N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2012 Leun kurssi 2012

Euro vahvistui leuta vastaan 2,80 % vuonna 2012

Vuonna 2012 EKP julkaisi leun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,4593 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 4,6470 3.8.2012 ja matalimmillaan 4,3140 16.1.2012. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2012 oli 4,4445.

Keskikurssi 2012
4,4593
Muutos vuoden aikana
▲ +2,80 %
Ylin
4,6470 3.8.2012
Alin
4,3140 16.1.2012

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2012

256 julkaisua 2.1.2012–31.12.2012.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2012

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2012

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2012
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,34174,31404,36704,341822
Helmikuu4,35134,34204,35924,348621
Maaliskuu4,36684,35034,38234,382022
Huhtikuu4,37894,37074,40954,409519
Toukokuu4,44124,40434,47294,472922
Kesäkuu4,46264,44704,47334,451321
Heinäkuu4,55494,45034,63884,580022
Elokuu4,51764,45634,64704,463323
Syyskuu4,50224,47684,53834,538320
Lokakuu4,56244,52234,58334,542023
Marraskuu4,52734,50504,54304,514822
Joulukuu4,48994,41814,54454,444519
Koko vuosi4,45934,31404,64704,4445256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2012

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2012
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
ma 2.1.4,33250,2308+0,21 %
ti 3.1.4,31850,2316−0,32 %
ke 4.1.4,32150,2314+0,07 %
to 5.1.4,33900,2305+0,40 %
pe 6.1.4,34600,2301+0,16 %
ma 9.1.4,35630,2296+0,24 %
ti 10.1.4,36200,2293+0,13 %
ke 11.1.4,36700,2290+0,11 %
to 12.1.4,34900,2299−0,41 %
pe 13.1.4,33450,2307−0,33 %
ma 16.1.4,31400,2318−0,47 %
ti 17.1.4,33440,2307+0,47 %
ke 18.1.4,35300,2297+0,43 %
to 19.1.4,34380,2302−0,21 %
pe 20.1.4,34400,2302±0,00 %
ma 23.1.4,34230,2303−0,04 %
ti 24.1.4,34300,2303+0,02 %
ke 25.1.4,34920,2299+0,14 %
to 26.1.4,34080,2304−0,19 %
pe 27.1.4,34570,2301+0,11 %
ma 30.1.4,33800,2305−0,18 %
ti 31.1.4,34180,2303+0,09 %
Helmikuu
ke 1.2.4,34670,2301+0,11 %
to 2.2.4,35100,2298+0,10 %
pe 3.2.4,34850,2300−0,06 %
ma 6.2.4,34200,2303−0,15 %
ti 7.2.4,35230,2298+0,24 %
ke 8.2.4,35050,2299−0,04 %
to 9.2.4,35350,2297+0,07 %
pe 10.2.4,35400,2297+0,01 %
ma 13.2.4,34580,2301−0,19 %
ti 14.2.4,34880,2299+0,07 %
ke 15.2.4,34700,2300−0,04 %
to 16.2.4,35550,2296+0,20 %
pe 17.2.4,35450,2296−0,02 %
ma 20.2.4,35250,2298−0,05 %
ti 21.2.4,35650,2295+0,09 %
ke 22.2.4,35920,2294+0,06 %
to 23.2.4,35830,2294−0,02 %
pe 24.2.4,35250,2298−0,13 %
ma 27.2.4,35100,2298−0,03 %
ti 28.2.4,34800,2300−0,07 %
ke 29.2.4,34860,2300+0,01 %
Maaliskuu
to 1.3.4,35050,2299+0,04 %
pe 2.3.4,35080,2298+0,01 %
ma 5.3.4,35030,2299−0,01 %
ti 6.3.4,35380,2297+0,08 %
ke 7.3.4,35800,2295+0,10 %
to 8.3.4,35580,2296−0,05 %
pe 9.3.4,35550,2296−0,01 %
ma 12.3.4,35530,2296±0,00 %
ti 13.3.4,36230,2292+0,16 %
ke 14.3.4,36550,2291+0,07 %
to 15.3.4,37920,2284+0,31 %
pe 16.3.4,38230,2282+0,07 %
ma 19.3.4,37880,2284−0,08 %
ti 20.3.4,37880,2284±0,00 %
ke 21.3.4,37550,2285−0,08 %
to 22.3.4,37300,2287−0,06 %
pe 23.3.4,37230,2287−0,02 %
ma 26.3.4,36400,2291−0,19 %
ti 27.3.4,37250,2287+0,19 %
ke 28.3.4,37330,2287+0,02 %
to 29.3.4,38070,2283+0,17 %
pe 30.3.4,38200,2282+0,03 %
Huhtikuu
ma 2.4.4,38230,2282+0,01 %
ti 3.4.4,37750,2284−0,11 %
ke 4.4.4,37500,2286−0,06 %
to 5.4.4,37280,2287−0,05 %
ti 10.4.4,37070,2288−0,05 %
ke 11.4.4,37430,2286+0,08 %
to 12.4.4,37450,2286±0,00 %
pe 13.4.4,37600,2285+0,03 %
ma 16.4.4,37300,2287−0,07 %
ti 17.4.4,37530,2286+0,05 %
ke 18.4.4,37880,2284+0,08 %
to 19.4.4,37500,2286−0,09 %
pe 20.4.4,37530,2286+0,01 %
ma 23.4.4,38550,2280+0,23 %
ti 24.4.4,38180,2282−0,08 %
ke 25.4.4,37650,2285−0,12 %
to 26.4.4,37750,2284+0,02 %
pe 27.4.4,38780,2279+0,24 %
ma 30.4.4,40950,2268+0,49 %
Toukokuu
ke 2.5.4,42680,2259+0,39 %
to 3.5.4,40600,2270−0,47 %
pe 4.5.4,40480,2270−0,03 %
ma 7.5.4,40600,2270+0,03 %
ti 8.5.4,40430,2271−0,04 %
ke 9.5.4,42100,2262+0,38 %
to 10.5.4,41900,2263−0,05 %
pe 11.5.4,43780,2253+0,43 %
ma 14.5.4,44060,2252+0,06 %
ti 15.5.4,44250,2251+0,04 %
ke 16.5.4,44000,2252−0,06 %
to 17.5.4,44470,2250+0,11 %
pe 18.5.4,44350,2250−0,03 %
ma 21.5.4,44400,2250+0,01 %
ti 22.5.4,45430,2245+0,23 %
ke 23.5.4,46000,2242+0,13 %
to 24.5.4,46800,2238+0,18 %
pe 25.5.4,46850,2238+0,01 %
ma 28.5.4,46800,2238−0,01 %
ti 29.5.4,46530,2239−0,06 %
ke 30.5.4,46750,2238+0,05 %
to 31.5.4,47290,2236+0,12 %
Kesäkuu
pe 1.6.4,47220,2236−0,02 %
ma 4.6.4,47300,2236+0,02 %
ti 5.6.4,46600,2239−0,16 %
ke 6.6.4,46310,2241−0,06 %
to 7.6.4,46580,2239+0,06 %
pe 8.6.4,46480,2240−0,02 %
ma 11.6.4,46180,2241−0,07 %
ti 12.6.4,46300,2241+0,03 %
ke 13.6.4,46160,2241−0,03 %
to 14.6.4,45780,2243−0,09 %
pe 15.6.4,46320,2241+0,12 %
ma 18.6.4,46700,2239+0,09 %
ti 19.6.4,46380,2240−0,07 %
ke 20.6.4,46360,2240±0,00 %
to 21.6.4,46600,2239+0,05 %
pe 22.6.4,47330,2235+0,16 %
ma 25.6.4,46780,2238−0,12 %
ti 26.6.4,45100,2247−0,38 %
ke 27.6.4,44700,2249−0,09 %
to 28.6.4,45100,2247+0,09 %
pe 29.6.4,45130,2247+0,01 %
Heinäkuu
ma 2.7.4,45030,2247−0,02 %
ti 3.7.4,45300,2246+0,06 %
ke 4.7.4,47640,2234+0,53 %
to 5.7.4,48650,2229+0,23 %
pe 6.7.4,53600,2205+1,10 %
ma 9.7.4,53400,2206−0,04 %
ti 10.7.4,52530,2210−0,19 %
ke 11.7.4,52550,2210±0,00 %
to 12.7.4,53850,2203+0,29 %
pe 13.7.4,56150,2192+0,51 %
ma 16.7.4,56500,2191+0,08 %
ti 17.7.4,56730,2189+0,05 %
ke 18.7.4,56530,2190−0,04 %
to 19.7.4,57500,2186+0,21 %
pe 20.7.4,59950,2174+0,54 %
ma 23.7.4,62400,2163+0,53 %
ti 24.7.4,63880,2156+0,32 %
ke 25.7.4,60930,2170−0,64 %
to 26.7.4,62300,2163+0,30 %
pe 27.7.4,61100,2169−0,26 %
ma 30.7.4,56350,2191−1,03 %
ti 31.7.4,58000,2183+0,36 %
Elokuu
ke 1.8.4,59380,2177+0,30 %
to 2.8.4,61880,2165+0,54 %
pe 3.8.4,64700,2152+0,61 %
ma 6.8.4,57980,2184−1,45 %
ti 7.8.4,54350,2201−0,79 %
ke 8.8.4,54990,2198+0,14 %
to 9.8.4,54430,2201−0,12 %
pe 10.8.4,53450,2205−0,22 %
ma 13.8.4,53150,2207−0,07 %
ti 14.8.4,52750,2209−0,09 %
ke 15.8.4,48080,2232−1,03 %
to 16.8.4,48950,2227+0,19 %
pe 17.8.4,49140,2226+0,04 %
ma 20.8.4,49580,2224+0,10 %
ti 21.8.4,48550,2229−0,23 %
ke 22.8.4,49300,2226+0,17 %
to 23.8.4,49300,2226±0,00 %
pe 24.8.4,48250,2231−0,23 %
ma 27.8.4,46800,2238−0,32 %
ti 28.8.4,45630,2244−0,26 %
ke 29.8.4,47750,2233+0,48 %
to 30.8.4,45680,2244−0,46 %
pe 31.8.4,46330,2240+0,15 %
Syyskuu
ma 3.9.4,49210,2226+0,65 %
ti 4.9.4,49150,2226−0,01 %
ke 5.9.4,48830,2228−0,07 %
to 6.9.4,48280,2231−0,12 %
pe 7.9.4,48050,2232−0,05 %
ma 10.9.4,47680,2234−0,08 %
ti 11.9.4,48480,2230+0,18 %
ke 12.9.4,50100,2222+0,36 %
to 13.9.4,50930,2218+0,18 %
pe 14.9.4,50300,2221−0,14 %
ma 17.9.4,48850,2228−0,32 %
ti 18.9.4,50690,2219+0,41 %
ke 19.9.4,50430,2220−0,06 %
to 20.9.4,51280,2216+0,19 %
pe 21.9.4,51730,2214+0,10 %
ma 24.9.4,51830,2213+0,02 %
ti 25.9.4,51050,2217−0,17 %
ke 26.9.4,51780,2213+0,16 %
to 27.9.4,51850,2213+0,02 %
pe 28.9.4,53830,2203+0,44 %
Lokakuu
ma 1.10.4,52230,2211−0,35 %
ti 2.10.4,52410,2210+0,04 %
ke 3.10.4,53370,2206+0,21 %
to 4.10.4,54800,2199+0,32 %
pe 5.10.4,57820,2184+0,66 %
ma 8.10.4,57230,2187−0,13 %
ti 9.10.4,56750,2189−0,10 %
ke 10.10.4,57100,2188+0,08 %
to 11.10.4,57030,2188−0,02 %
pe 12.10.4,56480,2191−0,12 %
ma 15.10.4,57400,2186+0,20 %
ti 16.10.4,57830,2184+0,09 %
ke 17.10.4,57770,2185−0,01 %
to 18.10.4,58030,2183+0,06 %
pe 19.10.4,58330,2182+0,07 %
ma 22.10.4,57700,2185−0,14 %
ti 23.10.4,57850,2184+0,03 %
ke 24.10.4,57650,2185−0,04 %
to 25.10.4,56600,2190−0,23 %
pe 26.10.4,55980,2193−0,14 %
ma 29.10.4,54860,2198−0,25 %
ti 30.10.4,54030,2202−0,18 %
ke 31.10.4,54200,2202+0,04 %
Marraskuu
to 1.11.4,53400,2206−0,18 %
pe 2.11.4,52750,2209−0,14 %
ma 5.11.4,52400,2210−0,08 %
ti 6.11.4,51900,2213−0,11 %
ke 7.11.4,51630,2214−0,06 %
to 8.11.4,52030,2212+0,09 %
pe 9.11.4,52870,2208+0,19 %
ma 12.11.4,52930,2208+0,01 %
ti 13.11.4,53750,2204+0,18 %
ke 14.11.4,54300,2201+0,12 %
to 15.11.4,53830,2203−0,10 %
pe 16.11.4,53330,2206−0,11 %
ma 19.11.4,53630,2204+0,07 %
ti 20.11.4,53700,2204+0,02 %
ke 21.11.4,53450,2205−0,06 %
to 22.11.4,53230,2206−0,05 %
pe 23.11.4,53730,2204+0,11 %
ma 26.11.4,52760,2209−0,21 %
ti 27.11.4,50500,2220−0,50 %
ke 28.11.4,51560,2215+0,24 %
to 29.11.4,51000,2217−0,12 %
pe 30.11.4,51480,2215+0,11 %
Joulukuu
ma 3.12.4,52340,2211+0,19 %
ti 4.12.4,53430,2205+0,24 %
ke 5.12.4,54450,2200+0,22 %
to 6.12.4,54180,2202−0,06 %
pe 7.12.4,53850,2203−0,07 %
ma 10.12.4,53750,2204−0,02 %
ti 11.12.4,54430,2201+0,15 %
ke 12.12.4,52680,2209−0,39 %
to 13.12.4,49150,2226−0,78 %
pe 14.12.4,47200,2236−0,43 %
ma 17.12.4,46470,2240−0,16 %
ti 18.12.4,47000,2237+0,12 %
ke 19.12.4,47550,2234+0,12 %
to 20.12.4,47430,2235−0,03 %
pe 21.12.4,44730,2249−0,60 %
ma 24.12.4,41810,2263−0,66 %
to 27.12.4,42150,2262+0,08 %
pe 28.12.4,43850,2253+0,38 %
ma 31.12.4,44450,2250+0,14 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026