,15 %
pe 19.6.18,89070,05294+0,32 %
ma 22.6.18,80140,05319−0,47 %
ti 23.6.18,77850,05325−0,12 %
ke 24.6.18,83980,05308+0,33 %
to 25.6.18,78410,05324−0,30 %
pe 26.6.18,76660,05329−0,09 %
ma 29.6.18,72330,05341−0,23 %
ti 30.6.18,65440,05361−0,37 %
Heinäkuu
ke 1.7.18,70640,05346+0,28 %
to 2.7.18,66870,05357−0,20 %
pe 3.7.18,56060,05388−0,58 %
ma 6.7.18,53180,05396−0,16 %
ti 7.7.18,56470,05387+0,18 %
ke 8.7.18,68310,05352+0,64 %
to 9.7.18,72130,05342+0,20 %
pe 10.7.18,65570,05360−0,35 %
ma 13.7.18,69380,05349+0,20 %
ti 14.7.18,77480,05326+0,43 %
ke 15.7.18,68600,05352−0,47 %
to 16.7.18,77270,05327+0,46 %
pe 17.7.18,87680,05298+0,55 %
ma 20.7.18,84120,05308−0,19 %
ti 21.7.18,77630,05326−0,34 %
ke 22.7.18,79520,05321+0,10 %
to 23.7.18,72820,05340−0,36 %
pe 24.7.19,17040,05216+2,36 %
ma 27.7.19,06640,05245−0,54 %
ti 28.7.19,07970,05241+0,07 %
ke 29.7.19,06140,05246−0,10 %
to 30.7.19,03000,05255−0,16 %
pe 31.7.19,03640,05253+0,03 %
Elokuu
ma 3.8.18,99790,05264−0,20 %
ti 4.8.18,93160,05282−0,35 %
ke 5.8.18,88690,05295−0,24 %
to 6.8.18,82440,05312−0,33 %
pe 7.8.18,71360,05344−0,59 %
ma 10.8.18,69280,05350−0,11 %
ti 11.8.18,67060,05356−0,12 %
ke 12.8.18,62700,05369−0,23 %
to 13.8.18,59140,05379−0,19 %
pe 14.8.18,69780,05348+0,57 %
ma 17.8.18,75360,05332+0,30 %
ti 18.8.18,77580,05326+0,12 %
ke 19.8.18,85150,05305+0,40 %
to 20.8.18,89290,05293+0,22 %
pe 21.8.18,72360,05341−0,90 %
ma 24.8.18,66580,05357−0,31 %
ti 25.8.18,64500,05363−0,11 %
ke 26.8.18,57240,05384−0,39 %
to 27.8.18,61550,05372+0,23 %
pe 28.8.18,63090,05367+0,08 %
ma 31.8.18,68850,05351+0,31 %
Syyskuu
ti 1.9.18,72460,05341+0,19 %
ke 2.9.18,63410,05367−0,48 %
to 3.9.18,62730,05368−0,04 %
pe 4.9.18,55710,05389−0,38 %
ma 7.9.18,58560,05381+0,15 %
ti 8.9.18,61030,05373+0,13 %
ke 9.9.18,68960,05351+0,43 %
to 10.9.18,75590,05332+0,35 %
pe 11.9.18,73120,05339−0,13 %
ma 14.9.18,76950,05328+0,20 %
ti 15.9.18,77770,05325+0,04 %
ke 16.9.18,76840,05328−0,05 %
to 17.9.18,65950,05359−0,58 %
pe 18.9.18,64820,05362−0,06 %
ma 21.9.18,68190,05353+0,18 %
ti 22.9.18,61800,05371−0,34 %
ke 23.9.18,65370,05361+0,19 %
to 24.9.18,68360,05352+0,16 %
pe 25.9.18,57980,05382−0,56 %
ma 28.9.18,65100,05362+0,38 %
ti 29.9.18,58870,05380−0,33 %
ke 30.9.18,61230,05373+0,13 %
Lokakuu
to 1.10.18,69340,05349+0,44 %
pe 2.10.18,78390,05324+0,48 %
ma 5.10.18,62630,05369−0,84 %
ti 6.10.18,58290,05381−0,23 %
ke 7.10.18,65390,05361+0,38 %
to 8.10.18,62520,05369−0,15 %
pe 9.10.18,52700,05398−0,53 %
ma 12.10.18,49450,05407−0,18 %
ti 13.10.18,45610,05418−0,21 %
ke 14.10.18,43820,05424−0,10 %
to 15.10.18,55690,05389+0,64 %
pe 16.10.18,49300,05407−0,34 %
ma 19.10.18,44690,05421−0,25 %
ti 20.10.18,47690,05412+0,16 %
ke 21.10.18,39300,05437−0,45 %
to 22.10.18,50580,05404+0,61 %
pe 23.10.18,57770,05383+0,39 %
ma 26.10.18,60460,05375+0,14 %
ti 27.10.18,56330,05387−0,22 %
ke 28.10.18,53390,05396−0,16 %
to 29.10.18,52180,05399−0,07 %
pe 30.10.18,64550,05363+0,67 %

Lataa CSV-tiedostona 213 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026