N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2009 Leun kurssi 2009

Euro vahvistui leuta vastaan 5,32 % vuonna 2009

Vuonna 2009 EKP julkaisi leun viitekurssin 256 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 4,2399 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 4,3470 20.1.2009 ja matalimmillaan 4,0350 2.1.2009. Vuoden viimeinen kurssi 31.12.2009 oli 4,2363.

Keskikurssi 2009
4,2399
Muutos vuoden aikana
▲ +5,32 %
Ylin
4,3470 20.1.2009
Alin
4,0350 2.1.2009

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2009

256 julkaisua 2.1.2009–31.12.2009.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2009

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2009

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2009
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu4,23544,03504,34704,309021
Helmikuu4,28644,24444,31624,302520
Maaliskuu4,28284,22384,30284,238522
Huhtikuu4,20414,14704,24384,189220
Toukokuu4,17004,11804,20004,182520
Kesäkuu4,21314,18314,23504,207222
Heinäkuu4,21844,19414,24754,218523
Elokuu4,21834,20304,23354,223821
Syyskuu4,24204,19264,28004,218022
Lokakuu4,28714,26244,30904,304522
Marraskuu4,28964,26144,30604,270621
Joulukuu4,22844,19374,25684,236322
Koko vuosi4,23994,03504,34704,2363256

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2009

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 256 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2009
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
pe 2.1.4,03500,2478+0,31 %
ma 5.1.4,04900,2470+0,35 %
ti 6.1.4,06750,2459+0,46 %
ke 7.1.4,09950,2439+0,79 %
to 8.1.4,16180,2403+1,52 %
pe 9.1.4,23230,2363+1,69 %
ma 12.1.4,27700,2338+1,06 %
ti 13.1.4,28130,2336+0,10 %
ke 14.1.4,28800,2332+0,16 %
to 15.1.4,30000,2326+0,28 %
pe 16.1.4,27900,2337−0,49 %
ma 19.1.4,30500,2323+0,61 %
ti 20.1.4,34700,2300+0,98 %
ke 21.1.4,31480,2318−0,74 %
to 22.1.4,32750,2311+0,29 %
pe 23.1.4,30530,2323−0,51 %
ma 26.1.4,25170,2352−1,24 %
ti 27.1.4,23800,2360−0,32 %
ke 28.1.4,23100,2364−0,17 %
to 29.1.4,24300,2357+0,28 %
pe 30.1.4,30900,2321+1,56 %
Helmikuu
ma 2.2.4,31100,2320+0,05 %
ti 3.2.4,30650,2322−0,10 %
ke 4.2.4,30500,2323−0,03 %
to 5.2.4,27900,2337−0,60 %
pe 6.2.4,25750,2349−0,50 %
ma 9.2.4,24440,2356−0,31 %
ti 10.2.4,25100,2352+0,16 %
ke 11.2.4,28750,2332+0,86 %
to 12.2.4,29510,2328+0,18 %
pe 13.2.4,30050,2325+0,13 %
ma 16.2.4,31620,2317+0,37 %
ti 17.2.4,30500,2323−0,26 %
ke 18.2.4,28200,2335−0,53 %
to 19.2.4,27330,2340−0,20 %
pe 20.2.4,28500,2334+0,27 %
ma 23.2.4,28220,2335−0,07 %
ti 24.2.4,27250,2341−0,23 %
ke 25.2.4,28230,2335+0,23 %
to 26.2.4,29040,2331+0,19 %
pe 27.2.4,30250,2324+0,28 %
Maaliskuu
ma 2.3.4,30280,2324+0,01 %
ti 3.3.4,29900,2326−0,09 %
ke 4.3.4,28950,2331−0,22 %
to 5.3.4,27930,2337−0,24 %
pe 6.3.4,29150,2330+0,29 %
ma 9.3.4,29580,2328+0,10 %
ti 10.3.4,29170,2330−0,10 %
ke 11.3.4,28150,2336−0,24 %
to 12.3.4,28530,2334+0,09 %
pe 13.3.4,27970,2337−0,13 %
ma 16.3.4,28600,2333+0,15 %
ti 17.3.4,29680,2327+0,25 %
ke 18.3.4,29650,2327−0,01 %
to 19.3.4,30030,2325+0,09 %
pe 20.3.4,29720,2327−0,07 %
ma 23.3.4,29400,2329−0,07 %
ti 24.3.4,29530,2328+0,03 %
ke 25.3.4,28110,2336−0,33 %
to 26.3.4,26550,2344−0,36 %
pe 27.3.4,25150,2352−0,33 %
ma 30.3.4,22380,2368−0,65 %
ti 31.3.4,23850,2359+0,35 %
Huhtikuu
ke 1.4.4,22820,2365−0,24 %
to 2.4.4,22370,2368−0,11 %
pe 3.4.4,17550,2395−1,14 %
ma 6.4.4,15380,2407−0,52 %
ti 7.4.4,16550,2401+0,28 %
ke 8.4.4,18310,2391+0,42 %
to 9.4.4,14700,2411−0,86 %
ti 14.4.4,15450,2407+0,18 %
ke 15.4.4,19350,2385+0,94 %
to 16.4.4,21280,2374+0,46 %
pe 17.4.4,21490,2373+0,05 %
ma 20.4.4,23530,2361+0,48 %
ti 21.4.4,24380,2356+0,20 %
ke 22.4.4,24080,2358−0,07 %
to 23.4.4,24380,2356+0,07 %
pe 24.4.4,23670,2360−0,17 %
ma 27.4.4,22330,2368−0,32 %
ti 28.4.4,22830,2365+0,12 %
ke 29.4.4,18830,2388−0,95 %
to 30.4.4,18920,2387+0,02 %
Toukokuu
ma 4.5.4,19160,2386+0,06 %
ti 5.5.4,16320,2402−0,68 %
ke 6.5.4,15920,2404−0,10 %
to 7.5.4,11800,2428−0,99 %
pe 8.5.4,13350,2419+0,38 %
ma 11.5.4,15990,2404+0,64 %
ti 12.5.4,15330,2408−0,16 %
ke 13.5.4,16680,2400+0,33 %
to 14.5.4,19450,2384+0,66 %
pe 15.5.4,20000,2381+0,13 %
ma 18.5.4,17350,2396−0,63 %
ti 19.5.4,16550,2401−0,19 %
ke 20.5.4,16170,2403−0,09 %
to 21.5.4,16950,2398+0,19 %
pe 22.5.4,17650,2394+0,17 %
ma 25.5.4,17100,2398−0,13 %
ti 26.5.4,17950,2393+0,20 %
ke 27.5.4,18330,2390+0,09 %
to 28.5.4,19750,2382+0,34 %
pe 29.5.4,18250,2391−0,36 %
Kesäkuu
ma 1.6.4,18310,2391+0,01 %
ti 2.6.4,18600,2389+0,07 %
ke 3.6.4,19360,2385+0,18 %
to 4.6.4,21450,2373+0,50 %
pe 5.6.4,21850,2371+0,09 %
ma 8.6.4,22200,2369+0,08 %
ti 9.6.4,20150,2380−0,49 %
ke 10.6.4,19700,2383−0,11 %
to 11.6.4,19700,2383±0,00 %
pe 12.6.4,20010,2381+0,07 %
ma 15.6.4,22000,2370+0,47 %
ti 16.6.4,23380,2362+0,33 %
ke 17.6.4,23230,2363−0,04 %
to 18.6.4,23190,2363−0,01 %
pe 19.6.4,21430,2373−0,42 %
ma 22.6.4,22030,2369+0,14 %
ti 23.6.4,23500,2361+0,35 %
ke 24.6.4,22680,2366−0,19 %
to 25.6.4,22320,2368−0,09 %
pe 26.6.4,21740,2371−0,14 %
ma 29.6.4,21350,2373−0,09 %
ti 30.6.4,20720,2377−0,15 %
Heinäkuu
ke 1.7.4,19410,2384−0,31 %
to 2.7.4,20620,2377+0,29 %
pe 3.7.4,20350,2379−0,06 %
ma 6.7.4,20830,2376+0,11 %
ti 7.7.4,21170,2374+0,08 %
ke 8.7.4,21780,2371+0,14 %
to 9.7.4,21420,2373−0,09 %
pe 10.7.4,21600,2372+0,04 %
ma 13.7.4,22380,2368+0,19 %
ti 14.7.4,21650,2372−0,17 %
ke 15.7.4,21650,2372±0,00 %
to 16.7.4,23130,2363+0,35 %
pe 17.7.4,24750,2354+0,38 %
ma 20.7.4,23900,2359−0,20 %
ti 21.7.4,23680,2360−0,05 %
ke 22.7.4,23480,2361−0,05 %
to 23.7.4,23500,2361±0,00 %
pe 24.7.4,21500,2372−0,47 %
ma 27.7.4,20750,2377−0,18 %
ti 28.7.4,20500,2378−0,06 %
ke 29.7.4,21830,2371+0,32 %
to 30.7.4,20700,2377−0,27 %
pe 31.7.4,21850,2371+0,27 %
Elokuu
ma 3.8.4,20300,2379−0,37 %
ti 4.8.4,21450,2373+0,27 %
ke 5.8.4,20450,2378−0,24 %
to 6.8.4,21210,2374+0,18 %
pe 7.8.4,21680,2371+0,11 %
ma 10.8.4,20950,2376−0,17 %
ti 11.8.4,21630,2372+0,16 %
ke 12.8.4,22180,2369+0,13 %
to 13.8.4,21500,2372−0,16 %
pe 14.8.4,21300,2374−0,05 %
ma 17.8.4,22450,2367+0,27 %
ti 18.8.4,21880,2370−0,13 %
ke 19.8.4,22880,2365+0,24 %
to 20.8.4,23350,2362+0,11 %
pe 21.8.4,22400,2367−0,22 %
ma 24.8.4,22200,2369−0,05 %
ti 25.8.4,22100,2369−0,02 %
ke 26.8.4,22100,2369±0,00 %
to 27.8.4,22300,2368+0,05 %
pe 28.8.4,21700,2371−0,14 %
ma 31.8.4,22380,2368+0,16 %
Syyskuu
ti 1.9.4,22780,2365+0,09 %
ke 2.9.4,23880,2359+0,26 %
to 3.9.4,24050,2358+0,04 %
pe 4.9.4,24680,2355+0,15 %
ma 7.9.4,24630,2355−0,01 %
ti 8.9.4,24120,2358−0,12 %
ke 9.9.4,24880,2354+0,18 %
to 10.9.4,25590,2350+0,17 %
pe 11.9.4,28000,2336+0,57 %
ma 14.9.4,27680,2338−0,07 %
ti 15.9.4,26780,2343−0,21 %
ke 16.9.4,26300,2346−0,11 %
to 17.9.4,26000,2347−0,07 %
pe 18.9.4,26530,2345+0,12 %
ma 21.9.4,26780,2343+0,06 %
ti 22.9.4,24750,2354−0,48 %
ke 23.9.4,22830,2365−0,45 %
to 24.9.4,20900,2376−0,46 %
pe 25.9.4,20080,2380−0,19 %
ma 28.9.4,20150,2380+0,02 %
ti 29.9.4,19260,2385−0,21 %
ke 30.9.4,21800,2371+0,61 %
Lokakuu
to 1.10.4,26880,2343+1,20 %
pe 2.10.4,27700,2338+0,19 %
ma 5.10.4,26400,2345−0,30 %
ti 6.10.4,26240,2346−0,04 %
ke 7.10.4,26850,2343+0,14 %
to 8.10.4,28000,2336+0,27 %
pe 9.10.4,27900,2337−0,02 %
ma 12.10.4,28600,2333+0,16 %
ti 13.10.4,29600,2328+0,23 %
ke 14.10.4,29730,2327+0,03 %
to 15.10.4,29630,2328−0,02 %
pe 16.10.4,28820,2332−0,19 %
ma 19.10.4,29370,2329+0,13 %
ti 20.10.4,29250,2330−0,03 %
ke 21.10.4,29150,2330−0,02 %
to 22.10.4,29150,2330±0,00 %
pe 23.10.4,29030,2331−0,03 %
ma 26.10.4,28800,2332−0,05 %
ti 27.10.4,29150,2330+0,08 %
ke 28.10.4,30040,2325+0,21 %
to 29.10.4,30900,2321+0,20 %
pe 30.10.4,30450,2323−0,10 %
Marraskuu
ma 2.11.4,30600,2322+0,03 %
ti 3.11.4,30150,2325−0,10 %
ke 4.11.4,30240,2324+0,02 %
to 5.11.4,30160,2325−0,02 %
pe 6.11.4,30300,2324+0,03 %
ma 9.11.4,29750,2327−0,13 %
ti 10.11.4,29790,2327+0,01 %
ke 11.11.4,29700,2327−0,02 %
to 12.11.4,29950,2326+0,06 %
pe 13.11.4,30080,2325+0,03 %
ma 16.11.4,29900,2326−0,04 %
ti 17.11.4,29450,2329−0,10 %
ke 18.11.4,28000,2336−0,34 %
to 19.11.4,27850,2337−0,04 %
pe 20.11.4,28450,2334+0,14 %
ma 23.11.4,28230,2335−0,05 %
ti 24.11.4,26650,2344−0,37 %
ke 25.11.4,26140,2347−0,12 %
to 26.11.4,27850,2337+0,40 %
pe 27.11.4,27880,2337+0,01 %
ma 30.11.4,27060,2342−0,19 %
Joulukuu
ti 1.12.4,25500,2350−0,37 %
ke 2.12.4,24550,2355−0,22 %
to 3.12.4,21050,2375−0,82 %
pe 4.12.4,22050,2369+0,24 %
ma 7.12.4,22580,2366+0,13 %
ti 8.12.4,23510,2361+0,22 %
ke 9.12.4,24490,2356+0,23 %
to 10.12.4,23820,2359−0,16 %
pe 11.12.4,25680,2349+0,44 %
ma 14.12.4,24960,2353−0,17 %
ti 15.12.4,25230,2352+0,06 %
ke 16.12.4,23830,2359−0,33 %
to 17.12.4,21950,2370−0,44 %
pe 18.12.4,20880,2376−0,25 %
ma 21.12.4,21400,2373+0,12 %
ti 22.12.4,21930,2370+0,13 %
ke 23.12.4,19370,2385−0,61 %
to 24.12.4,21010,2375+0,39 %
ma 28.12.4,20200,2380−0,19 %
ti 29.12.4,21570,2372+0,33 %
ke 30.12.4,23250,2363+0,40 %
to 31.12.4,23630,2361+0,09 %

Lataa CSV-tiedostona 256 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026