N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2003 Leun kurssi 2003

Euro vahvistui leuta vastaan 17,14 % vuonna 2003

Vuonna 2003 EKP julkaisi leun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 3,7551 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 4,1158 31.12.2003 ja matalimmillaan 3,4773 3.1.2003. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2003 oli 4,1158.

Romanian leu uudistettiin 1.7.2005 (1 uusi leu = 10 000 vanhaa leuta). EKP:n historiasarjassa myös sitä edeltävät kurssit on ilmoitettu uusina leuina.

Keskikurssi 2003
3,7551
Muutos vuoden aikana
▲ +17,14 %
Ylin
4,1158 31.12.2003
Alin
3,4773 3.1.2003

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2003

255 julkaisua 2.1.2003–31.12.2003.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2003

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2003

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2003
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu3,55393,47733,60283,584822
Helmikuu3,54033,49103,59633,571720
Maaliskuu3,58313,53953,62503,625021
Huhtikuu3,65693,62103,70153,701520
Toukokuu3,76323,73103,81073,810721
Kesäkuu3,80593,76603,83683,766021
Heinäkuu3,71483,65463,78603,711423
Elokuu3,71663,66503,73903,720021
Syyskuu3,79183,72833,84353,843522
Lokakuu3,88033,83763,95123,948723
Marraskuu3,99273,94554,03224,020020
Joulukuu4,05734,01724,11584,115821
Koko vuosi3,75513,47734,11584,1158255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2003

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2003
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
to 2.1.3,50120,2856−0,35 %
pe 3.1.3,47730,2876−0,68 %
ma 6.1.3,50550,2853+0,81 %
ti 7.1.3,50380,2854−0,05 %
ke 8.1.3,49420,2862−0,27 %
to 9.1.3,53850,2826+1,27 %
pe 10.1.3,54770,2819+0,26 %
ma 13.1.3,55420,2814+0,18 %
ti 14.1.3,56070,2808+0,18 %
ke 15.1.3,54100,2824−0,55 %
to 16.1.3,56700,2803+0,73 %
pe 17.1.3,57080,2800+0,11 %
ma 20.1.3,57250,2799+0,05 %
ti 21.1.3,56030,2809−0,34 %
ke 22.1.3,57230,2799+0,34 %
to 23.1.3,58820,2787+0,45 %
pe 24.1.3,59100,2785+0,08 %
ma 27.1.3,60280,2776+0,33 %
ti 28.1.3,58650,2788−0,45 %
ke 29.1.3,59830,2779+0,33 %
to 30.1.3,56770,2803−0,85 %
pe 31.1.3,58480,2790+0,48 %
Helmikuu
ma 3.2.3,56130,2808−0,66 %
ti 4.2.3,58470,2790+0,66 %
ke 5.2.3,59630,2781+0,32 %
to 6.2.3,56900,2802−0,76 %
pe 7.2.3,56170,2808−0,20 %
ma 10.2.3,55130,2816−0,29 %
ti 11.2.3,51670,2844−0,97 %
ke 12.2.3,49550,2861−0,60 %
to 13.2.3,52370,2838+0,81 %
pe 14.2.3,52170,2840−0,06 %
ma 17.2.3,50500,2853−0,47 %
ti 18.2.3,49500,2861−0,29 %
ke 19.2.3,49100,2865−0,11 %
to 20.2.3,51500,2845+0,69 %
pe 21.2.3,55550,2813+1,15 %
ma 24.2.3,52130,2840−0,96 %
ti 25.2.3,54300,2822+0,62 %
ke 26.2.3,55080,2816+0,22 %
to 27.2.3,57570,2797+0,70 %
pe 28.2.3,57170,2800−0,11 %
Maaliskuu
ma 3.3.3,57030,2801−0,04 %
ti 4.3.3,59130,2785+0,59 %
ke 5.3.3,60470,2774+0,37 %
to 6.3.3,59650,2780−0,23 %
pe 7.3.3,60870,2771+0,34 %
ma 10.3.3,60840,2771−0,01 %
ti 11.3.3,60530,2774−0,09 %
ke 12.3.3,58780,2787−0,49 %
to 13.3.3,56350,2806−0,68 %
pe 14.3.3,54270,2823−0,58 %
ma 17.3.3,54030,2825−0,07 %
ti 18.3.3,54270,2823+0,07 %
ke 19.3.3,53950,2825−0,09 %
to 20.3.3,56000,2809+0,58 %
pe 21.3.3,57850,2794+0,52 %
ma 24.3.3,59780,2779+0,54 %
ti 25.3.3,60000,2778+0,06 %
ke 26.3.3,59170,2784−0,23 %
to 27.3.3,59400,2782+0,06 %
pe 28.3.3,59720,2780+0,09 %
ma 31.3.3,62500,2759+0,77 %
Huhtikuu
ti 1.4.3,62100,2762−0,11 %
ke 2.4.3,62750,2757+0,18 %
to 3.4.3,63100,2754+0,10 %
pe 4.4.3,64300,2745+0,33 %
ma 7.4.3,63200,2753−0,30 %
ti 8.4.3,64370,2744+0,32 %
ke 9.4.3,65350,2737+0,27 %
to 10.4.3,66500,2729+0,31 %
pe 11.4.3,65850,2733−0,18 %
ma 14.4.3,66300,2730+0,12 %
ti 15.4.3,65600,2735−0,19 %
ke 16.4.3,66700,2727+0,30 %
to 17.4.3,68430,2714+0,47 %
ti 22.4.3,67370,2722−0,29 %
ke 23.4.3,65570,2735−0,49 %
to 24.4.3,66350,2730+0,21 %
pe 25.4.3,66600,2728+0,07 %
ma 28.4.3,66850,2726+0,07 %
ti 29.4.3,66400,2729−0,12 %
ke 30.4.3,70150,2702+1,02 %
Toukokuu
pe 2.5.3,73100,2680+0,80 %
ma 5.5.3,73100,2680±0,00 %
ti 6.5.3,75230,2665+0,57 %
ke 7.5.3,76070,2659+0,22 %
to 8.5.3,75600,2662−0,12 %
pe 9.5.3,75030,2666−0,15 %
ma 12.5.3,75980,2660+0,25 %
ti 13.5.3,75350,2664−0,17 %
ke 14.5.3,75180,2665−0,05 %
to 15.5.3,75200,2665+0,01 %
pe 16.5.3,75170,2665−0,01 %
ma 19.5.3,77370,2650+0,59 %
ti 20.5.3,76870,2653−0,13 %
ke 21.5.3,77220,2651+0,09 %
to 22.5.3,77000,2653−0,06 %
pe 23.5.3,76650,2655−0,09 %
ma 26.5.3,77030,2652+0,10 %
ti 27.5.3,78390,2643+0,36 %
ke 28.5.3,77920,2646−0,12 %
to 29.5.3,78250,2644+0,09 %
pe 30.5.3,81070,2624+0,75 %
Kesäkuu
ma 2.6.3,79650,2634−0,37 %
ti 3.6.3,80620,2627+0,26 %
ke 4.6.3,79950,2632−0,18 %
to 5.6.3,80000,2632+0,01 %
pe 6.6.3,82800,2612+0,74 %
ma 9.6.3,82120,2617−0,18 %
ti 10.6.3,82150,2617+0,01 %
ke 11.6.3,82300,2616+0,04 %
to 12.6.3,82500,2614+0,05 %
pe 13.6.3,82700,2613+0,05 %
ma 16.6.3,83680,2606+0,26 %
ti 17.6.3,82850,2612−0,22 %
ke 18.6.3,82550,2614−0,08 %
to 19.6.3,81000,2625−0,41 %
pe 20.6.3,81400,2622+0,10 %
ma 23.6.3,79100,2638−0,60 %
ti 24.6.3,78800,2640−0,08 %
ke 25.6.3,77600,2648−0,32 %
to 26.6.3,77000,2653−0,16 %
pe 27.6.3,77000,2653±0,00 %
ma 30.6.3,76600,2655−0,11 %
Heinäkuu
ti 1.7.3,78600,2641+0,53 %
ke 2.7.3,77700,2648−0,24 %
to 3.7.3,76250,2658−0,38 %
pe 4.7.3,76110,2659−0,04 %
ma 7.7.3,73850,2675−0,60 %
ti 8.7.3,72450,2685−0,37 %
ke 9.7.3,72110,2687−0,09 %
to 10.7.3,72000,2688−0,03 %
pe 11.7.3,71400,2693−0,16 %
ma 14.7.3,69570,2706−0,49 %
ti 15.7.3,70340,2700+0,21 %
ke 16.7.3,65460,2736−1,32 %
to 17.7.3,66230,2731+0,21 %
pe 18.7.3,67600,2720+0,37 %
ma 21.7.3,67500,2721−0,03 %
ti 22.7.3,67780,2719+0,08 %
ke 23.7.3,68590,2713+0,22 %
to 24.7.3,70750,2697+0,59 %
pe 25.7.3,71200,2694+0,12 %
ma 28.7.3,71800,2690+0,16 %
ti 29.7.3,73250,2679+0,39 %
ke 30.7.3,72470,2685−0,21 %
to 31.7.3,71140,2694−0,36 %
Elokuu
pe 1.8.3,72030,2688+0,24 %
ma 4.8.3,73700,2676+0,45 %
ti 5.8.3,73200,2680−0,13 %
ke 6.8.3,73900,2675+0,19 %
to 7.8.3,73550,2677−0,09 %
pe 8.8.3,73000,2681−0,15 %
ma 11.8.3,73750,2676+0,20 %
ti 12.8.3,72800,2682−0,25 %
ke 13.8.3,73250,2679+0,12 %
to 14.8.3,73300,2679+0,01 %
pe 15.8.3,73300,2679±0,00 %
ma 18.8.3,71900,2689−0,38 %
ti 19.8.3,70800,2697−0,30 %
ke 20.8.3,70800,2697±0,00 %
to 21.8.3,70000,2703−0,22 %
pe 22.8.3,69000,2710−0,27 %
ma 25.8.3,68500,2714−0,14 %
ti 26.8.3,66500,2729−0,54 %
ke 27.8.3,69300,2708+0,76 %
to 28.8.3,70200,2701+0,24 %
pe 29.8.3,72000,2688+0,49 %
Syyskuu
ma 1.9.3,73020,2681+0,27 %
ti 2.9.3,72980,2681−0,01 %
ke 3.9.3,72830,2682−0,04 %
to 4.9.3,73380,2678+0,15 %
pe 5.9.3,74630,2669+0,33 %
ma 8.9.3,76570,2656+0,52 %
ti 9.9.3,76790,2654+0,06 %
ke 10.9.3,78910,2639+0,56 %
to 11.9.3,80320,2629+0,37 %
pe 12.9.3,79600,2634−0,19 %
ma 15.9.3,81000,2625+0,37 %
ti 16.9.3,79600,2634−0,37 %
ke 17.9.3,80270,2630+0,18 %
to 18.9.3,81000,2625+0,19 %
pe 19.9.3,81270,2623+0,07 %
ma 22.9.3,83100,2610+0,48 %
ti 23.9.3,82750,2613−0,09 %
ke 24.9.3,82720,2613−0,01 %
to 25.9.3,82200,2616−0,14 %
pe 26.9.3,82840,2612+0,17 %
ma 29.9.3,81830,2619−0,26 %
ti 30.9.3,84350,2602+0,66 %
Lokakuu
ke 1.10.3,84300,2602−0,01 %
to 2.10.3,85100,2597+0,21 %
pe 3.10.3,85050,2597−0,01 %
ma 6.10.3,83760,2606−0,34 %
ti 7.10.3,86020,2591+0,59 %
ke 8.10.3,86150,2590+0,03 %
to 9.10.3,87020,2584+0,23 %
pe 10.10.3,85910,2591−0,29 %
ma 13.10.3,87970,2578+0,53 %
ti 14.10.3,87860,2578−0,03 %
ke 15.10.3,87630,2580−0,06 %
to 16.10.3,86830,2585−0,21 %
pe 17.10.3,88240,2576+0,36 %
ma 20.10.3,88500,2574+0,07 %
ti 21.10.3,88420,2575−0,02 %
ke 22.10.3,88400,2575−0,01 %
to 23.10.3,88190,2576−0,05 %
pe 24.10.3,88490,2574+0,08 %
ma 27.10.3,88450,2574−0,01 %
ti 28.10.3,89920,2565+0,38 %
ke 29.10.3,92450,2548+0,65 %
to 30.10.3,95120,2531+0,68 %
pe 31.10.3,94870,2532−0,06 %
Marraskuu
ma 3.11.3,94550,2535−0,08 %
ti 4.11.3,94650,2534+0,03 %
ke 5.11.3,96010,2525+0,34 %
to 6.11.3,96330,2523+0,08 %
pe 7.11.3,97110,2518+0,20 %
ma 10.11.3,99520,2503+0,61 %
ti 11.11.3,99450,2503−0,02 %
ke 12.11.3,98900,2507−0,14 %
to 13.11.3,99380,2504+0,12 %
pe 14.11.4,00050,2500+0,17 %
ma 17.11.3,99170,2505−0,22 %
ti 18.11.3,98950,2507−0,06 %
ke 19.11.4,00370,2498+0,36 %
to 20.11.4,01640,2490+0,32 %
pe 21.11.4,01680,2490+0,01 %
ma 24.11.4,00390,2498−0,32 %
ti 25.11.4,00580,2496+0,05 %
ke 26.11.4,01370,2491+0,20 %
to 27.11.4,03220,2480+0,46 %
pe 28.11.4,02000,2488−0,30 %
Joulukuu
ma 1.12.4,02300,2486+0,07 %
ti 2.12.4,01720,2489−0,14 %
ke 3.12.4,03170,2480+0,36 %
to 4.12.4,03380,2479+0,05 %
pe 5.12.4,03900,2476+0,13 %
ma 8.12.4,05100,2469+0,30 %
ti 9.12.4,05930,2463+0,20 %
ke 10.12.4,04680,2471−0,31 %
to 11.12.4,05150,2468+0,12 %
pe 12.12.4,06630,2459+0,37 %
ma 15.12.4,05830,2464−0,20 %
ti 16.12.4,07220,2456+0,34 %
ke 17.12.4,06130,2462−0,27 %
to 18.12.4,07190,2456+0,26 %
pe 19.12.4,07320,2455+0,03 %
ma 22.12.4,06250,2462−0,26 %
ti 23.12.4,03970,2475−0,56 %
ke 24.12.4,04850,2470+0,22 %
ma 29.12.4,07230,2456+0,59 %
ti 30.12.4,10720,2435+0,86 %
ke 31.12.4,11580,2430+0,21 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026