N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2001 Leun kurssi 2001

Euro vahvistui leuta vastaan 15,22 % vuonna 2001

Vuonna 2001 EKP julkaisi leun viitekurssin 254 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 2,6004 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 2,8532 17.12.2001 ja matalimmillaan 2,4172 25.1.2001. Vuoden viimeinen kurssi 28.12.2001 oli 2,7817.

Romanian leu uudistettiin 1.7.2005 (1 uusi leu = 10 000 vanhaa leuta). EKP:n historiasarjassa myös sitä edeltävät kurssit on ilmoitettu uusina leuina.

Keskikurssi 2001
2,6004
Muutos vuoden aikana
▲ +15,22 %
Ylin
2,8532 17.12.2001
Alin
2,4172 25.1.2001

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2001

254 julkaisua 2.1.2001–28.12.2001.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2001

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2001

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2001
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu2,45912,41722,49732,444522
Helmikuu2,47032,43722,50282,501820
Maaliskuu2,48252,43022,53902,433022
Huhtikuu2,48702,42032,54432,506019
Toukokuu2,49182,43922,52852,439222
Kesäkuu2,47052,43712,51152,471921
Heinäkuu2,52732,45242,59402,592722
Elokuu2,68462,60782,75092,750923
Syyskuu2,75562,67032,80382,787620
Lokakuu2,78892,74532,82532,802723
Marraskuu2,77972,75232,82322,805022
Joulukuu2,81502,76002,85322,781718
Koko vuosi2,60042,41722,85322,7817254

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2001

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 254 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2001
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
ti 2.1.2,44670,4087+1,35 %
ke 3.1.2,47300,4044+1,07 %
to 4.1.2,45720,4070−0,64 %
pe 5.1.2,47770,4036+0,83 %
ma 8.1.2,47330,4043−0,18 %
ti 9.1.2,45270,4077−0,83 %
ke 10.1.2,45500,4073+0,09 %
to 11.1.2,49000,4016+1,43 %
pe 12.1.2,49730,4004+0,29 %
ma 15.1.2,47000,4049−1,09 %
ti 16.1.2,46840,4051−0,06 %
ke 17.1.2,46350,4059−0,20 %
to 18.1.2,47440,4041+0,44 %
pe 19.1.2,47150,4046−0,12 %
ma 22.1.2,44680,4087−1,00 %
ti 23.1.2,47730,4037+1,25 %
ke 24.1.2,45170,4079−1,03 %
to 25.1.2,41720,4137−1,41 %
pe 26.1.2,42370,4126+0,27 %
ma 29.1.2,43210,4112+0,35 %
ti 30.1.2,43660,4104+0,19 %
ke 31.1.2,44450,4091+0,32 %
Helmikuu
to 1.2.2,50280,3996+2,38 %
pe 2.2.2,50080,3999−0,08 %
ma 5.2.2,50230,3996+0,06 %
ti 6.2.2,47500,4040−1,09 %
ke 7.2.2,49630,4006+0,86 %
to 8.2.2,45570,4072−1,63 %
pe 9.2.2,46570,4056+0,41 %
ma 12.2.2,48050,4031+0,60 %
ti 13.2.2,48170,4029+0,05 %
ke 14.2.2,45590,4072−1,04 %
to 15.2.2,43720,4103−0,76 %
pe 16.2.2,44720,4086+0,41 %
ma 19.2.2,47500,4040+1,14 %
ti 20.2.2,44160,4096−1,35 %
ke 21.2.2,46040,4064+0,77 %
to 22.2.2,44290,4093−0,71 %
pe 23.2.2,44550,4089+0,11 %
ma 26.2.2,46130,4063+0,65 %
ti 27.2.2,47540,4040+0,57 %
ke 28.2.2,50180,3997+1,07 %
Maaliskuu
to 1.3.2,51300,3979+0,45 %
pe 2.3.2,53900,3939+1,03 %
ma 5.3.2,52530,3960−0,54 %
ti 6.3.2,51890,3970−0,25 %
ke 7.3.2,52730,3957+0,33 %
to 8.3.2,53000,3953+0,11 %
pe 9.3.2,53900,3939+0,36 %
ma 12.3.2,52500,3960−0,55 %
ti 13.3.2,50300,3995−0,87 %
ke 14.3.2,50030,4000−0,11 %
to 15.3.2,47160,4046−1,15 %
pe 16.3.2,44200,4095−1,20 %
ma 19.3.2,45620,4071+0,58 %
ti 20.3.2,46470,4057+0,35 %
ke 21.3.2,45800,4068−0,27 %
to 22.3.2,44000,4098−0,73 %
pe 23.3.2,44970,4082+0,40 %
ma 26.3.2,45300,4077+0,13 %
ti 27.3.2,45910,4067+0,25 %
ke 28.3.2,43750,4103−0,88 %
to 29.3.2,43020,4115−0,30 %
pe 30.3.2,43300,4110+0,12 %
Huhtikuu
ma 2.4.2,42030,4132−0,52 %
ti 3.4.2,43980,4099+0,81 %
ke 4.4.2,49420,4009+2,23 %
to 5.4.2,49630,4006+0,08 %
pe 6.4.2,47580,4039−0,82 %
ma 9.4.2,50050,3999+1,00 %
ti 10.4.2,48150,4030−0,76 %
ke 11.4.2,45450,4074−1,09 %
to 12.4.2,46000,4065+0,22 %
ti 17.4.2,45300,4077−0,28 %
ke 18.4.2,45220,4078−0,03 %
to 19.4.2,47220,4045+0,82 %
pe 20.4.2,51670,3973+1,80 %
ma 23.4.2,52170,3966+0,20 %
ti 24.4.2,51490,3976−0,27 %
ke 25.4.2,51460,3977−0,01 %
to 26.4.2,53480,3945+0,80 %
pe 27.4.2,54430,3930+0,37 %
ma 30.4.2,50600,3990−1,51 %
Toukokuu
ke 2.5.2,51670,3973+0,43 %
to 3.5.2,51820,3971+0,06 %
pe 4.5.2,52850,3955+0,41 %
ma 7.5.2,52580,3959−0,11 %
ti 8.5.2,51200,3981−0,55 %
ke 9.5.2,50110,3998−0,43 %
to 10.5.2,52800,3956+1,08 %
pe 11.5.2,49200,4013−1,42 %
ma 14.5.2,48700,4021−0,20 %
ti 15.5.2,49630,4006+0,37 %
ke 16.5.2,51850,3971+0,89 %
to 17.5.2,51270,3980−0,23 %
pe 18.5.2,50200,3997−0,43 %
ma 21.5.2,50780,3988+0,23 %
ti 22.5.2,47990,4032−1,11 %
ke 23.5.2,45370,4075−1,06 %
to 24.5.2,46590,4055+0,50 %
pe 25.5.2,46180,4062−0,17 %
ma 28.5.2,46400,4058+0,09 %
ti 29.5.2,45400,4075−0,41 %
ke 30.5.2,45520,4073+0,05 %
to 31.5.2,43920,4100−0,65 %
Kesäkuu
pe 1.6.2,43710,4103−0,09 %
ma 4.6.2,45050,4081+0,55 %
ti 5.6.2,43750,4103−0,53 %
ke 6.6.2,46170,4062+0,99 %
to 7.6.2,44320,4093−0,75 %
pe 8.6.2,44600,4088+0,11 %
ma 11.6.2,45550,4072+0,39 %
ti 12.6.2,44680,4087−0,35 %
ke 13.6.2,46850,4051+0,89 %
to 14.6.2,45800,4068−0,43 %
pe 15.6.2,50580,3991+1,94 %
ma 18.6.2,48630,4022−0,78 %
ti 19.6.2,48040,4032−0,24 %
ke 20.6.2,46970,4049−0,43 %
to 21.6.2,48520,4024+0,63 %
pe 22.6.2,47450,4041−0,43 %
ma 25.6.2,50250,3996+1,13 %
ti 26.6.2,50550,3991+0,12 %
ke 27.6.2,51150,3982+0,24 %
to 28.6.2,48170,4029−1,19 %
pe 29.6.2,47190,4045−0,39 %
Heinäkuu
ma 2.7.2,46960,4049−0,09 %
ti 3.7.2,47900,4034+0,38 %
ke 4.7.2,46580,4055−0,53 %
to 5.7.2,45760,4069−0,33 %
pe 6.7.2,45240,4078−0,21 %
ma 9.7.2,47230,4045+0,81 %
ti 10.7.2,50030,4000+1,13 %
ke 11.7.2,51770,3972+0,70 %
to 12.7.2,50020,4000−0,70 %
pe 13.7.2,50000,4000−0,01 %
ma 16.7.2,51420,3977+0,57 %
ti 17.7.2,50170,3997−0,50 %
ke 18.7.2,53200,3949+1,21 %
to 19.7.2,56900,3893+1,46 %
pe 20.7.2,58250,3872+0,53 %
ma 23.7.2,55660,3911−1,00 %
ti 24.7.2,56930,3892+0,50 %
ke 25.7.2,59400,3855+0,96 %
to 26.7.2,59140,3859−0,10 %
pe 27.7.2,59280,3857+0,05 %
ma 30.7.2,58900,3862−0,15 %
ti 31.7.2,59270,3857+0,14 %
Elokuu
ke 1.8.2,61520,3824+0,87 %
to 2.8.2,61310,3827−0,08 %
pe 3.8.2,61480,3824+0,07 %
ma 6.8.2,61590,3823+0,04 %
ti 7.8.2,60980,3832−0,23 %
ke 8.8.2,60780,3835−0,08 %
to 9.8.2,63800,3791+1,16 %
pe 10.8.2,66230,3756+0,92 %
ma 13.8.2,67810,3734+0,59 %
ti 14.8.2,67420,3739−0,15 %
ke 15.8.2,71870,3678+1,66 %
to 16.8.2,72530,3669+0,24 %
pe 17.8.2,72020,3676−0,19 %
ma 20.8.2,72410,3671+0,14 %
ti 21.8.2,72050,3676−0,13 %
ke 22.8.2,74530,3643+0,91 %
to 23.8.2,71700,3681−1,03 %
pe 24.8.2,71720,3680+0,01 %
ma 27.8.2,71490,3683−0,08 %
ti 28.8.2,70270,3700−0,45 %
ke 29.8.2,73300,3659+1,12 %
to 30.8.2,72580,3669−0,26 %
pe 31.8.2,75090,3635+0,92 %
Syyskuu
ma 3.9.2,72580,3669−0,91 %
ti 4.9.2,69690,3708−1,06 %
ke 5.9.2,67150,3743−0,94 %
to 6.9.2,67030,3745−0,04 %
pe 7.9.2,70140,3702+1,16 %
ma 10.9.2,72770,3666+0,97 %
ti 11.9.2,70830,3692−0,71 %
ke 12.9.2,73390,3658+0,95 %
to 13.9.2,73860,3652+0,17 %
pe 14.9.2,78700,3588+1,77 %
ma 17.9.2,80200,3569+0,54 %
ti 18.9.2,80150,3570−0,02 %
ke 19.9.2,80150,3570±0,00 %
to 20.9.2,80380,3567+0,08 %
pe 21.9.2,78770,3587−0,57 %
ma 24.9.2,78070,3596−0,25 %
ti 25.9.2,78480,3591+0,15 %
ke 26.9.2,79950,3572+0,53 %
to 27.9.2,80130,3570+0,06 %
pe 28.9.2,78760,3587−0,49 %
Lokakuu
ma 1.10.2,79100,3583+0,12 %
ti 2.10.2,81680,3550+0,92 %
ke 3.10.2,81570,3552−0,04 %
to 4.10.2,79700,3575−0,66 %
pe 5.10.2,81330,3555+0,58 %
ma 8.10.2,82530,3539+0,43 %
ti 9.10.2,82530,3539±0,00 %
ke 10.10.2,80750,3562−0,63 %
to 11.10.2,78930,3585−0,65 %
pe 12.10.2,78180,3595−0,27 %
ma 15.10.2,80170,3569+0,72 %
ti 16.10.2,78570,3590−0,57 %
ke 17.10.2,77730,3601−0,30 %
to 18.10.2,78050,3596+0,12 %
pe 19.10.2,77750,3600−0,11 %
ma 22.10.2,77270,3607−0,17 %
ti 23.10.2,74900,3638−0,85 %
ke 24.10.2,75770,3626+0,32 %
to 25.10.2,74530,3643−0,45 %
pe 26.10.2,75120,3635+0,21 %
ma 29.10.2,77670,3601+0,93 %
ti 30.10.2,80460,3566+1,00 %
ke 31.10.2,80270,3568−0,07 %
Marraskuu
to 1.11.2,82320,3542+0,73 %
pe 2.11.2,81150,3557−0,41 %
ma 5.11.2,78550,3590−0,92 %
ti 6.11.2,78780,3587+0,08 %
ke 7.11.2,80130,3570+0,48 %
to 8.11.2,79570,3577−0,20 %
pe 9.11.2,78080,3596−0,53 %
ma 12.11.2,78700,3588+0,22 %
ti 13.11.2,76480,3617−0,80 %
ke 14.11.2,75230,3633−0,45 %
to 15.11.2,76520,3616+0,47 %
pe 16.11.2,77330,3606+0,29 %
ma 19.11.2,75550,3629−0,64 %
ti 20.11.2,76920,3611+0,50 %
ke 21.11.2,75930,3624−0,36 %
to 22.11.2,75670,3628−0,09 %
pe 23.11.2,76170,3621+0,18 %
ma 26.11.2,77250,3607+0,39 %
ti 27.11.2,76500,3617−0,27 %
ke 28.11.2,77980,3597+0,54 %
to 29.11.2,80030,3571+0,74 %
pe 30.11.2,80500,3565+0,17 %
Joulukuu
ma 3.12.2,81570,3552+0,38 %
ti 4.12.2,80900,3560−0,24 %
ke 5.12.2,81400,3554+0,18 %
to 6.12.2,80930,3560−0,17 %
pe 7.12.2,82600,3539+0,59 %
ma 10.12.2,81700,3550−0,32 %
ti 11.12.2,82780,3536+0,38 %
ke 12.12.2,83000,3534+0,08 %
to 13.12.2,84000,3521+0,35 %
pe 14.12.2,85000,3509+0,35 %
ma 17.12.2,85320,3505+0,11 %
ti 18.12.2,83130,3532−0,77 %
ke 19.12.2,81110,3557−0,71 %
to 20.12.2,82080,3545+0,35 %
pe 21.12.2,80240,3568−0,65 %
ma 24.12.2,76000,3623−1,51 %
to 27.12.2,77120,3609+0,41 %
pe 28.12.2,78170,3595+0,38 %

Lataa CSV-tiedostona 254 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026