N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/ZAR · Etelä-Afrikan randi · vuosi 2010 Randin kurssi 2010

Euro heikkeni randia vastaan 16,91 % vuonna 2010

Vuonna 2010 EKP julkaisi randin viitekurssin 258 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 9,6984 randia. Kurssi oli korkeimmillaan 10,8264 12.1.2010 ja matalimmillaan 8,7855 29.12.2010. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2010 oli 8,8625.

Keskikurssi 2010
9,6984
Muutos vuoden aikana
▼ −16,91 %
Ylin
10,8264 12.1.2010
Alin
8,7855 29.12.2010

Kurssikehitys

EUR/ZAR vuonna 2010

258 julkaisua 4.1.2010–31.12.2010.

Näin monta Etelä-Afrikan randia eurolla sai vuonna 2010

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2010

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/ZAR: kuukausien keskikurssit 2010
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu10,649210,506910,826410,570420
Helmikuu10,496410,358110,609710,504920
Maaliskuu10,05899,846910,39079,892223
Huhtikuu9,86589,698510,03179,762820
Toukokuu9,61179,32329,92049,455221
Kesäkuu9,33989,24069,42459,380822
Heinäkuu9,63519,51809,89039,561622
Elokuu9,41929,29179,63149,404422
Syyskuu9,32369,13849,54389,543822
Lokakuu9,61659,51219,74519,682721
Marraskuu9,53209,27149,74959,271422
Joulukuu9,01438,78559,20458,862523
Koko vuosi9,69848,785510,82648,8625258

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2010

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 258 päivää
EUR/ZAR: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2010
Päivä1 EUR = ZAR1 ZAR = EURMuutos
Tammikuu
ma 4.1.10,56180,09468−0,98 %
ti 5.1.10,50690,09518−0,52 %
ke 6.1.10,53200,09495+0,24 %
to 7.1.10,58830,09444+0,53 %
pe 8.1.10,62500,09412+0,35 %
ma 11.1.10,63860,09400+0,13 %
ti 12.1.10,82640,09237+1,77 %
ke 13.1.10,74020,09311−0,80 %
to 14.1.10,77000,09285+0,28 %
pe 15.1.10,65880,09382−1,03 %
ma 18.1.10,63560,09402−0,22 %
ti 19.1.10,62100,09415−0,14 %
ke 20.1.10,60110,09433−0,19 %
to 21.1.10,59540,09438−0,05 %
pe 22.1.10,76300,09291+1,58 %
ma 25.1.10,74870,09303−0,13 %
ti 26.1.10,72310,09326−0,24 %
ke 27.1.10,66720,09375−0,52 %
to 28.1.10,60970,09425−0,54 %
pe 29.1.10,57040,09460−0,37 %
Helmikuu
ma 1.2.10,53420,09493−0,34 %
ti 2.2.10,40020,09615−1,27 %
ke 3.2.10,43800,09580+0,36 %
to 4.2.10,47790,09544+0,38 %
pe 5.2.10,55440,09475+0,73 %
ma 8.2.10,60970,09425+0,52 %
ti 9.2.10,59920,09435−0,10 %
ke 10.2.10,59980,09434+0,01 %
to 11.2.10,55090,09478−0,46 %
pe 12.2.10,44320,09576−1,02 %
ma 15.2.10,48550,09537+0,41 %
ti 16.2.10,53600,09491+0,48 %
ke 17.2.10,42650,09591−1,04 %
to 18.2.10,35810,09654−0,66 %
pe 19.2.10,40970,09606+0,50 %
ma 22.2.10,47500,09547+0,63 %
ti 23.2.10,43800,09580−0,35 %
ke 24.2.10,53580,09491+0,94 %
to 25.2.10,55030,09478+0,14 %
pe 26.2.10,50490,09519−0,43 %
Maaliskuu
ma 1.3.10,39070,09624−1,09 %
ti 2.3.10,27740,09730−1,09 %
ke 3.3.10,28040,09727+0,03 %
to 4.3.10,19250,09811−0,86 %
pe 5.3.10,12740,09874−0,64 %
ma 8.3.10,06390,09937−0,63 %
ti 9.3.10,09800,09903+0,34 %
ke 10.3.10,07200,09929−0,26 %
to 11.3.10,15050,09852+0,78 %
pe 12.3.10,16480,09838+0,14 %
ma 15.3.10,14270,09859−0,22 %
ti 16.3.10,13200,09870−0,11 %
ke 17.3.10,01320,09987−1,17 %
to 18.3.9,98200,1002−0,31 %
pe 19.3.9,89580,1011−0,86 %
ma 22.3.9,94940,1005+0,54 %
ti 23.3.9,91520,1009−0,34 %
ke 24.3.9,84690,1016−0,69 %
to 25.3.9,89250,1011+0,46 %
pe 26.3.9,95570,1004+0,64 %
ma 29.3.9,98030,1002+0,25 %
ti 30.3.9,93890,1006−0,41 %
ke 31.3.9,89220,1011−0,47 %
Huhtikuu
to 1.4.9,80230,1020−0,91 %
ti 6.4.9,73330,1027−0,70 %
ke 7.4.9,69850,1031−0,36 %
to 8.4.9,76250,1024+0,66 %
pe 9.4.9,74150,1027−0,22 %
ma 12.4.9,83110,1017+0,92 %
ti 13.4.9,89830,1010+0,68 %
ke 14.4.9,96820,1003+0,71 %
to 15.4.9,98540,1001+0,17 %
pe 16.4.9,96990,1003−0,16 %
ma 19.4.10,03170,09968+0,62 %
ti 20.4.10,02350,09977−0,08 %
ke 21.4.9,91280,1009−1,10 %
to 22.4.9,97100,1003+0,59 %
pe 23.4.9,94400,1006−0,27 %
ma 26.4.9,80160,1020−1,43 %
ti 27.4.9,82760,1018+0,27 %
ke 28.4.9,89070,1011+0,64 %
to 29.4.9,75960,1025−1,33 %
pe 30.4.9,76280,1024+0,03 %
Toukokuu
ma 3.5.9,78700,1022+0,25 %
ti 4.5.9,84020,1016+0,54 %
ke 5.5.9,82330,1018−0,17 %
to 6.5.9,71580,1029−1,09 %
pe 7.5.9,82330,1018+1,11 %
ma 10.5.9,68210,1033−1,44 %
ti 11.5.9,61450,1040−0,70 %
ke 12.5.9,47480,1055−1,45 %
to 13.5.9,43240,1060−0,45 %
pe 14.5.9,40550,1063−0,29 %
ma 17.5.9,32320,1073−0,88 %
ti 18.5.9,37310,1067+0,54 %
ke 19.5.9,56950,1045+2,10 %
to 20.5.9,80410,1020+2,45 %
pe 21.5.9,92040,1008+1,19 %
ma 24.5.9,73920,1027−1,83 %
ti 25.5.9,73730,1027−0,02 %
ke 26.5.9,51250,1051−2,31 %
to 27.5.9,40740,1063−1,10 %
pe 28.5.9,40460,1063−0,03 %
ma 31.5.9,45520,1058+0,54 %
Kesäkuu
ti 1.6.9,39290,1065−0,66 %
ke 2.6.9,36860,1067−0,26 %
to 3.6.9,34340,1070−0,27 %
pe 4.6.9,33950,1071−0,04 %
ma 7.6.9,30310,1075−0,39 %
ti 8.6.9,28250,1077−0,22 %
ke 9.6.9,28930,1077+0,07 %
to 10.6.9,33450,1071+0,49 %
pe 11.6.9,36100,1068+0,28 %
ma 14.6.9,35660,1069−0,05 %
ti 15.6.9,42450,1061+0,73 %
ke 16.6.9,38360,1066−0,43 %
to 17.6.9,36460,1068−0,20 %
pe 18.6.9,32630,1072−0,41 %
ma 21.6.9,24060,1082−0,92 %
ti 22.6.9,27920,1078+0,42 %
ke 23.6.9,27760,1078−0,02 %
to 24.6.9,37680,1066+1,07 %
pe 25.6.9,39750,1064+0,22 %
ma 28.6.9,33560,1071−0,66 %
ti 29.6.9,31800,1073−0,19 %
ke 30.6.9,38080,1066+0,67 %
Heinäkuu
to 1.7.9,58450,1043+2,17 %
pe 2.7.9,69400,1032+1,14 %
ma 5.7.9,69690,1031+0,03 %
ti 6.7.9,62850,1039−0,71 %
ke 7.7.9,65050,1036+0,23 %
to 8.7.9,58770,1043−0,65 %
pe 9.7.9,56810,1045−0,20 %
ma 12.7.9,57990,1044+0,12 %
ti 13.7.9,51990,1050−0,63 %
ke 14.7.9,59600,1042+0,80 %
to 15.7.9,70100,1031+1,09 %
pe 16.7.9,80640,1020+1,09 %
ma 19.7.9,89030,1011+0,86 %
ti 20.7.9,82200,1018−0,69 %
ke 21.7.9,65720,1035−1,68 %
to 22.7.9,68630,1032+0,30 %
pe 23.7.9,57560,1044−1,14 %
ma 26.7.9,53200,1049−0,46 %
ti 27.7.9,51800,1051−0,15 %
ke 28.7.9,55170,1047+0,35 %
to 29.7.9,56500,1045+0,14 %
pe 30.7.9,56160,1046−0,04 %
Elokuu
ma 2.8.9,50210,1052−0,62 %
ti 3.8.9,63140,1038+1,36 %
ke 4.8.9,62750,1039−0,04 %
to 5.8.9,53160,1049−1,00 %
pe 6.8.9,57650,1044+0,47 %
ma 9.8.9,56010,1046−0,17 %
ti 10.8.9,54550,1048−0,15 %
ke 11.8.9,47530,1055−0,74 %
to 12.8.9,38320,1066−0,97 %
pe 13.8.9,34200,1070−0,44 %
ma 16.8.9,35510,1069+0,14 %
ti 17.8.9,33550,1071−0,21 %
ke 18.8.9,33750,1071+0,02 %
to 19.8.9,32390,1073−0,15 %
pe 20.8.9,35240,1069+0,31 %
ma 23.8.9,30600,1075−0,50 %
ti 24.8.9,34010,1071+0,37 %
ke 25.8.9,32340,1073−0,18 %
to 26.8.9,29170,1076−0,34 %
pe 27.8.9,37710,1066+0,92 %
ma 30.8.9,29970,1075−0,83 %
ti 31.8.9,40440,1063+1,13 %
Syyskuu
ke 1.9.9,41950,1062+0,16 %
to 2.9.9,30900,1074−1,17 %
pe 3.9.9,26450,1079−0,48 %
ma 6.9.9,29120,1076+0,29 %
ti 7.9.9,27220,1078−0,20 %
ke 8.9.9,22550,1084−0,50 %
to 9.9.9,19640,1087−0,32 %
pe 10.9.9,13840,1094−0,63 %
ma 13.9.9,14910,1093+0,12 %
ti 14.9.9,18790,1088+0,42 %
ke 15.9.9,20890,1086+0,23 %
to 16.9.9,30820,1074+1,08 %
pe 17.9.9,33070,1072+0,24 %
ma 20.9.9,33000,1072−0,01 %
ti 21.9.9,32730,1072−0,03 %
ke 22.9.9,37930,1066+0,56 %
to 23.9.9,43500,1060+0,59 %
pe 24.9.9,44500,1059+0,11 %
ma 27.9.9,43900,1059−0,06 %
ti 28.9.9,44820,1058+0,10 %
ke 29.9.9,46990,1056+0,23 %
to 30.9.9,54380,1048+0,78 %
Lokakuu
pe 1.10.9,51210,1051−0,33 %
ma 4.10.9,54800,1047+0,38 %
ti 5.10.9,57590,1044+0,29 %
ke 6.10.9,54450,1048−0,33 %
to 7.10.9,61830,1040+0,77 %
pe 8.10.9,59910,1042−0,20 %
ma 11.10.9,60190,1041+0,03 %
ti 12.10.9,55720,1046−0,47 %
ke 13.10.9,57660,1044+0,20 %
to 14.10.9,56420,1046−0,13 %
pe 15.10.9,58330,1043+0,20 %
ma 18.10.9,57000,1045−0,14 %
ti 19.10.9,65070,1036+0,84 %
ke 20.10.9,62800,1039−0,24 %
to 21.10.9,66230,1035+0,36 %
pe 22.10.9,68760,1032+0,26 %
ma 25.10.9,69310,1032+0,06 %
ti 26.10.9,63400,1038−0,61 %
ke 27.10.9,71200,1030+0,81 %
to 28.10.9,74510,1026+0,34 %
pe 29.10.9,68270,1033−0,64 %
Marraskuu
ma 1.11.9,74950,1026+0,69 %
ti 2.11.9,74400,1026−0,06 %
ke 3.11.9,68050,1033−0,65 %
to 4.11.9,66000,1035−0,21 %
pe 5.11.9,58820,1043−0,74 %
ma 8.11.9,55600,1046−0,34 %
ti 9.11.9,49490,1053−0,64 %
ke 10.11.9,47910,1055−0,17 %
to 11.11.9,46740,1056−0,12 %
pe 12.11.9,52600,1050+0,62 %
ma 15.11.9,53930,1048+0,14 %
ti 16.11.9,54260,1048+0,03 %
ke 17.11.9,52630,1050−0,17 %
to 18.11.9,53630,1049+0,10 %
pe 19.11.9,56670,1045+0,32 %
ma 22.11.9,54980,1047−0,18 %
ti 23.11.9,54640,1048−0,04 %
ke 24.11.9,47550,1055−0,74 %
to 25.11.9,38970,1065−0,91 %
pe 26.11.9,42900,1061+0,42 %
ma 29.11.9,38520,1066−0,46 %
ti 30.11.9,27140,1079−1,21 %
Joulukuu
ke 1.12.9,20450,1086−0,72 %
to 2.12.9,17880,1089−0,28 %
pe 3.12.9,16050,1092−0,20 %
ma 6.12.9,17560,1090+0,16 %
ti 7.12.9,18870,1088+0,14 %
ke 8.12.9,17170,1090−0,19 %
to 9.12.9,14010,1094−0,34 %
pe 10.12.9,06840,1103−0,78 %
ma 13.12.9,09000,1100+0,24 %
ti 14.12.9,16630,1091+0,84 %
ke 15.12.9,06860,1103−1,07 %
to 16.12.9,05190,1105−0,18 %
pe 17.12.9,05810,1104+0,07 %
ma 20.12.8,96480,1115−1,03 %
ti 21.12.8,95840,1116−0,07 %
ke 22.12.8,92110,1121−0,42 %
to 23.12.8,82160,1134−1,12 %
pe 24.12.8,83530,1132+0,16 %
ma 27.12.8,82900,1133−0,07 %
ti 28.12.8,82420,1133−0,05 %
ke 29.12.8,78550,1138−0,44 %
to 30.12.8,80300,1136+0,20 %
pe 31.12.8,86250,1128+0,68 %

Lataa CSV-tiedostona 258 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Randin kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026