N:o 305 Lähde: Euroopan keskuspankki,

EUR/RON · Romanian leu · vuosi 2000 Leun kurssi 2000

Euro vahvistui leuta vastaan 31,60 % vuonna 2000

Vuonna 2000 EKP julkaisi leun viitekurssin 255 pankkipäivänä. Eurolla sai keskimäärin 1,9922 leuta. Kurssi oli korkeimmillaan 2,4142 29.12.2000 ja matalimmillaan 1,7924 1.2.2000. Vuoden viimeinen kurssi 29.12.2000 oli 2,4142.

Romanian leu uudistettiin 1.7.2005 (1 uusi leu = 10 000 vanhaa leuta). EKP:n historiasarjassa myös sitä edeltävät kurssit on ilmoitettu uusina leuina.

Keskikurssi 2000
1,9922
Muutos vuoden aikana
▲ +31,60 %
Ylin
2,4142 29.12.2000
Alin
1,7924 1.2.2000

Kurssikehitys

EUR/RON vuonna 2000

255 julkaisua 3.1.2000–29.12.2000.

Näin monta Romanian leuta eurolla sai vuonna 2000

Päivittäiset EKP:n viitekurssit. Viikonloppuisin ja pankkipyhinä kursseja ei julkaista.

Keskikurssit

Kuukausien keskikurssit 2000

Keskikurssi on jakson EKP:n julkaisupäivien kurssien keskiarvo.

EUR/RON: kuukausien keskikurssit 2000
KuukausiKeskikurssiAlinYlinViimeinenPankkipäiviä
Tammikuu1,85921,80731,90001,807321
Helmikuu1,83961,79241,89311,835021
Maaliskuu1,85271,81991,88241,861523
Huhtikuu1,86921,82391,89171,823918
Toukokuu1,84701,79241,93541,925922
Kesäkuu1,99661,93392,04162,041622
Heinäkuu2,02961,99192,04972,023821
Elokuu2,02701,98722,05652,048423
Syyskuu2,05932,01112,12982,118721
Lokakuu2,09862,05022,13752,091422
Marraskuu2,14892,12022,19972,199722
Joulukuu2,29392,21512,41422,414219
Koko vuosi1,99221,79242,41422,4142255

Päivittäiset kurssit

Jokainen EKP:n kurssi 2000

Luvut sellaisinaan kuin EKP ne julkaisi. Muutos verrataan edelliseen julkaisuun.

Näytä kaikki 255 päivää
EUR/RON: EKP:n päivittäiset viitekurssit 2000
Päivä1 EUR = RON1 RON = EURMuutos
Tammikuu
ma 3.1.1,82730,5473−0,39 %
ti 4.1.1,88580,5303+3,20 %
ke 5.1.1,89790,5269+0,64 %
to 6.1.1,90000,5263+0,11 %
pe 7.1.1,88220,5313−0,94 %
ma 10.1.1,87290,5339−0,49 %
ti 11.1.1,87840,5324+0,29 %
ke 12.1.1,88740,5298+0,48 %
to 13.1.1,88600,5302−0,07 %
pe 14.1.1,87760,5326−0,45 %
ma 17.1.1,85020,5405−1,46 %
ti 18.1.1,85070,5403+0,03 %
ke 19.1.1,85120,5402+0,03 %
to 20.1.1,85110,5402−0,01 %
pe 21.1.1,85250,5398+0,08 %
ma 24.1.1,84200,5429−0,57 %
ti 25.1.1,83970,5436−0,12 %
ke 26.1.1,84450,5422+0,26 %
to 27.1.1,84110,5432−0,18 %
pe 28.1.1,81720,5503−1,30 %
ma 31.1.1,80730,5533−0,54 %
Helmikuu
ti 1.2.1,79240,5579−0,82 %
ke 2.2.1,79360,5575+0,07 %
to 3.2.1,80870,5529+0,84 %
pe 4.2.1,82910,5467+1,13 %
ma 7.2.1,81760,5502−0,63 %
ti 8.2.1,84020,5434+1,24 %
ke 9.2.1,84820,5411+0,43 %
to 10.2.1,84260,5427−0,30 %
pe 11.2.1,83070,5462−0,65 %
ma 14.2.1,84400,5423+0,73 %
ti 15.2.1,82810,5470−0,86 %
ke 16.2.1,83430,5452+0,34 %
to 17.2.1,86280,5368+1,55 %
pe 18.2.1,85210,5399−0,57 %
ma 21.2.1,85430,5393+0,12 %
ti 22.2.1,88520,5304+1,67 %
ke 23.2.1,89310,5282+0,42 %
to 24.2.1,86710,5356−1,37 %
pe 25.2.1,85170,5400−0,82 %
ma 28.2.1,82150,5490−1,63 %
ti 29.2.1,83500,5450+0,74 %
Maaliskuu
ke 1.3.1,82900,5467−0,33 %
to 2.3.1,84250,5427+0,74 %
pe 3.3.1,83150,5460−0,60 %
ma 6.3.1,83310,5455+0,09 %
ti 7.3.1,82780,5471−0,29 %
ke 8.3.1,81990,5495−0,43 %
to 9.3.1,83520,5449+0,84 %
pe 10.3.1,83470,5450−0,03 %
ma 13.3.1,85480,5391+1,10 %
ti 14.3.1,83980,5435−0,81 %
ke 15.3.1,84880,5409+0,49 %
to 16.3.1,85800,5382+0,50 %
pe 17.3.1,86380,5365+0,31 %
ma 20.3.1,86990,5348+0,33 %
ti 21.3.1,86870,5351−0,06 %
ke 22.3.1,85510,5391−0,73 %
to 23.3.1,86880,5351+0,74 %
pe 24.3.1,88130,5315+0,67 %
ma 27.3.1,88240,5312+0,06 %
ti 28.3.1,87250,5340−0,53 %
ke 29.3.1,87390,5336+0,07 %
to 30.3.1,85910,5379−0,79 %
pe 31.3.1,86150,5372+0,13 %
Huhtikuu
ma 3.4.1,86500,5362+0,19 %
ti 4.4.1,86120,5373−0,20 %
ke 5.4.1,88870,5295+1,48 %
to 6.4.1,88200,5313−0,35 %
pe 7.4.1,87360,5337−0,45 %
ma 10.4.1,88110,5316+0,40 %
ti 11.4.1,88450,5306+0,18 %
ke 12.4.1,88360,5309−0,05 %
to 13.4.1,88030,5318−0,18 %
pe 14.4.1,88350,5309+0,17 %
ma 17.4.1,89170,5286+0,44 %
ti 18.4.1,88010,5319−0,61 %
ke 19.4.1,87480,5334−0,28 %
to 20.4.1,86210,5370−0,68 %
ti 25.4.1,85640,5387−0,31 %
ke 26.4.1,83710,5443−1,04 %
to 27.4.1,83680,5444−0,02 %
pe 28.4.1,82390,5483−0,70 %
Toukokuu
ti 2.5.1,83180,5459+0,43 %
ke 3.5.1,79240,5579−2,15 %
to 4.5.1,80170,5550+0,52 %
pe 5.5.1,79310,5577−0,48 %
ma 8.5.1,80590,5537+0,71 %
ti 9.5.1,81400,5513+0,45 %
ke 10.5.1,84280,5427+1,59 %
to 11.5.1,84090,5432−0,10 %
pe 12.5.1,83420,5452−0,36 %
ma 15.5.1,86050,5375+1,43 %
ti 16.5.1,84630,5416−0,76 %
ke 17.5.1,82000,5495−1,42 %
to 18.5.1,82860,5469+0,47 %
pe 19.5.1,81890,5498−0,53 %
ma 22.5.1,84890,5409+1,65 %
ti 23.5.1,87280,5340+1,29 %
ke 24.5.1,87040,5346−0,13 %
to 25.5.1,85060,5404−1,06 %
pe 26.5.1,88510,5305+1,86 %
ma 29.5.1,91270,5228+1,46 %
ti 30.5.1,93540,5167+1,19 %
ke 31.5.1,92590,5192−0,49 %
Kesäkuu
to 1.6.1,93390,5171+0,42 %
pe 2.6.1,94120,5151+0,38 %
ma 5.6.1,95970,5103+0,95 %
ti 6.6.1,97370,5067+0,71 %
ke 7.6.1,98990,5025+0,82 %
to 8.6.2,02350,4942+1,69 %
pe 9.6.1,98170,5046−2,07 %
ma 12.6.1,99210,5020+0,52 %
ti 13.6.2,00710,4982+0,75 %
ke 14.6.2,02160,4947+0,72 %
to 15.6.2,00220,4995−0,96 %
pe 16.6.2,01370,4966+0,57 %
ma 19.6.2,03280,4919+0,95 %
ti 20.6.2,01330,4967−0,96 %
ke 21.6.2,00120,4997−0,60 %
to 22.6.1,99220,5020−0,45 %
pe 23.6.1,99630,5009+0,21 %
ma 26.6.1,97970,5051−0,83 %
ti 27.6.1,99770,5006+0,91 %
ke 28.6.2,00280,4993+0,26 %
to 29.6.2,02670,4934+1,19 %
pe 30.6.2,04160,4898+0,74 %
Heinäkuu
ma 3.7.2,02770,4932−0,68 %
ti 4.7.2,02930,4928+0,08 %
ke 5.7.2,04180,4898+0,62 %
to 6.7.2,04730,4884+0,27 %
pe 7.7.2,03600,4912−0,55 %
ma 10.7.2,04530,4889+0,46 %
ti 11.7.2,04820,4882+0,14 %
ke 12.7.2,04370,4893−0,22 %
to 13.7.2,01420,4965−1,44 %
pe 14.7.2,01430,4965+0,00 %
ma 17.7.2,01780,4956+0,17 %
ti 18.7.2,02020,4950+0,12 %
ke 19.7.1,99190,5020−1,40 %
to 20.7.1,99680,5008+0,25 %
pe 21.7.2,02950,4927+1,64 %
ma 24.7.2,02580,4936−0,18 %
ti 25.7.2,04530,4889+0,96 %
ke 26.7.2,04420,4892−0,05 %
to 27.7.2,04970,4879+0,27 %
pe 28.7.2,02840,4930−1,04 %
ma 31.7.2,02380,4941−0,23 %
Elokuu
ti 1.8.2,03150,4922+0,38 %
ke 2.8.2,00800,4980−1,16 %
to 3.8.1,98720,5032−1,04 %
pe 4.8.1,99120,5022+0,20 %
ma 7.8.2,00570,4986+0,73 %
ti 8.8.2,00140,4997−0,21 %
ke 9.8.1,98840,5029−0,65 %
to 10.8.2,00820,4980+1,00 %
pe 11.8.2,03440,4915+1,30 %
ma 14.8.2,01080,4973−1,16 %
ti 15.8.2,03720,4909+1,31 %
ke 16.8.2,03140,4923−0,28 %
to 17.8.2,05280,4871+1,05 %
pe 18.8.2,05350,4870+0,03 %
ma 21.8.2,03510,4914−0,90 %
ti 22.8.2,02890,4929−0,30 %
ke 23.8.2,02020,4950−0,43 %
to 24.8.2,04870,4881+1,41 %
pe 25.8.2,05180,4874+0,15 %
ma 28.8.2,05650,4863+0,23 %
ti 29.8.2,04980,4879−0,33 %
ke 30.8.2,04020,4901−0,47 %
to 31.8.2,04840,4882+0,40 %
Syyskuu
pe 1.9.2,05190,4874+0,17 %
ma 4.9.2,07900,4810+1,32 %
ti 5.9.2,06240,4849−0,80 %
ke 6.9.2,04860,4881−0,67 %
to 7.9.2,02040,4950−1,38 %
pe 8.9.2,03870,4905+0,91 %
ma 11.9.2,01110,4972−1,35 %
ti 12.9.2,01800,4955+0,34 %
ke 13.9.2,03300,4919+0,74 %
to 14.9.2,05120,4875+0,90 %
pe 15.9.2,03630,4911−0,73 %
ma 18.9.2,01720,4957−0,94 %
ti 19.9.2,02570,4937+0,42 %
ke 20.9.2,02170,4946−0,20 %
to 21.9.2,03170,4922+0,49 %
pe 22.9.2,12230,4712+4,46 %
ma 25.9.2,09790,4767−1,15 %
ti 26.9.2,09990,4762+0,10 %
ke 27.9.2,12900,4697+1,39 %
to 28.9.2,12980,4695+0,04 %
pe 29.9.2,11870,4720−0,52 %
Lokakuu
ma 2.10.2,13750,4678+0,89 %
ti 3.10.2,12920,4697−0,39 %
ke 4.10.2,12150,4714−0,36 %
to 5.10.2,13140,4692+0,47 %
pe 6.10.2,12050,4716−0,51 %
ma 9.10.2,11850,4720−0,09 %
ti 10.10.2,12780,4700+0,44 %
ke 11.10.2,12980,4695+0,09 %
to 12.10.2,11770,4722−0,57 %
pe 13.10.2,11410,4730−0,17 %
ma 16.10.2,08920,4787−1,18 %
ti 17.10.2,08430,4798−0,23 %
ke 18.10.2,09630,4770+0,58 %
to 19.10.2,07220,4826−1,15 %
pe 20.10.2,08610,4794+0,67 %
ma 23.10.2,06730,4837−0,90 %
ti 24.10.2,06520,4842−0,10 %
ke 25.10.2,05590,4864−0,45 %
to 26.10.2,05020,4878−0,28 %
pe 27.10.2,05690,4862+0,33 %
ma 30.10.2,10570,4749+2,37 %
ti 31.10.2,09140,4781−0,68 %
Marraskuu
ke 1.11.2,12610,4703+1,66 %
to 2.11.2,14690,4658+0,98 %
pe 3.11.2,17820,4591+1,46 %
ma 6.11.2,16190,4626−0,75 %
ti 7.11.2,14570,4660−0,75 %
ke 8.11.2,13950,4674−0,29 %
to 9.11.2,13310,4688−0,30 %
pe 10.11.2,16330,4623+1,42 %
ma 13.11.2,15980,4630−0,16 %
ti 14.11.2,15190,4647−0,37 %
ke 15.11.2,15500,4640+0,14 %
to 16.11.2,15230,4646−0,13 %
pe 17.11.2,14610,4660−0,29 %
ma 20.11.2,13330,4688−0,60 %
ti 21.11.2,13230,4690−0,05 %
ke 22.11.2,12390,4708−0,39 %
to 23.11.2,12630,4703+0,11 %
pe 24.11.2,13050,4694+0,20 %
ma 27.11.2,12020,4717−0,48 %
ti 28.11.2,16370,4622+2,05 %
ke 29.11.2,18590,4575+1,03 %
to 30.11.2,19970,4546+0,63 %
Joulukuu
pe 1.12.2,21510,4514+0,70 %
ma 4.12.2,25990,4425+2,02 %
ti 5.12.2,24060,4463−0,85 %
ke 6.12.2,24420,4456+0,16 %
to 7.12.2,27630,4393+1,43 %
pe 8.12.2,26350,4418−0,56 %
ma 11.12.2,24330,4458−0,89 %
ti 12.12.2,24040,4463−0,13 %
ke 13.12.2,23640,4471−0,18 %
to 14.12.2,26160,4422+1,13 %
pe 15.12.2,29590,4356+1,52 %
ma 18.12.2,25150,4441−1,93 %
ti 19.12.2,28050,4385+1,29 %
ke 20.12.2,32290,4305+1,86 %
to 21.12.2,35060,4254+1,19 %
pe 22.12.2,38060,4201+1,28 %
ke 27.12.2,40340,4161+0,96 %
to 28.12.2,40230,4163−0,05 %
pe 29.12.2,41420,4142+0,50 %

Lataa CSV-tiedostona 255 riviä. Puolipiste erottimena ja desimaalipilkku, joten tiedosto aukeaa suoraan suomenkieliseen Exceliin.

Kurssihistoria

Leun kurssi muina vuosina

EKP:n kurssit vuodesta 1999 alkaen.

  1. 1999
  2. 2000
  3. 2001
  4. 2002
  5. 2003
  6. 2004
  7. 2005
  8. 2006
  9. 2007
  10. 2008
  11. 2009
  12. 2010
  13. 2011
  14. 2012
  15. 2013
  16. 2014
  17. 2015
  18. 2016
  19. 2017
  20. 2018
  21. 2019
  22. 2020
  23. 2021
  24. 2022
  25. 2023
  26. 2024
  27. 2025
  28. 2026