N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2005 Randin kurssi 2005

Euro heikkeni randia vastaan 2,93 % vuonna 2005

Vuonna 2005 EKP julkaisi randin viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 7,9183 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 8,4664 1.6.2005 ja matalimmillaan 7,3918 7.12.2005. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2005 oli 7,4642.

Keskikurssi 2005
7,9183
Muutos vuoden aikana
▼ −2,93 %
Ylin
8,4664 1.6.2005
Alin
7,3918 7.12.2005

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2005

257 julkaisua 3.1.2005–30.12.2005.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2005

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2005

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2005
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu7,83867,58938,05197,788721
Helmikuu7,83377,67347,99017,673420
Maaliskuu7,96357,71938,22398,089821
Huhtikuu7,96497,87148,14697,906721
Toukokuu8,05007,73658,32798,284922
Kesäkuu8,21948,02548,46648,025422
Heinäkuu8,07907,97118,24398,020421
Elokuu7,95087,90468,00937,939223
Syyskuu7,79367,67557,92797,676522
Lokakuu7,91397,64098,15088,069521
Marraskuu7,85027,63328,00677,633222
Joulukuu7,54397,39187,71767,464221
Koko vuosi7,91837,39188,46647,4642257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2005

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2005
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.7,58930,1318−1,31 %
ti 4.1.7,73140,1293+1,87 %
ke 5.1.7,80850,1281+1,00 %
to 6.1.8,05190,1242+3,12 %
pe 7.1.8,00360,1249−0,60 %
ma 10.1.7,84380,1275−2,00 %
ti 11.1.7,83710,1276−0,09 %
ke 12.1.7,92780,1261+1,16 %
to 13.1.7,92300,1262−0,06 %
pe 14.1.7,90510,1265−0,23 %
ma 17.1.7,89390,1267−0,14 %
ti 18.1.7,90290,1265+0,11 %
ke 19.1.7,87250,1270−0,38 %
to 20.1.7,88450,1268+0,15 %
pe 21.1.7,84130,1275−0,55 %
ma 24.1.7,78050,1285−0,78 %
ti 25.1.7,73140,1293−0,63 %
ke 26.1.7,77490,1286+0,56 %
to 27.1.7,75420,1290−0,27 %
pe 28.1.7,76430,1288+0,13 %
ma 31.1.7,78870,1284+0,31 %
Helmikuu
ti 1.2.7,86290,1272+0,95 %
ke 2.2.7,87950,1269+0,21 %
to 3.2.7,99010,1252+1,40 %
pe 4.2.7,96950,1255−0,26 %
ma 7.2.7,94880,1258−0,26 %
ti 8.2.7,97560,1254+0,34 %
ke 9.2.7,97660,1254+0,01 %
to 10.2.7,98080,1253+0,05 %
pe 11.2.7,86600,1271−1,44 %
ma 14.2.7,81290,1280−0,68 %
ti 15.2.7,86270,1272+0,64 %
ke 16.2.7,81390,1280−0,62 %
to 17.2.7,79950,1282−0,18 %
pe 18.2.7,72960,1294−0,90 %
ma 21.2.7,75310,1290+0,30 %
ti 22.2.7,71130,1297−0,54 %
ke 23.2.7,68400,1301−0,35 %
to 24.2.7,68450,1301+0,01 %
pe 25.2.7,69940,1299+0,19 %
ma 28.2.7,67340,1303−0,34 %
Maaliskuu
ti 1.3.7,71930,1295+0,60 %
ke 2.3.7,75440,1290+0,45 %
to 3.3.7,77930,1285+0,32 %
pe 4.3.7,81680,1279+0,48 %
ma 7.3.7,75380,1290−0,81 %
ti 8.3.7,74140,1292−0,16 %
ke 9.3.7,73370,1293−0,10 %
to 10.3.7,89180,1267+2,04 %
pe 11.3.7,83540,1276−0,71 %
ma 14.3.8,00400,1249+2,15 %
ti 15.3.8,01440,1248+0,13 %
ke 16.3.8,15940,1226+1,81 %
to 17.3.8,21770,1217+0,71 %
pe 18.3.8,04010,1244−2,16 %
ma 21.3.8,11410,1232+0,92 %
ti 22.3.8,00580,1249−1,33 %
ke 23.3.8,08790,1236+1,03 %
to 24.3.8,05650,1241−0,39 %
ti 29.3.8,22390,1216+2,08 %
ke 30.3.8,19410,1220−0,36 %
to 31.3.8,08980,1236−1,27 %
Huhtikuu
pe 1.4.8,01190,1248−0,96 %
ma 4.4.7,99680,1251−0,19 %
ti 5.4.7,99950,1250+0,03 %
ke 6.4.7,87740,1269−1,53 %
to 7.4.7,91370,1264+0,46 %
pe 8.4.7,94830,1258+0,44 %
ma 11.4.7,87540,1270−0,92 %
ti 12.4.7,96340,1256+1,12 %
ke 13.4.7,91760,1263−0,58 %
to 14.4.7,94550,1259+0,35 %
pe 15.4.8,11910,1232+2,18 %
ma 18.4.8,14690,1227+0,34 %
ti 19.4.8,10980,1233−0,46 %
ke 20.4.8,03720,1244−0,90 %
to 21.4.7,96360,1256−0,92 %
pe 22.4.7,92800,1261−0,45 %
ma 25.4.7,87140,1270−0,71 %
ti 26.4.7,91190,1264+0,51 %
ke 27.4.7,89920,1266−0,16 %
to 28.4.7,92020,1263+0,27 %
pe 29.4.7,90670,1265−0,17 %
Toukokuu
ma 2.5.7,84030,1275−0,84 %
ti 3.5.7,88010,1269+0,51 %
ke 4.5.7,81450,1280−0,83 %
to 5.5.7,73650,1293−1,00 %
pe 6.5.7,78860,1284+0,67 %
ma 9.5.7,83290,1277+0,57 %
ti 10.5.7,95480,1257+1,56 %
ke 11.5.7,94530,1259−0,12 %
to 12.5.7,96430,1256+0,24 %
pe 13.5.8,01150,1248+0,59 %
ma 16.5.8,04680,1243+0,44 %
ti 17.5.8,11240,1233+0,82 %
ke 18.5.8,11910,1232+0,08 %
to 19.5.8,09870,1235−0,25 %
pe 20.5.8,08490,1237−0,17 %
ma 23.5.8,23450,1214+1,85 %
ti 24.5.8,20520,1219−0,36 %
ke 25.5.8,24040,1214+0,43 %
to 26.5.8,29490,1206+0,66 %
pe 27.5.8,32790,1201+0,40 %
ma 30.5.8,28240,1207−0,55 %
ti 31.5.8,28490,1207+0,03 %
Kesäkuu
ke 1.6.8,46640,1181+2,19 %
to 2.6.8,41720,1188−0,58 %
pe 3.6.8,35730,1197−0,71 %
ma 6.6.8,29380,1206−0,76 %
ti 7.6.8,12010,1232−2,09 %
ke 8.6.8,22350,1216+1,27 %
to 9.6.8,34240,1199+1,45 %
pe 10.6.8,22370,1216−1,42 %
ma 13.6.8,28910,1206+0,80 %
ti 14.6.8,38790,1192+1,19 %
ke 15.6.8,29120,1206−1,15 %
to 16.6.8,18260,1222−1,31 %
pe 17.6.8,12700,1230−0,68 %
ma 20.6.8,19260,1221+0,81 %
ti 21.6.8,16430,1225−0,35 %
ke 22.6.8,17730,1223+0,16 %
to 23.6.8,16330,1225−0,17 %
pe 24.6.8,11480,1232−0,59 %
ma 27.6.8,12440,1231+0,12 %
ti 28.6.8,03650,1244−1,08 %
ke 29.6.8,10630,1234+0,87 %
to 30.6.8,02540,1246−1,00 %
Heinäkuu
pe 1.7.8,07750,1238+0,65 %
ma 4.7.8,15840,1226+1,00 %
ti 5.7.8,20230,1219+0,54 %
ke 6.7.8,14220,1228−0,73 %
to 7.7.8,17470,1223+0,40 %
pe 8.7.8,24390,1213+0,85 %
ma 11.7.8,21840,1217−0,31 %
ti 12.7.8,10260,1234−1,41 %
ke 13.7.7,97110,1255−1,62 %
to 14.7.8,05750,1241+1,08 %
pe 15.7.7,98920,1252−0,85 %
ma 18.7.8,03430,1245+0,56 %
ti 19.7.8,05200,1242+0,22 %
ke 20.7.8,06130,1240+0,12 %
to 21.7.7,99470,1251−0,83 %
pe 22.7.8,01170,1248+0,21 %
ma 25.7.8,06810,1239+0,70 %
ti 26.7.8,04360,1243−0,30 %
ke 27.7.8,01320,1248−0,38 %
to 28.7.8,02240,1247+0,11 %
pe 29.7.8,02040,1247−0,02 %
Elokuu
ma 1.8.8,00870,1249−0,15 %
ti 2.8.7,95290,1257−0,70 %
ke 3.8.7,94880,1258−0,05 %
to 4.8.7,98090,1253+0,40 %
pe 5.8.7,96450,1256−0,21 %
ma 8.8.8,00930,1249+0,56 %
ti 9.8.7,98540,1252−0,30 %
ke 10.8.7,90460,1265−1,01 %
to 11.8.7,93830,1260+0,43 %
pe 12.8.7,91810,1263−0,25 %
ma 15.8.7,96400,1256+0,58 %
ti 16.8.7,95320,1257−0,14 %
ke 17.8.7,94110,1259−0,15 %
to 18.8.7,96680,1255+0,32 %
pe 19.8.7,93990,1259−0,34 %
ma 22.8.7,91920,1263−0,26 %
ti 23.8.7,93430,1260+0,19 %
ke 24.8.7,92220,1262−0,15 %
to 25.8.7,96090,1256+0,49 %
pe 26.8.7,95220,1258−0,11 %
ma 29.8.7,94260,1259−0,12 %
ti 30.8.7,92100,1262−0,27 %
ke 31.8.7,93920,1260+0,23 %
Syyskuu
to 1.9.7,89860,1266−0,51 %
pe 2.9.7,84030,1275−0,74 %
ma 5.9.7,83100,1277−0,12 %
ti 6.9.7,87180,1270+0,52 %
ke 7.9.7,92790,1261+0,71 %
to 8.9.7,86060,1272−0,85 %
pe 9.9.7,82360,1278−0,47 %
ma 12.9.7,85920,1272+0,46 %
ti 13.9.7,84440,1275−0,19 %
ke 14.9.7,83080,1277−0,17 %
to 15.9.7,81840,1279−0,16 %
pe 16.9.7,79810,1282−0,26 %
ma 19.9.7,81730,1279+0,25 %
ti 20.9.7,74790,1291−0,89 %
ke 21.9.7,78090,1285+0,43 %
to 22.9.7,75580,1289−0,32 %
pe 23.9.7,67550,1303−1,04 %
ma 26.9.7,69480,1300+0,25 %
ti 27.9.7,67640,1303−0,24 %
ke 28.9.7,74070,1292+0,84 %
to 29.9.7,68760,1301−0,69 %
pe 30.9.7,67650,1303−0,14 %
Lokakuu
ma 3.10.7,64090,1309−0,46 %
ti 4.10.7,68980,1300+0,64 %
ke 5.10.7,80570,1281+1,51 %
to 6.10.7,90570,1265+1,28 %
pe 7.10.7,97020,1255+0,82 %
ma 10.10.7,88350,1268−1,09 %
ti 11.10.7,83780,1276−0,58 %
ke 12.10.7,87400,1270+0,46 %
to 13.10.7,95230,1257+0,99 %
pe 14.10.7,92020,1263−0,40 %
ma 17.10.7,85070,1274−0,88 %
ti 18.10.7,86390,1272+0,17 %
ke 19.10.7,87330,1270+0,12 %
to 20.10.7,89530,1267+0,28 %
pe 21.10.7,94630,1258+0,65 %
ma 24.10.7,91850,1263−0,35 %
ti 25.10.7,99840,1250+1,01 %
ke 26.10.8,01600,1248+0,22 %
to 27.10.8,15080,1227+1,68 %
pe 28.10.8,12930,1230−0,26 %
ma 31.10.8,06950,1239−0,74 %
Marraskuu
ti 1.11.7,98170,1253−1,09 %
ke 2.11.8,00670,1249+0,31 %
to 3.11.7,96030,1256−0,58 %
pe 4.11.7,93630,1260−0,30 %
ma 7.11.7,97030,1255+0,43 %
ti 8.11.7,92400,1262−0,58 %
ke 9.11.7,92170,1262−0,03 %
to 10.11.7,94730,1258+0,32 %
pe 11.11.7,93610,1260−0,14 %
ma 14.11.7,91310,1264−0,29 %
ti 15.11.7,92710,1261+0,18 %
ke 16.11.7,90630,1265−0,26 %
to 17.11.7,84800,1274−0,74 %
pe 18.11.7,85260,1273+0,06 %
ma 21.11.7,83630,1276−0,21 %
ti 22.11.7,76560,1288−0,90 %
ke 23.11.7,76510,1288−0,01 %
to 24.11.7,69990,1299−0,84 %
pe 25.11.7,69420,1300−0,07 %
ma 28.11.7,64270,1308−0,67 %
ti 29.11.7,63610,1310−0,09 %
ke 30.11.7,63320,1310−0,04 %
Joulukuu
to 1.12.7,60760,1314−0,34 %
pe 2.12.7,49810,1334−1,44 %
ma 5.12.7,49030,1335−0,10 %
ti 6.12.7,42480,1347−0,87 %
ke 7.12.7,39180,1353−0,44 %
to 8.12.7,49110,1335+1,34 %
pe 9.12.7,50290,1333+0,16 %
ma 12.12.7,56150,1322+0,78 %
ti 13.12.7,56430,1322+0,04 %
ke 14.12.7,57290,1320+0,11 %
to 15.12.7,66850,1304+1,26 %
pe 16.12.7,71760,1296+0,64 %
ma 19.12.7,65570,1306−0,80 %
ti 20.12.7,57580,1320−1,04 %
ke 21.12.7,58000,1319+0,06 %
to 22.12.7,54870,1325−0,41 %
pe 23.12.7,52890,1328−0,26 %
ti 27.12.7,52190,1329−0,09 %
ke 28.12.7,55560,1324+0,45 %
to 29.12.7,49970,1333−0,74 %
pe 30.12.7,46420,1340−0,47 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026