N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2002 Randin kurssi 2002

Euro heikkeni randia vastaan 13,62 % vuonna 2002

Vuonna 2002 EKP julkaisi randin viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,9072 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 11,1152 3.1.2002 ja matalimmillaan 8,9105 16.12.2002. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2002 oli 9,0094.

Keskikurssi 2002
9,9072
Muutos vuoden aikana
▼ −13,62 %
Ylin
11,1152 3.1.2002
Alin
8,9105 16.12.2002

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2002

255 julkaisua 2.1.2002–31.12.2002.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2002

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2002

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2002
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu10,25359,781311,11529,943822
Helmikuu9,99559,868210,11409,868220
Maaliskuu10,09749,515510,54219,938920
Huhtikuu9,81039,58149,96559,616021
Toukokuu9,28459,10369,52729,190322
Kesäkuu9,72399,131410,304310,304320
Heinäkuu10,01409,780910,21519,949823
Elokuu10,359110,026010,669910,334422
Syyskuu10,398610,272010,667210,407721
Lokakuu10,11489,815210,34919,847723
Marraskuu9,65829,05929,94419,227621
Joulukuu9,10398,91059,26059,009420
Koko vuosi9,90728,910511,11529,0094255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2002

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2002
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.11,10140,09008+6,44 %
to 3.1.11,11520,08997+0,12 %
pe 4.1.10,85220,09215−2,37 %
ma 7.1.10,59030,09443−2,41 %
ti 8.1.10,35670,09656−2,21 %
ke 9.1.10,09410,09907−2,54 %
to 10.1.10,13620,09866+0,42 %
pe 11.1.10,32200,09688+1,83 %
ma 14.1.10,20240,09802−1,16 %
ti 15.1.10,35840,09654+1,53 %
ke 16.1.10,43490,09583+0,74 %
to 17.1.10,22780,09777−1,98 %
pe 18.1.9,99710,1000−2,26 %
ma 21.1.10,18810,09815+1,91 %
ti 22.1.10,15890,09844−0,29 %
ke 23.1.10,05160,09949−1,06 %
to 24.1.9,97680,1002−0,74 %
pe 25.1.9,78130,1022−1,96 %
ma 28.1.9,91400,1009+1,36 %
ti 29.1.9,88310,1012−0,31 %
ke 30.1.9,89080,1011+0,08 %
to 31.1.9,94380,1006+0,54 %
Helmikuu
pe 1.2.9,93110,1007−0,13 %
ma 4.2.10,10050,09900+1,71 %
ti 5.2.10,07440,09926−0,26 %
ke 6.2.9,96910,1003−1,05 %
to 7.2.10,01770,09982+0,49 %
pe 8.2.10,02220,09978+0,04 %
ma 11.2.10,09550,09905+0,73 %
ti 12.2.10,11400,09887+0,18 %
ke 13.2.9,99100,1001−1,22 %
to 14.2.10,01430,09986+0,23 %
pe 15.2.10,00200,09998−0,12 %
ma 18.2.9,97430,1003−0,28 %
ti 19.2.10,03920,09961+0,65 %
ke 20.2.9,99760,1000−0,41 %
to 21.2.9,95390,1005−0,44 %
pe 22.2.10,02300,09977+0,69 %
ma 25.2.9,92360,1008−0,99 %
ti 26.2.9,92610,1007+0,03 %
ke 27.2.9,87280,1013−0,54 %
to 28.2.9,86820,1013−0,05 %
Maaliskuu
pe 1.3.9,87230,1013+0,04 %
ma 4.3.9,67820,1033−1,97 %
ti 5.3.9,51550,1051−1,68 %
ke 6.3.9,66600,1035+1,58 %
to 7.3.9,86720,1013+2,08 %
pe 8.3.10,54210,09486+6,84 %
ma 11.3.10,14390,09858−3,78 %
ti 12.3.10,08000,09921−0,63 %
ke 13.3.10,30610,09703+2,24 %
to 14.3.10,23350,09772−0,70 %
pe 15.3.10,40220,09613+1,65 %
ma 18.3.10,51740,09508+1,11 %
ti 19.3.10,36740,09646−1,43 %
ke 20.3.10,17580,09827−1,85 %
to 21.3.10,17480,09828−0,01 %
pe 22.3.10,17140,09831−0,03 %
ma 25.3.10,09470,09906−0,75 %
ti 26.3.10,14360,09858+0,48 %
ke 27.3.10,05790,09942−0,84 %
to 28.3.9,93890,1006−1,18 %
Huhtikuu
ti 2.4.9,89740,1010−0,42 %
ke 3.4.9,90340,1010+0,06 %
to 4.4.9,94230,1006+0,39 %
pe 5.4.9,86890,1013−0,74 %
ma 8.4.9,77430,1023−0,96 %
ti 9.4.9,84080,1016+0,68 %
ke 10.4.9,86700,1013+0,27 %
to 11.4.9,87900,1012+0,12 %
pe 12.4.9,87260,1013−0,06 %
ma 15.4.9,84370,1016−0,29 %
ti 16.4.9,84280,1016−0,01 %
ke 17.4.9,96550,1003+1,25 %
to 18.4.9,89790,1010−0,68 %
pe 19.4.9,84680,1016−0,52 %
ma 22.4.9,76800,1024−0,80 %
ti 23.4.9,69270,1032−0,77 %
ke 24.4.9,74560,1026+0,55 %
to 25.4.9,73580,1027−0,10 %
pe 26.4.9,63480,1038−1,04 %
ma 29.4.9,58140,1044−0,55 %
ti 30.4.9,61600,1040+0,36 %
Toukokuu
to 2.5.9,46550,1056−1,57 %
pe 3.5.9,52720,1050+0,65 %
ma 6.5.9,50520,1052−0,23 %
ti 7.5.9,31200,1074−2,03 %
ke 8.5.9,30160,1075−0,11 %
to 9.5.9,36450,1068+0,68 %
pe 10.5.9,38450,1066+0,21 %
ma 13.5.9,26480,1079−1,28 %
ti 14.5.9,16890,1091−1,04 %
ke 15.5.9,26930,1079+1,10 %
to 16.5.9,23810,1082−0,34 %
pe 17.5.9,19780,1087−0,44 %
ma 20.5.9,24800,1081+0,55 %
ti 21.5.9,28670,1077+0,42 %
ke 22.5.9,35400,1069+0,72 %
to 23.5.9,32430,1072−0,32 %
pe 24.5.9,15580,1092−1,81 %
ma 27.5.9,20380,1087+0,52 %
ti 28.5.9,20640,1086+0,03 %
ke 29.5.9,18710,1088−0,21 %
to 30.5.9,10360,1098−0,91 %
pe 31.5.9,19030,1088+0,95 %
Kesäkuu
ma 3.6.9,13140,1095−0,64 %
ti 4.6.9,14490,1094+0,15 %
ke 5.6.9,23620,1083+1,00 %
to 6.6.9,29210,1076+0,61 %
pe 7.6.9,27760,1078−0,16 %
ma 10.6.9,42590,1061+1,60 %
ti 11.6.9,43480,1060+0,09 %
ke 12.6.9,61790,1040+1,94 %
to 13.6.9,66180,1035+0,46 %
pe 14.6.9,85120,1015+1,96 %
ma 17.6.9,99510,1000+1,46 %
ti 18.6.9,79270,1021−2,02 %
ke 19.6.9,80000,1020+0,07 %
to 20.6.9,77660,1023−0,24 %
pe 21.6.10,10810,09893+3,39 %
ma 24.6.10,18100,09822+0,72 %
ti 25.6.10,06350,09937−1,15 %
ke 26.6.10,24480,09761+1,80 %
to 27.6.10,13730,09865−1,05 %
pe 28.6.10,30430,09705+1,65 %
Heinäkuu
ma 1.7.9,80940,1019−4,80 %
ti 2.7.9,92900,1007+1,22 %
ke 3.7.9,94380,1006+0,15 %
to 4.7.9,99070,1001+0,47 %
pe 5.7.9,78090,1022−2,10 %
ma 8.7.9,99800,1000+2,22 %
ti 9.7.9,95980,1004−0,38 %
ke 10.7.9,90640,1009−0,54 %
to 11.7.9,91840,1008+0,12 %
pe 12.7.9,89270,1011−0,26 %
ma 15.7.10,05010,09950+1,59 %
ti 16.7.10,21510,09789+1,64 %
ke 17.7.10,15460,09848−0,59 %
to 18.7.10,11950,09882−0,35 %
pe 19.7.10,07500,09926−0,44 %
ma 22.7.10,09860,09902+0,23 %
ti 23.7.10,01260,09987−0,85 %
ke 24.7.10,14160,09860+1,29 %
to 25.7.10,19930,09805+0,57 %
pe 26.7.10,17310,09830−0,26 %
ma 29.7.9,99680,1000−1,73 %
ti 30.7.10,00760,09992+0,11 %
ke 31.7.9,94980,1005−0,58 %
Elokuu
to 1.8.10,02600,09974+0,77 %
pe 2.8.10,08130,09919+0,55 %
ma 5.8.10,28600,09722+2,03 %
ti 6.8.10,35030,09662+0,63 %
ke 7.8.10,16880,09834−1,75 %
to 8.8.10,13150,09870−0,37 %
pe 9.8.10,17410,09829+0,42 %
ma 12.8.10,23330,09772+0,58 %
ti 13.8.10,36590,09647+1,30 %
ke 14.8.10,42380,09593+0,56 %
to 15.8.10,39590,09619−0,27 %
pe 16.8.10,47350,09548+0,75 %
ma 19.8.10,38200,09632−0,87 %
ti 20.8.10,41130,09605+0,28 %
ke 21.8.10,66990,09372+2,48 %
to 22.8.10,66520,09376−0,04 %
pe 23.8.10,55760,09472−1,01 %
ma 26.8.10,48920,09534−0,65 %
ti 27.8.10,41030,09606−0,75 %
ke 28.8.10,38170,09632−0,27 %
to 29.8.10,48880,09534+1,03 %
pe 30.8.10,33440,09676−1,47 %
Syyskuu
ma 2.9.10,40040,09615+0,64 %
ti 3.9.10,59550,09438+1,88 %
ke 4.9.10,66720,09375+0,68 %
to 5.9.10,54960,09479−1,10 %
pe 6.9.10,48680,09536−0,60 %
ma 9.9.10,29350,09715−1,84 %
ti 10.9.10,27200,09735−0,21 %
ke 11.9.10,36950,09644+0,95 %
to 12.9.10,37410,09639+0,04 %
pe 13.9.10,34090,09670−0,32 %
ma 16.9.10,33660,09674−0,04 %
ti 17.9.10,27470,09733−0,60 %
ke 18.9.10,35470,09657+0,78 %
to 19.9.10,34890,09663−0,06 %
pe 20.9.10,29420,09714−0,53 %
ma 23.9.10,45080,09569+1,52 %
ti 24.9.10,49630,09527+0,44 %
ke 25.9.10,42810,09589−0,65 %
to 26.9.10,32250,09688−1,01 %
pe 27.9.10,30760,09702−0,14 %
ma 30.9.10,40770,09608+0,97 %
Lokakuu
ti 1.10.10,34910,09663−0,56 %
ke 2.10.10,23630,09769−1,09 %
to 3.10.10,26240,09744+0,25 %
pe 4.10.10,27440,09733+0,12 %
ma 7.10.10,22480,09780−0,48 %
ti 8.10.10,25940,09747+0,34 %
ke 9.10.10,29490,09714+0,35 %
to 10.10.10,33910,09672+0,43 %
pe 11.10.10,27710,09730−0,60 %
ma 14.10.10,30000,09709+0,22 %
ti 15.10.10,25520,09751−0,43 %
ke 16.10.10,23560,09770−0,19 %
to 17.10.10,08140,09919−1,51 %
pe 18.10.10,04890,09951−0,32 %
ma 21.10.10,01360,09986−0,35 %
ti 22.10.10,00000,1000−0,14 %
ke 23.10.9,97530,1002−0,25 %
to 24.10.9,89770,1010−0,78 %
pe 25.10.9,88650,1011−0,11 %
ma 28.10.9,81520,1019−0,72 %
ti 29.10.9,86240,1014+0,48 %
ke 30.10.9,90310,1010+0,41 %
to 31.10.9,84770,1015−0,56 %
Marraskuu
pe 1.11.9,94410,1006+0,98 %
ma 4.11.9,82820,1017−1,17 %
ti 5.11.9,92820,1007+1,02 %
ke 6.11.9,86540,1014−0,63 %
to 7.11.9,87880,1012+0,14 %
pe 8.11.9,86940,1013−0,10 %
ma 11.11.9,93400,1007+0,65 %
ti 12.11.9,93890,1006+0,05 %
ke 13.11.9,90560,1010−0,34 %
to 14.11.9,88800,1011−0,18 %
pe 15.11.9,69800,1031−1,92 %
ma 18.11.9,64730,1037−0,52 %
ti 19.11.9,69060,1032+0,45 %
ke 20.11.9,68360,1033−0,07 %
to 21.11.9,69780,1031+0,15 %
pe 22.11.9,52280,1050−1,80 %
ma 25.11.9,29830,1075−2,36 %
ti 26.11.9,05920,1104−2,57 %
ke 27.11.9,13650,1095+0,85 %
to 28.11.9,18000,1089+0,48 %
pe 29.11.9,22760,1084+0,52 %
Joulukuu
ma 2.12.9,12570,1096−1,10 %
ti 3.12.9,26050,1080+1,48 %
ke 4.12.9,23770,1083−0,25 %
to 5.12.9,11290,1097−1,35 %
pe 6.12.9,12930,1095+0,18 %
ma 9.12.9,24170,1082+1,23 %
ti 10.12.9,09640,1099−1,57 %
ke 11.12.8,96960,1115−1,39 %
to 12.12.9,05150,1105+0,91 %
pe 13.12.9,00860,1110−0,47 %
ma 16.12.8,91050,1122−1,09 %
ti 17.12.8,99290,1112+0,92 %
ke 18.12.9,23850,1082+2,73 %
to 19.12.9,21230,1086−0,28 %
pe 20.12.9,17820,1090−0,37 %
ma 23.12.9,10990,1098−0,74 %
ti 24.12.9,08920,1100−0,23 %
pe 27.12.9,12310,1096+0,37 %
ma 30.12.8,97910,1114−1,58 %
ti 31.12.9,00940,1110+0,34 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026