N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2000 Randin kurssi 2000

Euro vahvistui randia vastaan 13,77 % vuonna 2000

Vuonna 2000 EKP julkaisi randin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 6,3899 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 7,0392 29.12.2000 ja matalimmillaan 6,0785 2.2.2000. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2000 oli 7,0392.

Keskikurssi 2000
6,3899
Muutos vuoden aikana
▲ +13,77 %
Ylin
7,0392 29.12.2000
Alin
6,0785 2.2.2000

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2000

255 julkaisua 3.1.2000–29.12.2000.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2000

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2000

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2000
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu6,20316,12966,33046,162021
Helmikuu6,21326,07856,32796,168421
Maaliskuu6,24086,12836,30456,287323
Huhtikuu6,27926,19156,38086,222018
Toukokuu6,37836,08586,63936,465622
Kesäkuu6,56916,40416,77826,498122
Heinäkuu6,46226,41476,54436,439021
Elokuu6,29226,20726,44736,212323
Syyskuu6,24576,12386,42246,374521
Lokakuu6,39286,32676,51676,391122
Marraskuu6,57706,42556,70626,706222
Joulukuu6,86026,70417,03927,039219
Koko vuosi6,38996,07857,03927,0392255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2000

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2000
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.6,20130,1613+0,23 %
ti 4.1.6,30870,1585+1,73 %
ke 5.1.6,29600,1588−0,20 %
to 6.1.6,33040,1580+0,55 %
pe 7.1.6,23930,1603−1,44 %
ma 10.1.6,22230,1607−0,27 %
ti 11.1.6,23050,1605+0,13 %
ke 12.1.6,26560,1596+0,56 %
to 13.1.6,23030,1605−0,56 %
pe 14.1.6,20960,1610−0,33 %
ma 17.1.6,12960,1631−1,29 %
ti 18.1.6,13550,1630+0,10 %
ke 19.1.6,16910,1621+0,55 %
to 20.1.6,15430,1625−0,24 %
pe 21.1.6,15920,1624+0,08 %
ma 24.1.6,15760,1624−0,03 %
ti 25.1.6,16860,1621+0,18 %
ke 26.1.6,16170,1623−0,11 %
to 27.1.6,14970,1626−0,19 %
pe 28.1.6,18450,1617+0,57 %
ma 31.1.6,16200,1623−0,36 %
Helmikuu
ti 1.2.6,11730,1635−0,73 %
ke 2.2.6,07850,1645−0,63 %
to 3.2.6,10730,1637+0,47 %
pe 4.2.6,18130,1618+1,21 %
ma 7.2.6,15960,1623−0,35 %
ti 8.2.6,24700,1601+1,42 %
ke 9.2.6,25370,1599+0,11 %
to 10.2.6,25530,1599+0,03 %
pe 11.2.6,26970,1595+0,23 %
ma 14.2.6,24730,1601−0,36 %
ti 15.2.6,23100,1605−0,26 %
ke 16.2.6,23090,1605±0,00 %
to 17.2.6,25140,1600+0,33 %
pe 18.2.6,22470,1607−0,43 %
ma 21.2.6,24170,1602+0,27 %
ti 22.2.6,32790,1580+1,38 %
ke 23.2.6,32270,1582−0,08 %
to 24.2.6,27040,1595−0,83 %
pe 25.2.6,18220,1618−1,41 %
ma 28.2.6,10870,1637−1,19 %
ti 29.2.6,16840,1621+0,98 %
Maaliskuu
ke 1.3.6,14100,1628−0,44 %
to 2.3.6,19290,1615+0,85 %
pe 3.3.6,25230,1599+0,96 %
ma 6.3.6,24740,1601−0,08 %
ti 7.3.6,25270,1599+0,08 %
ke 8.3.6,20360,1612−0,79 %
to 9.3.6,20710,1611+0,06 %
pe 10.3.6,12830,1632−1,27 %
ma 13.3.6,26200,1597+2,18 %
ti 14.3.6,17940,1618−1,32 %
ke 15.3.6,24260,1602+1,02 %
to 16.3.6,24710,1601+0,07 %
pe 17.3.6,25680,1598+0,16 %
ma 20.3.6,30450,1586+0,76 %
ti 21.3.6,28790,1590−0,26 %
ke 22.3.6,19870,1613−1,42 %
to 23.3.6,25950,1598+0,98 %
pe 24.3.6,29240,1589+0,53 %
ma 27.3.6,28220,1592−0,16 %
ti 28.3.6,25370,1599−0,45 %
ke 29.3.6,27060,1595+0,27 %
to 30.3.6,28860,1590+0,29 %
pe 31.3.6,28730,1591−0,02 %
Huhtikuu
ma 3.4.6,28120,1592−0,10 %
ti 4.4.6,24020,1603−0,65 %
ke 5.4.6,38080,1567+2,25 %
to 6.4.6,33520,1578−0,71 %
pe 7.4.6,28760,1590−0,75 %
ma 10.4.6,26710,1596−0,33 %
ti 11.4.6,32150,1582+0,87 %
ke 12.4.6,27470,1594−0,74 %
to 13.4.6,28010,1592+0,09 %
pe 14.4.6,27800,1593−0,03 %
ma 17.4.6,35030,1575+1,15 %
ti 18.4.6,28230,1592−1,07 %
ke 19.4.6,27260,1594−0,15 %
to 20.4.6,25610,1598−0,26 %
ti 25.4.6,26490,1596+0,14 %
ke 26.4.6,19150,1615−1,17 %
to 27.4.6,23880,1603+0,76 %
pe 28.4.6,22200,1607−0,27 %
Toukokuu
ti 2.5.6,16560,1622−0,91 %
ke 3.5.6,08580,1643−1,29 %
to 4.5.6,11930,1634+0,55 %
pe 5.5.6,19400,1614+1,22 %
ma 8.5.6,21630,1609+0,36 %
ti 9.5.6,31420,1584+1,57 %
ke 10.5.6,51150,1536+3,12 %
to 11.5.6,35530,1573−2,40 %
pe 12.5.6,41060,1560+0,87 %
ma 15.5.6,43490,1554+0,38 %
ti 16.5.6,40670,1561−0,44 %
ke 17.5.6,34350,1576−0,99 %
to 18.5.6,41590,1559+1,14 %
pe 19.5.6,36790,1570−0,75 %
ma 22.5.6,39450,1564+0,42 %
ti 23.5.6,44600,1551+0,81 %
ke 24.5.6,43750,1553−0,13 %
to 25.5.6,43710,1553−0,01 %
pe 26.5.6,56010,1524+1,91 %
ma 29.5.6,60010,1515+0,61 %
ti 30.5.6,63930,1506+0,59 %
ke 31.5.6,46560,1547−2,62 %
Kesäkuu
to 1.6.6,53100,1531+1,01 %
pe 2.6.6,49420,1540−0,56 %
ma 5.6.6,53240,1531+0,59 %
ti 6.6.6,58730,1518+0,84 %
ke 7.6.6,67060,1499+1,26 %
to 8.6.6,77820,1475+1,61 %
pe 9.6.6,69250,1494−1,26 %
ma 12.6.6,70800,1491+0,23 %
ti 13.6.6,70910,1491+0,02 %
ke 14.6.6,70970,1490+0,01 %
to 15.6.6,61920,1511−1,35 %
pe 16.6.6,55590,1525−0,96 %
ma 19.6.6,60580,1514+0,76 %
ti 20.6.6,55460,1526−0,78 %
ke 21.6.6,54610,1528−0,13 %
to 22.6.6,52240,1533−0,36 %
pe 23.6.6,49120,1541−0,48 %
ma 26.6.6,40760,1561−1,29 %
ti 27.6.6,41620,1559+0,13 %
ke 28.6.6,40410,1561−0,19 %
to 29.6.6,48650,1542+1,29 %
pe 30.6.6,49810,1539+0,18 %
Heinäkuu
ma 3.7.6,44860,1551−0,76 %
ti 4.7.6,44640,1551−0,03 %
ke 5.7.6,45040,1550+0,06 %
to 6.7.6,49330,1540+0,67 %
pe 7.7.6,48640,1542−0,11 %
ma 10.7.6,49660,1539+0,16 %
ti 11.7.6,47550,1544−0,32 %
ke 12.7.6,46070,1548−0,23 %
to 13.7.6,42040,1558−0,62 %
pe 14.7.6,41470,1559−0,09 %
ma 17.7.6,43890,1553+0,38 %
ti 18.7.6,46760,1546+0,45 %
ke 19.7.6,43210,1555−0,55 %
to 20.7.6,41820,1558−0,22 %
pe 21.7.6,44950,1551+0,49 %
ma 24.7.6,44890,1551−0,01 %
ti 25.7.6,54430,1528+1,48 %
ke 26.7.6,52910,1532−0,23 %
to 27.7.6,51030,1536−0,29 %
pe 28.7.6,43510,1554−1,16 %
ma 31.7.6,43900,1553+0,06 %
Elokuu
ti 1.8.6,44730,1551+0,13 %
ke 2.8.6,41220,1560−0,54 %
to 3.8.6,32630,1581−1,34 %
pe 4.8.6,31510,1584−0,18 %
ma 7.8.6,31930,1582+0,07 %
ti 8.8.6,30710,1586−0,19 %
ke 9.8.6,27220,1594−0,55 %
to 10.8.6,29190,1589+0,31 %
pe 11.8.6,32950,1580+0,60 %
ma 14.8.6,22280,1607−1,69 %
ti 15.8.6,31820,1583+1,53 %
ke 16.8.6,31650,1583−0,03 %
to 17.8.6,33250,1579+0,25 %
pe 18.8.6,31850,1583−0,22 %
ma 21.8.6,27010,1595−0,77 %
ti 22.8.6,26020,1597−0,16 %
ke 23.8.6,24750,1601−0,20 %
to 24.8.6,27490,1594+0,44 %
pe 25.8.6,24290,1602−0,51 %
ma 28.8.6,25160,1600+0,14 %
ti 29.8.6,22350,1607−0,45 %
ke 30.8.6,20720,1611−0,26 %
to 31.8.6,21230,1610+0,08 %
Syyskuu
pe 1.9.6,20990,1610−0,04 %
ma 4.9.6,26090,1597+0,82 %
ti 5.9.6,21140,1610−0,79 %
ke 6.9.6,23160,1605+0,33 %
to 7.9.6,16580,1622−1,06 %
pe 8.9.6,19290,1615+0,44 %
ma 11.9.6,12380,1633−1,12 %
ti 12.9.6,14600,1627+0,36 %
ke 13.9.6,16910,1621+0,38 %
to 14.9.6,19660,1614+0,45 %
pe 15.9.6,16300,1623−0,54 %
ma 18.9.6,19630,1614+0,54 %
ti 19.9.6,21320,1609+0,27 %
ke 20.9.6,16910,1621−0,71 %
to 21.9.6,27160,1594+1,66 %
pe 22.9.6,42240,1557+2,40 %
ma 25.9.6,33620,1578−1,34 %
ti 26.9.6,31940,1582−0,27 %
ke 27.9.6,37560,1568+0,89 %
to 28.9.6,41110,1560+0,56 %
pe 29.9.6,37450,1569−0,57 %
Lokakuu
ma 2.10.6,35800,1573−0,26 %
ti 3.10.6,34200,1577−0,25 %
ke 4.10.6,32670,1581−0,24 %
to 5.10.6,34030,1577+0,21 %
pe 6.10.6,33880,1578−0,02 %
ma 9.10.6,37180,1569+0,52 %
ti 10.10.6,40250,1562+0,48 %
ke 11.10.6,43600,1554+0,52 %
to 12.10.6,40760,1561−0,44 %
pe 13.10.6,47200,1545+1,01 %
ma 16.10.6,41090,1560−0,94 %
ti 17.10.6,40510,1561−0,09 %
ke 18.10.6,51670,1535+1,74 %
to 19.10.6,45100,1550−1,01 %
pe 20.10.6,45910,1548+0,13 %
ma 23.10.6,37390,1569−1,32 %
ti 24.10.6,34490,1576−0,45 %
ke 25.10.6,37510,1569+0,48 %
to 26.10.6,34880,1575−0,41 %
pe 27.10.6,36500,1571+0,26 %
ma 30.10.6,40490,1561+0,63 %
ti 31.10.6,39110,1565−0,22 %
Marraskuu
ke 1.11.6,42550,1556+0,54 %
to 2.11.6,47430,1545+0,76 %
pe 3.11.6,55400,1526+1,23 %
ma 6.11.6,51630,1535−0,58 %
ti 7.11.6,54960,1527+0,51 %
ke 8.11.6,55830,1525+0,13 %
to 9.11.6,57950,1520+0,32 %
pe 10.11.6,58370,1519+0,06 %
ma 13.11.6,57700,1520−0,10 %
ti 14.11.6,56570,1523−0,17 %
ke 15.11.6,59580,1516+0,46 %
to 16.11.6,57040,1522−0,39 %
pe 17.11.6,52820,1532−0,64 %
ma 20.11.6,58250,1519+0,83 %
ti 21.11.6,63130,1508+0,74 %
ke 22.11.6,60000,1515−0,47 %
to 23.11.6,59660,1516−0,05 %
pe 24.11.6,59270,1517−0,06 %
ma 27.11.6,57020,1522−0,34 %
ti 28.11.6,63290,1508+0,95 %
ke 29.11.6,70380,1492+1,07 %
to 30.11.6,70620,1491+0,04 %
Joulukuu
pe 1.12.6,70410,1492−0,03 %
ma 4.12.6,78730,1473+1,24 %
ti 5.12.6,72790,1486−0,88 %
ke 6.12.6,72250,1488−0,08 %
to 7.12.6,77610,1476+0,80 %
pe 8.12.6,77380,1476−0,03 %
ma 11.12.6,77030,1477−0,05 %
ti 12.12.6,79200,1472+0,32 %
ke 13.12.6,80960,1469+0,26 %
to 14.12.6,81930,1466+0,14 %
pe 15.12.6,93450,1442+1,69 %
ma 18.12.6,85900,1458−1,09 %
ti 19.12.6,86200,1457+0,04 %
ke 20.12.6,92110,1445+0,86 %
to 21.12.6,98070,1433+0,86 %
pe 22.12.7,01320,1426+0,47 %
ke 27.12.7,02680,1423+0,19 %
to 28.12.7,02500,1423−0,03 %
pe 29.12.7,03920,1421+0,20 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026