N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2005 Leun kurssi 2005

Euro heikkeni leuta vastaan 6,57 % vuonna 2005

Vuonna 2005 EKP julkaisi leun viitekurssin 257 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 3,6209 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 3,9230 3.1.2005 ja matalimmillaan 3,4232 10.8.2005. Vuoden viimeinen kurssi 30.12.2005 oli 3,6802.

Romanian leu uudistettiin 1.7.2005 (1 uusi leu = 10 000 vanhaa leuta). EKP:n historiasarjassa myös sitä edeltävät kurssit on ilmoitettu uusina leuina.

Keskikurssi 2005
3,6209
Muutos vuoden aikana
▼ −6,57 %
Ylin
3,9230 3.1.2005
Alin
3,4232 10.8.2005

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2005

257 julkaisua 3.1.2005–30.12.2005.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2005

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2005

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2005
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu3,81683,74333,92303,751921
Helmikuu3,67333,50153,83393,643320
Maaliskuu3,62923,58673,67673,676721
Huhtikuu3,62773,60003,66273,618021
Toukokuu3,61753,60793,63263,621522
Kesäkuu3,61363,60303,62083,603022
Heinäkuu3,56473,51643,60303,516421
Elokuu3,50343,42323,57813,506623
Syyskuu3,50973,46793,56033,560322
Lokakuu3,59973,54903,65123,651221
Marraskuu3,65433,62543,68573,659822
Joulukuu3,65893,63443,69823,680221
Koko vuosi3,62093,42323,92303,6802257

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2005

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 257 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2005
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.3,92300,2549−0,41 %
ti 4.1.3,89420,2568−0,73 %
ke 5.1.3,86660,2586−0,71 %
to 6.1.3,87750,2579+0,28 %
pe 7.1.3,90030,2564+0,59 %
ma 10.1.3,86710,2586−0,85 %
ti 11.1.3,83040,2611−0,95 %
ke 12.1.3,80270,2630−0,72 %
to 13.1.3,81320,2622+0,28 %
pe 14.1.3,77920,2646−0,89 %
ma 17.1.3,74330,2671−0,95 %
ti 18.1.3,74500,2670+0,05 %
ke 19.1.3,74340,2671−0,04 %
to 20.1.3,84880,2598+2,82 %
pe 21.1.3,85640,2593+0,20 %
ma 24.1.3,81910,2618−0,97 %
ti 25.1.3,77570,2649−1,14 %
ke 26.1.3,76350,2657−0,32 %
to 27.1.3,78000,2646+0,44 %
pe 28.1.3,77050,2652−0,25 %
ma 31.1.3,75190,2665−0,49 %
Helmikuu
ti 1.2.3,75120,2666−0,02 %
ke 2.2.3,73150,2680−0,53 %
to 3.2.3,72980,2681−0,05 %
pe 4.2.3,73850,2675+0,23 %
ma 7.2.3,73180,2680−0,18 %
ti 8.2.3,69520,2706−0,98 %
ke 9.2.3,67670,2720−0,50 %
to 10.2.3,64750,2742−0,79 %
pe 11.2.3,60240,2776−1,24 %
ma 14.2.3,50150,2856−2,80 %
ti 15.2.3,64690,2742+4,15 %
ke 16.2.3,83390,2608+5,13 %
to 17.2.3,73480,2678−2,58 %
pe 18.2.3,61680,2765−3,16 %
ma 21.2.3,60340,2775−0,37 %
ti 22.2.3,66490,2729+1,71 %
ke 23.2.3,65960,2733−0,14 %
to 24.2.3,63310,2752−0,72 %
pe 25.2.3,62260,2760−0,29 %
ma 28.2.3,64330,2745+0,57 %
Maaliskuu
ti 1.3.3,62810,2756−0,42 %
ke 2.3.3,64430,2744+0,45 %
to 3.3.3,64430,2744±0,00 %
pe 4.3.3,64970,2740+0,15 %
ma 7.3.3,60250,2776−1,29 %
ti 8.3.3,58670,2788−0,44 %
ke 9.3.3,59510,2782+0,23 %
to 10.3.3,60510,2774+0,28 %
pe 11.3.3,58850,2787−0,46 %
ma 14.3.3,59880,2779+0,29 %
ti 15.3.3,60010,2778+0,04 %
ke 16.3.3,61530,2766+0,42 %
to 17.3.3,66700,2727+1,43 %
pe 18.3.3,62760,2757−1,07 %
ma 21.3.3,63670,2750+0,25 %
ti 22.3.3,64490,2744+0,23 %
ke 23.3.3,63110,2754−0,38 %
to 24.3.3,66000,2732+0,80 %
ti 29.3.3,64290,2745−0,47 %
ke 30.3.3,66770,2727+0,68 %
to 31.3.3,67670,2720+0,25 %
Huhtikuu
pe 1.4.3,66270,2730−0,38 %
ma 4.4.3,64980,2740−0,35 %
ti 5.4.3,64490,2744−0,13 %
ke 6.4.3,64920,2740+0,12 %
to 7.4.3,64470,2744−0,12 %
pe 8.4.3,64470,2744±0,00 %
ma 11.4.3,63590,2750−0,24 %
ti 12.4.3,61760,2764−0,50 %
ke 13.4.3,60850,2771−0,25 %
to 14.4.3,62520,2758+0,46 %
pe 15.4.3,62480,2759−0,01 %
ma 18.4.3,61380,2767−0,30 %
ti 19.4.3,63050,2754+0,46 %
ke 20.4.3,63300,2753+0,07 %
to 21.4.3,61290,2768−0,55 %
pe 22.4.3,60000,2778−0,36 %
ma 25.4.3,61480,2766+0,41 %
ti 26.4.3,61830,2764+0,10 %
ke 27.4.3,61600,2765−0,06 %
to 28.4.3,61740,2764+0,04 %
pe 29.4.3,61800,2764+0,02 %
Toukokuu
ma 2.5.3,62260,2760+0,13 %
ti 3.5.3,62300,2760+0,01 %
ke 4.5.3,62310,2760±0,00 %
to 5.5.3,63260,2753+0,26 %
pe 6.5.3,61790,2764−0,40 %
ma 9.5.3,60790,2772−0,28 %
ti 10.5.3,61230,2768+0,12 %
ke 11.5.3,61960,2763+0,20 %
to 12.5.3,61140,2769−0,23 %
pe 13.5.3,61680,2765+0,15 %
ma 16.5.3,61560,2766−0,03 %
ti 17.5.3,61200,2769−0,10 %
ke 18.5.3,61510,2766+0,09 %
to 19.5.3,61440,2767−0,02 %
pe 20.5.3,61730,2764+0,08 %
ma 23.5.3,61650,2765−0,02 %
ti 24.5.3,61630,2765−0,01 %
ke 25.5.3,61750,2764+0,03 %
to 26.5.3,61440,2767−0,09 %
pe 27.5.3,61680,2765+0,07 %
ma 30.5.3,61950,2763+0,07 %
ti 31.5.3,62150,2761+0,06 %
Kesäkuu
ke 1.6.3,61990,2763−0,04 %
to 2.6.3,61640,2765−0,10 %
pe 3.6.3,61500,2766−0,04 %
ma 6.6.3,62080,2762+0,16 %
ti 7.6.3,61780,2764−0,08 %
ke 8.6.3,61440,2767−0,09 %
to 9.6.3,61750,2764+0,09 %
pe 10.6.3,61330,2768−0,12 %
ma 13.6.3,61600,2765+0,07 %
ti 14.6.3,61620,2765+0,01 %
ke 15.6.3,61570,2766−0,01 %
to 16.6.3,61620,2765+0,01 %
pe 17.6.3,61530,2766−0,02 %
ma 20.6.3,61550,2766+0,01 %
ti 21.6.3,61740,2764+0,05 %
ke 22.6.3,61290,2768−0,12 %
to 23.6.3,60800,2772−0,14 %
pe 24.6.3,61330,2768+0,15 %
ma 27.6.3,60550,2774−0,22 %
ti 28.6.3,60560,2773±0,00 %
ke 29.6.3,60410,2775−0,04 %
to 30.6.3,60300,2775−0,03 %
Heinäkuu
pe 1.7.3,60300,2775±0,00 %
ma 4.7.3,60090,2777−0,06 %
ti 5.7.3,59630,2781−0,13 %
ke 6.7.3,59950,2778+0,09 %
to 7.7.3,59040,2785−0,25 %
pe 8.7.3,58280,2791−0,21 %
ma 11.7.3,57600,2796−0,19 %
ti 12.7.3,57150,2800−0,13 %
ke 13.7.3,56690,2804−0,13 %
to 14.7.3,56370,2806−0,09 %
pe 15.7.3,56590,2804+0,06 %
ma 18.7.3,56050,2809−0,15 %
ti 19.7.3,55920,2810−0,04 %
ke 20.7.3,55720,2811−0,06 %
to 21.7.3,56180,2808+0,13 %
pe 22.7.3,55150,2816−0,29 %
ma 25.7.3,55250,2815+0,03 %
ti 26.7.3,54170,2824−0,30 %
ke 27.7.3,52150,2840−0,57 %
to 28.7.3,51910,2842−0,07 %
pe 29.7.3,51640,2844−0,08 %
Elokuu
ma 1.8.3,50430,2854−0,34 %
ti 2.8.3,47790,2875−0,75 %
ke 3.8.3,45050,2898−0,79 %
to 4.8.3,43810,2909−0,36 %
pe 5.8.3,44130,2906+0,09 %
ma 8.8.3,42790,2917−0,39 %
ti 9.8.3,42640,2919−0,04 %
ke 10.8.3,42320,2921−0,09 %
to 11.8.3,46210,2888+1,14 %
pe 12.8.3,57810,2795+3,35 %
ma 15.8.3,57640,2796−0,05 %
ti 16.8.3,56450,2805−0,33 %
ke 17.8.3,57770,2795+0,37 %
to 18.8.3,56600,2804−0,33 %
pe 19.8.3,55240,2815−0,38 %
ma 22.8.3,51960,2841−0,92 %
ti 23.8.3,51010,2849−0,27 %
ke 24.8.3,50080,2856−0,26 %
to 25.8.3,51440,2845+0,39 %
pe 26.8.3,53590,2828+0,61 %
ma 29.8.3,51750,2843−0,52 %
ti 30.8.3,50620,2852−0,32 %
ke 31.8.3,50660,2852+0,01 %
Syyskuu
to 1.9.3,50930,2850+0,08 %
pe 2.9.3,51200,2847+0,08 %
ma 5.9.3,50360,2854−0,24 %
ti 6.9.3,49970,2857−0,11 %
ke 7.9.3,50050,2857+0,02 %
to 8.9.3,49420,2862−0,18 %
pe 9.9.3,46790,2884−0,75 %
ma 12.9.3,49500,2861+0,78 %
ti 13.9.3,49050,2865−0,13 %
ke 14.9.3,49220,2864+0,05 %
to 15.9.3,48070,2873−0,33 %
pe 16.9.3,47540,2877−0,15 %
ma 19.9.3,47940,2874+0,12 %
ti 20.9.3,48520,2869+0,17 %
ke 21.9.3,48730,2868+0,06 %
to 22.9.3,55020,2817+1,80 %
pe 23.9.3,55490,2813+0,13 %
ma 26.9.3,54600,2820−0,25 %
ti 27.9.3,53230,2831−0,39 %
ke 28.9.3,54460,2821+0,35 %
to 29.9.3,55270,2815+0,23 %
pe 30.9.3,56030,2809+0,21 %
Lokakuu
ma 3.10.3,55220,2815−0,23 %
ti 4.10.3,54900,2818−0,09 %
ke 5.10.3,55940,2809+0,29 %
to 6.10.3,57520,2797+0,44 %
pe 7.10.3,60080,2777+0,72 %
ma 10.10.3,60000,2778−0,02 %
ti 11.10.3,58720,2788−0,36 %
ke 12.10.3,58800,2787+0,02 %
to 13.10.3,61230,2768+0,68 %
pe 14.10.3,61390,2767+0,04 %
ma 17.10.3,60920,2771−0,13 %
ti 18.10.3,59520,2781−0,39 %
ke 19.10.3,60620,2773+0,31 %
to 20.10.3,60750,2772+0,04 %
pe 21.10.3,60670,2773−0,02 %
ma 24.10.3,59770,2780−0,25 %
ti 25.10.3,60940,2771+0,33 %
ke 26.10.3,60980,2770+0,01 %
to 27.10.3,61750,2764+0,21 %
pe 28.10.3,64520,2743+0,77 %
ma 31.10.3,65120,2739+0,16 %
Marraskuu
ti 1.11.3,66430,2729+0,36 %
ke 2.11.3,65590,2735−0,23 %
to 3.11.3,65860,2733+0,07 %
pe 4.11.3,66230,2731+0,10 %
ma 7.11.3,68570,2713+0,64 %
ti 8.11.3,67680,2720−0,24 %
ke 9.11.3,66600,2728−0,29 %
to 10.11.3,62900,2756−1,01 %
pe 11.11.3,62540,2758−0,10 %
ma 14.11.3,63890,2748+0,37 %
ti 15.11.3,63790,2749−0,03 %
ke 16.11.3,63870,2748+0,02 %
to 17.11.3,63570,2751−0,08 %
pe 18.11.3,64520,2743+0,26 %
ma 21.11.3,65510,2736+0,27 %
ti 22.11.3,66420,2729+0,25 %
ke 23.11.3,66490,2729+0,02 %
to 24.11.3,66180,2731−0,08 %
pe 25.11.3,66530,2728+0,10 %
ma 28.11.3,65470,2736−0,29 %
ti 29.11.3,64760,2742−0,19 %
ke 30.11.3,65980,2732+0,33 %
Joulukuu
to 1.12.3,66030,2732+0,01 %
pe 2.12.3,66240,2730+0,06 %
ma 5.12.3,65150,2739−0,30 %
ti 6.12.3,65600,2735+0,12 %
ke 7.12.3,65360,2737−0,07 %
to 8.12.3,64800,2741−0,15 %
pe 9.12.3,63440,2751−0,37 %
ma 12.12.3,64380,2744+0,26 %
ti 13.12.3,64260,2745−0,03 %
ke 14.12.3,65240,2738+0,27 %
to 15.12.3,64420,2744−0,22 %
pe 16.12.3,65690,2735+0,35 %
ma 19.12.3,65950,2733+0,07 %
ti 20.12.3,65660,2735−0,08 %
ke 21.12.3,66190,2731+0,14 %
to 22.12.3,65990,2732−0,05 %
pe 23.12.3,66070,2732+0,02 %
ti 27.12.3,66160,2731+0,02 %
ke 28.12.3,69820,2704+1,00 %
to 29.12.3,69150,2709−0,18 %
pe 30.12.3,68020,2717−0,31 %

Lataa CSV-tiedostona 257 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026