N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2019 Leun kurssi 2019

Euro vahvistui leuta vastaan 2,56 % vuonna 2019

Vuonna 2019 EKP julkaisi leun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,7453 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 4,7850 28.11.2019 ja matalimmillaan 4,6600 2.1.2019. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2019 oli 4,7830.

Keskikurssi 2019
4,7453
Muutos vuoden aikana
▲ +2,56 %
Ylin
4,7850 28.11.2019
Alin
4,6600 2.1.2019

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2019

255 julkaisua 2.1.2019–31.12.2019.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2019

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2019

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2019
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,70624,66004,77224,727122
Helmikuu4,74864,73884,76434,743420
Maaliskuu4,75464,74124,77374,760821
Huhtikuu4,75844,74954,76264,759620
Toukokuu4,75944,74304,76334,743022
Kesäkuu4,72504,71814,73774,734320
Heinäkuu4,72864,71884,73494,733823
Elokuu4,72804,72124,73454,728422
Syyskuu4,73814,72394,75154,749621
Lokakuu4,75384,74704,76094,756023
Marraskuu4,76984,75424,78504,782321
Joulukuu4,77794,77054,78304,783020
Koko vuosi4,74534,66004,78504,7830255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2019

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2019
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
ke 2.1.4,66000,2146−0,08 %
to 3.1.4,66600,2143+0,13 %
pe 4.1.4,66560,2143−0,01 %
ma 7.1.4,66250,2145−0,07 %
ti 8.1.4,67100,2141+0,18 %
ke 9.1.4,67370,2140+0,06 %
to 10.1.4,68130,2136+0,16 %
pe 11.1.4,67630,2138−0,11 %
ma 14.1.4,68150,2136+0,11 %
ti 15.1.4,68310,2135+0,03 %
ke 16.1.4,68500,2134+0,04 %
to 17.1.4,68900,2133+0,09 %
pe 18.1.4,69930,2128+0,22 %
ma 21.1.4,71100,2123+0,25 %
ti 22.1.4,72920,2115+0,39 %
ke 23.1.4,75750,2102+0,60 %
to 24.1.4,77220,2095+0,31 %
pe 25.1.4,76880,2097−0,07 %
ma 28.1.4,76460,2099−0,09 %
ti 29.1.4,75620,2103−0,18 %
ke 30.1.4,75510,2103−0,02 %
to 31.1.4,72710,2115−0,59 %
Helmikuu
pe 1.2.4,75570,2103+0,61 %
ma 4.2.4,75600,2103+0,01 %
ti 5.2.4,74550,2107−0,22 %
ke 6.2.4,74290,2108−0,05 %
to 7.2.4,73990,2110−0,06 %
pe 8.2.4,74850,2106+0,18 %
ma 11.2.4,74050,2109−0,17 %
ti 12.2.4,74140,2109+0,02 %
ke 13.2.4,74330,2108+0,04 %
to 14.2.4,74390,2108+0,01 %
pe 15.2.4,74070,2109−0,07 %
ma 18.2.4,74050,2109±0,00 %
ti 19.2.4,74920,2106+0,18 %
ke 20.2.4,75670,2102+0,16 %
to 21.2.4,75650,2102±0,00 %
pe 22.2.4,76110,2100+0,10 %
ma 25.2.4,76430,2099+0,07 %
ti 26.2.4,76260,2100−0,04 %
ke 27.2.4,73880,2110−0,50 %
to 28.2.4,74340,2108+0,10 %
Maaliskuu
pe 1.3.4,74310,2108−0,01 %
ma 4.3.4,74120,2109−0,04 %
ti 5.3.4,74890,2106+0,16 %
ke 6.3.4,74630,2107−0,05 %
to 7.3.4,74150,2109−0,10 %
pe 8.3.4,74480,2108+0,07 %
ma 11.3.4,74910,2106+0,09 %
ti 12.3.4,75930,2101+0,21 %
ke 13.3.4,77370,2095+0,30 %
to 14.3.4,76500,2099−0,18 %
pe 15.3.4,75650,2102−0,18 %
ma 18.3.4,75430,2103−0,05 %
ti 19.3.4,75850,2102+0,09 %
ke 20.3.4,76150,2100+0,06 %
to 21.3.4,75650,2102−0,11 %
pe 22.3.4,75050,2105−0,13 %
ma 25.3.4,75530,2103+0,10 %
ti 26.3.4,75800,2102+0,06 %
ke 27.3.4,76270,2100+0,10 %
to 28.3.4,75910,2101−0,08 %
pe 29.3.4,76080,2100+0,04 %
Huhtikuu
ma 1.4.4,76260,2100+0,04 %
ti 2.4.4,76180,2100−0,02 %
ke 3.4.4,75550,2103−0,13 %
to 4.4.4,74950,2105−0,13 %
pe 5.4.4,75130,2105+0,04 %
ma 8.4.4,75120,2105±0,00 %
ti 9.4.4,76100,2100+0,21 %
ke 10.4.4,76050,2101−0,01 %
to 11.4.4,75930,2101−0,03 %
pe 12.4.4,75980,2101+0,01 %
ma 15.4.4,76180,2100+0,04 %
ti 16.4.4,76180,2100±0,00 %
ke 17.4.4,76250,2100+0,01 %
to 18.4.4,76180,2100−0,01 %
ti 23.4.4,76110,2100−0,01 %
ke 24.4.4,75590,2103−0,11 %
to 25.4.4,75860,2101+0,06 %
pe 26.4.4,75970,2101+0,02 %
ma 29.4.4,75170,2105−0,17 %
ti 30.4.4,75960,2101+0,17 %
Toukokuu
to 2.5.4,75830,2102−0,03 %
pe 3.5.4,75530,2103−0,06 %
ma 6.5.4,75550,2103±0,00 %
ti 7.5.4,75800,2102+0,05 %
ke 8.5.4,75980,2101+0,04 %
to 9.5.4,76150,2100+0,04 %
pe 10.5.4,75980,2101−0,04 %
ma 13.5.4,76060,2101+0,02 %
ti 14.5.4,76150,2100+0,02 %
ke 15.5.4,76150,2100±0,00 %
to 16.5.4,76200,2100+0,01 %
pe 17.5.4,76260,2100+0,01 %
ma 20.5.4,75970,2101−0,06 %
ti 21.5.4,76330,2099+0,08 %
ke 22.5.4,76250,2100−0,02 %
to 23.5.4,76060,2101−0,04 %
pe 24.5.4,76190,2100+0,03 %
ma 27.5.4,76040,2101−0,03 %
ti 28.5.4,76230,2100+0,04 %
ke 29.5.4,76040,2101−0,04 %
to 30.5.4,75530,2103−0,11 %
pe 31.5.4,74300,2108−0,26 %
Kesäkuu
ma 3.6.4,73770,2111−0,11 %
ti 4.6.4,73530,2112−0,05 %
ke 5.6.4,72430,2117−0,23 %
to 6.6.4,72210,2118−0,05 %
pe 7.6.4,72160,2118−0,01 %
ma 10.6.4,71960,2119−0,04 %
ti 11.6.4,72520,2116+0,12 %
ke 12.6.4,72500,2116±0,00 %
to 13.6.4,72210,2118−0,06 %
pe 14.6.4,72330,2117+0,03 %
ma 17.6.4,72800,2115+0,10 %
ti 18.6.4,72320,2117−0,10 %
ke 19.6.4,72750,2115+0,09 %
to 20.6.4,72620,2116−0,03 %
pe 21.6.4,72390,2117−0,05 %
ma 24.6.4,71810,2119−0,12 %
ti 25.6.4,71840,2119+0,01 %
ke 26.6.4,72200,2118+0,08 %
to 27.6.4,72230,2118+0,01 %
pe 28.6.4,73430,2112+0,25 %
Heinäkuu
ma 1.7.4,73270,2113−0,03 %
ti 2.7.4,73310,2113+0,01 %
ke 3.7.4,73490,2112+0,04 %
to 4.7.4,71880,2119−0,34 %
pe 5.7.4,72460,2117+0,12 %
ma 8.7.4,72000,2119−0,10 %
ti 9.7.4,72650,2116+0,14 %
ke 10.7.4,73350,2113+0,15 %
to 11.7.4,73400,2112+0,01 %
pe 12.7.4,73220,2113−0,04 %
ma 15.7.4,73330,2113+0,02 %
ti 16.7.4,73160,2113−0,04 %
ke 17.7.4,73360,2113+0,04 %
to 18.7.4,73250,2113−0,02 %
pe 19.7.4,73090,2114−0,03 %
ma 22.7.4,72250,2118−0,18 %
ti 23.7.4,72070,2118−0,04 %
ke 24.7.4,71900,2119−0,04 %
to 25.7.4,72280,2117+0,08 %
pe 26.7.4,72630,2116+0,07 %
ma 29.7.4,72870,2115+0,05 %
ti 30.7.4,73210,2113+0,07 %
ke 31.7.4,73380,2112+0,04 %
Elokuu
to 1.8.4,73220,2113−0,03 %
pe 2.8.4,73450,2112+0,05 %
ma 5.8.4,73250,2113−0,04 %
ti 6.8.4,73000,2114−0,05 %
ke 7.8.4,73080,2114+0,02 %
to 8.8.4,73000,2114−0,02 %
pe 9.8.4,72640,2116−0,08 %
ma 12.8.4,72500,2116−0,03 %
ti 13.8.4,72490,2116±0,00 %
ke 14.8.4,72120,2118−0,08 %
to 15.8.4,72310,2117+0,04 %
pe 16.8.4,72930,2114+0,13 %
ma 19.8.4,73180,2113+0,05 %
ti 20.8.4,73050,2114−0,03 %
ke 21.8.4,72800,2115−0,05 %
to 22.8.4,72230,2118−0,12 %
pe 23.8.4,72120,2118−0,02 %
ma 26.8.4,72770,2115+0,14 %
ti 27.8.4,73200,2113+0,09 %
ke 28.8.4,72730,2115−0,10 %
to 29.8.4,72710,2115±0,00 %
pe 30.8.4,72840,2115+0,03 %
Syyskuu
ma 2.9.4,72390,2117−0,10 %
ti 3.9.4,72920,2115+0,11 %
ke 4.9.4,72900,2115±0,00 %
to 5.9.4,73000,2114+0,02 %
pe 6.9.4,73250,2113+0,05 %
ma 9.9.4,72970,2114−0,06 %
ti 10.9.4,73340,2113+0,08 %
ke 11.9.4,73480,2112+0,03 %
to 12.9.4,73480,2112±0,00 %
pe 13.9.4,73520,2112+0,01 %
ma 16.9.4,73480,2112−0,01 %
ti 17.9.4,73400,2112−0,02 %
ke 18.9.4,73660,2111+0,05 %
to 19.9.4,74480,2108+0,17 %
pe 20.9.4,74560,2107+0,02 %
ma 23.9.4,74980,2105+0,09 %
ti 24.9.4,74840,2106−0,03 %
ke 25.9.4,74380,2108−0,10 %
to 26.9.4,74810,2106+0,09 %
pe 27.9.4,75150,2105+0,07 %
ma 30.9.4,74960,2105−0,04 %
Lokakuu
ti 1.10.4,75110,2105+0,03 %
ke 2.10.4,74910,2106−0,04 %
to 3.10.4,74700,2107−0,04 %
pe 4.10.4,74800,2106+0,02 %
ma 7.10.4,74750,2106−0,01 %
ti 8.10.4,74860,2106+0,02 %
ke 9.10.4,74860,2106±0,00 %
to 10.10.4,75230,2104+0,08 %
pe 11.10.4,75730,2102+0,11 %
ma 14.10.4,75460,2103−0,06 %
ti 15.10.4,75380,2104−0,02 %
ke 16.10.4,75610,2103+0,05 %
to 17.10.4,75530,2103−0,02 %
pe 18.10.4,75650,2102+0,03 %
ma 21.10.4,75840,2102+0,04 %
ti 22.10.4,76090,2100+0,05 %
ke 23.10.4,76030,2101−0,01 %
to 24.10.4,75200,2104−0,17 %
pe 25.10.4,75530,2103+0,07 %
ma 28.10.4,75590,2103+0,01 %
ti 29.10.4,75590,2103±0,00 %
ke 30.10.4,75770,2102+0,04 %
to 31.10.4,75600,2103−0,04 %
Marraskuu
pe 1.11.4,75470,2103−0,03 %
ma 4.11.4,75420,2103−0,01 %
ti 5.11.4,75830,2102+0,09 %
ke 6.11.4,76270,2100+0,09 %
to 7.11.4,76020,2101−0,05 %
pe 8.11.4,76380,2099+0,08 %
ma 11.11.4,76430,2099+0,01 %
ti 12.11.4,76250,2100−0,04 %
ke 13.11.4,76330,2099+0,02 %
to 14.11.4,76730,2098+0,08 %
pe 15.11.4,76860,2097+0,03 %
ma 18.11.4,77440,2095+0,12 %
ti 19.11.4,77630,2094+0,04 %
ke 20.11.4,78030,2092+0,08 %
to 21.11.4,78130,2091+0,02 %
pe 22.11.4,77410,2095−0,15 %
ma 25.11.4,77230,2095−0,04 %
ti 26.11.4,77660,2094+0,09 %
ke 27.11.4,78410,2090+0,16 %
to 28.11.4,78500,2090+0,02 %
pe 29.11.4,78230,2091−0,06 %
Joulukuu
ma 2.12.4,77940,2092−0,06 %
ti 3.12.4,77770,2093−0,04 %
ke 4.12.4,77540,2094−0,05 %
to 5.12.4,77850,2093+0,06 %
pe 6.12.4,78000,2092+0,03 %
ma 9.12.4,77890,2093−0,02 %
ti 10.12.4,77730,2093−0,03 %
ke 11.12.4,77930,2092+0,04 %
to 12.12.4,77910,2092±0,00 %
pe 13.12.4,77950,2092+0,01 %
ma 16.12.4,77910,2092−0,01 %
ti 17.12.4,77710,2093−0,04 %
ke 18.12.4,77600,2094−0,02 %
to 19.12.4,77100,2096−0,10 %
pe 20.12.4,77050,2096−0,01 %
ma 23.12.4,77330,2095+0,06 %
ti 24.12.4,77900,2092+0,12 %
pe 27.12.4,78180,2091+0,06 %
ma 30.12.4,78210,2091+0,01 %
ti 31.12.4,78300,2091+0,02 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026