N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2020 Leun kurssi 2020

Euro vahvistui leuta vastaan 1,78 % vuonna 2020

Vuonna 2020 EKP julkaisi leun viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,8383 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 4,8768 19.10.2020 ja matalimmillaan 4,7613 7.2.2020. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2020 oli 4,8683.

Keskikurssi 2020
4,8383
Muutos vuoden aikana
▲ +1,78 %
Ylin
4,8768 19.10.2020
Alin
4,7613 7.2.2020

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2020

257 julkaisua 2.1.2020–31.12.2020.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2020

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2020

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2020
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,77884,77434,78284,778922
Helmikuu4,78374,76134,81304,813020
Maaliskuu4,82824,80734,85054,828322
Huhtikuu4,83714,83074,84454,843120
Toukokuu4,83714,82334,84934,849320
Kesäkuu4,83924,83354,84404,839722
Heinäkuu4,83834,83034,84434,831523
Elokuu4,83764,83434,84194,839821
Syyskuu4,86024,83984,87554,872522
Lokakuu4,87474,87154,87684,872522
Marraskuu4,87044,86484,87434,873221
Joulukuu4,87024,86034,87574,868322
Koko vuosi4,83834,76134,87684,8683257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2020

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2020
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.4,78280,2091±0,00 %
pe 3.1.4,77840,2093−0,09 %
ma 6.1.4,77430,2095−0,09 %
ti 7.1.4,77780,2093+0,07 %
ke 8.1.4,77740,2093−0,01 %
to 9.1.4,77850,2093+0,02 %
pe 10.1.4,77960,2092+0,02 %
ma 13.1.4,77840,2093−0,03 %
ti 14.1.4,77950,2092+0,02 %
ke 15.1.4,78030,2092+0,02 %
to 16.1.4,77900,2092−0,03 %
pe 17.1.4,78030,2092+0,03 %
ma 20.1.4,77940,2092−0,02 %
ti 21.1.4,77850,2093−0,02 %
ke 22.1.4,77840,2093±0,00 %
to 23.1.4,77880,2093+0,01 %
pe 24.1.4,77990,2092+0,02 %
ma 27.1.4,78080,2092+0,02 %
ti 28.1.4,77840,2093−0,05 %
ke 29.1.4,77700,2093−0,03 %
to 30.1.4,77700,2093±0,00 %
pe 31.1.4,77890,2093+0,04 %
Helmikuu
ma 3.2.4,77880,2093±0,00 %
ti 4.2.4,77630,2094−0,05 %
ke 5.2.4,77340,2095−0,06 %
to 6.2.4,76550,2098−0,17 %
pe 7.2.4,76130,2100−0,09 %
ma 10.2.4,76630,2098+0,11 %
ti 11.2.4,76930,2097+0,06 %
ke 12.2.4,76630,2098−0,06 %
to 13.2.4,76450,2099−0,04 %
pe 14.2.4,76840,2097+0,08 %
ma 17.2.4,77680,2093+0,18 %
ti 18.2.4,78230,2091+0,12 %
ke 19.2.4,77920,2092−0,06 %
to 20.2.4,79790,2084+0,39 %
pe 21.2.4,80400,2082+0,13 %
ma 24.2.4,80630,2081+0,05 %
ti 25.2.4,80980,2079+0,07 %
ke 26.2.4,80500,2081−0,10 %
to 27.2.4,81000,2079+0,10 %
pe 28.2.4,81300,2078+0,06 %
Maaliskuu
ma 2.3.4,81060,2079−0,05 %
ti 3.3.4,80870,2080−0,04 %
ke 4.3.4,80730,2080−0,03 %
to 5.3.4,81100,2079+0,08 %
pe 6.3.4,81100,2079±0,00 %
ma 9.3.4,81750,2076+0,14 %
ti 10.3.4,81780,2076+0,01 %
ke 11.3.4,82130,2074+0,07 %
to 12.3.4,82130,2074±0,00 %
pe 13.3.4,82130,2074±0,00 %
ma 16.3.4,83430,2069+0,27 %
ti 17.3.4,84180,2065+0,16 %
ke 18.3.4,84500,2064+0,07 %
to 19.3.4,84450,2064−0,01 %
pe 20.3.4,85050,2062+0,12 %
ma 23.3.4,84810,2063−0,05 %
ti 24.3.4,83570,2068−0,26 %
ke 25.3.4,84460,2064+0,18 %
to 26.3.4,83350,2069−0,23 %
pe 27.3.4,83750,2067+0,08 %
ma 30.3.4,82780,2071−0,20 %
ti 31.3.4,82830,2071+0,01 %
Huhtikuu
ke 1.4.4,83400,2069+0,12 %
to 2.4.4,83200,2070−0,04 %
pe 3.4.4,83070,2070−0,03 %
ma 6.4.4,83350,2069+0,06 %
ti 7.4.4,83150,2070−0,04 %
ke 8.4.4,83650,2068+0,10 %
to 9.4.4,83300,2069−0,07 %
ti 14.4.4,83430,2069+0,03 %
ke 15.4.4,83780,2067+0,07 %
to 16.4.4,83730,2067−0,01 %
pe 17.4.4,83560,2068−0,04 %
ma 20.4.4,83770,2067+0,04 %
ti 21.4.4,83730,2067−0,01 %
ke 22.4.4,83910,2066+0,04 %
to 23.4.4,84250,2065+0,07 %
pe 24.4.4,84190,2065−0,01 %
ma 27.4.4,83700,2067−0,10 %
ti 28.4.4,84450,2064+0,16 %
ke 29.4.4,84350,2065−0,02 %
to 30.4.4,84310,2065−0,01 %
Toukokuu
ma 4.5.4,83680,2067−0,13 %
ti 5.5.4,82600,2072−0,22 %
ke 6.5.4,82330,2073−0,06 %
to 7.5.4,82350,2073±0,00 %
pe 8.5.4,82800,2071+0,09 %
ma 11.5.4,83030,2070+0,05 %
ti 12.5.4,83010,2070±0,00 %
ke 13.5.4,83530,2068+0,11 %
to 14.5.4,83750,2067+0,05 %
pe 15.5.4,84000,2066+0,05 %
ma 18.5.4,83880,2067−0,02 %
ti 19.5.4,84280,2065+0,08 %
ke 20.5.4,84200,2065−0,02 %
to 21.5.4,84230,2065+0,01 %
pe 22.5.4,84350,2065+0,02 %
ma 25.5.4,84200,2065−0,03 %
ti 26.5.4,84400,2064+0,04 %
ke 27.5.4,84330,2065−0,01 %
to 28.5.4,84350,2065±0,00 %
pe 29.5.4,84930,2062+0,12 %
Kesäkuu
ma 1.6.4,84370,2065−0,12 %
ti 2.6.4,84230,2065−0,03 %
ke 3.6.4,83930,2066−0,06 %
to 4.6.4,83730,2067−0,04 %
pe 5.6.4,83820,2067+0,02 %
ma 8.6.4,83590,2068−0,05 %
ti 9.6.4,83650,2068+0,01 %
ke 10.6.4,83490,2068−0,03 %
to 11.6.4,83450,2068−0,01 %
pe 12.6.4,83430,2069±0,00 %
ma 15.6.4,83350,2069−0,02 %
ti 16.6.4,83590,2068+0,05 %
ke 17.6.4,83550,2068−0,01 %
to 18.6.4,83930,2066+0,08 %
pe 19.6.4,84280,2065+0,07 %
ma 22.6.4,84220,2065−0,01 %
ti 23.6.4,84380,2064+0,03 %
ke 24.6.4,84330,2065−0,01 %
to 25.6.4,84200,2065−0,03 %
pe 26.6.4,84260,2065+0,01 %
ma 29.6.4,84400,2064+0,03 %
ti 30.6.4,83970,2066−0,09 %
Heinäkuu
ke 1.7.4,83660,2068−0,06 %
to 2.7.4,83550,2068−0,02 %
pe 3.7.4,83700,2067+0,03 %
ma 6.7.4,83750,2067+0,01 %
ti 7.7.4,83930,2066+0,04 %
ke 8.7.4,84080,2066+0,03 %
to 9.7.4,84080,2066±0,00 %
pe 10.7.4,84280,2065+0,04 %
ma 13.7.4,84430,2064+0,03 %
ti 14.7.4,84350,2065−0,02 %
ke 15.7.4,84390,2064+0,01 %
to 16.7.4,84330,2065−0,01 %
pe 17.7.4,84220,2065−0,02 %
ma 20.7.4,84180,2065−0,01 %
ti 21.7.4,83920,2066−0,05 %
ke 22.7.4,84130,2066+0,04 %
to 23.7.4,83550,2068−0,12 %
pe 24.7.4,83250,2069−0,06 %
ma 27.7.4,83030,2070−0,05 %
ti 28.7.4,83550,2068+0,11 %
ke 29.7.4,83450,2068−0,02 %
to 30.7.4,83180,2070−0,06 %
pe 31.7.4,83150,2070−0,01 %
Elokuu
ma 3.8.4,83550,2068+0,08 %
ti 4.8.4,83580,2068+0,01 %
ke 5.8.4,83450,2068−0,03 %
to 6.8.4,83600,2068+0,03 %
pe 7.8.4,83740,2067+0,03 %
ma 10.8.4,83600,2068−0,03 %
ti 11.8.4,83550,2068−0,01 %
ke 12.8.4,83560,2068±0,00 %
to 13.8.4,83480,2068−0,02 %
pe 14.8.4,83600,2068+0,02 %
ma 17.8.4,83430,2069−0,04 %
ti 18.8.4,83550,2068+0,02 %
ke 19.8.4,84030,2066+0,10 %
to 20.8.4,83910,2066−0,02 %
pe 21.8.4,84050,2066+0,03 %
ma 24.8.4,84000,2066−0,01 %
ti 25.8.4,84030,2066+0,01 %
ke 26.8.4,84190,2065+0,03 %
to 27.8.4,84150,2065−0,01 %
pe 28.8.4,83950,2066−0,04 %
ma 31.8.4,83980,2066+0,01 %
Syyskuu
ti 1.9.4,83980,2066±0,00 %
ke 2.9.4,84230,2065+0,05 %
to 3.9.4,84730,2063+0,10 %
pe 4.9.4,85280,2061+0,11 %
ma 7.9.4,85550,2060+0,06 %
ti 8.9.4,85950,2058+0,08 %
ke 9.9.4,85880,2058−0,01 %
to 10.9.4,85790,2059−0,02 %
pe 11.9.4,85840,2058+0,01 %
ma 14.9.4,85800,2058−0,01 %
ti 15.9.4,85780,2059±0,00 %
ke 16.9.4,85900,2058+0,02 %
to 17.9.4,86000,2058+0,02 %
pe 18.9.4,85800,2058−0,04 %
ma 21.9.4,86000,2058+0,04 %
ti 22.9.4,86130,2057+0,03 %
ke 23.9.4,86860,2054+0,15 %
to 24.9.4,87550,2051+0,14 %
pe 25.9.4,87530,2051±0,00 %
ma 28.9.4,87430,2052−0,02 %
ti 29.9.4,87210,2053−0,05 %
ke 30.9.4,87250,2052+0,01 %
Lokakuu
to 1.10.4,87400,2052+0,03 %
pe 2.10.4,87150,2053−0,05 %
ma 5.10.4,87400,2052+0,05 %
ti 6.10.4,87600,2051+0,04 %
ke 7.10.4,87480,2051−0,02 %
to 8.10.4,87580,2051+0,02 %
pe 9.10.4,87150,2053−0,09 %
ma 12.10.4,87270,2052+0,02 %
ti 13.10.4,87500,2051+0,05 %
ke 14.10.4,87380,2052−0,02 %
to 15.10.4,87650,2051+0,06 %
pe 16.10.4,87630,2051±0,00 %
ma 19.10.4,87680,2051+0,01 %
ti 20.10.4,87610,2051−0,01 %
ke 21.10.4,87580,2051−0,01 %
to 22.10.4,87400,2052−0,04 %
pe 23.10.4,87400,2052±0,00 %
ma 26.10.4,87480,2051+0,02 %
ti 27.10.4,87650,2051+0,03 %
ke 28.10.4,87680,2051+0,01 %
to 29.10.4,87510,2051−0,03 %
pe 30.10.4,87250,2052−0,05 %
Marraskuu
ma 2.11.4,86740,2054−0,10 %
ti 3.11.4,86750,2054±0,00 %
ke 4.11.4,86750,2054±0,00 %
to 5.11.4,86480,2056−0,06 %
pe 6.11.4,86700,2055+0,05 %
ma 9.11.4,86550,2055−0,03 %
ti 10.11.4,86670,2055+0,02 %
ke 11.11.4,86720,2055+0,01 %
to 12.11.4,86830,2054+0,02 %
pe 13.11.4,86980,2053+0,03 %
ma 16.11.4,87280,2052+0,06 %
ti 17.11.4,87200,2053−0,02 %
ke 18.11.4,87300,2052+0,02 %
to 19.11.4,87320,2052±0,00 %
pe 20.11.4,87350,2052+0,01 %
ma 23.11.4,87400,2052+0,01 %
ti 24.11.4,87280,2052−0,02 %
ke 25.11.4,87350,2052+0,01 %
to 26.11.4,87430,2052+0,02 %
pe 27.11.4,87360,2052−0,01 %
ma 30.11.4,87320,2052−0,01 %
Joulukuu
ti 1.12.4,87100,2053−0,05 %
ke 2.12.4,87140,2053+0,01 %
to 3.12.4,87300,2052+0,03 %
pe 4.12.4,87250,2052−0,01 %
ma 7.12.4,87350,2052+0,02 %
ti 8.12.4,87280,2052−0,01 %
ke 9.12.4,86850,2054−0,09 %
to 10.12.4,86950,2054+0,02 %
pe 11.12.4,86980,2053+0,01 %
ma 14.12.4,87070,2053+0,02 %
ti 15.12.4,86880,2054−0,04 %
ke 16.12.4,86880,2054±0,00 %
to 17.12.4,86950,2054+0,01 %
pe 18.12.4,86880,2054−0,01 %
ma 21.12.4,86030,2057−0,17 %
ti 22.12.4,86650,2055+0,13 %
ke 23.12.4,87100,2053+0,09 %
to 24.12.4,87250,2052+0,03 %
ma 28.12.4,87450,2051+0,04 %
ti 29.12.4,87570,2051+0,02 %
ke 30.12.4,86810,2054−0,16 %
to 31.12.4,86830,2054±0,00 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026